Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Pocetnik 60L Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
jeepwj




Registrovan: 05 Mar 2021
Poruke: 0

PorukaPoslao: Ned Mar 06, 2022 7:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima

Vec odavno imam u planu biljni akvarijum. Ali sam totalni pocetnik i nisam se nikad susreo s akvarijumom. Ono osnovno znam,cikliranje,koje ribe idu s kojima,tecna prihrana.

U planu imam dvije opcije a vi mi recite sta je bolje za jednog pocetnika

1. Uzeti juwel primo 60L,uz to uzeti jos jednu ili dvije led jer njemu u pokopac mogu stati max 3 led,to je ukupno 24w

2. Dati majstoru da napravi akvarijum,ja bi kupio kanister filter tetra 800 plus,chihiros led A601,ona je jaka 39w ali ima opcije smanjivanja jacine.

Podloga bi isla tropica soil,i neke ne bas zahtjevne biljke.

Sta vi mislite o svemu ovome?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Mar 06, 2022 7:22 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

pingvinpilence
Akvarista



Registrovan: 22 Okt 2019
Poruke: 42
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Mar 08, 2022 12:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ja sam za opciju 2
izaberi par vrsta biljaka koje su izdrzljive za pocetak da se ne bi obeshrabrio kad pocnu da se tope. a za par meseci ces imati bolji uvid u to koji tip biljaka ti lezi, s kojim umes da se snalazis, koliko koja trazi da joj se posvetis i koliko ti imas vreemena da im izlazis u susret
srecno
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Milicita




Registrovan: 09 Mar 2022
Poruke: 0
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Mar 11, 2022 10:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hej, pozdrav!
Evo me i ovde, da sumiram sve i od iskusnijih dobijem sugestije sta sam uradila, kako i kako bih trebala.
Pre koji dan sam objasnila da sam ispala naivac, te stavila kokosov treset ispod kamenica... Dakle tanini.. Voda braon.. I kako mi se to nije svidelo, a ne bi ni funkcionisalo, rastavila sam sve i hajmo ispocetka. Ozbiljno-koliko je moguce.
Dakle AQ je od 60l.
Planiram da ovaj put bude biljni.(apsolutni sam neznalac, ali istrazivac)
Dakle, narucila sam tropica soil i jedan pagoda stone, za pocetak.
Zelja mi je i panj, ali nemam zivaca za tanine, volela bih da uspem sa skroz cistom vodom, kako sam (na neki nacin) uspevala do sad, u vestackim aq.
Nabavila sam :
*Atman hang on (HF-0400)
- iz njega izvadila postojece dve pregrade, kod usisne cevi stavila sundjer, na desno vatu, pa na dno komore(desne) opet vata, odozgo u najlon carapu stavila keramicke valjčiće do vrha,stavila sam i nekoliko odozgo. (Da li je to ok?)

*Atman grejač 50w
-planiram da stoji pored filtera kako bi se toplota sirila.
(da li je dovoljan taj grejac na 60l +- 50l?)

E sad, sto se tice osvetljenja, imam neke dve led trake, obložene plastikom, sluzile su dekorativno do sad. Daju lepo svetlost, ali su i zajedno slabe, ukupno 5+w. Kroz neka dva meseca bih nabavila pravu, kolika bi mi jacina trebala za ovaj aq?

Plan sto se tice biljaka jeste da napravim jedan tropski cosak(desni) koji ce se vremenom rasiriti bar do polovine i celom sirinom(ujedno ce skrivati grejac i pumpu)
Bilje bih sadila oko kamena, na njega bih dodala i neku vrstu mahovine- zakacila i neku drugu vrstu.. za to sve takodje cekam predloge, sugestije..
Predlozite mi neko manje zahtevno bilje za pocetak.

I ono sto sam ukrala ideju jednog akvariste, a dopala mi se, proguracu tuda jedno dekorativno drvo (vestacko-šuplje) koje bih napunila sundjerom, na taj sundjer bi doslo korenje spatifilum-a a on bi bio iznad vode. (Ok-nije ok??)

Izvinite sto sam alapača, ali stalo mi je da ovo uspe.
Hvala unapred svima na strpljenju ucenje
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Rooster
Akvarista



Registrovan: 15 Mar 2021
Poruke: 28
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Ned Mar 13, 2022 12:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav. Evo mogu dati par primera iz svog iskustva, pa mozda nesto pomogne. Naime, na starom akvarijumu, 40 litara, sam koristio isti filter, s tim da sam u komori gde je usis stavljao keramiku u mrezici, a u vecoj komori sam redjao sundjer i vatu isecene po sablonu od originalnih ulozaka. Voda je bila cista, i nisam imao gubitke ribica, recimo svih godinu dana koliko je akvarijum bio u funkciji. Sto se tice grejaca, na juwelu od 125 litara imam grejac od 100w,i fantasticno vrsi posao, tako da ne bi trebalo da imate problema. Sto se tice osvetljenja, ne znam da li imate haubu ili ne, ali za ovu velicinu akvarijuma kao najjeftinije i najlakse DIY resenje bi po mom misljenju bile stedljive sijalice (ne LED). Za 60 litara bi po meni bile dovoljne 3 sijalice od po 15w.I najzad biljke. Meni se je kao biljka zgodna sa sakrivanje kojecega pokazala Hygrophila corymbosa 'Compact". Kao sto joj stoji u nazivu kompaktnija je od regularnog limuna, lakse se kontrolise velicina i nije zahtevna. Evo prilozicu sliku tog starom akvarijuma da vidite primer osvetljenja. Nadam se da sam nesto pomogao.

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milicita




Registrovan: 09 Mar 2022
Poruke: 0
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Ned Mar 13, 2022 12:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala mnogo na odgovoru!
Javim se za neko vreme, da vidimo sta sam uspela. Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milicita




Registrovan: 09 Mar 2022
Poruke: 0
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Uto Mar 15, 2022 9:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dakle,
Juce sam stavila soil, pagoda kamenje(prokuvano), beli kvarcni levo, 1l vode iz starog aq., i ova dva vestacka drveta su mi iz starog. U filter sam dodala i sundjer koji je koriscen takodje u starom aq.
Sipala sam 30l odstojale (6dana) vode, a ostatak sveze cesmovace.
Nabavila sam samo jos 3 biljke, slobodno preporucite jos neke, nize, osim sto trazim neku "travu" da se rasiri po podlozi.
Rasveta je- aquael leddy smart2, plant 6w, 8000k, 470lm.
Naravno, u planu mi je da nekad izvadim iz ovog aq ove vestacke "dekoracije".
Trenutno planiram da ih iskoristim dok se ne uhodam.
Dodavacu biljke ako nabavim, a za jedno mesec dana ubacim i ribe.
Pilot ribu planiram za dve nedelje.
I stavila sam juce prvu dozu Easy start-a.
(pokusacu da ubacim fotografije-kako to sad izgleda)
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milicita




Registrovan: 09 Mar 2022
Poruke: 0
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Uto Mar 15, 2022 9:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
pingvinpilence
Akvarista



Registrovan: 22 Okt 2019
Poruke: 42
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Mar 16, 2022 1:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

skoljke sa mora moraju van
osim ako su plasticne i bas vam se svidjaju, onda ok Smile
jel ova lampa moze da dimuje svetlo?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Milicita




Registrovan: 09 Mar 2022
Poruke: 0
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sre Mar 16, 2022 2:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na odgovoru! Smile

Skoljke jesu iz mora, izvadjene 1996.godine i od tad su konstantno u (nekom) akvarijumu.
Naravno, nije problem da izvadim.
Lampa nema ni jednu opciju osim paljenje/gasenje.
Da li postoji problem?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milicita




Registrovan: 09 Mar 2022
Poruke: 0
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sre Mar 16, 2022 2:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Takodje, volela bih da mi neko objasni da li bih imala uslove da nabavim i nekoliko Kozica? Red Cherry npr.
Stavila bih Kozice kad se aq ubilji dovoljno, kako bi mogle i da se kriju.
Ne bih volela da neslavno prodju, jer mi je uspeh sa ribicama do sad bio sjajan i dugoročan.
Ribice koje ce biti u ovom aq su:
- Zebrice
- Tetre
- 1 skalar
- Ancitrusi
- Koridorasi
- Neonke
(njih prebacujem u ovaj od 60l iz prethodnog 35l)

Da li bi neka od ovih vrsta bila predator za Kozice?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
pingvinpilence
Akvarista



Registrovan: 22 Okt 2019
Poruke: 42
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Mar 16, 2022 6:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

svidja mi se lampa, zato pitam. meni trebaju bar dve pa da vidim da li moze nesto da se zamracuje...
a problem sa ovom skupinom predstavlja samo skalar, brzo rastu i jedu kozice
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Milicita




Registrovan: 09 Mar 2022
Poruke: 0
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sre Mar 16, 2022 6:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Malo sam istrazila i rekla bih isto. To je jedina ribica koju sam "spasila" iz tudjeg propalog aq.. I zapravo, nisam mnogo sigurna da li je pravi skalar. Za sada je najmirnija od svih ostalih. Potrudicu se da proverim.

Sto se tice lampe, u pet centru sam pronasla. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ayrton
Akvarista



Registrovan: 25 Sep 2017
Poruke: 134
Lokacija: Bgd.-Karaburma

PorukaPoslao: Čet Mar 17, 2022 8:58 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Može da se desi da i Tetre tamane kozice. Vodi i računa o broju ribica. Sve vrste koje su ti na listi želja su jatne ribe, ali ako od svake vrste uzmeš po makar 6-7 komada, to će biti previše za taj akvarijum.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milicita




Registrovan: 09 Mar 2022
Poruke: 0
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Mar 17, 2022 10:49 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na odgovoru. Smile
Imam ih mnogo vise, sve one su u istoj postavci vec godinu i malo jace od dva meseca.
Sve vreme su bile u "vestackom" aq od 35l. (i sada su, dok se ovaj od 60l isciklira).
Ribe sam iskljucivo uzimala kod odgajivaca iz mesta u kom zivim, te je rekao da ovaj prostor nije problem.

Neke od njih imam duze.
Poslednja je dosla pre navedenog vremena (1skalar) iz iste odgajivacnice, samo kod poznanika gde je bila u zelenoj, mutnoj vodi.

Neonke (17)
Zebrice(12)
Tetre (12)
Koridoras (4)
Ancitrus (3)

Najstariji je jedan od Ancitrusa (+- 10cm).

Za ovih godinu+ dana je sve funkcionisalo dobro, sto se stanovnika tice. Ne bih volela da ih sada razdvajam na vecu litrazu. Sad
Da li u tom slucaju da odustanem od kozica?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milicita




Registrovan: 09 Mar 2022
Poruke: 0
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Mar 17, 2022 11:12 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

** Molim vas sve, izvinite unapred, APSOLUTNO POSTUJEM, CENIM I UVAZAVAM SVACIJE misljenje ovde!
Iz tog razloga sam se i uclanila na forum, divim se svakom znalcu ponaosob! I volela bih da naucim i sama sto vise.
Da ne mislite da mi je neko "uvalio", sve te ribe sam dobila komplet besplatno. Kao i pojedine savete.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pocetnik i neplanirana ljubav Boxer89 Upoznavanje 0 Pon Dec 19, 2022 6:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetnik - akvarijum sa biljkama Gardijan Početak u akvaristici 0 Pon Avg 15, 2022 1:52 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc u uredjenju akvarijuma , pocetnik BogdanM Početak u akvaristici 3 Čet Nov 25, 2021 12:23 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Plazma 120 70 17 pocetnik Vulebeograd Početak u akvaristici 49 Ned Sep 19, 2021 10:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka potpuni pocetnik, kozice i ljubav Angeli Početak u akvaristici 9 Pon Jul 26, 2021 1:21 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License