Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Uputstvo za upotrebu akvarijuma Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
damirski
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 19 Mar 2021
Poruke: 8
Lokacija: Malta

PorukaPoslao: Čet Mar 25, 2021 3:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav drugari,
nisam siguran da li je ok da ovo okacim ali obzirom da se radi o gratis materijalu koji sam dobio u stampanoj verziji u prodavnici danas siguran sam da nece biti problema da se podeli i ovde.
Dakle radi se o uputstvu za upotrebu akvarijuma, knjiga koja je izdata od strane JBL proizvodjaca akvarimske opreme i za koju sam siguran da ce je svaki pocetnik naci jako korisnim pored odredjenih predloga kako urediti akvarijum ima i dosta uputstava za filtere, pumpe, grejace itd, itd... generalno jako korisni i za svakog pocetnika mislim da je obavezno ( nacice te dosta odgovora na pitanja koja su uobicajna na svakom pocetku )
Knjiga je na engleskom ali sam siguran da to vecini nece predstavljati problem.
JBL Aquarium manual
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Mar 25, 2021 3:49 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

jovica
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2012
Poruke: 2547
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Pon Mar 29, 2021 12:15 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ko procita lepljive teme na srbskom ovde na forumu, uputstvo na engleskom mu nece ni biti potrebno. 😀
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
damirski
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 19 Mar 2021
Poruke: 8
Lokacija: Malta

PorukaPoslao: Ned Apr 04, 2021 10:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Slazem se svakako ALI sam si rekao ko procita Very Happy Very Happy Very Happy mada moram priznati korisno je jako, ja sam svoje stavio blizu akvarijuma da se nadje Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikollo
Akvarista



Registrovan: 21 Jan 2021
Poruke: 38
Lokacija: Zemun

PorukaPoslao: Pon Apr 05, 2021 1:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa ja mislim da nema bas sve u lepljivim temama
Evo npr u podforumu osvetljenje mislim da nema nista
Evo ja trazim predlog za osvetljenje, led ili bilo sta drugo, povoljno a kvalitetno da rastu biljke normalno. Akvarijum mi je 60l i imam samo valisneriju, sumu valisnerije, i ubacio bih jos neke nezahtevne koje se primaju u klot sljunak.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
damirski
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 19 Mar 2021
Poruke: 8
Lokacija: Malta

PorukaPoslao: Pon Apr 05, 2021 10:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ajde malo da ti pomognem mada sam i ja pocetnik.
Ja sam poslusao savet iz prodavnice i uzeo led od haquoss startube ice white i za sada (imam je vec oko 3 nedelje ) nisam primetio nikakve negativne promene na biljakama jako lepo napreduju a svetlost je bas kristalno bela.
Cenovno, moja je duzine 96cm i kostala me je 50 eura ( kupljena u inostranstvu ) e sad, meni su preporucili i da uzmem i RGB i marine blue mada cu u to da se upustim tek nakon sto pazarim CO2 kit.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
damirski
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 19 Mar 2021
Poruke: 8
Lokacija: Malta

PorukaPoslao: Pon Apr 05, 2021 10:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Posto sad primetih da je link otisao u out, podigao sam fajl na drugom mestu i ovaj link se nece pokvariti.
Download aquarium manual
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Uto Apr 06, 2021 9:27 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nikollo ::
Pa ja mislim da nema bas sve u lepljivim temama
Evo npr u podforumu osvetljenje mislim da nema nista
Evo ja trazim predlog za osvetljenje, led ili bilo sta drugo, povoljno a kvalitetno da rastu biljke normalno. Akvarijum mi je 60l i imam samo valisneriju, sumu valisnerije, i ubacio bih jos neke nezahtevne koje se primaju u klot sljunak.


Mozda ce zvucati grubo ali ne verujem da u tom pod forumu nema odgovor na tvoje pitanje. Mislim da smo pre nekih 4-5 godina raspravili o DIY LED predlozima sta i kako napraviti. Od jednostavnih resenja pa do malo slozenijih resanja sa razno raznim spravicama.
U svakom slucaju odgovor glasi : Naj jednostavnije LED osvetljenja za nezahtevne biljke jeste LED sijalica, pa onda reflektor,pa pojedine trake, pa kombinacija LED cipova od 1w i 3w. Naravno, tu je jos uvek "stara skola " sa T8 i T5 neonkama
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Uto Apr 06, 2021 9:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nikollo ::
Pa ja mislim da nema bas sve u lepljivim temama
Evo npr u podforumu osvetljenje mislim da nema nista
Evo ja trazim predlog za osvetljenje, led ili bilo sta drugo, povoljno a kvalitetno da rastu biljke normalno. Akvarijum mi je 60l i imam samo valisneriju, sumu valisnerije, i ubacio bih jos neke nezahtevne koje se primaju u klot sljunak.


E čudnog li čuda. Svi hoće dobro a jeftino. Niko neće skupo a loše.
T8 i T5 uspešno gaje biljke decenijama. Ništa se nije promenilo, samo je tehnologija izrade napredovala pa su sada manje otrovne a više svetla zrače Jedina prednost jeftinijih led rasveta je to što kako god da uslikaš akvarijum izgleda super. Uživo je druga priča.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
damirski
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 19 Mar 2021
Poruke: 8
Lokacija: Malta

PorukaPoslao: Uto Apr 06, 2021 11:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislim da gresis za dobro a jeftino Smile
Nas narod obicno hoce odlicno a dzabe Very Happy generalno bez obzira da li skupljas markice, slikas fotoaparatom ili gajis ribice ako hoces dobru stvar korstace nema tu neke filozofije.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Sre Apr 07, 2021 9:33 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa sad ... iskustva su razlicita. Sve zavisi sta covek zna i koliko zeli. Da li moze dobro, pa cak i odlicno a jeftino, mislim da moze. Od izrade akvarijuma, rasveta, postolje, filtracija, unutrasnjost ... i nismo samo mi ovde takvi. Ko je zeleo i obilazio strane forume ( Amerika, Australija, Evropa itd ) video je da i tamo akvaristi pribegavaju pojedinim idejama i njihovim realizacijama.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikollo
Akvarista



Registrovan: 21 Jan 2021
Poruke: 38
Lokacija: Zemun

PorukaPoslao: Sre Apr 07, 2021 5:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Znaci epilog je da je najgora neonka iz akv radnje bolja od npr ovog resenja https://m.kupujemprodajem.com/kucni-ljubimci-oprema-i-hrana/akvarijumi-i-oprema/aqua-led-rasveta/oglas/103231667#mhs0-1617808334209
Kupim kuciste i neonku sve komplet izadjem 2000 npr, meni je to relativno povoljno ako je dobro. Sad da li je 1500 ili 2200 nije bas presudno ali da platim 100e to pa co2 sistem 300e kanister filter 500e, za te pare mogu da kupim ergelu konja.
Gledao sam po netu imaju neke oko 3000 neonke koje kao mogu da se zamene posle 3 godine. Platicu onda 3000 umesto svake godine po 1000 nije problem ako se isplati. Ima freshwater tropical water i raznih drugih spanskih oznaka. Eto npr tu moze sugestija. Sta je tu iole pristojno od jeftinijih neonki. Koliko je neki minimum snage i duzine za 60x30x30 otprilike akv
Takodje mislim da nije ni lako naci armaturu za neonke.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sre Apr 07, 2021 10:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pošto se ovo pretvorilo u reklamu moj savet je svakom ko čita ovu temu da uradi pretragu naziva i tvrdnji iz oglada kao i da pogleda šta su i članovi foruma koristili za rasvete.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Čet Apr 08, 2021 8:36 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Nikollo - Armature za T5 i T8 i danas mogu da se nadju. Neonska rasveta je prisutna jos uvek u mnogim objektima. Napraviti haubu sa neonskom rasvetom ili LED rasvetom zavisi pre svega od planova akvariste. Neki ce proci sa 2000 dinara a neko ce platiti 200e ako ima zahtevne biljke tj odredjene planove. Tu rasvetu iz oglasa necu ni komentarisati.
Peku je dobro napisao. Ko god da cita ovu temu neka pretrazi i pogleda teme na forumi. Nista se znacajnije nije promenilo u zadnjih par godina
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ralke
Akvarista



Registrovan: 27 Feb 2016
Poruke: 187
Lokacija: Surcin/Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Apr 08, 2021 12:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sve zavisi sta hoces od akvarijuma. Ako hoces da izgleda kao iz Green Aqua-e ,onda budi spreman na vece troskove.
Cinjenica je da su ranije akvaristi i na stednim sijalicama imali super akvarijume i skejpove.. ali moras da znas da nije ni sve u svetlu...
Na primer: na tih tvojih 60l, evo sta mozes,a da bude "jeftino" - uzmes 3-4 t8 neonke, uzmes substrat tropikin,preko njega separaciju sitnu, kamenje nadjes neko oko dunava(operes,ocistis). Od biljaka uzmes parvulu,staroginu i nesto slicno i napravis neki reccimo ivagumi. Biljke potrazis i ovde na forumu... Kao zamenu za co2 kupis easy carbo i resio si.. eto ti jeftinija varijanta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pet Apr 09, 2021 8:10 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pocetak je najskuplji ! Kako vreme prolazi, stice se znanje i iskustvo a tako i akvarista otkriva i primenjuje nove metode. Uostalom, tako je u svemu. Zato mislim da je veoma vazno da u startu pocetkin shvati osnovu akvaristike. Da li ce obicnu zarulju, neonku ili nesto iz LED programa da koristi, manje ili vise nije bitno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Kako sa jednim grijacem grijati dva a... Luka2907 Grejanje i hladjenje 1 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kako sa 1 grijacem grijati 2 akvarijuma Luka2907 Grejanje i hladjenje 0 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka formiranje novog akvarijuma thefezturtle Filteri i pumpe 0 Uto Apr 11, 2023 4:25 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ubiljenost akvarijuma Rooster Biljke 11 Sre Jan 04, 2023 7:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pitanje u vezi akvarijuma Ehein aquap... brandzaman Početak u akvaristici 0 Pet Jun 03, 2022 11:09 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License