Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Pozdrav za sve članove... :D Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Asonsion
Akvarista



Registrovan: 08 Feb 2010
Poruke: 16

PorukaPoslao: Pon Feb 08, 2010 5:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav, dobri ljudi Very Happy Kao što se da videti iz priloženg ja sam potpuni novajlija i na forumu, a i u akvaristici. Čak, šta više mogu reći da mi je ideja da se bavim ovim sinula pre nekoliko dana. To valjda ostavlja dojam koliko sam zapravo (ne)upućen u ovim vodama... Imam 14 godina (osnovac ) Cool i živim u lepom nam Veljogradu, ups Čačku. Laughing

Kako sam, za svoje godine, poprilično vizionarski nastrojen, ali s obzirom da elan koji u trenutku posedujem, vrlo brzo splasne, odlučio sam da ekspresno delujem i udjem što je više moguće u ovo zanimanje/hobi. Već nekoliko dana intezivno tragam za bilo kakvim korisnim informacijama po netu i lokalnim radnjama i mogu reći da što dublje ulazim, a ono sve postaje interesantnije. Da se razumemo nikad nisam preterano gotivio biologiju, ali opet mislim da je praksa daleko zanimljivija od evolucije urinarnog trakta i sl.

Da vas nebih dalje zamarao preći ću na stvar. Gledao sam danas akvarijume po gradu i trgovci su mi procenili vrednost 50-litarskog na (sa svim neophodnim stvarima) na 5-6 hiljada, a 100-litarskog na 10-12 hiljada. Pošto smo svi upoznati kakvi su naši trgovci, mislim da bi bilo iluzorno s moje strane da očekujem da su izneli realnu vrednost, ali me bar zanima koliko je ta cifra od, recimo, 10 000 din (ne) realna za akvarijum sa pumpama, grejačima, svetlom...
Čitao sam dosta po forumu (baj d vej: super je Wink ), ali bih vas zamolio da me ipak Vi, kao iskusniji posavetujete oko nekih osnovnih stvari koje trebam da znam, ako već ozbiljno mislim da se bavim hobijem. Mislim da ćete mi preporučiti slatku vodu (čuh da za morsku treba izdvojiti 1000 jevreja Shocked ), onda me zanima oprema (grejalice, neonke), kubikaža (50l vs. 100l), ribe i biljke, podloga, konačno ako neko živi u Ča ili okolini da mi predloži mesto za kupovinu i bilo šta drugo što smatrate da treba da znam.

Kontam da sam malo preterao s pitanjima, ali nadam se da vam neće biti veliki crnjak da mi odgovorite na pitanja, jer zaista bi mi jako značilo, a vi bi dobili budućeg, ozbiljnog akvaristu.

Pozdrav iz glavnog grada moravičkog okruga i jednog od najvećih privrednih centara istočno od Drine, zapadno od V. Morave, južno od Kolubare i severno od lima (mislim da vama, makar, nije problem oko snalaženja sa rečnim ogrankom geografije, ili grešim?) Laughing
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Feb 08, 2010 5:34 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Feb 08, 2010 6:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav za Čačak.
Što se tiče cene akvarijuma možda je najbolje da proveriš koliko bi te izašlo to kod staklorezaca, verujem da će te izaći povoljnije.
Kao početniku ti je najbitnije da što više čitaš i pitaš šta ti nije jasno i moraš biti strpljiv i onda to vremenom dodje sve na svoje mesto.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Asonsion
Akvarista



Registrovan: 08 Feb 2010
Poruke: 16

PorukaPoslao: Pon Feb 08, 2010 6:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bojan ::
Pozdrav za Čačak.
Što se tiče cene akvarijuma možda je najbolje da proveriš koliko bi te izašlo to kod staklorezaca, verujem da će te izaći povoljnije.
Kao početniku ti je najbitnije da što više čitaš i pitaš šta ti nije jasno i moraš biti strpljiv i onda to vremenom dodje sve na svoje mesto.


Hvala Boki, odlična ideja za stakloresce, to mom nerazvijenom, pubertetskm mozgu nije palo na pamet Very Happy Baš sad gledam što se tiče tih akvarijuma, koliko je bitno ojačanje, odnosno debljina stakla i da li postoji ikakva šansa da pod evidentno velikim prtiskom dođe do zamora materijala, čitaj: poplave u dnevnoj sobi i ribica koje se koprcaju po tepihu Very Happy ...

Drugo, što me zanima, ako bih eventualno uzeo Akvarijum od staklorezaca, koliko bi bilo komplikovano i finansijski izdašno nabavljanje i nameštanje potrebne aparature (Neonke, grejači, pumpa, filter, predpostavljam da trebaju i izvesni termometri Rolling Eyes itd. )?!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
diefaust
Akvarista



Registrovan: 14 Jan 2010
Poruke: 219
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Pon Feb 08, 2010 7:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Veliki pozdrav, o covece iz rodnoga mi grada Smile
No da ne pocinjem sa hvalospevima, vec da se bacim na posao Wink
Ako gledas 50l vs 100l onda 100l u svakom slucaju:)
To je bolje zbog svega... Ali apsolutno svega, pocev od toga da od 100l mozes da napravis mnogo stabilniji sistem, preko toga da u njemu mozes da imas neuporedivo vise vrsta biljaka i riba, pa i do samog broja i biljaka i riba u akvarijumu... Sto se tice "zamora" materijala, u sustini moze da se "zamori" samo silikon i to na za nekih 10 godina, pa je pozeljno akvarijum "prelepiti" na svakih 10 ak godina, mada da ti ne trucam o tome, za toliko vremena ces vec uci u materijum poprilicno duboko Smile
E sad cena... To jeste trzisna, ali je daleko od realne cene.... Predaleko po mom misljenju..
Primera radi , kad sve saberem i oduzmem, moj akvarijum (bez zivog sveta, naravno) kompletno sa filterom, rasvetom, pumpom, grejacem, vazdusnom pumpom sam platio negde oko 90e...
A da napomenem da akvarijum ima 160l i da je napravljen od 8mm debelog stakla... Debljina stakla igra veliku ulogu u ceni, veruj mi Smile
Trenutno zivim i studiram u Kragujevcu, pa ako imas mogucnosti mozes da dodjes ovde, pa da te povezem sa par ljudi koji se bave time, kako bi te to sve jeftinije kostalo, ako ne, mogu, mozda da ti preporucim nekog staklorezca u Cacku... U svakom slucaju, mozes se javiti na pp (privatna poruka) za bilo kakvu pomoc i zahtev.
Veliki pozdrav, pa da nam "uplovis" u akvaristiku kako treba Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Asonsion
Akvarista



Registrovan: 08 Feb 2010
Poruke: 16

PorukaPoslao: Pon Feb 08, 2010 8:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala ti, legendo, na ovim informacijama. Cenim savete Very Happy

E, sad, pretpostavljaš i ne poznajem baš stakloresce ovoga grada, pa mi nebi škodilo malo informacijama o njima, čisto da bih stekao impresiju. Po tvom mišljenju, da li je bolje da idem do Kga da nabavljam ili mogu nešto slično da naručim i ovde. I kakva je generalno oprema za akvarijume u Kgu, da li je znatno bolja nego u Čačku.


I pray to you Image Laughing
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
panta93
Akvarista



Registrovan: 27 Dec 2009
Poruke: 299
Lokacija: KRAGUJEVAC

PorukaPoslao: Pon Feb 08, 2010 8:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav za Cacak i od mene i dobrodoslica novom clanu!E drugar ovako,najbolje je da ti akvarijum pravi neko ko je i akvarista a i bavi se izradom akvarijuma jer ce staklorezac to da ti sklepa kako tako samo da ne pusta vodu a sto se tice odnosa debljine stakla i litraze verujem da oni nemaju tu puno iskustva zato ti to sve i pricam.Za cenu ti je vec rekao Diefaust znaci sto deblje staklo to je i cena jaca a sto se tice ostale pratece opreme ona nije skupa kao nekada sto je bila jer sam ja npr.pre 15 godina morao da narucujem da mi se donose pumpice iz Madjarske ili nekih drugih zemalja na primer a danas je to mnogo lakse jer svega ima na pretek samo treba kinta.Kod nas u Kg-u ti je dobar grejac oko 600 kinti a dobra Sampionova pumpa sa dva izlaza je tacno 905 dinara(naravno ima i jeftinije),par cevi za filter(spoljni)je 150 dinkica,filter masa ti je isto neka sita mozda 200 dinkica i to je to.E to su ti cene kod nas u Kg-u pa ti uporedi sa vama u Cacku i ako se isplati ti dodji.P.S.Pozdrav za Diefaust-a!!!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
diefaust
Akvarista



Registrovan: 14 Jan 2010
Poruke: 219
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Pon Feb 08, 2010 8:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ma pazi, ne znam tacno cime su snabdevene prodavnice po cacku, iskreno ne znam ni koliko ih ima... Sad atman je firma ciji je odnos cene i kvaliteta najbolji, sto znaci da ces za podvodnu pumpu, grejac i pumpu za vazduh dati negde oko 1500 din (mozda malo vise, mozda malo manje) a ta oprema ce ti trajati duuuuugo Smile i skroz je pouzdana... Sera, tetra i fluval su firme koje prave bas profi opremu, ali su mnoooogo skuplji... Primera radi, serin grejac je preko 2000din... Aj napisi kakvih bi dimenzija trebao da ti bude akvarijum, pa da bacim pogled koliko bi to kostalo ovde, a poslacu ti pp gde bi sve mogao da pogledas u Cacku...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
MiB
Akvarista



Registrovan: 02 Jun 2009
Poruke: 269
Lokacija: Šabac

PorukaPoslao: Pon Feb 08, 2010 9:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Akvarijum od 100 litara kosta oko 2.000 dinara max.
Pumpa - 500 dinara
Grejac - 700 dinara (Attmanov, ne treba ti jaci)
Filter najbolje da bude spoljasni, moze staklorezac da ga napravi, nece uopsto skupo da ispadne.
Osvetljenje i treba. To ces sam videti da li ces kupovait neonke ilis tedljive sijalice.
Preostaje kupovina filter materijala, podloge, bilja i na kraju ribica.


Potrebno je da pronadjes mesto za akvarijum u kuci, da vidis imas li prostor za aq od 100 litara. Da li je postolje na kome stoji dovoljno izdrzljivo (to je vise od 100kg kada se napuni vodom) ili treba da se napravi novo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
diefaust
Akvarista



Registrovan: 14 Jan 2010
Poruke: 219
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Pon Feb 08, 2010 11:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

MiB - 2000??? gde, reci mi molim te?
tj, ako mislis samo na kocku od stakla 4mm debelog... onda i ok... ali akvarijum sa filterom, duplim poklopcem, staklo na akvarijumu 6mm debelo bar pa onda ojacanja... tesko da sve to moze za 2000... Ako ima gde, molim te posalji mi pp, posto onda 400l ne moze da predje 100e...
Ej panto, ja tek sad vidim tvoju poruku Smile pozdrav brateeeeee Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Asonsion
Akvarista



Registrovan: 08 Feb 2010
Poruke: 16

PorukaPoslao: Pon Feb 08, 2010 11:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala svima na obuhvatnim odgovorima i na volji da mi preneste makar iole znanja koje posedujete.

Pošto vidim da, bar kod početnika, algoritam funkcioniše tako što prvo kupujemo akvarijum, pa onda opremu, podlogu i konačno živi svet.

Da vas nebih za sada zamarao sa živim svetom, prvo da rešim neke nedoumice kada je reč o aqu i opremi. Možda deluje smešno, ironično nije (bar ne meni Very Happy), ali da nebi kasnije došlo do nesporazuma i nepredvidjenih situacija da prvo razjasnim za šta koji deo opreme služi.

Grejalica- jasno, da bi se zagrejala voda u aq

Filter-prečišćava vodu pomoću raznoraznih smeša i uklanja otpad iz akvarijuma (iako vidim da svi savetujete kako je bilje daleko bolji "filter" od ovog veštačkog, ali verovatno je i on neophodan)

Neonke (sijalice)-da simuliraju svetlost iz realnog sveta, dan, noć i slično

Podloga-Treba da sadrži zemlju (sa humusom), kvarca, eventualno gline i peska kako bi biljke imale odakle da vuku neophodne materije. Koliko znam u prirodnim procesima, otpad koji nastaje od riba koriste biljke, e sad mene zanima da li je to dovoljno ili se zemlja mora vremenom dopunjavati humusom ne vidim potrebu za dopunjavanjem kvarca...)

Pumpe (spoljašnje i unutrašnje) - nisam baš siguran koja je namena, ali pretpostavljam da je jednoj svrha da ubacuje vazduh (samim tim i kiseonik) u aq, a što se tiče druge nemam ideju, tako da neću da lupam Very Happy

Molim vas ako sam nešto pogrešio ispravite me, pa ako sam položio prijemni da se zainteresujem za daljnje studije Very Happy


Da vas nebih dalje davio (to ću neki drugi dan Laughing) samo ću još ostaviti informacije o prostoru u koji nameravam da uturim akvarijum.Moj je odokativni utisak da prostor nije najadekvatnmiji za uglavljivanje akvarijuma, ali šta ću kad živim u stanu i kad u dnevnoj sobi tik uz mesto gde nameravam da stavim aq leži ormar od jedno, ja misliiiim 5 kubika Laughing iz doba kada je marksistička ideologija još uvek bila dominantna u ovom delu Evrope. Srećom ili nesrećom ja sam ta vremena izbegao, ali kao nostalgični istorijski predmet iz tih vremena ostao je, ni manje, ni više, nego ormar. Namera nam je da ga na leto ćušnemo kod Roma ili na deponiju kako bi oslobodili prostor u dnevnoj sobi, pa će tako nadam se biti i daleko povoljnijih uslova za akvarijum. Uff... Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
BoGi91
Akvarista



Registrovan: 21 Jan 2010
Poruke: 26
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Feb 08, 2010 11:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

MiB meni je potreban akvarijum od 100 litara ako je ta cena sto si ti rekao uzimam odmah
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Pr.Skiner
Akvarista



Registrovan: 27 Jan 2010
Poruke: 406
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Pon Feb 08, 2010 11:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Neeeeeeeeemaaa šaaaaaanseeeeeeee!! Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
diefaust
Akvarista



Registrovan: 14 Jan 2010
Poruke: 219
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Uto Feb 09, 2010 12:04 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E vidis, vazdusna pumpa sluzi samo za aeraciju akvarijuma, odnosno da obogacuje vodu kiseonikom... (moze da se koristi i kaopoketac filtera, ali ce ti u tom slucaju filtracija biti ocajna, zbog mnoooogo malog protoka vode kroz filter)
potapajuca pumpa ili drugacije fontanska pumpa je pumpa koja se koristi za pokretanje filtera (takozvanog prelivnog filtera koji je, bez premca, ubedljivo najbolji filter za akvarijum)
E sad, podloge sto se tice... Najbolje je koristiti treset, ali moj najiskreniji savet ti je da ne koristis nikakvu hranljivu podlogu, tipa treset, humus i slicno, posto nemas iskustva, a ne verujem da ces da ubacujes CO2 u akvarijum i ne verujem da ces moci odmah da uzmes neku profi rasvetu (koja je u sustini skupa, a i stalni je trosak, posto fluo cevi gube intenzitet vremenom, pa moraju da se menjaju, a kvalitet, kao sto i sam znas, mnooooogo kosta, veruj mi mnooogo)
Tako da, podloge sto se tice, za pocetak ti je najbolji kvarcni pesak, moj savet granulacija 2-4mm
Za riblji i biljni svet, pitaj sve sto te interesuje
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Asonsion
Akvarista



Registrovan: 08 Feb 2010
Poruke: 16

PorukaPoslao: Uto Feb 09, 2010 12:19 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa koliko biljke bolje uspevaju na humusnim podlogama, nego na kvarcnom pesku? Da li i kako biljke u opšte mogu da uspeju na kvarcnom pesku i gde su u kvarcu neophodne materije za procese u biljkama? Rolling Eyes I ako uspevaju na kvarcnom pesku solidno, zašto onda ljudi uopšte koriste ostale podloge? Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
BoGi91
Akvarista



Registrovan: 21 Jan 2010
Poruke: 26
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Feb 09, 2010 12:23 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Takodje zavisi koje ribe zelis da drzis naprimer ako se odlucis za ciklide onda sa njima ne mozes biljke.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pozdrav Sanja Ignjatov Upoznavanje 0 Pon Mar 18, 2024 5:32 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pozdrav Baki-MK Upoznavanje 0 Sre Dec 13, 2023 3:24 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pozdrav SuperTeška Upoznavanje 0 Pet Dec 01, 2023 1:24 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pozdrav drugari, ima li neko za poklo... nasdvoje Na poklon 2 Ned Okt 01, 2023 9:54 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pozdrav, drugari! dalimusic Upoznavanje 0 Uto Avg 22, 2023 7:12 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License