Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Biljni AQ 300 l Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Ikebana
Akvarista



Registrovan: 09 Feb 2022
Poruke: 35

PorukaPoslao: Sre Nov 09, 2022 11:51 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozz, druze. Ja u svim akvarijumima imam zemlju za cvece i imam super rezultate sto se tice biljaka. Ono sto bi trebao je, sto ti ljudi kazu posto si na pocetku ako mozes izvadi sve pa ponovo bilo bi odlicno.

Moj predlog ti je sledeci. Kupi mrezicu za komarce onu braon naibolje, ako stavljs zemlju celim dnom onda je iseci koliki to je akvarijum pa je stavi preko zemlje pa tek onda sljunak. To ce ti u buducnosti mnogo olaksati presadjivanje biljaka. U suprotnom ces svaki put kada pipnes dno imati haos u akvarijumu.

Pored toga najbilja opcija po meni je isto kupis zemlju za cvece, mrezicu za komarce i one kuglice od gline uma u svim prodavnicama za hortikulturu. Uzmes makaze i heftalicu i pravis vrecice u koje stavljas zemlju sa tim kuglicama jer te kuglice upiju dosta hranljivih materija pa ih onda pustaju posle lagano, tako da ce se podloga sporije ispostiti. Jos jedna prednost je ta da ako pravis vrecice, kada ih za godinu dana budes menjao samo izvuces vrecicu i onda ce biti haos u vodi ali mnogo mnogo manji nego da moras da sve rasturas pa novu da stavljas.

Ako ti ostane ovako, vodu menjaj svaki dan najmanje mesec dana jer zemlja ispusta mnogo hranljivih materijanu pocetku, svetlo smanji i drzi ga najduze 6h dnevno. Napuni akvarijum iskljucivo brzorastucim biljem, pun ako moze. Najbolje pomazu plutajuce biljke jer one najbrze skupljaju hranljive materije iz vode. Znaci pun pun, pun, neka u plutaju biljke ako treba samo da sprece razvoj algi.

Ribe ne ubacuj najmanje mesec dva. Ako ti se pojave alge sto je vrlo verovatno samo dodaj bilja i menjaj vodu i polse nekog vremena ce se samo resiti.

Kasnije kada se formira akvarijum ako idalje budes imao problema sa algama, stavljas nerite dunvske, amano kozice i otocinkluse da rese visak algi, ali to otom potom.
Ako te zanima jos nesto pitaj slobodno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Nov 09, 2022 11:51 am Snimi Poruku Nazad na vrh

chaosad
Akvarista



Registrovan: 27 Avg 2017
Poruke: 157
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Nov 09, 2022 1:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

to je emerzna biljka Hygrophila difformis,ti listovi će da propadnu dok se adaptira na vodu pa novi na vrhu listovi će da budu podvodni drugačiji i zdravi
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
dulemali99
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 17 Maj 2014
Poruke: 8
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Pet Nov 25, 2022 4:46 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Postovanje ljudi da nastavimo ....
U filter masu ubacen Matrix , aktivni ugalj, jos 500 g keramickih perlica. Dekoracija postavljena i biljke zasadjene. Ubacio sam od ribica kao "pilote" dve kraljevke neonke , jednog koridorasa i jednog ancistrusa . Dodan CO2 sistem secer i kvasac. Ribe za sada zovahne i razmrdano plivaju po akvarijumu. Od osvetljenja imam led trake 3 M i to mi je zamena jer mi se pojvarilo moje dotadasnje osvetljenje, narucene 4x28W cevi , 6400 k 2400 lumena svaka... Sto bi bilo oko 10000 lumena ukupno za biljke.
Evo za sada kako to izgleda . Neke biljke sam na losem mestu zasadio ali sa narednom izmenom vode premesticu, molim vas saveti za sve sto mozete posebno za biljke, hvala unapred.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dulemali99
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 17 Maj 2014
Poruke: 8
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Pet Nov 25, 2022 4:49 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dulemali99
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 17 Maj 2014
Poruke: 8
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Pet Nov 25, 2022 4:51 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ikebana
Akvarista



Registrovan: 09 Feb 2022
Poruke: 35

PorukaPoslao: Pet Nov 25, 2022 11:24 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozz, lepo.
Obizrom da si stavio 40l zemlje za cvece, nemoj jedno 1-2 meseca dodavati nikakvo djubrivo za biljke.

Sto se tice osvetljenja, po mom misljenju 10000 lumena na 300l je mnogo, ali obzirom da su led trake ( e sada ne znam da li su kineske) verovarno ne daju pravih 10000 lumena, bar po slikama, jer bi u protivnom trebao da nabavis naocare za sunce ribicama. Smile

Treba da vodis racuna koji cu cipovi na led traci ako se za nju odlucis. Ako su neki losi kineski, bilje ce dastagnira, a zatim i propada.

Ja sam imao slican problem, crkla mi fluo armatura, ali sam ja kupio u farbari GU10 sijalice 4000k i 6500k (oko 150-200din po sijalici), njih pricvrstio na malu dgacku dasku iznad akvarijuma i imao sam potpuno neocekivano, fenomenalne rezultate sa rastom biljaka (moje iskustvo). Po meni je to mnogo bolje nego led traka (kinez), osim ako led traka nije id nekog kvalitetnog proizvodjaca. Takodje, dobre su i fluo stedljive sijalice.

Ako ti je mnogo jako svetlo prvo ce da ti se pojavi koncasta alga na biljkama koje su blizu povrsine, to ti je prvi, najbolji i najbezbolniji znak da je osvetljenje prejako i da je foto period predugacak.


Sto si stavio aktivni ugalj? Ako si ga stavio da izbistri vodu, nece ili ce rezultati biti slabi. Bolje natrpaj filter vate, i cesce je menjaj vodu. Ali ako si ga stavio da pokupi visak nutrijenata iz zemlje za cvece, to hoce ali ga izbaci posle mesec dana pa stavi drugi i naravno malo cesce menjaj oko 20% vode.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dulemali99
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 17 Maj 2014
Poruke: 8
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Pet Nov 25, 2022 8:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Trenutno su led trake , narucio sam led cevi 4x 2600 lumena , stizu u toku sledece nedelje.
Hvala Ikebana na savetima , imacu ih u vidu 🤗
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Kacica




Registrovan: 30 Nov 2022
Poruke: 2

PorukaPoslao: Sre Nov 30, 2022 7:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Trazila sam na forumu nesto na ovu temu al nisam nasla bas sta me zanima. A moje pitanje je da li ribicama u akvarijumu smeta UV Led traka koju sam postavila ispod krova akvarijuma, od vode udaljena oko 20cm?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Kacica




Registrovan: 30 Nov 2022
Poruke: 2

PorukaPoslao: Sre Nov 30, 2022 7:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo ovakvu sam postavila
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dulemali99
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 17 Maj 2014
Poruke: 8
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Sre Nov 30, 2022 8:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koliko ja znam ne smeta, cak UV svetlost utice na smanjenje algi i bolesti u akvarijumu. Takodje znam da postoje atmanove UV lampe za akvarijum koje rade na slicnom prinicu.
nemam iskustva sa time , mozda neko iskusniji kaze nesto o tome ja sam ovu informaciju na nekom forumu pokupio.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dulemali99
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 17 Maj 2014
Poruke: 8
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Čet Dec 08, 2022 5:59 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nakon novog apdejta, promenio osvetljenje ,4x28W 6400 k 10 000 lumena ukupno . Dodao neke nove ribice i to sada ovako izgleda
Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dulemali99
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 17 Maj 2014
Poruke: 8
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Čet Dec 08, 2022 6:06 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ikebana
Akvarista



Registrovan: 09 Feb 2022
Poruke: 35

PorukaPoslao: Čet Dec 08, 2022 9:47 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozz, ti kazes da svetlo ima 10000 lumena, meni izgleda malo mracno za 10000lumena. Ne znam kolike su bile biljke kada si ih kupio i koloka ti je dubina akvarijuma, ali po slici mi se cini da su izduzene sto znaci da pokusavaju da uhvate vise svetla.

Kada je svetlo jako, kod bilja imas dva relativno brza indikatora. Prvi najbolji je da bilje ne raste toliko u visinu (nije izduzeno i nema toliki razmak izmedju listova), raste vise u sirinu, bude gusce i povija ka podlozi, a drugi je pojava algi od prejakog svetla.

E sada ne znam koliko je proslo od postavljanja fluo sijalica ali ti je jasno da LED trake koje si koristio nisu davale onoliko lumena koliko si rekao ili si mislio da daju. Sacekaj malo pa vidi kako ce da se bilje ponasa sa novim osvetljenjem, pa se onda igraj.

Ja sam npr. Imao mnogo bolje rezultate sa jacim svetlom a kracim foto periodom, nego slabijim svetlom, a duzim periodom osvetljenja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dulemali99
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 17 Maj 2014
Poruke: 8
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Čet Jan 26, 2023 1:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Nakon 2 meseca izgleda ovako , pisite savete jer nisam mnogo iskusan sa biljkama
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Pet Jan 27, 2023 9:12 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa akvarijum vec naginje ka holandskom stilu. Pogledaj kako ljudi odrzavaju svoje holandeze i primeni sta ti se dopada. Jedino sto ovde jos trebas da implementiras je optimalan raspored biljaka i pravilno trimovanje kako bi dobio stepenast izgled i kako bi sto vise biljaka doslo do izrazaja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Biljni 35, 125, 240 ivan_91 Akvarijumi 19 Pon Nov 22, 2021 4:23 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Biljni akvarijum za pocetnika-pomoc golff Početak u akvaristici 0 Sub Avg 14, 2021 12:30 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ribe i biljni akvarijum djilepfc1970 Ribe 2 Sre Okt 07, 2020 1:23 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka 60l biljni svet Ultra Akvarijumi 6 Pet Nov 29, 2019 3:38 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Arduino LED kontroler i osvetljenje z... peconis Uradi Sam (DIY) 12 Pet Mar 29, 2019 6:59 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License