Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Colisa lalia Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
SanjaP
Akvarista



Registrovan: 19 Mar 2021
Poruke: 30

PorukaPoslao: Sre Apr 07, 2021 5:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image

Pozdrav svima,
Ovog puta imam problem sa colisa laliom.
Ne uocavam bilo kakve promene na njoj (nadutost, fleke i sl).
Na dnu je, ubrzano diše, povremeno ispliva na povrsinu i posle kao da potone...
Nadam se da je jasno sa slike.
Danas je jela-isplivala na povrsinu kada su je hranili.
Inace nisam sigurna da li je muzjak ili zenka.
Molim za pomoc, savet, sugestiju...
Pokusala sam sama nesto da pronađem, ali bezuspesno
Hvala unapred
Sanja
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Apr 07, 2021 5:02 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

SanjaP
Akvarista



Registrovan: 19 Mar 2021
Poruke: 30

PorukaPoslao: Pet Apr 09, 2021 5:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Na kraju sam je izdvojila, jer mi se cinilo da je druga colisa napada. Za nju sam sigurna da je muzjak.
Dodala sam u vodu metilen plavo da bar nesto preduzmem.
Stanje nepromenjeno. Povremeno ispliva i odmah tone.
Dugačka "kaka" sto mi je cudno jer dva dana jedva da jede.
I potamneli su joj krajevi peraja...Mozda jer par dana ne pliva.
Neki predlog???
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
SanjaP
Akvarista



Registrovan: 19 Mar 2021
Poruke: 30

PorukaPoslao: Pet Apr 09, 2021 5:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Na kraju sam je izdvojila, jer mi se cinilo da je druga colisa napada. Za nju sam sigurna da je muzjak.
Dodala sam u vodu metilen plavo da bar nesto preduzmem.
Stanje nepromenjeno. Povremeno ispliva i odmah tone.
Dugačka "kaka" sto mi je cudno jer dva dana jedva da jede.
I potamneli su joj krajevi peraja...Mozda jer par dana ne pliva.
Neki predlog???
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
WoodyAllen
Akvarista



Registrovan: 28 Maj 2013
Poruke: 498
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pet Apr 09, 2021 10:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za tvoju Colisu nema nade. One često vrlo brzo umiru jer su im geni loši. Meni i mnogim drugim akvaristima se desilo potpuno isto što i tebi. Dakle, imaš dva izbora:
1 Da je pustiš da lagano umire.
2. Da je humano ubiješ sama.

S tim što puko vađenje iz vode nije baš "humano" za colisu, jer je ona dvodihalica (delimično moće da diše i van vode), pa će se i van akvarujuma mučiti satima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
SanjaP
Akvarista



Registrovan: 19 Mar 2021
Poruke: 30

PorukaPoslao: Sub Apr 10, 2021 7:17 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na odgovoru. Iznenada je sve krenulo i samo sa njom.
Malo sam bila u panici zbog ostalih riba.
Drzaću je odvojeno...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ljubisa03
Akvarista



Registrovan: 19 Feb 2017
Poruke: 77
Lokacija: Kula, vojvodina

PorukaPoslao: Sub Apr 10, 2021 3:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Definitivno kolise koje se prodaju kod nas u radnjama su ocajnog zdravstvenog stanja. bez obzira koji varitet.
Boje su im napucane ko za izlozbu, mislis super izgleda, ali...
ja nisam isto nikad imao uspeha da ih drzim duze od 6 meseci. bez obzira da li je varitet Honey, Blood, cobalt ili slicno. najcesce posle 2, 3 meseca uginuce, komad po komad. zato sam odustao od ovih predivnih ribica.
na zalost to je situacija.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sub Apr 10, 2021 9:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala ljubisa03 što si mi skrenuo pažnju na problem.
Nije tajna, samo kod nas izgleda da se ne zna ili se ćuti. Za to je odgovorna infekcija nekim od Iridovirusa. Ribe u hobiju koje najčešće nose ove viruse su:
Colise i drugi Trihogasteri, Skalari, Zebrice, Gupi, Moli, Ksifo, Ramovi, Apostograme i Oskari a od morskih Bengajci.

Informacija se bukvalno može naći pri prvoj pretrazi na Google. Mrzi me trenutno da prevodim i pišem svojim rečima.
Uzeto iz https://animal-world.com/encyclo/fresh/anabantoids/dwarfgourami.php
"In recent years some available specimens have been found to carry a virus called the Dwarf Gourami Iridovirus (DGIV). Symptoms include lethargic behavior, darkening of color, and tumors, and infected fish will die within a year. Currently there is no treatment for this virus and it can be transmitted to some other fish species sharing the same water including Swordtails, Mollies, and possibly cichlids.

This is a new development thought to be the result of mass-breeding for the hobby which may have resulted in a widespread epidemic. Previously similar illnesses with these fish pointed to bacterial infections such as fish Tuberculosis and Nocardia-type bacterial afflictions, but more recently it is thought to be this disease. In 2006 a study conducted in Australia in dictated that as many as 22% of the specimens coming out of Singapore were carrying the disease."

Ukradeno od Ministarstva poljoprivrede Australije:

"Signs of disease
Important: Animals with this disease may show one or more of these signs, but the pathogen may
still be present in the absence of any signs.
Disease signs at the farm, tank or pond level are:
• mortalities between 50% and 100%
• fish remaining on bottom of tank and not feeding well
• lethargy
• respiratory distress (rapid movement of opercula).
Gross pathological signs are:
• changes in body colour (darkening or lightening)
• exophthalmos (popeye)
• abdominal distension (due to fluid or enlargement of organs).
Microscopic pathological signs are:
• basophilic hypertrophied cells throughout numerous body tissues, but especially the
haematopoietic tissues of the kidney and spleen
• some virus affected cells may resemble amoebae in appearance."

Znači negde je neka karika u lancu nabavke zarđala. Moje lično mišljenje da je odgovornost na malim prodavcima jer i kada vide da im ribe umiru i da se bolest proširila na druge vrste nastavljaju da prodaju ribe i ubacuju nove u sistem u kome je prisutna zaraza.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
SanjaP
Akvarista



Registrovan: 19 Mar 2021
Poruke: 30

PorukaPoslao: Ned Apr 11, 2021 10:04 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala vam na komentarima i podeljenim sadržajima.
Izgleda da se o ovome u pet-shop-ovima ne zna ili se ignorise.
Meni su ponudili preparat fmc, iako sam početnik, uz komentar da su ga ubacili u jedan akvarijum jer ribice nisu bile "dovoljno zivahne".
A ovo sam nasla kao uputstvo:

"Veoma jak lek za širok spektar bolesti riba ali i u nepravilnoj upotrebi smrtonosan za ribe.
Način upotrebe:Temperaturu vode povisiti na 28 stepeni C, nakapati u akvarijum 15 kapi preparata na svakih 100 lit.vode i dodati 2 kašike soli.Tretman ponoviti nakon 24 h sa polovinom doze uz prethodno menjanje dela vode.

Preporuka: koristite FMC uz osobu koja je ovaj lek već koristila ili se detaljno informišite o postupanju sa ovim preparatom."

Ja se jos nadam da ce se moja colisa izvući...Da li da probam ovaj fmc?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Ned Apr 11, 2021 10:55 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ta riba bi u prirodi bila brzo pojedena. Ne bi se mučila. Njoj najverovatnije nema spasa. Stavi je u kesu i u zamrzivač ili pod veliki čekić. Prvo je smrt koja nije brza ali smatraju da je bezbolna, druga je toliko brza da riba najverovatnije ne oseti ništa. Nemoj je bacati u šolju, virus može da skoči na šarana. Naravno ti si boginja svoga akvarijuma, njegov tvorac. Odluka o životu i smrti je na tebi.

Ne postoji magicno rešenje ni čarobni napitak za ribe. Kao što postoje razni lekovi za ljude tako postoje i za ribe. Lek sipaš u akvarijum ako vidiš da ti je više riba bolesno i znaš od čega je bolesno. 1 ribu lečiš u nekom karantinskom ili pomoćnom akvarijumu. Razlog je jednostavan. Potreba mnogih nadmašuje potrebu pojedinca. Akvarijum je ekosistem koji stoji na staklenim nogama jer je veštačka tvorevina i za jedan ekosistem je poprilično siromašan. Kada ga poremetiš lako se može desiti da izgubiš većinu riba i beskičmenjaka.

FMC ti neće pomoći.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
SanjaP
Akvarista



Registrovan: 19 Mar 2021
Poruke: 30

PorukaPoslao: Pon Apr 12, 2021 6:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uginula 🙁
Ova druga colisa u akvarijumu za sada ok
Hvala svima na savetima...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
pingvinpilence
Akvarista



Registrovan: 22 Okt 2019
Poruke: 42
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Apr 13, 2021 2:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zao mi je Sanja, ono sto ti nisu rekli je da su sve lalije kod nas muzjaci. Zenke su sive i navodno neugledne.
Inace, i meni je pre neki dan uginula jedna kolisa sto je bila medju mirnijima..mislila sam da je najmanja pa prirodnom selekcijom, veliki muzjaci su ratoborni, stalno se dokazuju pa ovaj malisa ne stize do hrane sta znam.. medjutim vidim sada da je jos jedna od njih postala mirna i da se uglavnom krije naokolo. Sada je taj najmanji i dobio je fleku, potamneo je od oka, preko skrga pa skroz do stomaka - obostrano. Uz to na zadnjoj polovini tela su mu se nakostresile krljusti. Iskusniji, sta kazete, da ne cekam prirodu da odradi svoje? Sad
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
pingvinpilence
Akvarista



Registrovan: 22 Okt 2019
Poruke: 42
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Apr 13, 2021 2:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

gle iznenadjenja..ovde na oglasima ima zenkica Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
SanjaP
Akvarista



Registrovan: 19 Mar 2021
Poruke: 30

PorukaPoslao: Uto Apr 13, 2021 5:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kada sam isla u pet shop pojma nisam imala
Dve colise su mi prodali kao muzjaka i zenku trihogastera.
Ubila sam se tražeći neke tacke koje je samo prodavačica videla.
Tek sam posle videla da u stvari imam dve colise i tek sam sada posle Vaseg odgovora sigurna da su oba muzjaka.
Ne razumem zašto im je tesko da kazu da nesto ne znaju.
Stvarno bi bilo korektno da angazuju nekog ko je vise u akvaristici kao podrsku. To cu im predloziti prvom prilikom pa kako god da shvate...
Ja nekako nisam mogla da mojoj colisi skratim muke kako su mi ovde savetovali, a sad je jasno da sam joj samo produzila umiranje 🙁 Nadam se samo da ce ova preostala colisa biti bolje sreće i da cu za koji mesec traziti zenku colise da kupim.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
SanjaP
Akvarista



Registrovan: 19 Mar 2021
Poruke: 30

PorukaPoslao: Uto Apr 13, 2021 6:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ima li neko sliku zenke colise?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
mboban
Akvarista



Registrovan: 13 Mar 2016
Poruke: 82
Lokacija: Zemun, Beograd

PorukaPoslao: Sre Apr 14, 2021 11:49 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo prve slike na koju sam naišao u pretrazi:

https://nas.er.usgs.gov/queries/FactSheet.aspx?SpeciesID=329

gde su prikazani mužjak i ženka, ali pitanje je koje primerke ti imaš, da li je ovako jasna razlika, obično je ženka okruglija u predelu stomaka, mužjak jače obojen, gornje leđno peraje izraženije ili ide u špic, gotovo sigurno znaš da je mužjak ako pravi gnezdo, naravno sve ovo kada su polno zreli i spremni za parenje. Opet naglašavam mlade ribe je teže razlikovati, a i ukrštanjem su dobijeni razni varijeteti, pa ni iskusniji ne mogu uvek da prepoznaju razlike...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Colisa lalia Dare021 Arhiva Malih Oglasa 0 Uto Maj 28, 2019 3:54 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Colisa lalia Slepi_Putnik Arhiva Malih Oglasa 2 Pon Apr 23, 2018 12:34 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Colisa, izraslina na korenu peraja Woodoo Bolest 2 Pet Avg 11, 2017 1:59 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Zenke Colisa Lalia Paya Arhiva Malih Oglasa 0 Čet Maj 14, 2015 6:38 pm Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Colisa Lalia igla Arhiva Malih Oglasa 0 Ned Mar 08, 2015 11:11 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License