Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Pravljenje rasvete od Led cipova 3w Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Ikebana
Akvarista



Registrovan: 09 Feb 2022
Poruke: 35

PorukaPoslao: Sub Avg 13, 2022 7:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozz, svima

Odlucio sam da fabriku T8 fluo armaturu sa cevima zamen hand made led rasvetom. Navedeno nameravam da realizujem sa Led cipovima od 3w.
Cipove sam narucio preko aliexpresa i to.

-Day light 5600k. 3.2 - 3.4v 700mA. 3w
-full spectrum. 3.2 - 3.4v 700mA. 3w
-cool white 10000k. 3.2 - 3.4v. 700mA. 3w
-Royal blue 440-450nm. 3.2 -3.4v. 700mA. 3w
-deep red 640-660nm. 2.0 - 2.2v. 700mA. 3w

Ono sto sam ja jos ranije isprobavao sa raznoraznim sijalicama skapirao sam da mi je nekako 25-30lumena po litru odlicna stvar za rast biljaka, bas je kod mene tako bilo, rezultati fenomenalni, bez algi. To je bilo u malom akavarijimu, od 40L. Sada imam veliki od 200l dubine 50ak cm.

E sada, imam nedoumicu oko kupovime LED DRIVERA.
Ono sto sam gledao po you tube, neki kazu da je vazno da driver ima manje od 700mA kako diode ne bi crkle zbog pustanja prevelike struje, neki ukupnu Voltazu drivera dele sa brojem led dioda, neki ukuonu Watazu drivera dele sa brojem dioda.

Sta je od ovoga stavrno tacno??? I sta se gleda ako npr. imam 30 dioda po 3w, da li ima sabiram Voltazu ili Wate pa na isnovu toga uzimam driver ili i jedno i drugo ili nesto trece???
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Avg 13, 2022 7:27 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Rooster
Akvarista



Registrovan: 15 Mar 2021
Poruke: 28
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Sub Avg 13, 2022 9:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image

Ja sam koristio ovaj driver, i mislim da je najjednostavnije resenje. Ovaj je doduse za 18-30 led dioda od 3w,ja sam koristio 10-18.
Automatski rasporedjuje struju za diode.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
xxxvelja
Akvarista



Registrovan: 10 Avg 2012
Poruke: 223
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Avg 13, 2022 9:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zavisi kako vezuješ. Ako ideš serijski povezivanje i imaš 30 dioda od 3w koje rade na 700ma i 3.2v onda uzmeš driver sa konstantnim naponom koji radi na 700ma i preko 96v. Ili vezeš 3 niza od po 10 dioda i za svaki koristiš zaseban driver koji radi na 700mA i može da podrži preko 32v. Ovo preko kažem zato što driveri sa konstantnim naponom rade u inetravalz od do. Tipa ja koji imam je za 7 do 11 dioda i radi na 20 - 38v

Ja sam tako povezao 11 dioda od 3w na drajver koji radi na 600ma i 20-38v. Mana je što ako strada neka dioda moraš da proveravaš koja i što diode rade na 100% i greju se puno iako budu na nekom hladnjaku. Tako da mora da se instalira neki ventilator da hladi. Meni to šljaka sve ok nijedna dioda nije stradala, drajver se ni ne zagreje i korali lepo napreduju. Ali to samo zbog ventilatora bez ventilatora bi brzo pregorelo.

Paralelno kada se vezuje tada ti treba jača amperaža. Obično tada ljudi uzimaju driver koji može da kontroliše jačinu rada dioda da ne idu na 100%. Onda tipa ako radi na 12v i 2 ampera možeš da vežeš tri niza od po 4 diode. Zato što svaki niz skida po 12v i po 700ma. Bilo je tema ovde na forumu u delu DIY gde ljudi koriste napajanje od kompa i naruče preko alija led kontrolere TC420 ili TC421. Ovaj način ti je sigurniji i bolji od prostog serijskog povezivanja.

Znači gledaš po nizu koliko niz vuče volti i mA. Nije problem ako ima nešto više ampera zato što diode povuku onoliko ampera koliko im treba. Ja sam na primer povezao ventilator od kompa koji radi na 12v i 320mA na stari punjač od mobilnog koji radi na 5v i 1A. I on ne vrti punom snagom zato što mu treba 12v a dobija samo 5v. Sa druge strane amperaža mu ne smeta jer povuče onoliko koliko mu treba. Za paralelno vezivanje sam dao približno koliko se troši za tačan info vezivanja imaš teme u delu DIY.

Najveći problem zašto pregore je toplota. Zato treba kod lepljenja na hladnjak da se koristi termo pasta i ako ideš na driver sa konstantnim naponom i da diode idu na 100% mora ventilator da ih hladi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ikebana
Akvarista



Registrovan: 09 Feb 2022
Poruke: 35

PorukaPoslao: Ned Avg 14, 2022 12:17 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U pitanju je fabricki akvarijum 200l neke australijske firme "AI.M back to nature AR-980. Poklopac (krov) mu se sastoji iz 2 dela prvi zadnji deo krova je ujedno i filter koji ide celom duzimo akvarijuma (krovni filter) drugi prednji deo koji ide napred je poklopac i svetlosna konzola. U prednji deo poklopca je upakovana led armatura sirine 17cm, duzine 90cm i dubine 10ak cm, a sa donje strane posto je blizu vode je zasticena fabriskom providnom plastikom kako se ne bi skupljao kondanz unutar kucista gde se nalazi struja.

Ja sam kupio 6 komada aluminijumskih lajsni koje nameravam da poredjam jednu do druge, pricvrstim ih i izbisim na nekoliko cm gde cu da malim srafom sa maticom pricvrstim LED DIODE od 3w, necu da ih lepim lepkom za lajsnu, nego cu da ih pricvrsim srafcicem i matocom, a na ledja dio ide termalna pasta za procesore da bi se sto bolje odvodila toplota na ALU lajsnu. Sve sam to planirao da uredno vratim (UGURAM) na isto mesto gde se sada nalazi fabricka T8 armatura, tako da se nista ne bi videlo da sam radio.

Jedini problem mi je taj ok DRIVERA, i sada sa novom ideojom oko kontrolera, ali koliko sam razumeo iz prethodna dva posta sabiram VOLTAZU dionda, a ne WATE dioda.

Znacu ako ima 10x3w dioda ( 3.2v svaka) za tu kolicinu mi treba driver u da u opsegu hvata 30-50volti, i mora da ima 700ma ( da li ako stavim manju amperazu mozda nece da greje diode tj. Diode nece raditi na 3w nego mozda na 2.5w ili tako nesto??) a nije mi bitno da koliko driver WATI daje.

Sada sam gledao kod nas na KP, imaju raznorazni kontroleri, ne znam da li moze ovako nesto?

https://m.kupujemprodajem.com/elektro-i-rasveta/led-rasveta/rgb-led-kontroler-20a-240w-daljinski/oglas/136750115

https://m.kupujemprodajem.com/elektro-i-rasveta/led-rasveta/rgb-kontroler-za-led-traku-48a576w/oglas/140084506

E sada ovo je sve nakako nenormalna ameraza a meni tren 700mA po diodi. Koliko sam vas skapirao diode se kace na ovo a ovo na Driver. I da li ako montiram kontroler ja mogu da smanjim jacinu diode da ne rade na tri nego recimo na 2-2.w i samim tim i h stavim vise komada a manje se greju???

Ono sto sam planirao da stavim da bih dobio ti 5500-6000limena na 200l je :

15x 3w dioda 6500k. = 3700 limena. ----
7x 3w dioda full spetrum = 700 lumena. ---
5x 3w dioda deep red = 300 lumena. ~~=6000lum
5x 3w dioda royal blue. = 300 lumena. ---
5x 3w dioda 10.000k. =1000 lumena. ---

Treba uzeti u obzir da su ovo ipak Aliexpres cipovi, te je vrlo moguce da daju manje snage/lumena od specifikacije, al dobro.

Da li sa nekim od kontrolera za koje sam postavio linkove idgovaraju mojim zahtevima? Dali ako stavim jedna ili dva kontrolera i smanjim jacinu dioda (npr sa 3w na 2.5w da se ne greju) mogu da dodam jos dioda a da ne kupujem jaci driver ili controler.

Izvinite na dugim postovima ali sa stujom sam na "VI" Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Ned Avg 14, 2022 10:01 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Stekao sam utisak da si zaboravio da osim kontrolera treba da imas i napajanje. Ako jesi onda prvo razmisli do kog napajanja mozes da dodjes jer ce ti ono umnogome diktirati sta dalje mozes da radis.

Prica ide ovako... Kada diodu od 3, 2V prikacis na njeno odgovarajuce napajanje od 3,2 v ona ce da povuce 0,7A struje jer joj je takav otpor. Eventualno se to malo izmeni usled grejanja ali ajd da zanemarimo...

Sad je problem to sto ti imas napajanje od 12 ili 24V a ne od 3,2V. To resavas tako sto kazes.... Vezacu 4 diode redno pa cu dobiti jedan segment koji mogu da prikacim na 12V. Dakle 4x3,2V dobijes 12,8V a ti imas napajanje od 12V sto znaci da ce ti taj segment u startu raditi sa 6% manjim naponom pa ce struja kroz njega kao i isijanje i grejanje dioda biti manji. Dakle nisi ih naterao u 100%.
Kako sada da znas koliko na tvoje napajanjenod 12V mozes da vezes tih segmenata od po 4 diode? Lako.... Ovaj segment si formirao tako da ce da vuce maksimalnu struju koju dioda trpi... (Tj 6%manju od max) zaokruzis da je to punih 0,7A tj 700mA.
Pogledas sta ti pise na napajanju za izlaz... Tamo ces videti izlazni napon od 12V i izlaznu struju od recimo 7A. Jednim segmentom si vec zauzeo 0,7 A i ostalo ti je jos 9 segmenata.
Maksimum sto mozes izvuci iz ovog napajanja je 10x 4diode. Tj 40 dioda.
Ovo je bila prica za samo napajanje. Ako napajanje prikljucis preko kontrolera onda ce ti se onih maksimalnih 7A od napajanja podeliti na kanale kontrolera... Na primer imas 3 kanala koji mogu da podrze max 3A. Tu vec vidis da nemas dovoljno snage da bi do maksimuma iskoristio ceo kontroler pa bi bilo dobro da nadjes napajanje koje moze da iskoristi kontroler maksimalno... Znaci ako je kontroler 3kanala po 3 A onda ti treba napajanje od min 9A izlazne struje.

!!! Vrlo vazna stvar je da ako se ovim nisi ranije bavio, treba da razmislis o tome da kontaktiras nekog prijatelja koji se u to razume i zna da lemi pa da eventualno zajedno to napravite ili makar da neko to prekontrolise.

Rasveta koju pravis treba da radi prakticno non stop i kad ti nisi kod kuce, treba da bude sigurna na dodir pa cak i da prezivi upadanje u vodu ili neko slicno sranje... Jasno je da se radi o 12V i da ne bi trebalo da bude nista ali sam u svojoj karijeri elektricara video mnogo sranja pa te savetujem da povedes racuna....
Diode od 3W se greju stravicno tako da obavezno napravi dobro pasivno i aktivno hladjenje sa kulerom narocito ako zelis da naredjas 30 komada negde....

Pogledaj moje resenje u temi "Posle 99 godina" i obrati paznju da to nije bilo dovoljno dobro resenje jer se lajsna jako grejala.... Ako je tvoje resenje jos slabine od toga odmah razmisli o nekom unapredjenju.... Ja sam na lajsni imao 15 dioda od 3W
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Ned Avg 14, 2022 10:05 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Obrati paznju da ne rade sve diode od 3W na istom naponu... Imas one crvene koje rade na 6V ili cak 8V sto znaci da nemas mogucnost da ih vezes 4 na red vec eventualno 2...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ikebana
Akvarista



Registrovan: 09 Feb 2022
Poruke: 35

PorukaPoslao: Pon Avg 15, 2022 2:02 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ljud hvala na odgovorima.

BAIA, ako sam te razumeo.

Meni treba napajanje koje u psegu daje 118-130v da bi pokrio 37-40 dioda od 3w koje rade na 3.2-3.4v. Onda kupim kontroler od 12v koji ima izlaz za 37/40x0.7A (dioda) = 26A-28A (sta se desava ako kupim od 23A npr. Da li ce diide slabije da svetele? Manje da se greju i obrnuto ako kontroler na izlazu daje 50Ampera da li ce da se pregrevaju i da pocrkaju?).

Tih 26/28 Ampera podelim u kanale koliko ima izlaza kontroler, pa ako ima 5 izlaza (ono sto pise RGB) mogu na svaki izlaz da vezem 28A:5 izlaza = 5,6A po zilazu. I onda 5,6A: 0.7A po diodi i dobijem da na svaki izlaz mogu da vezem 8 dioda od 3w i 0.7A koje ce dobijati toliko stuje da svetle na tom maksimumu od 3w.

E sada, da li ako vezem 5 dioda na jedan izlaz kontrolera umesto 8, da li ce onda da dobijaju previse struje i da crknu od pregrevanja ili, da li ako vezem 10 komada na taj izlaz, dobijace manje od 0.7A po diodi i onda ce da svetle slabije i manje ce da se greju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ikebana
Akvarista



Registrovan: 09 Feb 2022
Poruke: 35

PorukaPoslao: Pon Avg 15, 2022 2:55 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jos nesto, obzirom da ovi kontroleri sto imaju da se kupe kod nas na KP za 1500-2500 din imaju daljinski kojim moze da se dimuje jacina svetlla. Ja predpostavljam da to radi na taj nacin da kad ja smanjim svetlo da daljinskom, kontrolera smanji izlaz Ampera po kanalu, pa nor, na izlazu denje max 6A, kada ja smanjim na daljinskom on onda spusti sa 6A na 5A ili 4A koji se rasporedjuju na ceo niz dioda nakacenih na kanale, te samim tim didoe dobijaju manje struje i slabije svetle i manje se greju.

Konkretno nasao sam 1 kontroler koji daje izlaz 48 Ampera ( 6 kanala) drugi kontroler koji daje izlaz 20 Ampera (3 kanala).

Da li mi je bolje da uzmem dva slabija ili jedan jaci pod uslovom da mi je i prethodni i ovaj post tacan, da sam shvatio kako ovo sve funkcionise. ,,😄

Ispravi me ako gresim, da ne napravim pozar u nekom trenutku ili da me ne drmne struja. 😂😂😂
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Pon Avg 15, 2022 11:18 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nisi me razumeo. Ja sam pisao o standardnim napajanjima koja se najcesce nalaze... Od 12v i od 24V. Napajanja o kojima ti pricas od 120 i 140v nisam vidjao... To su mozda neka namenska napajanja za led trake ili neke specificne uredjaje ali se ja nisam sretao sa takvima.

Takvo napajanje ne mozes da kombinujes sa kontrolerom koji radi sa ulaznim naponom od 12 do 24V. Mada moguce da postoje odgovarajuci dimeri i kontroleri za takva napajanja.

Mozda ne bi bilo lose da jednostavno iskopiras neka od dostupnih resenja... Imas ih vazda ovde na forumu a tek na youtube-u da i ne govorim.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ikebana
Akvarista



Registrovan: 09 Feb 2022
Poruke: 35

PorukaPoslao: Sub Avg 20, 2022 9:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Baia, ajde samo vidi ovo, da li sam dobro razumeo.

Specifikacija dioda: day light, royalblue, full spectrum, deep blue
3w
3.2-3.4V
700mA

Specifikacija deep red dioda
3w
2.2-2.4v
700mA

E sada, ja da bih povezao npr. 30 led dioda od 3w i 3.2v, meni treba led napajnje za led panele koje daje od 80-110V i 700mA (da li mogu diode da rade i ako napajanje radi na 450mA ili 600mA, da li to znaci da ce malo slabije da svetle ali ce dosta manje da se greju???).

Koliko sam skapirao, ukupna Voltaza drivera na izlazu se deli sa ukupnom voltazom dioda, a Amperaza ostaje ista duzinom celog niza dioda bilo da ih zakacim 5 ili 10 na isti niz??

Da li na isti niz mogu da prikljucim diode koje rade na 3.2 i diode koje rade na 2.2V (da ih kombinujem na istom driveru) iako su sve od 3w jer sve diode rade na 700mA, samo i m se Voltaza razlikuje??

Da ne mislite da vas maltretiram, citao sam raze forume i gledao youtube i ovako sam skapira da to funkcionise. Da li sam dobro skapirao?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ikebana
Akvarista



Registrovan: 09 Feb 2022
Poruke: 35

PorukaPoslao: Sub Avg 20, 2022 9:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zaboravio sam da u prvu recenicu ubacim "molim te" Rolling Eyes
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Ned Avg 21, 2022 1:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Poslao sam ti PP da ne opterecujem ovu temu a i da damo sansu jos nekome ko ima iskustva da se javi i da svoje vidjenje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pon Avg 22, 2022 11:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mrzi me sve da čitam. Ako je nešto već odgovoreno ne zameri. Snimio sam temu pa sam došao da ti kažem da izbegavaš drajvere sa naponom većim od 40tak v.

Nisam baš siguran da li će led drajver da te vidi kao potrošača ali jednosmerna 110v na 600mA može da te ubije kao zeca. Naizmenična treska i to obično traje ne ubija baš tako lako jer imaš dobre šanse da se odvojiš(osim ako ne diraš dalekovod), jednosmerna zaustavi srce u sekundi.

Razbi to na drajvere do 40tak v. Razdvojiš bele, plave, te za kupus, crvene... Kada imaš više kanala plave mogu da ti budu noćno svetlo. Ako ti jedan čip ode imaš ostale kanale na raspolaganju. Kada imaš samo jedan kanal onda nemaš baš puno prostora za manevrisanje. Ubaci koju žutu imaćeš lepše boje, 3-4 su dovoljene.

Te od 3w se pale na nekih 200-250ma. Što je jača struja više zrače i više se greju. Mogu da se guraju i preko 700ma ali bez dobrog aktivnog hlađenja ne traju dugo.

Najjednostavnije ti je da kupiš neko polovno 80+ napajanje za PC i to povežeš na TC420. Iskopiraš što je većina ljudi na forumu uradila. Prešao sam sa običnih na pvm drajver, iz iskustva ti kažem da ideš na najjednostavnije rešenje. 80+ ili bolje jer manje greju, duže traju, uglavnom su tiša.

Lumen po litru... po toj kalkulaciji 3 zelena čipa će gajiti biljke bolje od dva crvena i jednog plavog...

Ti kontrolori sa daljinskim ne obaraju jačinu struje. Jako brzo pale i gase led i tebi to izgleda kao da sija slabije. 5-6A je max što može mosfet koji koriste da izdrži. Drajver tera led da radi na određenoj jačini struje a sam napon pušta da varira. Napajanja za led trake to rade sa naponom, zato led čip na takvom napajanju slabije sija. Ništa ga ne tera da radi na 600-700mA.

Imaš pisano dosta i u delu za biljnu i za morsku o uradi sam rešenjima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ikebana
Akvarista



Registrovan: 09 Feb 2022
Poruke: 35

PorukaPoslao: Pet Avg 26, 2022 10:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Havla na odgovorima.
Citajuci forume elktronike, mislim da sam sam malo skapirao povezivanje struje. Bunila me je razlika izmedju rednog i paralelnog povezivanja. Jer to nisam nigde nasao objasnjeno. Nikako mi nije bilo jasno kako ljudi na TC420 vezuju 5 cipova koji rade na 700mA a kontroler izbacuje 5A po kanalau.

I onda sam skapirao da ko se diode vezu redno amperaza je konstantna kroz celo kolo a voltaza drivera/kontrolera se deli na broj dioda.

Ako se vezuku paralelno onda onda se deli ampreaza tj. Opada za za 0.7A na svaku prvu diodu u paralelnoj vezi. Pa tako ako imam 5 veza svaka dobija po 1A, ako ima 6 veza, onda svaka dobija oko 0.7A

Posto je akvarijum sa fabrickim pokloocem ne mogu da budzim PC napajanje. Narucio sam preko aliexpresa TC421-WIFI i uzecu neko napajanje od 12v da bi davalo kontroleru toliku struju.

posto TC421 ima 5A po kanalu mogu da vezem 6 dioda na jedan kanal da bi spistio amperazu na 0.7, a u svakom redu mogu da vezem max 3-4 didoe. I tako na svaki kanal.

Mislim da ovako ide, ako sam pogresio ispravite.

Mozda sam dosadan, ali poenta mi je da skapiram zasto se nesto vezujenovako ili onako.

Odustao sam od drivera i rednog vezivanja jer kao sto si rekao mogubda izginem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nzivkovic
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2013
Poruke: 1178
Lokacija: Beograd, Kumodraž

PorukaPoslao: Sub Avg 27, 2022 8:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Možeš po kanalu da vežeš 5 serija po 3 diode. Znači 5 kanala sa po max 15 dioda. Napajanje ti treba 12v 25A pri tom da ti sve rade na maksimumu što je malo verovatno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Dve rasvete na jednom akvarijumu? Maridza Rasveta 1 Čet Jul 20, 2023 8:51 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka MIX led cipova za rasvetu biljnog akv... jajzy Rasveta 2 Uto Jan 25, 2022 12:10 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Plad LED rasvete BlackGod Rasveta 12 Čet Okt 07, 2021 2:44 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Nedoumica oko rasvete 50 lit. duta Početak u akvaristici 2 Sub Maj 08, 2021 9:43 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko rasvete AleksandaT90 Rasveta 2 Pon Jan 25, 2021 4:58 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License