Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Problem sa algama Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Milivoje Lampa
Akvarista



Registrovan: 27 Feb 2020
Poruke: 108
Lokacija: Niš

PorukaPoslao: Uto Jan 10, 2023 11:35 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav ljudi. Kao sto vidite iz naslova imam problem sa algama. Zahvatile su i grejac i i filter i bilje i hardscape sve. Ima zelenih cupavih crnih cupavih zelene koncaste zelene tackaste. Probao da menjam vodu cesce probao algicid strugao alge bacao zarazene biljke menjao u filteru vatu sundjere i nista. Foto period mi je 12 h smanjivao na 10h probao da smanjim i jacinu svetla i nista. I sve se to desilo od kad sam poceo da dodajem easy carbo i diy co2 . Pre toga nisam imao alge. Onda mi je sve fopizdilo i rasformirao sam akvarijum neke sam ribice prebacio u drugi akvarijum neke sam poklonio drugaru. Zanima kako sada da unistim alge da li bi mi neki deterdzent ili nesto slicno pomoglo da operem akvarijum sa njim i ostale delove akvarijuma ili da sami probam ponovo mehanicki da skinem tj da sastruzem alge i da akvarijum ostavim tako neko vreme ne znam dali bi to resilo problem. Probao sam i da sve prokuvam ali alge su tu i dalje. Svaka pomoc bi mi dobro dosla jer mi se ne kupuje drugi akvarijum i filteri i ostatak opreme. Pa ako ima neko resenje posto je akvarijum rasformiran kako da resim problem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Jan 10, 2023 11:35 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Uto Jan 10, 2023 5:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nema ti druge nego da ostruzes... Vodi racuna da ne struzes necim sto moze da izgrebe staklo... Filc za ribanje ili abrazivna strana sundjera mogu da izgrebu staklo....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
reduktor
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2022
Poruke: 66

PorukaPoslao: Uto Jan 10, 2023 7:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kod mene je "bio" potpuno isti slučaj kada sam počeo da dodajem EC i CO2 DIY. Od tada, niti prvo niti drugo, kod mene više ne ide u akvarijum.
Što se tiče uništavanja algi, pošto nemaš živi svijet u akvarijumu, ja bih nasuo varikine i par dana pustio da vrti pumpa. Problem je što se varikina teško ispira (naročito miris), ali definitvno uništava sve. Druga opcija je hipermangan. Treća je kao što kolega kaže trljanje, ali trljanjem ih nećeš odstraniti 100%.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milivoje Lampa
Akvarista



Registrovan: 27 Feb 2020
Poruke: 108
Lokacija: Niš

PorukaPoslao: Uto Jan 10, 2023 8:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na odgovorima. Varikinu nisam imao ali sam negde danas procitao da moze i ace oprao sam sve sa sapunom pa potopio u mesavinu vode i ace ostavio sam jedno pola sata sat vremena i sve lepo oprao ponovo cistom vodom alge su se skinule sa svih povrsina napunio sam akvarijum ponovo i pustio da se ciklira pa cemo da vidimo sta ce biti i da li ce se alge ponovo pojaviti. Sto se tice ec i diy co2 nikad vise u zivotu necu da dodam biljke su mi bile lepe i zdrave i pre dodavanja gore pomenutih od pocetka dodavanja buknule su alge negde sam procitao da jebl to normalno na pocetku i da se vremenom gube ja sam mucio muku narednih 6 mecesi ivise nisam mogo da gledam u akvarijum jer je bio odvratan. Pusticu akvarijum narednih mesec dana ovako pa cu posle da dodam neke brzo rastuce ne zahtevne biljke pa cemo videti sta ce biti ako se ne pojave alge ponovo onda cu polako i ribe da ubacim. Nadam se da vise necu da imam problem sa algama. Ne znam samo dok se ciklira akvarijum ponovo da li da ukljucujem vetlo ili da ostavim bez svetla?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Jove87
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 30 Jan 2022
Poruke: 4

PorukaPoslao: Sre Jan 11, 2023 9:42 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ćao, hidrogen ti pomaže da spži alge, imaš na YT objašnjeno šta i kako i u kojim količinama, za ribe nije opasno. Ja sam tako rešio problem kada sam imao, do duše ne toliko veliki problem kao tvoj, ali imao sam bradate i zelene končaste, sprži ih, pocrne i to je to..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
reduktor
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2022
Poruke: 66

PorukaPoslao: Sre Jan 11, 2023 6:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nisam stručnjak, ali ne vidim razlog za svjetlo.
Takođe, nisam baš siguran da vodonik peroksid eliminiše alge. U 300l zveknem 3dl i amabaš ništa! Nisam išao sa većom dozom, ali sam do danas potrošio jedno 4l u ovih godinu dana. Sve što sam primjetio je da vizuelno popegla vodu i rastvori sa površine talog od listića hrane koji se vremenom stvori.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ikebana
Akvarista



Registrovan: 09 Feb 2022
Poruke: 35

PorukaPoslao: Sre Jan 11, 2023 8:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koliko ja znam hidrogen se dodaje spricom direktno na mesto gde su alge, tako ubija algu skoro momentalno, masumicnim dodavanjem hidrogena u akvarijum se ne dobija nista.

Foto period kreni sa 8 sati, i to, 4 sata svetlo, 2 sata mrak, pa 4 sata svetlo, tj. 4-2-4, kasnije povecaj na 5-2-5, pa bas ako hoces na 6-2-6, i algi nece biti. Bilo bi dobro ako imas mogucnost da smanjis malo jacinu svetla ako je moguce.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
reduktor
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2022
Poruke: 66

PorukaPoslao: Sre Jan 11, 2023 8:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Radio je i direkt ajnspric, ista stvar, apsolutno nista kod mene.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milivoje Lampa
Akvarista



Registrovan: 27 Feb 2020
Poruke: 108
Lokacija: Niš

PorukaPoslao: Sre Jan 11, 2023 9:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala vam svima na odgovorima. Svetlo mogu da smanjim posto je led konzola jedino da nekoliko led dioda zalepim izolir trakom ili da namotam alu foliju. Hidrogen isproban na biljkama koje su bile zarazene svaki dan sam prskao direktno na biljku i nista ama bas nista sinoc sam oprao sve sa ace napunio akvarijum nije hilo algi sad vec vidim ponovo zelena tackasta i na izlazu od filtera crna cupava al je sva pobelela od malo pre. Na kraju cu da slomim akvarijum da bacim filter i da idem da kupim sve novo i sve ispocetka. S tim sto ec vise nikad necu da dodam u akvarijum kao ni diy co2.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Sre Jan 11, 2023 11:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Milivoje Lampa ::
Na kraju cu da slomim akvarijum da bacim filter i da idem da kupim sve novo i sve ispocetka. S tim sto ec vise nikad necu da dodam u akvarijum kao ni diy co2.


Sta ces da radis ako ti se u tom novom pojave alge🙂?

Salu na stranu, Alge su ti nezaobilazan element u akvaristici. Moras da naucis da koegzistiras sa njima... Kada se dobro izvezbas cak ces vrlo dugo moci da imas akvarijum bez algi. Ne padaj u depresiju i malo vise citaj.... Videces da je svaki nik na ovom forumu postavio pitanje "koja je ovo alga i kako da je se resim?"
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milivoje Lampa
Akvarista



Registrovan: 27 Feb 2020
Poruke: 108
Lokacija: Niš

PorukaPoslao: Čet Jan 12, 2023 2:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ma kakva depresija. Alge nikad nisam imao od kad drzim ribice a jisam imao ni biljke pa verovatno zato jisam imao ni alge. Kad sam dodao biljke akvarijum je funkcionisao super god dana bez algi i onda kad sam poceo redovno da dodajem ec pocele su po malo alge ali sam ih resi e onda sam resio da isprobam diy co2 posle mesec dana su buknule alge ko djavo i probao sve i svasta i jisam uspeo da resim sve dok nisam rasformirao akvarijum. Jedino sto mi pada na pamet je rasveta. U ovaj drugi akvarijum isto 40l gde drzim ribice imam neke kripte i drezgu nema algi rasveta je jedna obicna led sijalica od 3w 6500k dodje onako uvrtena kao stedljiva. Nikakav problem nemam. Pa se razmisljam da na ovaj drugi skinem onu sobo konzolu koju imam pa da isto stavim neku led sijalicu jer na ovoj ima plava bela i crvena led dioda i kad ih upalim sce pali se jos neka bela led dioda pretpostavljam da je drugaciji spektar svetla. Jedino sto ostaje je da probam da zamenim rasvetu ne znam sta bi drugo moglo da hude problem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ascaron
Akvarista



Registrovan: 06 Avg 2019
Poruke: 44
Lokacija: Batajnica

PorukaPoslao: Uto Jan 17, 2023 8:18 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hidrogen direktno špricem na alge i totalni mrak u akvarijumu 4-5 dana. Uz to eliminisati uzroke bujanja (prejako svetlo, previše nitrata, visoka temperatura, slaba filtracija, jaka filtracija, itd... razloga je mnogo, naći balans)
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milivoje Lampa
Akvarista



Registrovan: 27 Feb 2020
Poruke: 108
Lokacija: Niš

PorukaPoslao: Uto Jan 17, 2023 4:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na odgovoru. Rasveta je sobo led 12w. Voda se menja jedno nedeljno 15 l u pitanju je akvarijum od 40. Filter atman hang on od filter materijala 500g keramickih perli mislim da su u pitanju resun kineske ako se dobro secam i 70g siporax minija preko toga filter vata. Rasvetu sam zamenio obicnom led sijalicom od 9w 6400k nisam mogo da nadjem od 6500k. Ako nesto jos treba da se promeni rado cu da pokusam. Inace uzeo sam od druga ramshor puzeve posle ciscenja akvarijuma krenule su alge ponovo ali su puzici sve ocistili.za sad je stvar pod kontrolom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Boki2000
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2020
Poruke: 13
Lokacija: Beograd - Vozdovac

PorukaPoslao: Pet Jan 20, 2023 11:35 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pratim, javi kako se odvija sitaucija i kako si resio problem kada uspes !
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Ikebana
Akvarista



Registrovan: 09 Feb 2022
Poruke: 35

PorukaPoslao: Pet Jan 20, 2023 1:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Milivoje Lampa ::
Hvala na odgovoru. Rasveta je sobo led 12w. Voda se menja jedno nedeljno 15 l u pitanju je akvarijum od 40. Filter atman hang on od filter materijala 500g keramickih perli mislim da su u pitanju resun kineske ako se dobro secam i 70g siporax minija preko toga filter vata. Rasvetu sam zamenio obicnom led sijalicom od 9w 6400k nisam mogo da nadjem od 6500k. Ako nesto jos treba da se promeni rado cu da pokusam. Inace uzeo sam od druga ramshor puzeve posle ciscenja akvarijuma krenule su alge ponovo ali su puzici sve ocistili.za sad je stvar pod kontrolom.


U zavisnosti od algi, vidi dunavske nerite, one su ti odlicnen za neke vrste algi, sijamski algari takodje ali samo dok su mali, kasnije nece alge nego jedu riblju hranu jer im je lakse, oto cistaci su odlici ali se teze nalaze.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Problem sa strujanjem vode Maridza Početak u akvaristici 4 Pon Jun 19, 2023 2:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem sa ponasanjem ribica Milivoje Lampa Bolest 11 Pet Jan 27, 2023 12:53 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem širih razmera Daniel Filipovich933 Početak u akvaristici 11 Sub Dec 03, 2022 7:20 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc problem sa black moly Milivoje Lampa Ribe 1 Sre Sep 28, 2022 9:01 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Hypostomus Plecostomus pravi problem Alexnis Ribe 1 Sre Nov 24, 2021 9:53 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License