Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Crne tačke/ fleke na listovima Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
SanjaP
Akvarista



Registrovan: 19 Mar 2021
Poruke: 30

PorukaPoslao: Pon Apr 12, 2021 7:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zdravo,
Jedno pitanje-da li su ove crne fleke problem?
Na dnu imam samo taj beli sljunak.
Svetlo led, 5500-6000k
120lm.
Treba li nesto da preduzmem?
Inače novi listovi stalno izlaze...
Hvala unapred na odgovoru.
Poz, Sanja
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Apr 12, 2021 7:42 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Ralke
Akvarista



Registrovan: 27 Feb 2016
Poruke: 187
Lokacija: Surcin/Novi Beograd

PorukaPoslao: Uto Apr 13, 2021 10:58 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ta biljka( a deluje mi da je mikrozorum) se ne sadi u podlogu,vec se vezuje za kamen,drvo...drugo,svaka biljka mora dobijatu neku vrstu prihrane, kroz koren(uz pomoc podloge)ili preko listova..dakle,ako nemas hranljivu podlogu ili je ne htanisnpreko listova,jednog trenutka ce propasti...ima tu jos tematike,kreni da citas o prihrani,podlozi..pa ako opet negde zapne - ti se javi
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
SanjaP
Akvarista



Registrovan: 19 Mar 2021
Poruke: 30

PorukaPoslao: Uto Apr 13, 2021 5:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Au bre, pa znali su kakvu "podlogu" imam kad sam kupovala biljke...
Za ovo nisam znala sta je. Rekli su mi da je japanka ne jede...
Imam i jednu anubiu. Ona je za sada ok...
Moram proveriti proceduru za naknadno dodavanje hranljive podloge...
Hvala na pomoći...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ralke
Akvarista



Registrovan: 27 Feb 2016
Poruke: 187
Lokacija: Surcin/Novi Beograd

PorukaPoslao: Sre Apr 14, 2021 8:46 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa ni anubie se ne sade u podlogu...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
SanjaP
Akvarista



Registrovan: 19 Mar 2021
Poruke: 30

PorukaPoslao: Sre Apr 14, 2021 9:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uf... Pogledala sam i klipove silne na you tube.
A kod mene su obe su u tom belom sljunku...Jos sam im i rizom i korenje zatrpavala u sljunak... Sad sam za prvu pomoc malo rastresla i izvadila rizom van podloge. Da li mogu sad da ih vezem za neki kamen, drvo, kako god...? U ovoj su podlozi sigurno mesec dana . Sta da radim sa korenom? Da li da ga isecem (kako je na pocetku trebalo, bar prema onome sto sam pogledala)?
Hvala unapred na odgovoru
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ralke
Akvarista



Registrovan: 27 Feb 2016
Poruke: 187
Lokacija: Surcin/Novi Beograd

PorukaPoslao: Sre Apr 14, 2021 9:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nema potrebe za secenjem korenja. Po meni,to daje neki prirodni izgled. Vezi ili zalepi za kamen,drvo..vremenom ce se biljka sama uhvatiti i to je to... Ako nakon nekog vremena krene da propada,znaci da joj nesto fali. Onda krenes u istrazivanje..da li je svetlo,co2,prihrana..generalno, za anubie i mikrozorume ne treba jako svetlo,gajio sam ih lepo i bez co2,ali sam dodavao prihranu..jer obzirom da nije u podlozi(koja u tvom slucaju nije ni hranljiva),mora na neki nacin da se hrani. Poz
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
SanjaP
Akvarista



Registrovan: 19 Mar 2021
Poruke: 30

PorukaPoslao: Sre Apr 14, 2021 9:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Veliko hvala na pomoci
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Čet Apr 15, 2021 12:17 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dobro došla u čudesan svet akvaristike gde na fotografijama i snimcima po društvenim mrežama sve izgleda savršeno a uživo gle čuda biljka obično izgleda kao tvoja. Na starim listovima to nije problem jer najčešće takve fleke/rupe nastaju na starim listovima kada biljka pušta "izdanke". Meni se još nije desilo da bude čitav stari list na kome nova biljka raste. Ako je na mladim listovima onda je problem.

Hranljiva podloga ti ne treba za takve bilje. Bolje kupi neko tečno đubrivo. Od te sve silne flaširane hemije meni je najbolje služilo mikro i marko od Rainforesta, najbolji rezultat najmanje nuspojava.

Koliko riba imaš u akvarijumu, da li je voda koju sipaš previše tvrda i pre koliko si nabavila tu biljku?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Čet Apr 15, 2021 12:21 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mikro i Makro od rainforesta nije Flaširan ako imaš malo riba onda vidi da ti neko izmeri NO3.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
SanjaP
Akvarista



Registrovan: 19 Mar 2021
Poruke: 30

PorukaPoslao: Čet Apr 15, 2021 8:36 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Voda je sigurno tvrda. Crne tacke je imala i kada sam je kupila pre mesec dana. Imaju ih i novi listovi, samo mnogo manje.Vodu sam pocela da prokuvavam i da skidam kamenac sa povrsine.
Flasirane vode su meke, pa sam se plasila da ne napravim neki šok.
Akvarijum 30l, 8ribica +2muljasa+1algar.
Meni se cini prenaseljen, ali sad ne znam sta bih sa njima.
U pet shopu su mi tvrdili da to moze pa sam ih poslusala i izgleda pogresila. Bilo ih je 10 + 2muljasa+1algar
Planiram da uzmem veci.
Menjam 1/3 vode nedeljom i cetvrtkom. "Usisavam" dno.
Perem filtere u vodi iz akvarijuma prilikom zamene.
Provericu danas za testere za nitrate.
U nedelju cu postaviti biljke kako treba.

Na forum sam se prijavila kad su krenuli problemi.
Sad bih volela da sam sve ovo sto ima ovde da se procita procitala odmah posto sam i pomislila na akvarijum.
A stvarno je divan hobi...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Čet Apr 15, 2021 9:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako je na mladim listovima onda postoji problem. Može svašta da bude: bolest, nedostatak nečega, gljivica, previše tvrda voda...
Mislim da je za početak od hemije najbolje kupiti Flourish Excel i dozirati ga po upustvu direktno na biljku. Time ćeš rešiti neke moguće probleme. Nije 100% da ćeš rešiti problem.
Za broj riba zavisi koje su. Ja sam nekada u 80l imao 100+ sada u 160 imam 3.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
SanjaP
Akvarista



Registrovan: 19 Mar 2021
Poruke: 30

PorukaPoslao: Čet Apr 15, 2021 10:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uz rizik da pitam glupost: biljku izvadim iz akvarijuma pa je tretiram tim preparatom? Pogledacu uputstvo...
3 tetre 3 gupi 1 colisa 1 japanka 2 cistaca 1 algar
Koliko mislite da je hitno da primenim taj preparat?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pet Apr 16, 2021 12:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dodaje se u vodu kao izvor ugljenika za biljke, ali ubija alge. Na forumu kažu da isto radi i EasyLife proizvod koji se dodaje kao izvor ugljenika za biljke. Nisam probao, ne znam. Ništa hitno. Ne valja biljke vaditi iz vode može se desiti da odbace listove. Listovi iznad i ispod vode se razlikuju i biljka ce odbaciti podvode ako oseti da ulazi u "suvu sezonu".

Na forumu a pogotovu na Faceu i sl ne bi pominjao da džim japanku u 30l. Dosta je onih brižnih i pravednih koji znaju šta je najbolje za tuđe životinje a isto ne primenjuju na svojim.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
SanjaP
Akvarista



Registrovan: 19 Mar 2021
Poruke: 30

PorukaPoslao: Pet Apr 16, 2021 7:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na savetu. Iskreno i meni se iz ove perspektive ne svidja 30l... Već razmisljam o većem akvarijumu. Ali ću za to mnoooogo bolje da se pripremim

Sada, za početak ću izvaditi biljke iz onog mog šljunka pa ću pratiti stanje...
Veliko vam hvala svima na pomoći, strpljenju i razumevanju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
SanjaP
Akvarista



Registrovan: 19 Mar 2021
Poruke: 30

PorukaPoslao: Sub Jul 03, 2021 4:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I najzad 60 l ... Trenutno za veci nema mesta .
Hang on filter
Mikrosorum izgleda odbacivao stare listove.
Bilo je i nekih zametaka, ali mislim da ih je Zlata 🐠 sredila.
Nema vise korenja u podlozi 🙂
Dodajem Flourish Seachem.
Prilikom zamene vode dodajem 2 l demi vode jednom u 10 dana
Za sada mi sve deluje OK
Još jednom hvala svima🙂

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Poklanjam zute/crne/mix mollike i xif... Dukisef Na poklon 0 Čet Nov 16, 2023 11:22 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Poklanjam zute/crne/mix mollike Dukisef Na poklon 0 Pon Mar 06, 2023 10:38 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Poklanjam zute/crne/mix mollike i crn... Dukisef Na poklon 1 Ned Feb 05, 2023 11:30 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Poklanjam Zute, Crne i Zuto-Crne mollike Dukisef Na poklon 0 Sre Dec 14, 2022 12:32 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Poklanjam Zute, Crne i Zuto-Crne moll... Dukisef Na poklon 1 Sub Apr 02, 2022 8:25 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License