Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Diy co2 Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Milivoje Lampa
Akvarista



Registrovan: 27 Feb 2020
Poruke: 108
Lokacija: Niš

PorukaPoslao: Sre Okt 12, 2022 7:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav ljudi. Iscitao sam sce vezano za co2. Probao secer kvasac sistem i video sam da ne mogu da izregulisem dotok co2 u akvarijum imam previse mehurica u sekundi od onog 1 po sekundi sto svi preporucuju i strah me da ga zatvorim pa sam vadio crevo napolje i bilo mi je smor da vadim pa da vracam. Citao sam i o sistemu soda bikarbona limontus i probao sam to. Po mom misljenju je mnogo bezbednije jer ne moze da ima veci pritisak u flasi nego na primer sto ima koka kola u boci. Mnogo finije podesavam koliko mehurica ima u sekundi i mogu da zatvorim ventil bez straha da ce boca da eksplodira. E sad mene zanima misljenje nekog ko je mnogo iskusniji sta misli o tome. Sistem je vec vidjen ali me zanima da li se vise isplati finansijski od sistema secer kvasac posto je i onako sad zezanje gde naci secer ner ga nema u prodavnicama. Sad cu da postavim i slike.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Okt 12, 2022 7:15 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Milivoje Lampa
Akvarista



Registrovan: 27 Feb 2020
Poruke: 108
Lokacija: Niš

PorukaPoslao: Sre Okt 12, 2022 7:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image


Ovako u zelenoj flasi je rastvorena limunska kiseli sa vodom crevo u toj flasi ide do dna iz zelene flase u providnu ide do vrha cepa u kojoj je rastvorena voda i soda bikarbona da ne bi tecnost iz providne flase vracala u zelenu. Iz providne flase crevo opet ne ide opet do dna nego do pocetka flase i tu ide jedan ventil i onda ide u manju flasu ja nisam imao manju nego od jednog litra koja je do pola pu a vodom i u nju ide crevo do pola flase pa iz nje na unutrasnji filter koji razbija mehurice co2. Ta manja flasa mi sluzi kao brojac mehurova u sekundi.

Image


Sta mislite o ovom sistemu i razbijanju mehurica pomocu filtera.?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milivoje Lampa
Akvarista



Registrovan: 27 Feb 2020
Poruke: 108
Lokacija: Niš

PorukaPoslao: Sre Okt 12, 2022 7:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zaboravio sam da napisem da do reakcije dolazi tako sto zelenu flasu stisnem da iz nje predje tecnost u providnu i tako dolazi do reakcije iskusni clanovi to znaju dobro ali valja pomenuti za neke nove calanove i pocetnike u svetu biljaka i co2 kao sto sam ja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Čet Okt 13, 2022 11:43 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne mogu ti pomoci oko tvog projekta ali ako me poslusas i kupis co2 sistem namenjen akvaristici vrlo brzo ces skontati da si ustedeo sebi zivce, vreme i pare.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milivoje Lampa
Akvarista



Registrovan: 27 Feb 2020
Poruke: 108
Lokacija: Niš

PorukaPoslao: Čet Okt 13, 2022 7:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Skontao sam odavno ali mi trenutna finansijska mogucnost ne dozvoljava profi opremu pa sam pokusao secer i kvasac ali nisam mogo da iskontrolisem protok co2 i ribice su stalno bile uznemirene da tako kazem. Ovako mnogo bolje regulisem protok ribicama ne smeta i nema bojazni od elsplozike ako se na sistemu jednostavno zavrne ventil a videcemo i biljke kako napreduju. Svakako cim finansijske mogucnosti dozvole nabavicu bocu i svu opremu koja je potrebna.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ikebana
Akvarista



Registrovan: 09 Feb 2022
Poruke: 35

PorukaPoslao: Čet Okt 13, 2022 10:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za komoletan sistem u zavisnoati od velicine akvarijuma ti treba negde oko 70-80€ minimum.
Oko 50€ boca (neatestirana)
Oko 25€ iglicasti ventil
Oko 5€ difuzor
3-4€ obicno silikonsko crevo (mada ga niko ne preporucuje, ja ga ipak koristim i nemam nikakvih problema)

To je pod uslovom za manji akvarijum. Ako nemas neku vecu biljnu masu, hraljivu podlogu i ne planiras neke zahtevnije biljke, mozes da teras taj sistem sa limintusom dugo dugo. Takodje, uz neku tecnu dohranu tipa profito, imaces sasvim dobre rezultate, ali znaj da u nekom duzem peruodu, taj "hand made" sistem ce te izaci skuplje nego prava CO2 boca.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milivoje Lampa
Akvarista



Registrovan: 27 Feb 2020
Poruke: 108
Lokacija: Niš

PorukaPoslao: Pet Okt 14, 2022 5:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na odgovoru. Ma gledao sam boce ali nigde nisam mogo da nadjem ispod 100 e a trenutno nemam toliko para jer podizem kredit za parno grejanje pa ce to da saceka malo. Biljke nisu zahtevne mogu i bez co2 osim jedne bucephalandre koju sam dobio na poklon. Pa probao sa secerom i kvascom ali kao sto sam reko ventil kad zatvorim skroz opet nekako prolazi gas kao da nije zatvoren i ide previse co2 u akvarijum a sa ovim sistemom kad zatvorim ne prolazi nista i evo vec 3 dana i nije pukla ni jedna flasa. Sto se akvarijuma tice 40-45 l od preparata dodajem samo easy carbo ali cu kupiti i profito. E sad kad sam spomenuo easy carbo da li smem da ga dodajem dok dodajem co2 i da li da ga dodajem isto tek kad se upali svetlo u akvarijumu kao za co2 ili moze bilo kad?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Pet Okt 14, 2022 8:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Izvini ali ja zaista ne vidim mesta dilemi u tvom slucaju.... Izbacis jedan radijator i eto ga CO2... Prosto ko pasulj.... Ja bi radije spavo napolju nego opet da buckam sodubikarbonu ko pre 20 godina.

Sale, ne zameri... Prioriteti su prioriteti! A za pocetak moze se i bez co2.... Sa druge strane, video sam na aliju neke tablete koje otpustaju co2, u fazonu bucnes onoliko tableta koliko je predvidjeno za tvoju litrazu i navodno to traje nekoliko dana... Nisam se udubljivao u to ali mozda vredi pogledati komentare na youtube ili iskustva ako je neko probao od nasih. Mislim da cak nisu mnogo ni skupe.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
reduktor
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2022
Poruke: 66

PorukaPoslao: Pet Okt 14, 2022 9:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Izvini, a šta će ti CO2? Kod mene polako džungla osvaja kompletan akvarijum, biljke su pola metra visine, debele i zdrave stabljike, zadnji plan još malo i sve je popunjeno.
I sam sam se zezao sa tim CO2 DIY i nisam primjetio nikakav poseban rast.
Bljke rastu kao lude već 2 mjeseca, a ni trunke CO2 sa strane, osim od riba. Da li treba da kažem da mi ni osvjetljenje nije po propisima, a i dalje sve živi i buja?
Al zato voda više nema nikakav miris i od tada flora napreduje za 10! Kako, zašto, ne znam, ali je tako.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Sub Okt 15, 2022 10:17 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Reduktor: bez CO2 veliki broj biljaka ne uspeva uopste ili ne uspeva u obliku u kom akvaristi zele... I tu nema dileme dal mozda jeste ili nije. Naravno kad se sretnes sa dilemom da li da ne dodajes CO2 uopste ili da se cimas i pravis uradi sam varijante onda si poprilicno u pravu.... Ja bih radije isao bez CO2.
Sa druge strane, i pravljeni CO2 daje efekte koji su cesto nedostizni za akvariste koji ne dodaji nista. Znam jednog takvog koga sad necu imenovati, koji je jako dugo buckao i dodavao secer kvasac i imao vrlo uigran i pedantan sistem koji je funkcionisao svrsishodno.... Samo sto je taj gorepomenuti pre svega pedantan i posvecen akvarista a takvih ima malo....
@Milivoje: Nemoj da te mi ovde obeshrabimo... Svakako probaj to sto si naumio i pokusaj da naicas svoj sistem dodavanja da bude sto mane opterecujuc za tebe a koliko toliko stabilan... Kao ohrabrenje evo ja cu ti napisati jednu moju ludoriju spocetka bavljenja akvaristikom.... Cisto da vidis kakvih se budala ima...

Kada sam skontao da je sistem secer-kvasac nestabilan i da ako izbacim predfilter moze malo da bljucne smese i u akvarijum i da napravi karambol resio sam da pribegnem drugom metodu..... Na flasu sa smesom bih nakacio o aj veliki vasarski balon... Kako je reakcija isla balon se punio i cuvao co2... Takav co2 sam iz balona ispustao u prevrnutu kotilicu za ribice u akvarijumu gde se on usled kontakta sa vodom rastvarao.... Punoj kotilici je trebalo odprilike ceo dan da se rastvori tako da sam co2 dodavao prakticno samo 1 dnevno.... Pozitivno je sto sam imao enorman prirast biljaka koje su se tada dosta teze nalazile nego danas
... A negativan efekat je bio veliki crveni balon nakacen na flasu u spavacoj sobi... Koja je ujedno bila i moja decija, radna i soba za drustvo.... U najmanju ruku cudno plus svaki put sam morao da objasnjavam sta je to.... A da, balon pukne sam od sebe posle nekog vremena i manje vise soba uvek malo smrdi na kvasac.... Jbg sve za ljubav....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milivoje Lampa
Akvarista



Registrovan: 27 Feb 2020
Poruke: 108
Lokacija: Niš

PorukaPoslao: Sub Okt 15, 2022 6:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala vam na odgovorima.. Jbg kao i uvek najbolje je da se kupi ali po vasem misljenju ovo ce da posluzi dok ne kupim bocu. Ja probam nesto sam pa na kraju shvatim da je bolje da se kupi. Imam neku bocu od pp aparata ali nije za co2 cisto sumnjam da ce to da pune?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Sub Okt 15, 2022 8:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ima ljudi koji bi ti sipali kiselinu u oci a kamo li CO2 u bocu od PP aparata...tu je vise pitanje koliko je to sigurno. Ima primera sistema sa bocama od pp ali ne znam tacno sta treba i da li uopste nesto treba da se koriguje na njima...

Sto se punjenja tice...nadjes nekog varioca koji koristi CO2 i ima velike boce, i on ti prespe iz svoje boce u tvoju neatestiranu bocu bez problema....svi oni imaju vec seme za to ili u najgorem sl umeju da naprave krutu vezu za pretakanje pod visokim pritiskom....al opet kazem sve to kosta par hiljada dinara da bude pristojno i sigurno. Sto da drzis potencijalnu opasnost blizu dece ili uopste u kuci. Bolje peglaj bez co2 sa biljkama koje uspevaju dok ne budes u mogucnosti da kupis nesto osnovno a sigurno.....srecno!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milivoje Lampa
Akvarista



Registrovan: 27 Feb 2020
Poruke: 108
Lokacija: Niš

PorukaPoslao: Sub Okt 15, 2022 8:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa to sam cuo negde ali bas zbog dece i ne bi pogotovo cerka kad je stavimo u setalicu sce bi da pipne i da cacne tako da ne bi tempiranu bombu u kuci. Ipak cu da kupim ja to sve cim bude prilike.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   


Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License