Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Recepta za pravljenje GRINDALA Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
nenad66
VIP



Registrovan: 22 Sep 2010
Poruke: 312
Lokacija: Tetovo Makedonija

PorukaPoslao: Ned Okt 10, 2010 5:05 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U ovome tekstu bice reci o nacinu spremanja podloge I hrane za Grindale.
Ja grindale,odnosno podlogu za njih spremam na sledeci nacin:
Uzima se humus za cvece I u njemu se dodaje sitni pesak u razmeru 70% humus -30% sitni pesak,zatim se dobro promesa da se smesa izjednaci.Smesa se stavlja u plasticne kutije,da kazemo od par litara(takve svi imamo za frizider sa poklocem)
Pre nego sto se humus stavi u kutije ,treba se poprskati vodom(voda iz akvariuma)da se pokvasi ali dane bude mnogo mokra vec “vlazna”I dobro da se promesa.
Kad se humus ravnomerno rasporedi po kutiji,urade se jedna ili vise udubljenja(zavisi kolka je kutija)u tim se udubljenjima stavlja hrana za grindale.
Za pripremu hrane za Grindale potrebni su “gridali”odnosno granulirana hrana za macke!To je osnovna za hranu,zatim malo mleka I malo parce sredine hleba.
Postupak je sledeci:
Stavljaju se grindali,kolicina je na primer,5-6 komada od granula malo sredinke,u nekoj se posudi poliva sa malo mleka(polako da se nebi preteralo da nebi smesa bila mnogo retka)dodaje se malo sredine leba kolko sa dva prsta “ustines”),dobro se promesa,smesa treba da je kasasta ne tecna!Tako uragjena smesa se ubacuje u udubljenja ranije napravljenih u kutiji sa podlogom.
Da bi se pocelo sa njihovim razmnozavanjem,treba ranije nabaviti Grindale za start(ne stvaraju se sami od sebe),ubacuju se u podlogu (humus)za njihovo razvijanje I mnozenje potrebna je vlaga,hrana,toplota neka normalna.nakon startanja,nakon nekoliko dana primeticete kako grindali formiraju “kolonije” kao tanke bele dlake iznad hrane(izgleda kao paucina).Da napomenem da kutija gde se cuvaju Grindal ne sme da bude skroz zatvorena da se nebi ugusili bez kisloroda!Znaci samo se malo poklopac ostavi otvoren ili skroz zatvoren ako na poklopcu ima rupa.Grindali se trebaju prihanjivati sa sveze napravljenom smeso,ko sto je ranije opisana,kad je budu pojeli ili ako je ne pojedu za 4 – 5 dana treba se zameniti jer ta hrana brzo fermentira I kvari.Humus uvek odrzavajte vlaznim!prskajte sa par kapi vode iz aq.Nakon izvesnog vremena kada se Grindali nakote,probacemo da izvadimo Grindale da bi nahranili nase ljubimce,a to cemo uraditi na sledeci nacin:
Mesto gde je hrana postavljena pokrivamo sa parcetom stakla ili plastika(prozirna)I zatvaramo skroz kutiju,da ne bude vazduha,tad ace Grindali poceti da izlaze van humusa trazeci vazduh a samim time ce se zalepiti po staklu koje je postavljeno iznad njih odnosno iznad hrane.Ja na primer pravim tako sto malo jace nakvasim humus de se nalaze Grindali ,zatvaram kutiju skroz (neko vreme) bez stakla,tako da Grindali pocinju da izllaze van po stranama kutije I tako su vam lako dostupni za sakupljanje!Napomena!,nesmete ih predugo cuvati skroz zatvorene radi toga sto bi grndal kultura brzu odumrela bez vazduha(kislorod)
Mislim das am ovim objasnjenjem uspeo da razjasnim kako se prave I odrzavaju Grindali koji su dosta kvalitetna ziva hrana za vase ljubimce.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Okt 10, 2010 5:05 am Snimi Poruku Nazad na vrh

No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Ned Okt 10, 2010 10:48 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da li bilo koji humus uzimas za cvece?
Predpostavljam da pesak mesas u kombinaciji s zemljom radi rastresitosti zemlje?
Da li moze neka druga hrana za njih da se koristi osim hrane za macke Crying or Very sad

Evo kako sam ja nabavio kulturu grindala ,pa bih zeleo da cujem tvoje misljenje.
Kultura grindala je nabavljena s namerom za iskranu ciklida u plasticnoj posudi kutijici *na slici* .U njoj je vec bila zemlja i grindali u njoj. Preko zemlje se nalazi parcence stakla na koga ja odozdo stavljam raznoraznu hranu za ribe i grindli se iz zemlje penju na staklo i jedu hranu. Naravno potrebno je stalno vlaziti zemlju. Medjutim kada sam dobio kulturu posle izvesnog vremena pocele su da mi se razvijaju ,predpostavljam u zemlji sitne male musicice koje su se malte ne , brze razvijale od grindala ,tako da su oni nesto i stagnirali s razmnozavanjem. Sada mi je zemlja u kutijici poprilicno vlazna ali i stvrdnuta po obodu posude dok su grindali mahom u sredini kutijice i izlaze na staklo radi hrane. Sta mi ti predlazes ,da ja u ovoj kutijici obnovim zemlju i ubacim kulturu grindala ,cisto da ih malo obnovim i pomesam jos uz put malo peska,posto nisam zadovoljan s njihovim razmnozavanjem ,tj.brzinom razmnozavanja?

next photo
Imagelj
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nenad66
VIP



Registrovan: 22 Sep 2010
Poruke: 312
Lokacija: Tetovo Makedonija

PorukaPoslao: Ned Okt 10, 2010 1:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Napravi jos neku kutiju ako nije dovoljno. naj bolji se rezultati postizu upravo sa Grindalima(tako se i crvi zovu) Musice su normalna pojava i one sitnea bela zrnca to su grinje koje su tu zbog vlage (ribe ih tamane) Poulacija grindala ce se namaliti ak je podloga suvise kisela,menjaj podlogu cesce to i nije neki problem jer su manje kolicine,i uvek obnavljaj u negjuvremenu tako ces uvek imati svezui humus podlogu sa grindalima,kad budes izbacivau "ukiseljenu"
Ja na primer uvek prihranjujem smesu koja je u kutiji svakog dana sa par kapi mleka.
Pesak je tu zbog odrzavanja vlage pre svega i rastresitosti.
Na brzinu razvijanja razmnozavanja utice pre svega dobra hrana i kao sto rekoh "stara kisela zemlja"
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
v!KTOR
Akvarista



Registrovan: 19 Maj 2010
Poruke: 316
Lokacija: ELEMIR(ZRENjANIN)

PorukaPoslao: Čet Okt 14, 2010 12:53 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

svaka cast a gde da kupim kulturu tih grindala?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuICQ broj
nenad66
VIP



Registrovan: 22 Sep 2010
Poruke: 312
Lokacija: Tetovo Makedonija

PorukaPoslao: Čet Okt 14, 2010 1:48 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Najbolje traziti od kolega (ako neko ima)startnu kulturu
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
v!KTOR
Akvarista



Registrovan: 19 Maj 2010
Poruke: 316
Lokacija: ELEMIR(ZRENjANIN)

PorukaPoslao: Čet Okt 14, 2010 11:33 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ok?ti nemas?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuICQ broj
sale75bgd
Urednik
Urednik



Registrovan: 03 Nov 2009
Poruke: 2083
Lokacija: Fort Mill, South Carolina

PorukaPoslao: Čet Okt 14, 2010 12:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ima on sigurno, pa ne bi pisao! A i blizu je Very Happy
Ne znam samo koliko bi uzeli na carini, kada ocarine crve ucenje
Pridružio: 22 Sep 2010
Poruke: 111
Lokacija: Tetovo Makedonija
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Dusan79
Akvarista



Registrovan: 08 Nov 2010
Poruke: 148
Lokacija: Beograd-Zvezdara

PorukaPoslao: Pet Jan 21, 2011 2:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ljudi, jel ima neko startnu kulturu grindala da mi da. Ja cu ih maziti i paziti. Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
el_stupido
Akvarista



Registrovan: 05 Maj 2010
Poruke: 238
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Jan 21, 2011 4:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

cisto da dodam svoje iskustvo za grindale, ja ih drzim u kokosovim vlaknima, imaju jako veliku moc upijanja cisti su, nema blata itd, hranim ih pokvasenom hranom za kucice, ona je bogata vitaminima pa samim tim su i crvi kada to jedu, na dno posude uvek sipam malo aktivnog uglja i nikada nema neprijatnih mirisa tada
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN MessengerICQ broj
branko97KW
Akvarista



Registrovan: 19 Feb 2012
Poruke: 133
Lokacija: Ladjevci / Kraljevo

PorukaPoslao: Sre Apr 11, 2012 11:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zna li neko sad sam se setio
prosle godine mi je na terasi ostalo nesto hrane za pse
I posle nekog vremena kad sam se satio i pogledao unutra bilo je puno crvica belih
Da li su to mogli biti grindali
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pravljenje rasvete od Led cipova 3w Ikebana Oprema u morskoj akvaristici 26 Sub Avg 13, 2022 7:27 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Anubia pravljenje pelcera Uros Kg Biljke 4 Sub Apr 04, 2020 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pravljenje akvarijuma Stefanpacke Uradi Sam (DIY) 21 Pet Avg 30, 2019 9:49 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pravljenje akvarijuma DejanD Uradi Sam (DIY) 2 Pon Jan 15, 2018 6:11 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Zapoceo pravljenje - saveti dobrodosli Djokic Vrtna Jezerca 20 Sub Apr 09, 2016 9:52 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License