Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Akvarijum 450 l Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
ivan_91
Akvarista



Registrovan: 11 Dec 2020
Poruke: 16

PorukaPoslao: Uto Feb 01, 2022 3:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima,

trenutno imam 125 i 240 l Juwelove akvarijume.
Hteo sam da uzmem Juwel 450 ali brzo skontah da to nema preterano smisla ( morao bih odmah da menjam svetlo i filter ). Druga opcija je da mi neko napravi akvarijum, pa da uklopim svetlo i filter.
Potrebna mi je pomoc oko izbora svega kao i dimenzija akvarijuma od iskusnijih akvarista Smile

Dakle, pravim akvarijum oko 450 l.
Akvarijum bi bio biljni, od ribica: Neonkice, Gupike, Tetre, Ancistrusi i sl. Dakle ne mnogo riba i ne velike ribe.

Moja zamisao je da akvarijum bude bez ojacanja dizmenzija : 165 x 55 x 55 = 500 l.
Vodio sam se Riom 450 koji je : 151 x 51 x 66, dakle smanjio sam visinu akvarijuma zarad sirine i dubine.

Da li su ove proporcije ok ? Manja visina i zbog svetla koje treba da mi prodre do biljaka u podlozi.

Sledeci problem, kako organizovati svetlo za akvarijum ? Hteo sam da uzmem Chihiros WRGB II 120 cm ali je za 45 cm kratko. Da li uzeti jednu od 60 cm i jednu od 90 pa napraviti neki aluminijumski nosac i dobiti tako jednu veliku konzolu ?

Filter: Atman c1200 ?

Takodje me zanima i kako napraviti poklopac za takav akvarijum ? Kontam da akvarijum mora da ima stakleno poprecno ojacanje pri vrhu ? Pa onda dva staklena poklopca koje se oslanjaju na to?

Hvala unapred!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Feb 01, 2022 3:08 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Bojan95
Akvarista



Registrovan: 15 Dec 2018
Poruke: 144
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Sre Feb 02, 2022 5:30 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sto se dimenzija akvarijuma tice, mislim da si odlicno odmerio. Da pravim akvarijum te litraze, mislim da bih uzeo slicne dimenzije. Sirina ( ili dubina, kako ko kaze) od 55 cm je fenomenalna, bukvalno mozes da slozis hard kako god da zamislis.

Sto se tice toga da planiras da pravis bez ojacanja, tu vec nisam dovoljno strucan da ti dajem neki konkretan savet, jer nikad nisam lepio akvarijum. Imam jedan bez ojacanja, 112 litara, 8mm debljina stakla. Nisam siguran koliko je bezbedno napraviti toliki akvarijum bez ojacanja, i kolika ti uopste debljina stakla za to treba.

Taj Atman cf 1200 ne moze da gura toliku litrazu. Ja na juwelu 180 imam EF4, i nisam siguran da bi mogao sam da ga gura, bez pomoci juwelovog fabrickog filtera. To sto njemu pise da je protok 1100 L/h, ne znaci nista. Protok nije toliki ni kad je filter potpuno cist, a brzo se zaprljaju creva i protok se bukvalno prepolovi.
Jedino da kupis takva dva.

Haube nisam pravio, ali retko je videti da neka DIY varijanta haube, moze da bude i prakticna i da zadovolji neke estetske kriterijume.
Mislim da ces tu imati najveci problem, pogotovu sto imas Juwelove akvarijume koji imaju vrhunske haube, u svakom smislu. Koliko god da se potrudis, siguran sam da neces uspeti da napravis haubu ni priblizno tog kvaliteta, o ostetici i da ne govorim.
Razlog zasto ja kupujem Juwelove akvarijume, je upravo ta hauba i kvalitetno led osvetljenje. Filter su im najgori deo akvarijuma.
Mislim, ne bih ja da te ubedjujem da opet kupis fabricki akvarijum, imas ih i sam pa znas cime si zadovoljan a sa cim nisi.

Za osvetljenje nemam neko konkretno resenje da ti preporucim, pa o tome necu ni da pisem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ivan_91
Akvarista



Registrovan: 11 Dec 2020
Poruke: 16

PorukaPoslao: Sre Feb 02, 2022 12:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala za odgovor Smile
Raspitao sam se juce malo u prodavnici, skontah da to nece moci bas tako.
Ako sam dobro razumeo na te dimenzije, bez ojacanja mora bas debelo staklo koje kosta boga oca, plus bi trebalo na tu debljinu mozda ono staklo bez gvozdja koje jos dodaje na cenu.
Tako da kontam da mora da se radi sa ojacanjima.

Za Juwel se slazem sa tobom 100%, ali kad uzmem u obzir cenu akvarijuma plus svetlo koje moram odmah da menjam (fabricke led tube su mi preslabe za ono sto hocu sa bijlkama), jednostavno mi je previse para. :/
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
reduktor
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2022
Poruke: 66

PorukaPoslao: Sre Feb 02, 2022 12:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dobar dan,
Moj prvi post i odmah nešto pametujem, ali smatram da se ta zapremina akvarijuma ne bi trebala raditi bez ojačanja.
Moj savjet ti je da ideš sa debljinom stakla prema Kalkulator za akvarijum, pa onda dodatno uradiš ojačanja.
Kod mene je akvarijum od 300l (100x60x50), sa ojačanjima na dnu i poprečnim ojačanjem na dužoj strani akvarijuma, pa je opet zbirna defleksiija stakla na kraćim stranama akvarijuma 0,5mm (na dužoj je nema). Strane akvarijuma su 10mm, a dno 12mm.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan95
Akvarista



Registrovan: 15 Dec 2018
Poruke: 144
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Pet Feb 04, 2022 12:45 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislim da osvetljenje nije slabo i da ces vecicinu biljaka moci da drzis pod juwelovim osvetljenjem.
Pogledaj biljni akvarijum kolege Japonikusa, ima ovde temu na forumu, tema se zove " jos jedan biljni akvarijum". Po meni jedan od najboljih biljnih akvarijuma ovde. A fabricko led osvetljenje, cak mislim da je ona starija generacija led osvetljenja sa samo belim i plavim diodama.

Ako ides na neke bas zahtevne biljke, slazem se sa tobom, ima dosta kvalitetnijih proizvodjaca osvetljenja, vrhunskih konzola, ali i one su dosta skupe. Pogotovu bi tebi bilo skupo na tu duzinu akvarijuma.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Pet Feb 04, 2022 1:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I ja dajem glas juwelovom fabrickom led osvetljenju. Ne postoji biljka koju ovo svetlo ne moze da snabde dovoljnom kokicinom svetla... Probao sam vrv sve biljke... Ajd da kazem relevantne. Sustina problema je u balansu akvarijuma i trenutku uvodjenja biljke u akvarijum.... Tipa, ako kubu rasadis u trenutku kada imas problem sa braon algom ona nece uspeti... Zapravo nece uspeti ni ako imas problem sa bilo kojom algom jer tada najcesce imas i problem sa balansom nutrijenata sto ce novododatoj biljci da bude nesavladiv problem pogotovo ako je jos i zahtevna kao hidropajper, kuba, eriocaulon i tako dalje. Dakle... Prvo strpljenje i jak balans sa laksim brzorastucim biljkama a onda postepeno dodavanje zahtevnih biljaka kada uocis da sve u akvarijumu klapa.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ivan_91
Akvarista



Registrovan: 11 Dec 2020
Poruke: 16

PorukaPoslao: Sub Feb 05, 2022 7:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala svima na izdvojenom vremenu ! Smile

@reduktor, ne mogu da skinem ovaj kalkulator :/
Pogledao sam temu kolege Japonikusa, pise da koristi helialu konzolu. Ja sa njom u Juwel 240 nemam zamerki :
Image
Fora je sto za manju cenu Juwel akvarijuma i helialux konzole mozda mogu da napravim "bolji" akvarijum za moje potrebe. Ili je to barem ideja.

Sa druge strane u 125 imam fabricku Juwel konzolu, isto tretiram bijlke, isti je setup, iste biljke mnogo sporije rastu, manji su listovi i crvene boje dobijam tek pri samom vrhu.
Tako da iz mog iskustva, ima dosta razlike izmedju konzole koja se dobija sa akvarijumom i Helialux konzole. Takodje fabricka konzola ne ide od kraja do kraja akvarijuma, nego ima 10-ak cm praznog prostora pre nego sto svetlo zapravo krece, i dobijam strane akvarijuma gde sam jako ogranicen biljkama koje mogu da rastu sa tako malo svetla :/ Mozda i nije kraj sveta, al mi ide na zivce jako Very Happy

@Baia: Nemam problem sa algama i balansom akvarijuma, 240 Juwel sam uspeo da startujem sa gomilom biljaka bez ikakvih perioda algi, mutne vode i slicno sto ide prilikom cikliranja i prvih par meseci akvarijuma.
Ekspert svakako nisam ni blizu, al msm da sam pohvatao te osnovne stvari, i znam da primetim kada nesto nije u balansu.

Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Sub Feb 05, 2022 9:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ivan_91 ::


@Baia: Nemam problem sa algama i balansom akvarijuma, 240 Juwel sam uspeo da startujem sa gomilom biljaka bez ikakvih perioda algi, mutne vode i slicno sto ide prilikom cikliranja i prvih par meseci akvarijuma.
Ekspert svakako nisam ni blizu, al msm da sam pohvatao te osnovne stvari, i znam da primetim kada nesto nije u balansu.

Pozdrav


Ma sve to odlicno izgleda, komentar je bio na svrsishodnost juvelove rasvete. Htedoh reci da je sasvim dovoljna i nema potrebe da se bacaju pare na nesto skuplje i bolje ukoliko nije izricita zelja vlasnika da promeni standardnu za neku napredniju rasvetu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
reduktor
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2022
Poruke: 66

PorukaPoslao: Ned Feb 06, 2022 10:15 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Čini mi se da postoji neki problem sa forumom. Imam kalkulator kod sebe, ali ne mogu da prikačim fajl kako bi svi mogli da ga koriste. Takođe, ne radi ni hiperlink na forumu, bar ne kod mene.

Kopiraj ovu adresu pa je prenesi u novi prozor na pretraživaču, nemoj ići preko foruma. (https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwj6mO-P_eD1AhW3_rsIHfTIDRgQFnoECAIQAQ&url=https%3A%2F%2Fwww.marineaquariumsa.com%2Fgeneral%2Fglasscalculator.xls&usg=AOvVaw3377lyKPwvLQpDlZHtsmbw).
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Biljke za Južnoamerički biotop akvarijum BlackRaven Biljke 0 Sre Apr 10, 2024 10:44 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Novi akvarijum Onix21 Uradi Sam (DIY) 0 Uto Apr 09, 2024 3:38 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za led rasvjetu akvarijum o... brankorad Rasveta 2 Ned Okt 01, 2023 10:33 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License