Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Alga ili? Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
uki01
Akvarista



Registrovan: 04 Sep 2019
Poruke: 28

PorukaPoslao: Uto Avg 11, 2020 4:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Molim za pomoc nekoga da mi kaze da li su ovo alge ili? I ako jesu,kako se zovu i kako se suzbijaju? [img]https://ibb.co/0rkf93L
[/img] [img]https://ibb.co/TcHyGHJ[/img]
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Avg 11, 2020 4:10 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Uto Avg 11, 2020 4:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ibb.co/0rkf93L
Image

ibb.co/TcHyGHJ
Image-V.jpg[/img]
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Uto Avg 11, 2020 4:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

To je mahovina. Stavi je negde gde ima protoka da napravi žbun. Tako kako stoji će ti najverovatnije samo rasti u visinu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
djilepfc1970
Akvarista



Registrovan: 01 Apr 2020
Poruke: 39
Lokacija: Knjazevac

PorukaPoslao: Uto Avg 11, 2020 4:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vrsta mahovine
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
uki01
Akvarista



Registrovan: 04 Sep 2019
Poruke: 28

PorukaPoslao: Uto Avg 11, 2020 9:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na odgovorima , kako se ona sadi uopste posto o njima nista ne znam ? A iskreno nisam ni znao da je imam,ili je dosla sa kozicama ili je dosla sa biljkama , uglavnom ovo je low tech eksperimentalni akvarijum formiran u cilju da malo istrazujem i vidim lepo kako se ponasaju biljke,da ih mozda malo rasadjujem za svoj akvarijum itd..jedino od opreme imam osvetljenje,a filter,grejac,pumpu u ovom akvarijumu nemam.Imam dole hranljivu podlogu(carobnu zemlju) i preko nje sljunak.Od biljaka sto ja znam da imam je limnophilia sessiliflora , jer sam nju samo kupio a u tom zbunu se nalazila jos jedna grancica neke biljke koju sam zasadio i ona se primila,uz to sam na poklon dobio jos jednu biljku tako da bi mi znacilo ako bi mi napisali imena ovih ostalih biljaka.Mnogo sam vec otisao u off topic, ali jos jedno pitanje , kako se resiti puzeva ? Znam za helene ali ima li mozda neka ribica da ih jede da ubacim ? I da jos jedno, ne znam zasto se npr u mojoj poruci nisu prikazale slike kao kod Peku-a.
[img]http://ibb.co/0BHpQMN[/img]
[img]http://ibb.co/w7P2x8s[/img]
[img]http://ibb.co/frVcLws[/img]
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Suncokret
Akvarista



Registrovan: 12 Jun 2011
Poruke: 179
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Avg 11, 2020 10:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne sadi se, samo se stavi na neko mesto da se rasiri. Vremenom se sama veze za podlogu. Mozes i da je vezes za panj, kamen... Po prirodi tone pa je laksa za manevar.
Mana je sto ume da kupi detritus kao magnet, pa je sifoniraj cesto kada se to desi.

Zasto bi se resavao puzeva? Visak mozes da uklonis ako ih imas bas puno, ali puzevi su veoma korisni u ekosistemu. Jedu uvenulo, trulo, uginulo, diatome, biofilm, alge.

Slike ti se nisu prikazale jer si stavio pametnu putanju do slike, ali ne i celu adresu. Moras bukvalno da dodjes do toga da ti pise ' xyz.jpg' u linku da bi ti se slika prikazala.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Uto Avg 11, 2020 11:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mahovinu vezeš ili zalepiš superlepkom. Običan konac nemoj koristiti, meni se dešavalo da ga ancistrus konstantno gricka pregrize pa se zaplete sav. Koristi najlon za pecanje. Fluorokarbon se ne vidi pod vodom, onaj iz PRCa je kao stvoren za kavarijum.

E sad malo edukacije pošto ne koristiš forum da okačis slike. Tako kako kačiš sliku ti neće prikazati jer postavljaś vezu ka "web stranici". Ako hoćeš da ti se slika učutava moraš da je otvoriš u novom prozoru i tu adresu da iskopiraš u [img][/img]
Za http://ibb.co/0BHpQMN adresa slike je https://i.ibb.co/XycfVsB/20200811-205532.jpg

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
mekses
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2022
Poruke: 37

PorukaPoslao: Pet Mar 18, 2022 1:00 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nažalost moram se javiti i na ovom delu foruma, a da ne otvaram novu temu jer ima desetine sa istim ili slicnim nazivom nadovezacu se na ovu postojecu. Akvarijum sam predstavio ovde (http://www.akvarijum.org/forum/112-litara-80x40x35-prvi-put-u-akvaristici-t27691.html) i kod mene je nekih mesec i po (pre toga je bio u funkciji oko pola godine). Osvetljenje je 3x Juwel NovoLuux LED 80 white, 3x10w.

Jutros sam primetio prvi potencijalni problem.

Da li su ovo alge? Ono sto me je od početka bilo strah je pojava istih i nisam se nadao da ce se tako brzo pojaviti.

Interesuje me i kako su tako odjednom nastale? Panj je bio veci i apsolutno nista nije bilo na njemu sto se tice algi ili nečeg sličnog. Pre 3 dana sam ga skratio i jutros odjednom na ove dve tri grane na vrhu zelena boja (za sada ne vidim da je ima jos negde).

Ne znam mogu li to dovesti u vezu sa upotrebom EasyCarbo, jer ga koristim 4-5 dana, mada koliko znam on je bas za suzbijanje algi, izmedju ostalog.

Danas sam zamenio oko 50% vode i ocistio filter. Hoce li pomoci ako odsecem samo ove vrhove grana ili da stavim ili zalepim mahovinu preko, cisto da im mahovina ne da da se dalje sire? Ili neko drugo resenje?

Image

Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
skendro1
Akvarista



Registrovan: 06 Feb 2018
Poruke: 30
Lokacija: Subotica

PorukaPoslao: Pet Mar 18, 2022 7:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

jesu i najbolje ces ih resiti sa intenzitetom osvetljenja ili skratis fotoperio ili jacinu svetla ili kupis ancija ili nekog slicnog da ih se resi
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
pingvinpilence
Akvarista



Registrovan: 22 Okt 2019
Poruke: 42
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Mar 18, 2022 10:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

sijamskog algojeda, moj bi ocistio mnogo veci brlog od toga za vrlo kratko vreme. hoces da ti ga rentam na koji dan? Smile

bez zezanja, vise si se zabrinuo nego sto je gadno, izvadi panj, ostruzi te grane cetkicom, preli hidrogenom za svaki slucaj i slozi nazad u vodu
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Sub Mar 19, 2022 2:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kao sto ces i sam da vidis, alge u akvarijumu su neminovnost. Ne mozes pobeci od njih. Ako pogledas neke lepe akvarijume koji nemaju alge onda ces primetiti ili da su puni biljaka i obicno hajtek sto najcesce znaci da gazda zna sta treba da radi a do tog znanja nije dosao preko noci ili da su akvarijumi sa malo slabijim svetlom i malo manje zahtevnim biljkama ili neki miks gore navedenog. Dakle da se izboris sa algama treba da znas sa cime se boris i kako se treba botiti. Najprostiji nacin je fizicko uklanjanje, ko sto pingvin kaze...ubacis neku ribu koja hoce da jede alge koje ti iams. Ako mene pitas ja sam stari cinik i pesimista i ja cu odmah da ti kazem...kakve ribe kakvi bakraci, nije se rodila ta riba koja moze da pojede ni deseti deo algi koliko ja mogu da ocistim...i zaista tako mislim, sijamski algari konkretno su kod mene jeli mahovinu a alge nisu hteli ni da pipnu, kad se baci hrana prvi su u redu, dok su mali kao su i aktivni a posle mesec do dva se natove kao mecke i samo kunjaju na listovima i jedu mlade izdanke na mahovini ili samo hranu koju bacas drugim ribama.
Ako bas moram da reklamiram neku ribu kao algojeda ili algara onda cu reci molike kada su ekstremno gladne hoce da cupkaju koncastu zelenu....mada mozda one zapravo jedu plankton koji se steka u algama...ne znam ili npr Borneo Sucker(Gastromyzon punctulatus) njega sam jedino snimio da kontinuirano sisa staklo i da iza njega ostaju kruzni ugrizi u zelenoj algi na staklu. Da me ne shvate kolege pogresno, pricam samo ono sto sam video i drzao...mozda savski grges jede bolje ali njega nikada nisam drzao.
Osim riba, jako dobro su se pokazale dunavske nerite puzevi...e one stvarno skidaju zelenu algu sa ravnih povrsina...posle cu da bacim par slika iz mog akvarijuma da vidis sta rade.

Najbolji nacin da se izboris sa algom da ustanovis uzrok i da ga otklonis i one ce same da nestanu, posto je to lakse reci nego uraditi onda predjes na sledeci najbolji nacin....pokusas da namnozis dovoljno biljaka da one pojedu sve viskove hranjivih elemenata iz vode sto ce dovesti do povlacenja algi, e to vec nije mnogo tesko ako resis da istrajes...vec si sam skontao koja biljke kod tebe rastu bolje koje slabije...e da bi se izborio sa algama onda za sada zanemaris te sto rastu slabije i bacis akcenat na te sto rastu dobro i njima posumis akvarijum.one ce u nekom trenutku da se naviknu na tvoju vodu i da intenzivno iskoriscavaju hranjive viskove iz vode pa ce alge da pocnu da gladuju i jednog dana ces da skontas da ih nema vise kao ranije ili da ih nema uopste. Naravno to nece da bude za dva dana, ni za dve nedelje....traje to. Kada postignes tu ravnotezu onda treba da skontas kako da ubuduce odrzis biljke a da ti se ne pojave alge, pa mora da se uvede djubrenje i naravno co2. Za neke prostije biljke cesto je dovoljno samo redovna izmena vode i ne prejako svetlo...ali od nas niko ne zeli prostije biljek nego one najteze i eto...tu ces se zakucas sa akvaristikom i da lutas i probavas, da se nerviras, uspevas pa onda propadas, resetujes i kreces iz pocetka sa novom formulom za uspeh....jbg to je akvaristika.




Image

Image

Image

Image

Napomena za dunavske nerite, to je domaca vrsta puzeva, dakle iz dunava. Mozes i sam da ih nadjes ili da kupis od nekoga ko ih skuplja. Kazu da su ugrozena vrsta i da ih ne treba uzimati iz divljine. Kada ih uzmes iz divljine oni ce posle godinu ili dve a nekada i mnogo pre da ti pocrkaju svi ali ce u medjuvremenu da potamanae alge pa eto...razmisli da li zelis da imas krv nevinih puzeva na svojim rukama, Ljudi pricaju da se kao razmnozavaju u akvarijumu sto se kod mene nije deilo. Od velikog broja jedinki kod mene su prezivele tek 2 ili 3 duze od 1 godine. Vidim da su sada pocele da se na trzistu pojavljuju zvanicno u prodaji kod nekih distributera, navodno su iz Hr...mada mi je jedan rus rekao da istih takvih ima kod njega kuci u Habarovsku...dakle u Amuru a video sam na oglasima u nemackoj da slicnih primeraka ima ovde po rekama (ne samo u dunavu nego i u drugim rekama u nemackoj)
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
pingvinpilence
Akvarista



Registrovan: 22 Okt 2019
Poruke: 42
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Mar 19, 2022 9:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

mocan mali puz!
sa panjeva sijamac kod mene sve ocistio, a na staklu amonijeri.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Sub Mar 19, 2022 10:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pingvinpilence ::
mocan mali puz!
sa panjeva sijamac kod mene sve ocistio, a na staklu amonijeri.


Moguce, uvek ostavljam mogucnost da ja i ljudi koje znam da su imali ove dve vrste ribe nismo imali srece ili pak da si ti imao/la srece. Do sada sam imao Ancistruse, aymonijere, gibicepse, sevelije, gastomizone, sijamce, letece lisice...mozda jos neke ako sam zaboravio...kod mene je jedino gastomizon pokazivao tendenciju da nesto radi sa algama, ostali su uglavnom aktivni kao mladi a kasnije se ulenje a i kao mladi ne jedu alge nego uglavnom hranu. Ali moje lose iskustvo nije razlog da se ne pokusa sa tim ribama u svakom sl su lepe....narocito sijamci u jatu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
pingvinpilence
Akvarista



Registrovan: 22 Okt 2019
Poruke: 42
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Mar 20, 2022 10:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ja sam imala ogromnu kolicinu algi na mangrovim panjevima, razbucala mi se kladofora lopta i zapatila takva kao livada na zgodnim povrsinama, talasala se, bila mi lepa..a onda mi sinulo da je ne sisam ja vise nego da uzmem sijamce. dokrajcili su je vrlo brzo. i presli na ostale alge. utamanili i njih. crne ove na kamenju resavam tako sto prevrnem ili zamenim kamen :stidimse

JATO sijamaca samo dok su bebe. imam jednog oko 15cm koji neda mira dvojici od 8cm. niti su ta dva manja slozna. ne znam da mogu da funkcionisu u jatu.
da, urnisu mahovinu, nazalost. i rado uzimaju svu ostalu hranu za ribice, porasli pa ne biraju uopste.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
mekses
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2022
Poruke: 37

PorukaPoslao: Ned Mar 20, 2022 10:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Posto imam vec Koridorase Juli/Trilineatus (5 kom) i 7 pigmejaca, tj 12 riba za dno, bojim se da ne bude previše ako uzmem i sijamca. Pogotovo sto ce on bas porasti mnogo. Da li su Otocinclusi dobra alternativa?

Nerite ako nadjem cu uzeti sigurno, bar 2-3 komada, mada imam nekoliko manjih puzeva, ne znam kako se zovu..

Za svaki slučaj, posto problem jos uvek nije veliki, cu probati prvo sa redukovanjem svetla na par dana, tj vecina pauzama i smanjenjem ukupnog osvetljenja na dnevnom nivou, pa cu pratiti situaciju..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka beli kisobran - alga?? pingvinpilence Alge 0 Sub Mar 26, 2022 8:29 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Alga ili bolest Vecha Alge 7 Sre Sep 30, 2020 8:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka zelena koncasta alga gotika Razno 4 Pet Jul 31, 2020 10:16 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Nepoznata alga peconis Alge 11 Čet Okt 24, 2019 9:33 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Alga tamno braon boje.... StefanPN Alge 32 Uto Jun 11, 2019 7:34 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License