Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Genetika kod gupika Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Labeo Bicolor
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 07 Avg 2010
Poruke: 616
Lokacija: Sremska Mitrovica 022

PorukaPoslao: Sre Okt 13, 2010 12:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nazalost ne Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Okt 13, 2010 12:04 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

aca77
Akvarista



Registrovan: 05 Nov 2009
Poruke: 255

PorukaPoslao: Sre Okt 13, 2010 10:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Chepik je čovek od koga svi treba da učimo. Humanu genetiku sam davno učio na fakultetu, ali genetika gupika je nova naučna disciplina sa kojom nisam imao prilike da se srećem u literaturi. Neznam kako drugi doživljavaju ovu temu, ali ja se osećam počastvovano što imam priliku da pročitam Chepikove tekstove o genetici gupika. To je dragoceno znanje koje mnogo vredi. Mnogi ljudi kad bi imali ovakvo znanje sigurno ga ne bi delili ovako besplatno, već bi to papreno naplatili.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Labeo Bicolor
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 07 Avg 2010
Poruke: 616
Lokacija: Sremska Mitrovica 022

PorukaPoslao: Sre Okt 13, 2010 11:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Aco burazeru, ovim postom si objasnio. Delim tvoje misljenje. Ja jesam imao petarde iz biologije u srednjoj, ali bila je, naravno, humana genetika... Sto se tice Chepikovog znanja, da je neko drugi u pitanju ili bi kao sto kazes naplatio debelo ili bi cuvao samo za sebe. Zato, Chepik respect, nastavi sa ovim tekstovima!!! Nije mi toliko stalo da napravim ekskluzivnu gupi liniju, koliko do toga da savladam ovu disciplinu akvaristike koliko god budem mogao.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chepik
Guppy Guru



Registrovan: 19 Feb 2010
Poruke: 115
Lokacija: Bulgaria,Vidin

PorukaPoslao: Čet Okt 14, 2010 12:00 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zdravo svima bas sam se vratio sa puta i mnogo mi se spava pa znam da nemoje se sturpiti i javi cu vam otgovor pa sutra chu da obqsnim zasto mislim da ce ribice budo ovakve Smile
Slika:[img]http://nemaslika.com[/img]

Slike necu staviti posto sa Labeo i Fricky`88 vec stavili Smile samo da Labeo ide s 5 minus pogresio e purvi put Smile

A sad za aca77 i Labeo posledni 2 posta vi se ama mnogo mnogo varate
Genetike Gupike i Humanu sa potpuno kajem vam potpuno isti pa bi che vam lakse razumeti razlikujemo se samo po nekoliko broia hromozoma mislim Smile Pa ako niste spavali na casu kao sto sam radio ia, bi che vam lakse raditi s gupikama.Are idem na spavane posto mi se oci uklapaju Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Fricky`88
Akvarista



Registrovan: 29 Avg 2010
Poruke: 831
Lokacija: Pirot

PorukaPoslao: Čet Okt 14, 2010 12:56 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

hahaha, neke pohvale za mene i labea, ipak smo bili u pravu... bice nesto od nas.... - naravno ako sam lepo razumeo chepika... Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Labeo Bicolor
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 07 Avg 2010
Poruke: 616
Lokacija: Sremska Mitrovica 022

PorukaPoslao: Čet Okt 14, 2010 1:10 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@ Chepik

Znam ja da je genetika - genetika... (2n iliti dve garniture po 23 kod coveka), ali pigmentacija gupike je meni glavni problem... Miks boja slicnih nijansi kroz nekoliko F generacija veoma lako zbunjuje...bar mene.

@ Fricky

Tebra, nisam prepisivao Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chepik
Guppy Guru



Registrovan: 19 Feb 2010
Poruke: 115
Lokacija: Bulgaria,Vidin

PorukaPoslao: Čet Okt 14, 2010 9:40 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Genetika gupiki i humanu su isti zbog razlog da je kod gupika i humana mujak ima YX hromozomu a Jenka XX.
Za ove ko neznaju s Y oznaci se mujko hromozomo(ovo nesto gde se nalaze gene), s X oznaci se jenskog hromozomo.
To znaci da mujak ima i jensko hromozomu a jenko nema mujko.
Zato i recimo ako se gen za forma rep nalazi i mujkog hromozomu Y i hocete to formu repa predati na neko drugo liniju morati koristite mujkarac jer ako koristite jenku iz te linije necete dobiti jelani rezultat zbog toga da jenka nema Y hromozomu u koju se nalazi gen repa u dadenog primera.

Kao i ova mozgalica zna se da je HalfBlack gen nalazi se u X hromozomu to znaci da se predaje ot jenko.I zato sto je mujkarac HB - kao sto sam rekao pre nekoliko posta on nema boja na telo pre repa zato sto je albino, a albino je variacia koju ne proizvodi melanin(curna boja).Za jenku curno si se vidi i lichi da i ona ima HB gen.I ako sredimo kvadrata na Panet za HB gen vidiche mo da sve ribice ot generacije F1 bichu HB.

Image

Vidi se da sve ribe bichu HB.
A sta che se desi posle krastoske saznacu posle 3-4 meseca Smile
jedno je sigorno da sve ribice imacu HB gen ili zadnji del tjela bice crun.
Sto se tice repa nezna si nista posto nisam radio geneticki analiz ni jeskog ni mujkog, pa mislim da che da ima ribe s curni,bjeli kao i sa curnobeli rep.mojda se desi da moja jenska nema gen za cvet repa i sve da budo sa beli rep,moje i obratno ali mislim da se taj gen nalazi i u obe hromozome YX, nezna se i kakva ce da bude forma repa ali mislim u ovo temo sredim geneticki analiz te dve ribie i da vidimo koj gen gde se nalazi i kakve drugi gene imat ove dve ribice, tako ce da sve naucimo genetike Smile nadam se i da ribe ne ugino i sve da ide kako treba.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Fricky`88
Akvarista



Registrovan: 29 Avg 2010
Poruke: 831
Lokacija: Pirot

PorukaPoslao: Čet Okt 14, 2010 6:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

brate ako sam te ja sad nesto razumeo, ubi me! Smile
Ti bi ovo nama trebao da predstavis onako slikovito, ko za malu decu Smile onako iz pocetka... genetika za pocetnike pa odatle... Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chepik
Guppy Guru



Registrovan: 19 Feb 2010
Poruke: 115
Lokacija: Bulgaria,Vidin

PorukaPoslao: Čet Okt 14, 2010 8:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa ako vas zanima smislicu nesto onda
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Fricky`88
Akvarista



Registrovan: 29 Avg 2010
Poruke: 831
Lokacija: Pirot

PorukaPoslao: Čet Okt 14, 2010 8:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

mene itekako zanima, ali nikako nemogu da skapiram, iskreno ja o tome nemam pojma, iz tvojih postova sam nesto naucio ali ono sto meni fali je OSNOVA, e kad to naucim onda ce sve samo da mi se razjasni Smile
ako znas, daj neki link, moze i na engleskom, dobro ga znam pa cu razumeti...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Labeo Bicolor
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 07 Avg 2010
Poruke: 616
Lokacija: Sremska Mitrovica 022

PorukaPoslao: Čet Okt 14, 2010 9:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Chepik, sve je to nama apstraktno, sto kaze Fricky, hajde napravi nesto slikovito kao za male debile Smile Salim se... stvarno zelim da naucim sto vise, ali ovakva forma objasnjavanja je krajnje apstraktna...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
deak
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2010
Poruke: 1533
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Pet Okt 15, 2010 2:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bavite se razmnozavanjem ribica i ne znate kako se ovo koristi? Pa sve ce biti HB tj HalfBlack.
Al ako vam to nije jasno i treba vam slika evo slikovito:

Image

Kod gupika kada se napravi nova vrsta uvek se prodaju muzjaci jer nikad neces dobiti takve muzjake kao sto si kupio jer sve zavisi od zenke. Zenke su te koji odredjuju boju tako da ako hoces da nabavis cistu liniju moras da imas i zenke koje su rodile te muzjake.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chepik
Guppy Guru



Registrovan: 19 Feb 2010
Poruke: 115
Lokacija: Bulgaria,Vidin

PorukaPoslao: Pet Okt 15, 2010 3:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

deak ::
Kod gupika kada se napravi nova vrsta uvek se prodaju muzjaci jer nikad neces dobiti takve muzjake kao sto si kupio jer sve zavisi od zenke. Zenke su te koji odredjuju boju tako da ako hoces da nabavis cistu liniju moras da imas i zenke koje su rodile te muzjake.


Mislim da ni sa bas u parvo.Recimo Gen Moskow to je kada riba ima obojena glava i te prednije perje neznam kako se kod vaz zovu kod naz su grudni perja, za nega se zna da je on Y - Povezan nalazi se u samo u mujkog individa.Stvrno za neke linije ne moje samo ot mujkarca dobite takve sto je on, kao sto je sa HalfBlack(HB gen) on se nalazi u X hromozomu(koja ima i u obe ribe ), recicete da onda nema problema mujkarac ima X hromozomu i ce da preda on na swoje deca, upravo ste imam ribe iz takvog mujkarca ali nisu sve HB posto neke ribe uzmo X hromozomo samo iz jenke, a ovi sto su HB, curno telo nije bas curno ili vide se neke druge boje lici da ima razpad linije.
Evo slike ovakve ribice na koji lici da curno je pocelo da nestaje:


Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
deak
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2010
Poruke: 1533
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Pet Okt 15, 2010 3:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

To nastaje kad su vec mesane kao npr muzjak je GF i zenka je gF ondak ce malci biti GgFF al ako je zenka Gf ondak ce malci biti GGFf. Znaci zenka nosi najveci deo gena, zapravo vise ce zavisit od zenke kako ce mali da izgledaju.
To je jako interesatno igrati se sa genetikom a narocito kod guppika jer tu je vec dosta puno postignuto kod njih, ali ciste linije da se dobijaju to je bas tesko.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Fricky`88
Akvarista



Registrovan: 29 Avg 2010
Poruke: 831
Lokacija: Pirot

PorukaPoslao: Pet Okt 15, 2010 4:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

opet nista...
Ovo sto vi pisete vise mi lici na binarni kod nego na nesto sto bih mogao da razumem. Ajde ako neko zna neki sajt "genetika gupike za pocetnike" Smile neka postavi link...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Malci gupika genetika ili nesto drugo popindeed Bolest 9 Uto Feb 11, 2020 10:21 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Da li se samo meni ovo desava? Mrest ... Likan Početak u akvaristici 3 Ned Sep 22, 2019 5:52 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Da li su moje ribice skotne, pomoc (g... Likan Početak u akvaristici 11 Pet Sep 13, 2019 8:46 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Propadanje peraja pa uginuce gupika uki01 Bolest 4 Sre Sep 04, 2019 10:21 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Gupika pliva nepravilno Tajson Bolest 3 Čet Maj 30, 2019 4:18 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License