Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Plazma 120 70 17 pocetnik Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Ned Okt 24, 2021 6:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dao si odgovor na svoje pitanje; dodaj malo azota. Konkretno, potreban je amonijak. Hrani ribice po malo, kao da ih imas, i problem je resen. Ne moras bas preterivati, niti treba svaki dan.
Kontam da si skapirao da postoje i preparati koji ce ubrzati proces, i da mozes od nekog uzeti malo cikliranog filter materijala, pa i nesto vode iz necijeg akvarijuma. Nije komplikovano, mozes na 100 nacina j treba da cekas (sa nekim nainom manje, sa drugim vise).
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Okt 24, 2021 6:11 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Ned Okt 24, 2021 10:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Drugar industrija vode ima suprotno pitanje u odnosu na tvoje: šta da radimo a da se ne pojave. Zato flaša sa vodom ima rok trajanja. Pre ili kasnije bakterije se pojave i ona ne bude vise za ljudsku ulotrebu.
Dozvoljeni NO3- u česmovači je 10. Samo u dobro opremljenoj laboratoriji možeš dobiti zaista čistu i apsolutno sterilnu vodu. Za akvaristu nije problem kako se pojave već da se pojave u dovoljnom broju.
Biklje se ne sade u stratu osim ako ne dolivaš hemiju za cikliranje. Pročitaj ciklranje akvarijuma ako već nisi. To ti je osnova držanha akvarijuma na duze staze, tj. držanja istih životinja na duže staze.

Voda iz drugog slatkovodnog akvarijuma je samo prljava voda. Nemoj to da radiš. U slanovodnoj to ljudi rade jer plangton igra ulogu u stabilnosti sistema pa pokušavaju da ga unesu i obogate. "Korisne bakterije" žive na: kamenu, pesku, drvetu, staklu...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Cvrc
Akvarista



Registrovan: 10 Jul 2011
Poruke: 1013
Lokacija: Sid

PorukaPoslao: Pon Okt 25, 2021 8:19 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Peku ::
Drugar industrija vode ima suprotno pitanje u odnosu na tvoje: šta da radimo a da se ne pojave. Zato flaša sa vodom ima rok trajanja. Pre ili kasnije bakterije se pojave i ona ne bude vise za ljudsku ulotrebu.
Dozvoljeni NO3- u česmovači je 10. Samo u dobro opremljenoj laboratoriji možeš dobiti zaista čistu i apsolutno sterilnu vodu. Za akvaristu nije problem kako se pojave već da se pojave u dovoljnom broju.
Biklje se ne sade u stratu osim ako ne dolivaš hemiju za cikliranje. Pročitaj ciklranje akvarijuma ako već nisi. To ti je osnova držanha akvarijuma na duze staze, tj. držanja istih životinja na duže staze.

Voda iz drugog slatkovodnog akvarijuma je samo prljava voda. Nemoj to da radiš. U slanovodnoj to ljudi rade jer plangton igra ulogu u stabilnosti sistema pa pokušavaju da ga unesu i obogate. "Korisne bakterije" žive na: kamenu, pesku, drvetu, staklu...


Rolling Eyes Laughing
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Vulebeograd




Registrovan: 15 Dec 2018
Poruke: 1

PorukaPoslao: Pon Okt 25, 2021 11:09 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A komad filtera iz drugog akvarijuma?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Cvrc
Akvarista



Registrovan: 10 Jul 2011
Poruke: 1013
Lokacija: Sid

PorukaPoslao: Pon Okt 25, 2021 11:16 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vulebeograd ::
A komad filtera iz drugog akvarijuma?


A da li si ista poslusao sta ti kaze uopste? Svakako ces uraditi sta si nameracio pa tako i to uradi kako oces.

OKaci neku sliku da vidimo to cudo kad se vec prica toliko o njemu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Vulebeograd




Registrovan: 15 Dec 2018
Poruke: 1

PorukaPoslao: Pon Okt 25, 2021 12:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Naravno da cu uraditi kako ja hocu, zar ti radis bilo sta u zivotu kako drugi hoce? Ja sam ovde dosao po korisne savete a odluke donosim sam. I nije ni pomenuo komad filtera vec samo prljavu vodu. Pitao sam zato sto sam na ovom sajtu i na par youtube linkova naisao na drugacije misljenje, svuda sam procitao da se preporucuje uzimanje vode i filter materijala iz akvarijuma u radu. Na svaku temu mozes procitati potpuno suprotna misljenja i onda ti se neko brecne " jel citas ti sta je napisano"?! Da, citam ali sto vise citam to sam zbunjeniji.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pon Okt 25, 2021 4:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako je na Youtube ili Wikipedia onda mora da je 100% tačno! nono

Voda iz tuđeg akvarijuma je prljava voda. Iz dobro stabilnog slanog uzimaš vodu da bi preneo planktonske organizme jer igraju značajnu ulogu u opstanku mnogih organizama koji se mogu naći u takvom sistemu. U slatkovodnom planktonski organizmi nemaju skoro nikakvu pozitivnu ulogu za opstanak organizama ili za stabilnost sistema.

Ako ti treba prljava voda zaprljaj je sam. Nemaš potrebe da unosiš alge, bakteriji... i sve što se nalazi u tuđem akvarijumu u nadi da ćeš možda uneti neku od bakterija koju koristimo za filtraciju i možda malo "hrane" za te bakterije. Bakterije koje se koriste za filtraciju žive, opstaju, dele se i umiru na čvrstim površinama ne u vodenoj koloni.

Broj tih bakterija zavisi od samog sistema. Ne možeš ih imati više nego što ti treba. Mogu samo biti gušće ili ređe naseljene. Prevedeno samo zato što staviš gomilu filter materijala ne znači da imaš više bakterija.

Da li ti treba parče tuđeg filter materijala. Ne treba ti. Bakterije će se pojaviti. Pojave se uvek. Parče tuđeg filter materijala unosiš zato zato što se neke od tih bakterija sporo dele. Osmišljen je tako da ima veliku površinu pa je i broj filter bakterija na njemu znatno veći nego na običnom kamenu. Ako uzmeš parče tuđeg filter materijala i ubacis u svoj filter ništa se značajno neće dešavati dok ti se u vodi ne pojave NH4, NO2 ili NO3. Kada nemaju dostupnu "hrana" te bakterije će da miruju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Pon Okt 25, 2021 8:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

O ovom "prljava voda" je besmisleno i razgovarati.
Kao sto nesto sa youtube-a ili wikipedia-e ne mora biti tacno, isto vazi i za nesto sto se ovde napise.
Cekanje da se bakterije "pojave" i to porediti sa uzimanjem cikliranog fitler materijala koji ce pomoci kolonizovanje je zaista vise nego aspurdno....

"Komad filtera" sam pomenuo onog trenutka kada sam ti napisao da uzmes malo cikliranog filter materijala.

Kada bi zaista uzeo vodu koju je neko izvadio prilikom zamene i stavio oko 30ak % cikliranog materijala, pogotovo nekog ozbiljnijeg, na sve to dao Easy Start ili nesto slicno, lagano bi zavrsio posao. Ta "prljava voda" sadrzi i viskove mikro makro elemenata koji bi pomogli tvojim biljkama s obzirom da bi isao sa intertnim supstratom, a bilo kakvo ozbiljnije doziranje u startu bi ti bilo teze da odradis kako treba. Ovako bi start bio najbezbolniji.

Tuzno je sto u potrebni da neko bude najpametniji napravismo od najobicnijeg cikliranje zestoku polemiku. Sva sreca sto ce to ipak biti samo nezahtevno bilje, intertna podloga, itd.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sudyxor
Akvarista



Registrovan: 03 Feb 2020
Poruke: 18

PorukaPoslao: Čet Okt 28, 2021 1:48 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Laughing Laughing Laughing
Samo sipaj vodu Razz Razz
Daj sliku akvarijuma, izgoresmo Very Happy Very Happy Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pet Okt 29, 2021 1:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kao i u svemu u zivotu tako i u akvaristici imas par struja ili razmisljanja o detaljima.
Moja preporuka isto ide ka delu filtera iz formiranog akvarijuma ili voda iz formiranog akvarijuma. I sa jednim i sa drugim ces znacajno ubrzati cikliranje i nutrifikaciju.
E sad, sta sve unosimo sa tim. Bukvalno, svasta. i pozitivne i negativne materije. Caka je u tome sto ce deo pozitivnih bakterija da se razmnozi a deo algi, bolesti i tih negativnih "stvari" da znacajo smanji broj jer ces u tu vodu sipati i cesmovacu. Tu vec ulazimo u deo oko nedeljne zamene vode i sta to zapravo znaci za jedan eko sistem unutar stakla.
Sve u svemu, sta ces ti uraditi je na tebi. Cekati, kupiti, pozajmiti ... sta god da uradis moras da ispostujes osnove i korake. Ako krenes na startu da mesas tehnike moze lako da se desi da sve brzo ode u pogresnom smeru pa da imas previse problema.
Naravno, da spomenem jos jednom, cekamo slike Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Vulebeograd




Registrovan: 15 Dec 2018
Poruke: 1

PorukaPoslao: Pet Okt 29, 2021 2:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Akvarijum pusten u rad pre tri dana, odlucio sam se da ne uzimam vodu i filter iz cikliranog akvarijuma ali sam dodao neki " easy start " preparat, ime sam lupio, nije to ni toliko vazno. Od biljaka sam za pocetak stavio samo dve nane koje su pricvrscene za pozadinu ( 600 din jedna nana😠) i mozda je to samo moj utisak, cini mi se da im se korenje vec produzilo. Osvetljenje drzim ukljuceno pola dana, recimo 12-15 sati. Drzao bih ga i duze ali citao sam da to moze pojacati stvaranje algi mada ne znam da li u ovom trenutku treba toga da se plasim jer je sistem skoro bez nutrijenata. Pumpa odlicno radi svoj posao, imam utisak da mi pumpica za kiseonik nece trebati jer pumpa sasvim dovoljno "bucka" vodu a imam i neke mehurice koji se pojavljuju sa dna ( pretpostavljam posledica kavitacije koju stvara pumpa kad vuce vodu posle filtera ). Treba mi jos biljaka i to nekih koje se sade u podlogu i koje mogu ici u siromasni kvarcni pesak. Postavicu slike cim ukapiram kako da ih na telefonu "skratim" do 250 kb kolika je dozvoljena velicina ovde. Predlozi za nezahtevne i sitne biljke dna?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
pingvinpilence
Akvarista



Registrovan: 22 Okt 2019
Poruke: 42
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Okt 29, 2021 8:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pricvrsti sitnije nane na parcice kamena ili drveta i spusti ih na dno. Bice im skroz ok da urone korenje u podlogu dokle god je rizom (citaj GRANA) iznad podloge.
U krajeve akvarijuma mozes obicnu valisneriju, brzorastuca je i nezahtevna.
Bas nam rastezes zivce sa cekanjem tih fotki Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
sudyxor
Akvarista



Registrovan: 03 Feb 2020
Poruke: 18

PorukaPoslao: Sub Okt 30, 2021 5:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Meni je valisnerija propadala svaki put, a bar 5x sam pokušao da je sadim u kvarcnu podlogu. Kriptokorine mi se održavaju. I neka biljka kojoj ne znam ime, rekoše mi u radnji da se zove "jagoda" Very Happy Laughing
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Vulebeograd




Registrovan: 15 Dec 2018
Poruke: 1

PorukaPoslao: Pon Nov 01, 2021 11:41 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sesti dan cikliranja, sve izgleda perfektno. Sutra dodajem malo "easy start" ( rece mi prodavac da se taj preparat dodaje prvog, sedmog, cetrnaestog dana itd. ) moje pitanje je sledece, da li se u toku cikliranja menja deo vode i pere filter? Ili se to radi pre ubacivanja prvih ribica? Sta se po pravilu prvo ubacuje, ribe dna ili gornje? Bez obzira sto cikliram sa hemijom, pre petnaest dana necu ubacivati nista.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ogard




Registrovan: 12 Nov 2011
Poruke: 0

PorukaPoslao: Uto Nov 02, 2021 9:30 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vulebeograd ::
Akvarijum pusten u rad pre tri dana, odlucio sam se da ne uzimam vodu i filter iz cikliranog akvarijuma ali sam dodao neki " easy start " preparat, ime sam lupio, nije to ni toliko vazno. Od biljaka sam za pocetak stavio samo dve nane koje su pricvrscene za pozadinu ( 600 din jedna nana😠) i mozda je to samo moj utisak, cini mi se da im se korenje vec produzilo. Osvetljenje drzim ukljuceno pola dana, recimo 12-15 sati. Drzao bih ga i duze ali citao sam da to moze pojacati stvaranje algi mada ne znam da li u ovom trenutku treba toga da se plasim jer je sistem skoro bez nutrijenata. Pumpa odlicno radi svoj posao, imam utisak da mi pumpica za kiseonik nece trebati jer pumpa sasvim dovoljno "bucka" vodu a imam i neke mehurice koji se pojavljuju sa dna ( pretpostavljam posledica kavitacije koju stvara pumpa kad vuce vodu posle filtera ). Treba mi jos biljaka i to nekih koje se sade u podlogu i koje mogu ici u siromasni kvarcni pesak. Postavicu slike cim ukapiram kako da ih na telefonu "skratim" do 250 kb kolika je dozvoljena velicina ovde. Predlozi za nezahtevne i sitne biljke dna?


Postavi slike na imgur ili sl. Te od 250kb i tako nece biti nekog kvaliteta.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pocetnik i neplanirana ljubav Boxer89 Upoznavanje 0 Pon Dec 19, 2022 6:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetnik - akvarijum sa biljkama Gardijan Početak u akvaristici 0 Pon Avg 15, 2022 1:52 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetnik 60L jeepwj Početak u akvaristici 27 Ned Mar 06, 2022 7:22 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc u uredjenju akvarijuma , pocetnik BogdanM Početak u akvaristici 3 Čet Nov 25, 2021 12:23 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka potpuni pocetnik, kozice i ljubav Angeli Početak u akvaristici 9 Pon Jul 26, 2021 1:21 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License