Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Plazma 120 70 17 pocetnik Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Vulebeograd




Registrovan: 15 Dec 2018
Poruke: 1

PorukaPoslao: Ned Sep 19, 2021 10:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima, nabavio sam zidni akvarijum dimenzija 120/70/17. Ne zurim ni sa montazom a posebno ne sa "pustanjem u rad". Imam puno pitanja i svaki savet bi mi mnogo znacio jer mi se cini da sto vise citam o akvaristici, to manje znam i sve sam zbunjeniji. Interesuje me nekoliko stvari:
- koje ribice bi se mogle drzati u tim dimenzijama, mislim na vrste koje ne prelaze 5-7 cm? Ja sam zamislio malo jato tetri, par gupika, moly, ksifo i par algara. Interesuje me da li tetre razlicite boje plivaju zajedno u jatu? Koje jos ribice predlazete, sta dolazi u obzir? Takodje nigde ne mogu da nadjem koji algar u punoj velicini ne prelazi desetak cm?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Sep 19, 2021 10:48 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

sudyxor
Akvarista



Registrovan: 03 Feb 2020
Poruke: 18

PorukaPoslao: Ned Okt 10, 2021 11:21 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Baš je zamrla tema, tj. forum, čini mi se da su tvoja pitanja laka, a niko da ti odgovori Crying or Very sad Very Happy

Ja baš nisam iskusan akvarista, ali eto da pokušam: imam kolor tetre, različitih boja, i da, plivaju zajedno u jatu; one su kod mene u središnjem delu akvarijuma, a neonke u donjem. Koliko se sećam gupike (nemam ih) idu gore dole, svuda Smile
Razmisli i o kraljevskim neonkama, dugačak ti je akvarijum, ako će biti pod neonskim osvetljenjem, njihovo jato bude lepo.
Algari - imam ancitrusa, nije on 10cm, pre će biti da je 5-6cm max.

Puno sreće i pošalji sliku kada oformiš akvarijum! Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Vulebeograd




Registrovan: 15 Dec 2018
Poruke: 1

PorukaPoslao: Čet Okt 14, 2021 6:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na odgovoru, jako mi je bila vazna informacija o kolor tetrama jer su mi one logican izbor za nezahtevne i atraktivne ribe kojima 17 cm sirine nije malo. Razmisljao sam o jatu kolor tetri ( desetak komada ), zatim jatu slajer neonki ( 6-10 ) i par gupika. Mislim da bi se to uklopilo jer neonke naseljavaju gornji deo akvarijuma a tetre sredinu. Od "gornjih " riba zanimljivi su mi i kribenzis, ksifo i moli. Ribe dna su mi nepoznanica, razmisljam o ancistrusima, koridorasima, sewelia mi je interesantna kao i kuli kuli. Misljenje? Kad odbijem 3d pozadinu, ostaje oko 100 litara zapremine. Da li bi tridesetak manjih riba bilo previse?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Cvrc
Akvarista



Registrovan: 10 Jul 2011
Poruke: 1013
Lokacija: Sid

PorukaPoslao: Čet Okt 14, 2021 8:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A kako ces da cistis i odrzavas to?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Čet Okt 14, 2021 8:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako nemaš ralog za takvim akvarijumom, batali to i nabavi neke lepše dimenzije. 17cm je veoma besmisleno usko, pogotovo za 120cm dužine. Na 70cm visine ćeš imati problem sa svetlom ako želiš da gajis iole ozbiljnije biklje.

Moraš prvo da odlučiš kakav akvarijum želiš. Da li više želiš da ideš u pravcu aquascapinga i biljne akvaristike, da li ciklidi (ako si gledao to uopšte), da li možda vatijanta nekog biotopa.

U svakom slučaju, rasklopi taj akvarijum što imaš, odnesi nekom ko pravi akvairjume da ti od ta dva komada dimenzije 120x70 napravi lep akvarijum dobrih dimenzija.

Microrasbora galaxy, ember tetra (amandae), simulans neonke, hasemania nana. Ma mnogo riba ima, samo prvo odlučiš želiš li biljni akvarijum ili ne, pa onda dimenzije, pa ćemo dalje. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Vulebeograd




Registrovan: 15 Dec 2018
Poruke: 1

PorukaPoslao: Čet Okt 14, 2021 9:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imam razlog za takav akvarijum, prostor mi ne dozvoljava da idem puno u dubinu i posebno ne da stavim stalak ispod. Dakle mora biti na zidu. Zamisljam postavku sa par visokih biljaka sa strane i dosta slobodnog prostora u sredini. Slazem se dq je nepraktican za biljke ali svakako bih pokusao sa nekim manje zahtevnim biljkama. Bas zbog odrzavanja bih isao na tetre, gupije i algare uz po neki dodatak i vodio racuna da akvarijum ne bude prenaseljen. Da li postavka sa par biljaka, jatom kolor tetri uz par gupija i algara ima smisla?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
m.vlacina
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2017
Poruke: 222
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Okt 15, 2021 2:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

To kako ti planiraš, baš nema smisla (odgovor na tvoje pitanje). To je mučenje za ribe, mučno gledati, nije akvarijum TV pa da se kači na zid. Estetski zločin, i svaki drugi akvaristički zločin.

Predlažem da pogledaš malo akvariste na instagramu i vidiš generalno koncept akvaristike. Što kaže Dovla, da li si za jednu, drugu, treću opciju. Što kaže i Cvrc, kako misliš da čistiš takav akvarijum, da održavaš... Postoji 1000 razloga zašto niko od iskusnih akvarista nema plazma akvarijum, jer plazma je samo keks, ili TV. Smile

Na toj dubini, ako nemaš reflektor sa marakane, možeš da gajiš samo pesak i šljunak, pošto svetlo neće dolaziti ni do pola vodene kolone. Jedino ako nemaš neko jako i kvalitetno osvetljenje, ali kakav si koncept predložio, sumnjam.

Možda je bolje odustati trenutno od poduhvata, ako nemaš prave uslove, dok se ti uslovi ne stvore, nego da u startu ulaziš u pogrešnu priču.

No što kaže Dučić, svako je kovač svoje nesreće. Smile Ti si pitao, mi smo ti rekli, pa sad radi kako misliš da treba. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Vulebeograd




Registrovan: 15 Dec 2018
Poruke: 1

PorukaPoslao: Pet Okt 15, 2021 5:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ok, akvaristicki zlocin je kad drzis zebrice od 4 cm u 17 cm sirine a nije zlocin kad se ljudi ovde hvale diskusima ili americkim ciklidima u akvarijumu od 50 cm? Ako tako posmatramo stvari, akvaristika je zlocin sama po sebi kao i zoo vrt, jer ribice nisu stvorene za akvarijum vec treba da zive u svom prirodnom okruzenju. Nabavio sam jako i kvalitetno osvetljenje, u aquabazaru gde sam i kupio akvarijum. Svi plazma akvarijumi koje sam video i uzivo i na netu su imali dobro osvetljenje koje je dopiralo do dna tako da je taj problem resiv. Ako je neko raspolozen da prokomentarise moj izbor ribica, bio bih zahvalan, svaki savet na tu temu bi mi bio od koristi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Pet Okt 15, 2021 9:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za nane, kripte i valisneriu ces vise koristi imati od dnevnog svetla koje ce osvetljavati taj akvarijum nego od tog sto si ti kupio. Nije to do mesta gde si ga kupio, vec do toga koliko se smanjuje PAR vrednost na toj dubini, ali s obzirom da si vec sve shvatio na tu temu, ne bih te zamarao.

17cm sirine je, iako tebi to ne zvuci, jako malo. 50cm je ozbiljna sirina, tako da, neznam sta je tu problem.

Moj ti je predlog da ako bas mora tako usko, izmislis negde jos 3 cm, spustis visinu na 20cm, i napravis neki lep biljni akvairjum iz kog ce moći bilje da izlazi. Pa malo neki panj/grana da vire, pa to sve bude lepo i skladno. Onda ni rasveta nece biti problem.
A u tako nesto, ako as moraju ribice, microrasbore i borarasi su najbolja opcija. Samo im jedan deo ubilji skroz do prednjeg stakla, celih 20cm sirine, da bi imale gde da se kriju.

Kapiram da na 20cm sirine toliko male ribe nece bas morati da "ubacuju u rikverc" da bi se okrenule. Very Happy Very Happy Very Happy

Ne znam sta si gledao na netu, ali nesto ne viđam mnogo plazma akvarijuma, osim po trznim centrima, a i tamo imaju vecu dubinu, a ribe su svakako istresirane, a akvairjumi u ocajnim stanjima.

Da li si razmisljao o nano varijanti za radni sto, ako imas mesta?

I prijateljski savet, ako vec trazis pomoc i savet, potrudi se da i cujes ono sto ti enko napise. Ovako ispada kao da ne tradis savet i pomoc, vec potvrdu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sudyxor
Akvarista



Registrovan: 03 Feb 2020
Poruke: 18

PorukaPoslao: Pet Okt 15, 2021 10:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vule, meni sve ovo što su ljudi napisali ima smisla, a opet, oni kineski sobo akvarijumi su svi uski (imam jedan takav), npr. onaj od 30 litara je svega 19cm širok, pa ne verujem da prave akvarijume za mučenje ribica. I oni su visoki, mislim da će neonka moći da osvetli bilje, još ako mu dodaš podlogu ili daješ neku prihranu (ja sam počeo da koristim one tablete što se stavljaju u dno i sve se za par dana razbujalo). Nana nije zahtevna, meni valisnerija stalno propada, ali dve kripte se drže ok.
Mislim da borcu ne treba mnogo prostora, ako ti se sviđa, ali ne smeš onda gupike sa njim, ali možeš neonke. Dodaj i par puževa amazonaca da oni čiste akvarijum umesto tebe. Srećno!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Vulebeograd




Registrovan: 15 Dec 2018
Poruke: 1

PorukaPoslao: Pet Okt 15, 2021 10:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Samo razmisljam logicno i pravim paralelu, ako u 17 cm ubacim ribicu koja kao odrasla ne prelazi 5 cm i ako u 50 cm imas ribicu koja je dugacka 15 cm nije li to isto? Zasto bi sirina od 17 bila problem za npr zebrice i gupike a 50 cm je za odrasle diskuse ok? Stavise, u mom akvarijumu bar ima duzine i visine ( jato zebrica ima metar za plivanje) a ljudi drze diskuse u npr 80*50*40 i to bi trebalo da je ok?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Pet Okt 15, 2021 10:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Drze ljudi i borce u kugli, zlatne ribice u akvarijumu bez filtera, pa nije to nesto sto bi trebalo da se radi.
Zato sto je 50cm popriicna sirina, a ribice ne plivaju samo uz staklo. Visina ti tu ne igra neku ulogu, kada je prostor za plivanje u pitanju. Ne treba da meris povrsinu ribice, ali mozes uci na neki website, poput seriously fish i procitati ono sto te zanima o konkretnoj vrsti. Tamo ces videti da se istice najmanja povrsina akvarijuma (povrsina!), ne zapremina. Ja nisam nasao ribice kojima odgovara povrsina manja od 45x30cm.
Mozes ti i dalje forsirati svoju logiku, ali riba se nece ponasati prirodno u takvom prostoru. Glup primer, ali primer; kuca od 200m2 je i ona koji je u osnovi 10x20m i ona koja je u osnovi 2x100m2. U kojo bi se priajtnije osecao? I jos jednom, 50cm i 17cm su veoma velika razlika!

Ja pravim akvarijum za radni sto dimenzije 45x30cm, ali 20cm visine. Ne ide nista vise na sto, i zbog tezine, ali cu obezbediti minimalno dovoljan prostor ribicama da zive normalno. S druge strane, svestan sam da mi je izbor ribica mali i to prihvatam. Da li je ok da forsiram neku logiku samo zato sto zelim da bude istinita, ja mislim da nije.

Meni deluje kao da ne trazis saevt i pomoc, vec potvrdu da je to sto imas u planu ok. Mislim da to trazis na pogresnom mestu jer su ovde ipak ljudi koju si zaljubljenici u ovaj hobi. Ovde ces dobiti iskren savet i pomoc, ali potvrdu za nesto sto nije ok, tesko...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Vulebeograd




Registrovan: 15 Dec 2018
Poruke: 1

PorukaPoslao: Pet Okt 15, 2021 11:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne, trazim bas savet i pomoc u okviru onoga sto sam vec odabrao i odlucio, sa ili bez potvrde. Ako neko moze i zeli da mi da predlog za stanovnike akvarijuma 120/70/17 bicu zahvalan:)
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sub Okt 16, 2021 2:04 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

... ako je tebi lepo i ako je tebi ok onda samo teraj. Ti ćeš da ga gledaš i održavaš. Sumnjam da će neko ko negoduje doći da očisti filter, usisa dno da bi poboljšao životne uslove tvojih životinja za čije se dobro toliko brine. Odlepim kada vidim da neko napiše plazma. Akvarijum je akvarijum, staklena ili akrilna kutija. Zovi ga zidni, jer to i jeste, na više ćeš simaptija naići među akvaristima. Sve ono što ubaciš u tu kutiju živo, neživo, tehnika... sve to čini jedan sistem. Tvoj će biti Tropski slatkovodni zidni sistem. Ako ga ograničiš samo na određene vrste biljaka i životinja sa određenog geografskog područija i pokušaš da oponašaš uslove u kome se ti organizmi nalaze imaće i titulu biotop. Kada kazeš plazma mnogi prvo pomisle na ukras na zidu i tvoju nezainteresovanost za životinje. Pošto si ovde to očigledno nije tako.

Moj ukus je takav da akvarijum ne valja kada je mnogo više u visinu nego u širinu. Razloga hiljadu. Voleo bih da imam akvarijum širok metar ali jedno su želje, jedno su potrebe a treće je realnost. Imam akvarijum kakav mogu, gajim šta mogu preživljava ono što me voli.
Rasveta u slučaju da ne bude dovoljna za neke 3000-4000 lako sam napraviš novu. 70 je baš visok akvarijum sa 17cm širine možeš imati problema da zavučeš ruku do dna zato dobro sve planiraj pre postavljana na zid.

Postoje sitne razbore i tetra pogledaj njih. Snimio sam(nisam imao snage ni voljeda čitam komentare) da je neko naveo i sitne danio to je isto dobar izbor ako se na vreme nađe u prodaji. Ksifo je veliki, nemoj ih uzimati. Moli i gupi ako ćeš njih nemoj ubacivati ništa drugo, brzo će da im poveća broj pa nećeš više ni uočavati druge vrste u akvarijumu.
www.seriouslyfish.com je fenomenalno mesto gde možeš bolje da se upoznaš sa raznim vrstama koje ti se sviđaju ili jednostavno da proširiš svoje znaje.

Kada nema profita onda nema ni želje da se nešto radi, istražuje usavršava... zato su akvarijumi divna stvar. Da nema akvarijuma i želje da se čuvaju ukrasne ribice u narednih 50tak godina mračnu sudbinu bi dočekale mnoge morske i rečne vrste. Iskreno mislim da ono što ostane u hobiju u narednih 100-150 godina da će to uglavnom biti iskorišćeno za pokretanje razbijenih ekosistema ili rentirodukciju izumrlih vrsta, popunjavanje niša...

Zoološki vrtovi i javni akvarijumi postoje da bi upoznali i zbližili čoveka sa prirodom/životinjama. To im je primarna delatnost. Sve dobro što proistekne iz toga je samo bonus. To što oni razmožavaju neke vrste to nije zbog konzervacije već zato što su im potrebne pare ili zivotinje za razmenu. Malo životinja sada dolazi iz divljine. Dobrobit životinja... da se ne lažemo gde može biti psihički dobro za lava da se oko njega šetaju ljudi a on gladan.
Nemoj se mnogo lepiti na to dobrobit životinja koju mnogi propovedaju jer isti upale kola da bi kupili hleb u prodavnici ili seli negde na kafu... Trenutno popularno mlaćenje slame. Onaj ko se više brine za životinju nego za drugog čoveka taj je izgubio veru u čovečansto. Naravno ne treba da budeš surov i bezobziran prema životinjama. U ovom hobiju to može mnogo muke da ti zada i mnog da te košta. Kada vidiš da nešto ribi fali izvadi je iz akvarijuma ako možeš leči je negde ako ne ubi je i baci u kontejner. U prirodi bi bzo bila pojedena, ne bi se mučila. Manje je surovo po sam sistem i sve životinje u njemu. Nemoj ugroziti druge životinje tako što ćeš lečiti ili menjati ceo sistem zbog jedne. To se radi sam ako je veći broj riba zaražen. Potrudi se da životinjama što imaš pružiš što bolje uslove ali to ne treba da ti pređe u frustraciju ili opsesiju. One zavise od tebe a ne obrnuto. Koliko ljubavi i pažnje uložiš u sistem toliko će ti se i vratiti. Akvarijum je nešto što tu ljubav i paznju akumulira i polako zrači nazad.

Pozdav i srećan početak. Dobro nam došao na forum Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sub Okt 16, 2021 2:12 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

TheDoVla ::
Glup primer, ali primer; kuca od 200m2 je i ona koji je u osnovi 10x20m i ona koja je u osnovi 2x100m2. U kojo bi se priajtnije osecao?


Uf ova 2x100 je dobra kada ženi/mužu na žulj staneš Laughing
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pocetnik i neplanirana ljubav Boxer89 Upoznavanje 0 Pon Dec 19, 2022 6:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetnik - akvarijum sa biljkama Gardijan Početak u akvaristici 0 Pon Avg 15, 2022 1:52 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetnik 60L jeepwj Početak u akvaristici 27 Ned Mar 06, 2022 7:22 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc u uredjenju akvarijuma , pocetnik BogdanM Početak u akvaristici 3 Čet Nov 25, 2021 12:23 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka potpuni pocetnik, kozice i ljubav Angeli Početak u akvaristici 9 Pon Jul 26, 2021 1:21 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License