Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 DIY led rasveta za morski. Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
xxxvelja
Akvarista



Registrovan: 10 Avg 2012
Poruke: 223
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Mar 16, 2021 2:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Malo bih da se igram i pokusam da napravim osvetljenja za morski akvarijum.
Narucio sam preko Kineza:
- 10 komada 3w 10.000K 3-3.6v 600-700mA i 10 komada 3w Royal blue 440-450nm isto 3-3.6v 600-700mA
- 20 sociva 90 stepeni
- Dva napajanja izlaz 20-36v 600mA
- Dva ventilatora na 5v imam i neki stari punjac koji radi na 5v i 700mA
Alu hladnjak ili profile kupicu u Srbiji kada za dva meseca stigne naruceno u Srbiju iz PRC-a Smile Very Happy Rolling Eyes

Prvo sam mislio da napravim bez dimovanja sa obicnim led driverima pa nakon toga mozda nesto komplikovanije.
Tipa da jedan niz bude 5 x 10.000k i 5 x royal blue i da ide na napajanje gde je izlaz 20-36v (trebalo bi da podrzi od 6-10 cipova)
Sada da li je moguce i ako jeste kako bi vi preporucili da je najbolji nacin da se smanji sa 100% na tipa 50% snage da rade cipovi?
Obicna sijalica moze kada se umesto prekidaca stavi potenciometar da se podesi da isijava manje svetlosti. Da li moze preko potenciometra da se smanji pre nego sto dodje struja do drivera ili ovi driveri funkcionisu na drugi nacin i daju samo konstantnu snagu?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Mar 16, 2021 2:06 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

nzivkovic
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2013
Poruke: 1178
Lokacija: Beograd, Kumodraž

PorukaPoslao: Sre Mar 17, 2021 12:26 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koliki akvarijum planiraš, to je dovoljno za neku manju kocku. Imaš finih dimera po 500-600 dinara ali moj ti je savet da uzmeš TC-420 (421) i završiš posao, napajanje može od kompa. Ako treba neki savet, slobodno pitaj.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
xxxvelja
Akvarista



Registrovan: 10 Avg 2012
Poruke: 223
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Mar 17, 2021 10:25 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Akvarijum bi bio akvarijum koji sada koristim kao slatkovodni od 73 litre.
Naravno treba adaptacija, skinuo bih sve poklopce, zatvorio zazor silikonom, usisinik bi preko vate usisavo vodu sa povrsine. U prvoj komori bi bio grejac a u trecoj povratna pumpa. Za drugu komoru jos ne znam, videcu kasnije da li ce biti skimer, refudzium ili filter materijal.
U displeju bi bio samo kamen, pesak i jedna ili dve strim pumpe da zavrte vodu.
Ribice par klovnova. Turbo puzevi ili rak samac . Korali: cupava zelena pecurka, sarkofiton i sinularia i eventualno rikordea. Sto nezahtevniji korali to bolje.
Osvetljenje sam planirao da bude jednostavno u nizu poredjani cipovi koji idu na led driver sa konstantnim naponom. Smanjenej isijavanja me interesuje samo da bi se smanjilo grejanje i da bi duze trajalo osvetljenje.
Video sam da oni dimabilna led napajanja na strani gde je jednosmarna struja imaju zice na koje se kaci kontroler ili potenciometar.
Medjutim, ja sam porucio napajanja sa konstantnim naponom koja nisu dimabilna, hteo sam da bude sto jednostavnije. Intereseovalo me samo da li moze kada je napajanje sa konstantnim naponom da se koriguje da ne sijaju ledovi 100%. Da li moze da se postavi na kablu gde je naizmenicna struja pre napajanja neki potenciometar koji bi regulisao jacinu. Video sam na netu da to ima u prodavnicama nazivaju led dimer i sluzi da kontrolise jacinu led sijalica e27 koje su dimabilne ali su naveli da mogu u izvesnoj meri i obicne led.

Image

Sa one strane gde je jednosmerna ne bi povezivao paralelno nego u nizu i tamo samo mi pada na pamet da postavim 11 ili 12 led cipova na napajanje. Posto je minimalno po cipu 3 v a maksimalno napajanje daje 36v. Pa dok radi da radi Smile Rolling Eyes Ako se primim na morsku verovatno ce ozbiljnije osvetljenje biti za neki drugi akvarijum u kojoj ce biti i ozbiljnija tehnika.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sre Mar 17, 2021 2:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Drajver "se trudi" da drži jačinu struje konstantnom. Ako staviš 10 čipova na red ima da mu riknu kondenzatori za nekih godinu dana. Možda se neće ni upaliti rasveta zavisi koliko debele žice koristiš. Da dimujes drajvere možeš samo ako su napravljeni da mogu da se dimuju.

Nemaš potrebu da dimuješ niti da koristiš 10 belih. Za 10 belih preko drajvera trebalo bi ti 30+ plavih da bi ih nadjačali i da bi se boje na koralima pokazale. Koristi 2 eventualno 4 bele, zavisno od dužine akvarijuma. Ako ti budu preše "bele" uzmi teflonsku traku i stavi je preko sočiva od čipa.
Možeš da koristiš i dva žuta leda umesto belih. Za 70tak litara na drajver od 36v ako staviš 4x450nm, 4x420nm, 2x3000k i 2x490nm imaćeš super izgled korala i dovoljno svetla. Žute i 490 granaš da budu paraleno vezani. Ti čipovi što se koriste za popunjavanje spektra daju dovoljino svetla i kada rade na 1w, nema potrebe gurati ih na 3w.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
xxxvelja
Akvarista



Registrovan: 10 Avg 2012
Poruke: 223
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Mar 17, 2021 4:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na odgovoru Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
xxxvelja
Akvarista



Registrovan: 10 Avg 2012
Poruke: 223
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Nov 28, 2021 9:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image

Image

Image


Gotovo osvetljenje za morski. Redno povezano na kraju 8 čipova: 4 plava 450nm, 2 violet 410nm i 2 10.000k. Za sada mi se sviđa boja videćemo šta će korali da kažu.
Za hlađenje imam četiri hladnjaka od kompa. Nabavio i neka dva mala ventilatora od kineza ali baš su se brzo okretali pa sada trenutno hlađenje samo preko hladnjaka. Ne znam da li će to biti dovoljno nisu suviše topli hladnjaci ali ja sam očekivao zato što su masivni za mali broj čipova da će biti maltene hladni.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
mboban
Akvarista



Registrovan: 13 Mar 2016
Poruke: 82
Lokacija: Zemun, Beograd

PorukaPoslao: Uto Nov 30, 2021 12:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne znam kako sam ovo preskočio, lepo si ovo sredio, samo napred...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
mboban
Akvarista



Registrovan: 13 Mar 2016
Poruke: 82
Lokacija: Zemun, Beograd

PorukaPoslao: Uto Nov 30, 2021 12:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ventilatore od kompa, ako su 12 V, možeš da povežeš na 5 ili 3,3 V, pa će se i sporije vrteti, ali ti treba i napajanje od kompa, a koliko sam shvatio koristiš drajvere...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
xxxvelja
Akvarista



Registrovan: 10 Avg 2012
Poruke: 223
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Dec 01, 2021 11:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Trenutno sam povezao diode od 3w 11 komada koje rade na 3,4v i 600-700mA. Bilo ih je prvo 8 ali grejale pa sam dodao još tri kao da ne bi isijavale na maksimum ali ipak grejale. Sada povezao sam na taj isti drajver koji ima output 20-36v 700mA i ventilator od kompa koji radi na 12v i 130mA. Sada više ne greje hladnjak hladan Very Happy Very Happy Very Happy ali je to suviše snage koja se vuče pa svetlo kao da je dimovano ne sijaju diode maks. Da li mi neko može kako da povežem ovaj ventilator da li uopšte može na ovaj drajver ili treba drugačije da se poveže? Pošto ventilator završava posao ako ga lepo povežem sve bi posle šljakalo dobro.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
xxxvelja
Akvarista



Registrovan: 10 Avg 2012
Poruke: 223
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Dec 01, 2021 11:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Trenutno sam povezao diode od 3w 11 komada koje rade na 3,4v i 600-700mA. Bilo ih je prvo 8 ali grejale pa sam dodao još tri kao da ne bi isijavale na maksimum ali ipak grejale. Sada povezao sam na taj isti drajver koji ima output 20-36v 700mA i ventilator od kompa koji radi na 12v i 130mA. Sada više ne greje hladnjak hladan ali je to suviše snage koja se vuče pa svetlo kao da je dimovano ne sijaju diode maks. Da li mi neko može kako da povežem ovaj ventilator da li uopšte može na ovaj drajver ili treba drugačije da se poveže? Pošto ventilator završava posao ako ga lepo povežem sve bi posle šljakalo dobro.
Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
xxxvelja
Akvarista



Registrovan: 10 Avg 2012
Poruke: 223
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Dec 02, 2021 1:19 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Povezao sam ventilator od kompa na neki stari punjac. Sada se ne greju diode sve je ok. Samo da li je to što sam povezao na punjac ok? Ventilator deklarisan na 12v i 130mA a punjac na 5v i 0.7mA.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
xxxvelja
Akvarista



Registrovan: 10 Avg 2012
Poruke: 223
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Dec 02, 2021 1:43 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image

Ispravka Ventilator deklarisan na 12v i 130mA a punjac na 5v i 700mA.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
xxxvelja
Akvarista



Registrovan: 10 Avg 2012
Poruke: 223
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Avg 14, 2022 9:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image

Image

Image

Image

Image

Osvetljenje još uvek traje. Nisu stradale diode ili driver....sve šljaka. Ne znam da li bi pregorele da nisam instalirao ventilator. Baš su se grejale diode pre toga. Ovo je bilo kao privremeno rešenje ali postalo je stalno za ovaj akvarijum. Sada mi je eksperiment koliko je dugotrajno i šta sve može da izgura od korala. Za neki veći akvarijum kasnije ići će neko osvetljenje preko kontrolera i koje može da se dimuje ali za sada ostaje ovo off-on na 100% ...

Imam euphylliu i anemonu koja se podelila i ok raste...zoe su ok...meki korali napreduju lepo. Tako da za neke nezahtevne korale ovo je ok priča.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka LED rasveta Japonikus Tražnja 0 Uto Apr 12, 2022 2:28 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ribe za morski akvarijum do 15L? frenkdogg Ribe 5 Pon Dec 27, 2021 6:07 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Rasveta u akvarijumu 80*50*45 Valerija Rasveta 5 Ned Sep 12, 2021 4:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Rasveta Stefanbgd Tražnja 0 Uto Jun 01, 2021 11:54 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Diy Led rasveta Malina Rasveta 3 Sre Nov 18, 2020 3:11 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License