Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Pedesetak litara amaterizma Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Under_the_sea
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 24 Nov 2012
Poruke: 8

PorukaPoslao: Sre Jan 27, 2021 3:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav društvo.

Igram se godinama totalno amaterske akvaristike. Otprilike, imam akvarijum sto godina, koji je uvek imao par kamenčića, biljčica i pomalo plivajućeg sveta.
Nisam merio parametre, dodavao hemiju (akvatan se ne računa Laughing ), nisam nikad jurio neke idealnse uslove. Ne razlikujem ovu biljku od one biljke i nemam pojma što baš sad ja tu gvožđe moram da dodam i šta ako mi je Ph veći nego što treba. Čitam često forum ali nisam neki zbalac, tako da ne zamerite ako lupim nešto ili ako nešto radim pogrešno.

Uglavnom, voda je uvek bila čista, redovno menjana i to je solidno izgledalo. To mi je bilo najbitnie, da ulepša prostor i da spusti pritisak od nerviranja na poslu. Very Happy
A ujedno i po ponašanju ribica sam skontao da je, uglavnom, sve bilo u redu.

Image
Slikano telefonom, loša slika

Akvarijum je 60x30x30, nekih 50+ litara.
Nemam hranljivu podlogu, samo kamenčiće.
Filter spoljni, vata, sunđeri, siporax i lava granule. Stane oko 9l vode.
Pumpa Atman ona mala, mislim at-101, 350l/h.
Svetlo neko kinesko LED, 24W.
CO2 smućkam malo posle seckanja biljaka i mislim da im prija. Neki stari difuzor, mehhurić kao kliker, tako da se tu i ne rastopi puno. Ne škodi u svakom slučaju.

Ova levo biljka je koliko se sećam Nomaphila stricta compact. Mislim, bila je kompakt ali mi je onda uginulo svetlo i ostao sam na 11W pa je bežala gore i sad vise nije kompakt.
Desno pokušavam da spasim nane. Neću kupim uzinat, ima da se izvuku.
Ono u pozadini je patrljak iste one levo.

Od plivajućeg sveta ima 8 kraljevskih, 8 titeja i dva ancistrusa matora i lenja.
Ima ie 4 kozice. Onaj što šprica bube po zgradi mi špricao stan i kozice se isprevrtale sve do jedne ali se 4 komada probudilo. Evo, ne znam kako. Disale nisu.
Sad plivaju i biće malaca.

Od problema, naravno, alge. Ona braon čupava je nane pojela ali se sad malo povukla sa listova. Na starim velikim listovima ove druge biljke je ima gore blizu svetla.
Namerno sam uslikao pre kidanja ovog velikog lišća da se vide i rupe na matorim listovima. KOntam da nešto fali, ima ona slika sa objašnjenjm negde ovde, videh.
Drugi problem mi je đubre po podu. A ne ubacuje mi se jos jedna pumpa da je usmerim dole da to podiže. Ova sad talasa površinu.

E sad, ubacio bih još neku biljčicu desno da malo pojede onaj panj.
Sviđa mi se Lobelia sp mini ali ne znam koliko bi uspela kod mene. Ako neko ima neki predlog za desnu stranu nekih manje zahtevnih biljčica prednjeg plana...
Da li je u redu ovo dodavanje CO2? Ili možda da uzmem EasyCarbo?
Da li bi Nerite pomogle kod algi koje imam?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Jan 27, 2021 3:37 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Bojan95
Akvarista



Registrovan: 15 Dec 2018
Poruke: 144
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Sre Jan 27, 2021 6:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Prvo da te pohvalim, akvarijum lepo izgleda, bice i lepsi kad dodas jos neku biljku. Sve ove teme o algama su milion puta prezvakane na ovom forumu, od toga kako se pojavljuju pa do toga kako ih ukloniti. Pretrazi podforum alge, o crnoj cupavoj algi ima mnogo tema. Sto se tice tih rupica na listovima, oni nastaju zbog nedostatka kalijuma.
Nerite ti nece pomoci oko bradate alge.
Ne moze da skodi dodavanje CO2, ako se ne pretera, ne ugrozava zivi svet. Medjutim mislim da kod tebe nece imati neki znacajniji efekat jer niti imas hranjivu podlogu niti dodajes prihranu preko vodone kolone. Moj predlog ti je da ako nastavis da guras akvarijum bez hranjive podloge, stavis biljke koje se ne sade, anubije i Mikrozorum.
Imas i na jutjubu snimak " Dodavanje hranjive podloge u formiran akvarijum", tako da nije kasno da i to resis. Mozes je dodati samo na ona mesta gde planiras da posadis biljke.
Odluka je na tebi, hranjiva podloga ce ti otvoriti mogucnost veceg izbora kada su pitanju biljke.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Under_the_sea
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 24 Nov 2012
Poruke: 8

PorukaPoslao: Sre Jan 27, 2021 7:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Razmišljam šta da dodam u desni deo. Levo ne bih dirao. Nije veliki akvarjum pa ne bih džunglu da napravim. Bukvalno dve-tri skasijice mi treba.
Video sam onaj snimak sa zamrzavanjem hranljive ako si na to mislio. Možda bih i mogao da probam da je ubacim bar oko panja.
Ne znam koliko su dobri oni štapići ili kapsule za prihranu korena.

Hvala na savetima. Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Uros Kg
Akvarista



Registrovan: 29 Mar 2017
Poruke: 237
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Sre Jan 27, 2021 9:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Djubre po podu se lako resava, kupis ili napravis usisivac i usisas dno akvarijuma, nije mnogo skup
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan95
Akvarista



Registrovan: 15 Dec 2018
Poruke: 144
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Sre Jan 27, 2021 11:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da na taj video sam mislio. Nisam koristio te stapice i kapsule pa ne mogu da ti kazem ni dali su efikasni ni koliko traju.
Dosta bolje ce biljke izgledati ako hranjivu podlogu ubacis, pogotovu u kombinaciji sa CO2.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Under_the_sea
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 24 Nov 2012
Poruke: 8

PorukaPoslao: Čet Jan 28, 2021 11:54 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da, usisavam dno kod svakog menjanja vode ali se brzo skupi. Menjao sam vodu u subotu i po dnu vec ima mnogo djubreta.

Imam neke hranljive pologe koja stoji ko zna od kad u kesi ali bolje da kupim novu. Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Uros Kg
Akvarista



Registrovan: 29 Mar 2017
Poruke: 237
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Čet Jan 28, 2021 8:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne znam brate sta se to toliko nakupi, nemas ti toliko riba da bi se nakupljalo, jedino ako ih hranis previse, mada ne verujem
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Under_the_sea
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 24 Nov 2012
Poruke: 8

PorukaPoslao: Ned Jan 31, 2021 5:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uspeo sam da ubacim zemlju ispod podloge.

Od biljaka stigle po jedna saksijica:
- Lobelia sp mini
- Hydrocotyle tripartita japan
- Ludwigia repens rubin

Uzeo sam i onu Tropikinu narandzastu prihranu, pa cemo da vidimo...

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Akvarij 60 litara doma87 Početak u akvaristici 4 Pet Jan 26, 2024 6:13 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za led rasvjetu akvarijum o... brankorad Rasveta 2 Ned Okt 01, 2023 10:33 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka 175 litara - predlozi i ideje mekses Akvarijumi 10 Pon Jul 31, 2023 4:10 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka 200 litara - početnik od nule :D sloboradov Akvarijumi 25 Uto Maj 02, 2023 1:46 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka 112 litara (80x40x35) - prvi put u ak... mekses Akvarijumi 20 Sub Feb 26, 2022 12:06 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License