Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Ribe za morski akvarijum do 15L? Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
frenkdogg




Registrovan: 27 Dec 2021
Poruke: 2

PorukaPoslao: Pon Dec 27, 2021 6:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav, zelim da napravim morski akvarijum od 15 litara, ovo bi mi bilo prvi put da pravim morski akvarijum, koje ribice mi predlazete i ukoliko imate neke savete podelite sa mnom, hvala.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Dec 27, 2021 6:07 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

nzivkovic
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2013
Poruke: 1178
Lokacija: Beograd, Kumodraž

PorukaPoslao: Uto Dec 28, 2021 9:12 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav, uzmi u obzir da da će ti dnevno isparavati oko pola litre vode tako da ni salanitet nećeš moći da držiš stabilan a kamoli ostale parametre vode. Ako nisi u mogućnosti da napraviš veći akvarijum od riba eventualno pajama ili bangai cardinal jer su relativno statične, ali i one rastu po 7-8 cm tako da bi im bilo mučenje. Moj savet je veći akvarijum ili ako mora toliki, samo pečurke i neka hermit kraba mediteranske kozice. Srećno sa uplovljavanjem u morske vode.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sre Dec 29, 2021 2:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako pare nisu problem onda neki tang ili bilo koja riba. Neće prerasti akvarijum, kupovaćeš novu bar jednom nedeljno. Na malo duže staze goby a ako si baš pedantan i uigran onda goby i postol shrimp.

Između 15 i 30l razlika je u 1000-2000din. Realno gledano ako je to mnogo nemoj da se upuštaš u morsku priču.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
frenkdogg




Registrovan: 27 Dec 2021
Poruke: 2

PorukaPoslao: Čet Dec 30, 2021 2:32 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala, nego zanima me koliko novca je potrebno za morski akvarijum pozz.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Čet Dec 30, 2021 3:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

frenkdogg ::
Hvala, nego zanima me koliko novca je potrebno za morski akvarijum pozz.


Posle starta većini ljudi skoro uvek fali 10€ za ono što žele ili za ono što misle da im treba.

Razlika između 15 i 30l je u 1kg kamema tj. oko 10€ plus malo veći akvarijum što bi trebalo da bude nekoliko "Tesla" više za staklo. Sve ostalo je isto.

Znaš li tačno šta želiš? Velika je razlika između kamena sa ribom i koralnog akvarijuma.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
xxxvelja
Akvarista



Registrovan: 10 Avg 2012
Poruke: 223
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Dec 31, 2021 2:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I ja mislim da prvi morski ne bude tako mali lakše ti da održavaš ako je veći akvarijum. Ima različitih fiksnih troškova koje sve jedno moraš da platiš tako manji akvarijum nije neka posebna ušteda 1000 za nešto veći akvarijum i 1000 dinara za kilo više kamena nije razlika a značilo bi ti da akvarijum bude nekih 50l. I to je malo ja imam neki od 80l i da sam bio siguran da sto može da izdrži više uzeo bih veći.
Što se cene tiče za neki od 50l min što treba da ima: akvarijum, grejač, neki hangon filter kao za slatkovodni od100-150l. To ti isto kao što treba za slatkovodni.

Razlika za morski treba ti:
- salinometar ili refraktometar 10e-30e
- suvi kamen i nešto malo živog sve ukupno 3kg min, to dođe zavisi na šta naiđeš od 20e-50e (ali ti ne treba filter materijal kao za slatkovodni)
-pesak treba 2-3kg cena je od 3e-4e za kilogram
-osvetljenje od 20e-300e ima svačega u ponudi
- so to ti oko 3e/kg kupiš za početak 3kg

Savet ako odlučiš hangon možeš da staviš i poklopac da ne isparava vode imaćeš stabilniji salinitet.

Još bolja opcija za manje akvarijume od hangon-a je neki takozvani "all in one" ima na youtube primera. To dođe kao unutrašnji trokomorni filter samo što prva komora ne kupi vodu preko zazora ili usisnika već sa površine vode preko rešetke. U taj unutrašnji filter možeš da staviš grejač, pumpu ili kasnije i skimer ako se odlučiš. Lepše će izgledati akvarijum a i prakričnije je za male akvarijum.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Da li smijem hraniti ribe crvima Luka2907 Ishrana 1 Pon Jan 15, 2024 6:29 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za led rasvjetu akvarijum o... brankorad Rasveta 2 Ned Okt 01, 2023 10:33 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Oprema za akvarijum srki.acs Ponuda 1 Uto Avg 08, 2023 4:47 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License