Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Genetika kod gupika Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
deak
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2010
Poruke: 1533
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Pet Okt 15, 2010 5:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Slici nemojte se smejati brzo sam crtao.
Eto nacrtah vam Smile.
Evo osnova kako bi to trebalo da izgleda:

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Okt 15, 2010 5:53 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

chepik
Guppy Guru



Registrovan: 19 Feb 2010
Poruke: 115
Lokacija: Bulgaria,Vidin

PorukaPoslao: Pet Okt 15, 2010 7:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Deak za nih ovo je vishe nego i binarni cod Smile
Trebva sve iz pocetka.
Evo link na English http://www.guppydesigner.com/i.....etics-wiki

Sta je “Gen” to je struktorna edinica na nasledstvenosta on e cast iż DNK(Dvu kletacni polimer koi zajedno sa protenite obrazuje chromozomu).Svaki gen zaema posebno mesto u hromozomu.
Evo ovako nekako izgleda hromozomu.
Plave i curvene linije su recimo gene curvene i plave boje repa.
Image

Ovo su dve hrmozome oni su sdvojeni uvek ido po dve kod gupika kao i kod ludi ima 23 dvoike hromozome ili 46 hromozome.Kao sto sam rekao ranije mujak ima Y(mujka ) i X (jenska) hromozoma, a jenka ima samo XX(jenske hromozome)
Pri mrejstene hromozomu se deli na dva dela (levi i desni) i ide sa recimo spermom ili s jacekletkata.

Image


Sad cu da ti jedan primerak.
Curvena linija to je gen recimo curveni rep i ima ga samo u X hromozomu mjkarca, curna linija to je gen HB recimo i nose ga i obe ribe :

Image
Iz primera se vidi da sva mujke deca necu da lice na otac i to za to sto se gen curveni rep nalazi u X xromozomu mujkarca.
Al ako posle toga parimo cerke sa otca svi che ribice i mujke i jenske bicu HB s cyrveni rep.
Sve je ovo lakshe raditi s kavdrata na Panet to sto je Deak sredio.
Evo i kvadrata Paneta otgore se pisu gene Mujkog koj i u dadeni primerak ima gene A1 i A2 s levo se pise gene Jenskog koi u ovaj slucaj ima gene A3 i A4 kakve kombinacie riba che da bude u potomstvo se vidi u sred:

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chepik
Guppy Guru



Registrovan: 19 Feb 2010
Poruke: 115
Lokacija: Bulgaria,Vidin

PorukaPoslao: Pet Okt 15, 2010 11:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sad sredimo kvadrata Panet za recimo da mujak koi je HB i hochemo da parimo s jenka koja nema HB. Evo kako izgleda :
Image
Vidi se da ni jedan mujak nece biti HB sta treba uraditi onda uzimame njegova cerka i parimo je obratno s otca :

Image
I gotovo pola mujkarca iz pokolenie F2 bicu HB.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
deak
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2010
Poruke: 1533
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Sub Okt 16, 2010 12:41 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lepo si to organizovao Very Happy i to jos pojednostavio
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chepik
Guppy Guru



Registrovan: 19 Feb 2010
Poruke: 115
Lokacija: Bulgaria,Vidin

PorukaPoslao: Sub Okt 16, 2010 12:42 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sad da idemo dalje neki put se desi da se dvojka hromozome ne razdvoj u sredini a negde drugde to se narica krosingover:


Image

U ovog slucaja cast mujkog hromozome ide u jenkog i obratno tako sa i dobiti sve variacije gupike.Samo treba da se zna da se krosingover ne desi blizo mesta gde se nalaze gene koi definise polovih beleza, zato i neke gene recimo Moskow on se nalazi blizo gene pola i ne desi se da se prebaci u X hromozomu on uvek je Y povezan.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Miroslav95
Akvarista



Registrovan: 09 Mar 2010
Poruke: 943
Lokacija: Kikinda

PorukaPoslao: Sub Okt 16, 2010 12:54 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja izgleda da netrebam da se mesam u ovo!!!Izgleda da neznam ni polovinu o gunima gupia,samo napred voleo bih da ima i neki opis sta je sta Very Happy Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
chepik
Guppy Guru



Registrovan: 19 Feb 2010
Poruke: 115
Lokacija: Bulgaria,Vidin

PorukaPoslao: Sub Okt 16, 2010 1:18 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sutra ce da obiasnim za Dominatne i Recesivne gene.I razlicnih Alele.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Miroslav95
Akvarista



Registrovan: 09 Mar 2010
Poruke: 943
Lokacija: Kikinda

PorukaPoslao: Sub Okt 16, 2010 1:20 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Objasni ti meni koje boje da ukrstam da bih dobio plave gupie Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Fricky`88
Akvarista



Registrovan: 29 Avg 2010
Poruke: 831
Lokacija: Pirot

PorukaPoslao: Sub Okt 16, 2010 1:35 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koliko sam ja razumeo treba ti pocetni muzijak sa npr plavim repom i ukrstis sa obicnom zenkom i dobijes mladu zenku sa plavim koju posle ukrstis sa njenim ocem i tad dobijas muzijaka sa plavim. Inace u prvom ukrstanju neces dobiti nijednog muzijaka sa plavim bojama jer se u X hromozomu nose boje Smile
Valjda je tacno...
EEEEE izgleda sam poceo da kapiram...
Samo ovu zadnju sliku malo teze, sa tim crossingoverom...
Chepik, svaka cast...
Professor Chepik, please continue...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chepik
Guppy Guru



Registrovan: 19 Feb 2010
Poruke: 115
Lokacija: Bulgaria,Vidin

PorukaPoslao: Sub Okt 16, 2010 12:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sad chu da nastavim,Fricky ove primere de sam dao, dao sam ovako nisu dejstvitelni, stavio svako ribu ima posebno genetiku i mojda se taj gen za plavi rep nalazi i u mujkarca Y moje se nalaziti i X jenko ovo su samo primere da mojes shvatiti kako sve ide.Koj gen gde sa nalzai moje se viditi ovde:
http://www.guppydesigner.com/i.....enes-table

Fryicky kad se mreste mislim da se zove mitoza hromozomu se deli na dva dela koje bas nije tacno zbog toga da u mojih primeraka hromozoma je diploidna ( dve sdvojene hromozome) oni su identicne.(priroda radi BACKUP) ako se nesto ukvari da ima sa sta da ga zameni. Smile Pri mrest ova diploidna hromozma se deli na dva ednakvih dela i recimo levi del mujkog hromozoma se sklopi sa desni del jnskog, a desni deo mujkog hromozoma se sklopi sa desni deo jenskog i tako postaje nova hromozoma koja je na deci, tako geni koje se nalaze u ovu hromozomu se predaje na potomstvo, razmenjau si delove, a kad se poluci krosingover ne uklope se cel del a samo jedna chast iz njega (na slici hromozome razmene samo chaste s curveno i plavo boju) i tako se poluci recimo da te gene koji do sad su se nalazili samo u Y hromozomu su presli u X , a ove koi su bili u X su presli u Y.Nisam bas sigoran dali posle krosingover polucenih hromozome tako se predaje na deca ili oni opet se delu na levi i desni deo rekao sam vam spavao sam na chas biologeije i mislim da treba se izviniti gospoja Georgieva(moja prepodavatelka biologie) zbog toga da sam i rekao da meni ovo nikad u jivotu nece mi biti potrebno (zavursio sam elektronike).Pa za ovo bas nisam sigoran dali se cepi cast hromozomu(curveno i plavo boju ) i tako sa predaje deca ili se cepi curveno i plavo i posle toga se deli na dve levo i desno i predaje se deci.Jel si sad razumeo Fricky?

Miroslave kako da dobies plavo gupu pa reci cu ti, treba znas genetiku te ribe gde imas a za da znas genetiku tvoih ribica traba da uradis geneticki analiz tvoje ribe kako se to radi pokusacu obiasniti kasnije (ja do sad nisam bas uspeo uraditi zbog toga da nemam svobodnih akvariuma i svobodnog vremena) sad cu da ordaim s ovaj kros iz te teme.

Sad za Dominatne i recesivne belezi:
Sve sto dajem su samo primere nisu deistvitelni!!!
Recimo imate jenko koja nosi gen za kusi rep.
Imate mujkarac koi u svoi X hromozomu ima gen dugacak rep.
Sta se je desilo kada ste uradili ukrastanje svi ribice su bili s kusi rep.
Gde je nestalo gen dugackog repa.Ono nije nestal a je Recesivn zbog toga da u tom sluccaju kus rep je Dominatn.Dominatan je ovaj priznak gde preobladaje na drug, a recesiven je ovaj koj ga ima ali se nevidi.

Kako mi mojemo izvaditi ovaj recesivni priznak Mendel koi je postavio osnove genetike je otkril da te priznake se pojave na sledece pokolenije F2.
Sad ce neko rece sta je F2, kod genetike roditelje se oznache s latiskog P(Parental - lat. - roditelje ) s F se ozonaci pokolenije (lat Filli - deca).
P mujkog + Pjenskog = F1 deca
F1 mujkog+ F1 Jenskog = F2 deca i t.d. .......
Nadam se da je vam sve stalo jasno. Dominatne priznake oznace se sa glavnom latinsko bukvo, a recesivni s malko.A sad i primer :
koristicemo ove oznake:
S glavno (A) - Kus rep
S malko (a) - recesivni dugacki rep

Ribe koi ce uparimo imau kus rep ali nose gen recesivnog dugacko repa -
(Aa) sa recimo nihovim otca koi ima dugacak rep i nema gen kusog repa - (aa)

Evo i kvadrta:

Image

Sta se je desilo pola ribice ostaje si sa kus rep zbog toga da oni imaju dominatan (A) priznak ostali 50% svi su s dugacak zbog toga da su se kombinirale dva recesivni gena i nestao je dominatni (aa)
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chepik
Guppy Guru



Registrovan: 19 Feb 2010
Poruke: 115
Lokacija: Bulgaria,Vidin

PorukaPoslao: Sub Okt 16, 2010 12:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo jos jedan primer recimo imate albino za koi se zna da je recesiv oznaci se s malkih bukvo (a) sta ce se desi ako uparime mujkog (moje i jenskog) albino sa obicno jensko koju ste nema albino gen (A).

Evo kvadrata :
Image

Kao sto sam rekoa s glavno bukvo se oznaci Dominatni priznak s malo recesivni i kao sto se vidi sve ribe imat dominatni priznak (A - jenskog ribice) vidi se da sve deca bicu kao sto je jenska posto imaju njenoi dominatni priznak koi dominiruje nad recesivni (a - albino).

Sad da kajem jos nesto da neki ne shavti pogresno u ovaj primer razgledamo samo gen albino iz ovok kvadrata ne znaci da cu sve ribe liciti na jenskog recimo mujkarac ima dominatni priznak za kus rep a jenak ima recesivni za dugacak onda treba sredimo drugi kvadrat no u ovaj slucaj mi trazimo samo kak se predaje gen albinisma.
I tako vidi se da nema ni jedna riba albino zbog toga da su sve deca uzeli domintni priznak jeskog koi dominiruje nad albinisum sta treba uradi ima 2 nacina pariti obratno s otca ili pariti brat s sestrom, evo i kvadrata :

F1+P =:

Image
Vidi se da ce 50% iz pokolenie bice Albino
Sad F1+F1=F2:

Image

1/4 iz pokolenije je albino.
Zapamtite ovo je primer samo za albino gen jer se ukluce i drugi gene kao forma repa cvet repa i t.d tada treba sredimo kvadrta kao ovaj na Deak.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sub Okt 16, 2010 5:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Posto se tema razvila u malo ozbiljniju pricu promenio sam naslov teme.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
chepik
Guppy Guru



Registrovan: 19 Feb 2010
Poruke: 115
Lokacija: Bulgaria,Vidin

PorukaPoslao: Sub Okt 16, 2010 6:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bojan ::
Posto se tema razvila u malo ozbiljniju pricu promenio sam naslov teme.


Sredi ti i moje gramaticke greske jer nemam spell cheker Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chepik
Guppy Guru



Registrovan: 19 Feb 2010
Poruke: 115
Lokacija: Bulgaria,Vidin

PorukaPoslao: Sub Okt 16, 2010 7:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Fricky`88 ::
Koliko sam ja razumeo treba ti pocetni muzijak sa npr plavim repom i ukrstis sa obicnom zenkom i dobijes mladu zenku sa plavim koju posle ukrstis sa njenim ocem i tad dobijas muzijaka sa plavim. Inace u prvom ukrstanju neces dobiti nijednog muzijaka sa plavim bojama jer se u X hromozomu nose boje Smile
Valjda je tacno...
EEEEE izgleda sam poceo da kapiram...
Samo ovu zadnju sliku malo teze, sa tim crossingoverom...
Chepik, svaka cast...
Professor Chepik, please continue...


Fricky geni se nalaze i obe polovih hromozoma ne samo u X a neki se daje ne nalaze u polovih hromozome X i Y a u ostalih 22 kao sto sam rekoa gupika kao human ima 23 Diploidne Hromozome(dvoiki) jedna ot ovih 23 dvoika je polova hromozoma kod jenke je XX kod mujak YX u ostali takoje se nalaze gene bar da vishe gena koji nas interesuje boja forma repa i tela i t.d. nalaze se u tu 23- coj hromozomu.Mislim da si sad shvatio ovo de sam davao do sad sa samo primerci nisu dejstvitelni mesta gena.Ima jos neke svari koju treba da spomenm pre toga zavursiti sa genetiko za pocetnike Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chepik
Guppy Guru



Registrovan: 19 Feb 2010
Poruke: 115
Lokacija: Bulgaria,Vidin

PorukaPoslao: Uto Okt 19, 2010 12:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Aleli - sta su Aleli to so variante istih gena.Dominaten Alel oznaci se a glavnom latinskog bukvo , Recesiven s malko latisnko kad su Alili vise oznace se sa bukva i cifra a1,a2,a3......
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Malci gupika genetika ili nesto drugo popindeed Bolest 9 Uto Feb 11, 2020 10:21 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Da li se samo meni ovo desava? Mrest ... Likan Početak u akvaristici 3 Ned Sep 22, 2019 5:52 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Da li su moje ribice skotne, pomoc (g... Likan Početak u akvaristici 11 Pet Sep 13, 2019 8:46 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Propadanje peraja pa uginuce gupika uki01 Bolest 4 Sre Sep 04, 2019 10:21 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Gupika pliva nepravilno Tajson Bolest 3 Čet Maj 30, 2019 4:18 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License