Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Skalar mrest Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
deak
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2010
Poruke: 1533
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Čet Sep 23, 2010 2:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nema na cemu.
Kod mene je bilo 4 para skalara al sam imao samo jedan par koji su bili bas dobri roditelji, nikad nisam morao da uklanjam ikru ili da se bojim da ce pojesti malce. U pocetku sam mozda od ovog dobrog para imao samo 10-20 kom malaca tako da je to sneke strane normalno moraju i oni da se uhodaju.
Kod ostalih sam uzimao ikru jer ako je ostao unutra vise od 12h oni bi poceli da jedu svoju ikru.
Ne brini se za prvi mrest ako je prvi jer ce oni za 14 dana ponovo da stavljaju ikre, kasnije ako ostanu malci dolazi do problema gde sa njima jer jako brzo napune sve akvariume.
Meni su za nekoliko meseci sve akvariume zauzeli i video sam da za mrest skalara dosta samo jedan par jer kad im krene ondak nema stajanja Wink.
Nekad stanu sa mrestom tako reci odose na godisnji odmor al za mesec dva oni ponovo krecu sa mrestom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Sep 23, 2010 2:44 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

zeki972
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2010
Poruke: 176
Lokacija: Sisak

PorukaPoslao: Ned Sep 26, 2010 10:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nadam se da se nitko neće ljutiti ako opišem samo svoja iskustva koja se u nekim detaljima razlikuju u navedenom..
ja imam jedan par skalara u 90 litarskom aq s još jednim parom apist.agass fire red i mrijeste mi se uz prosjeku svakih 14 dana, , ali bez obzira na to ja ikru s listom na koji su položili prebacujem u mali 10 ili 15 l akvarij u kojem se stavljena voda iz matičnog aq i stavljam umjesto mikopura, aquahum, koji sadržava aktivne soli huminskih kiselina pa spriječava pojavu plijesni( budji).
u mali aq stavim raspršivač i stavim malu protočnu pumpu na koju navučem elastičnu tkaninu da bude protok još slabiji ali da postoji strujanje u aq i primjetio sam ako povećam temp na 28-30 stupnjeva da skalarčići svoje repiće izbace poslije najviše 36 sati. još dva -4 ili 5 dana troše hranu iz žumančane vrećice i onda im u prvim 3-4 dana dajem mikrocrve jer mi se čine kao još sitnija hrana za malce a potom prelazim na artemiju.
poslije kako vrijeme prolazi malci prelaze u veće akvarije..
evo mali isječak mrijesta mojih skalara
http://www.youtube.com/watch?v=UwmJ8KJCR0E
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Ned Sep 26, 2010 10:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lepo je kada se iskustvo podeli sa drugima bez obzira da li je po " nekim standardima i pravilima ". Sto se vise iskustava skupi to ce forumasi imati vise prilike da uporedjuju sa svojim ribama i ujedno mogu se pripremiti za sam dogadjaj.
Inace Zeki972 imas veoma lepe ribe, nadam se da ces nam prestaviti akvarijum i upoznati sa svojim ljubimcima ....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
zeki972
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2010
Poruke: 176
Lokacija: Sisak

PorukaPoslao: Ned Sep 26, 2010 10:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nikouro ::
Lepo je kada se iskustvo podeli sa drugima bez obzira da li je po " nekim standardima i pravilima ". Sto se vise iskustava skupi to ce forumasi imati vise prilike da uporedjuju sa svojim ribama i ujedno mogu se pripremiti za sam dogadjaj.
Inace Zeki972 imas veoma lepe ribe, nadam se da ces nam prestaviti akvarijum i upoznati sa svojim ljubimcima ....


hvala biti će prilike, ali da ne OT temu to ću na mjestu koje je za to..još jednom hvala
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
banjala
Akvarista



Registrovan: 11 Avg 2010
Poruke: 134
Lokacija: Beograd-Zarkovo

PorukaPoslao: Sre Nov 17, 2010 4:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo i meni su danas skalari polozili jajasca i to na unutrasnjem filteru. I muzjak i zenka ucestvuju u postavljanju jaja tako da se nadam da ce biti brizni roditelji. Omrestili su se u zajednickom akvarijumu u kome se jos nalaze ancistrusi, ksifoi, neonkice i koridorasi. Najvise se plasim ancistrusa da ih ne pojedu. Stavio sam im krastavac da jedu i nadam se da nece ici na njihova jaja. Da li ima sanse da se prezive neki malci?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
garda011
Akvarista



Registrovan: 29 Jan 2010
Poruke: 244
Lokacija: beograd, resnik

PorukaPoslao: Sre Nov 17, 2010 4:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

uhhhh nesto sam danas raspolozen evo jedan savet brzo vadi ancije ili skalare napolje inace ode ikra
ancistrus otme ikru iz kucice kribenzisu a kamoli skalaru
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Acimovic
Akvarista



Registrovan: 31 Okt 2010
Poruke: 31
Lokacija: Gornji Milanovac

PorukaPoslao: Sre Dec 15, 2010 9:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja imam dva skalara,kako da znam koi je musko a koi zensko?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
dejasoko
Akvarista



Registrovan: 04 Avg 2009
Poruke: 343
Lokacija: Krusevac

PorukaPoslao: Sre Dec 15, 2010 11:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Najsigurnije je za vreme mresta, inace pre mresta se polovi tesko razlikuju.Npr.muzijak je onaj koji ima izrazeniju grbu a zenka nema :
"Zenka"

Image
"muzijak"

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
banjala
Akvarista



Registrovan: 11 Avg 2010
Poruke: 134
Lokacija: Beograd-Zarkovo

PorukaPoslao: Ned Jan 30, 2011 12:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo sta se meni dogodilo... Nakon polaganja jajasca po unutrasnjem filteru sacekao sam dva dana i onda sam ta jajasca sastrugao lagano sa plasticnom slamcicom u jednu plasticnu posudu. Tu posudu sam izbusio na dosta mesta kako bi bar malo voda strujala kroz nju. Nakon toga sam tu posudu ubacio u onu standardnu plasticnu mrestilicu kako bi plutala po povrsini(prosli put kada sam ih direktno ostavio u toj mrestilici nakon sto su malci proplivali izasli su iz mrestilice...). Posle 2 dana od polaganja jaja, pojavili su se oni mali repici. Posle oko 7 dana od polaganja proplivalo je minimum 50 malih skalara i bio sam odusevljen, jer mi je napokon uspelo da ih razmnozim. Kupio sam artemiju u kesici i poceo da ih hranim. Za nepuna tri dana svo do jednog malca su uginuli. Nemam pojma u cemu je bila greska, ali ocekujem novi mrest, jer mi je par skalara tacan kao svajcarsi sat. Mreste se na 20 dana Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
banjala
Akvarista



Registrovan: 11 Avg 2010
Poruke: 134
Lokacija: Beograd-Zarkovo

PorukaPoslao: Ned Jan 30, 2011 6:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jel ima neko predstavu zasto su svi izumrli? Sumnjam na ishranu...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
kemo89




Registrovan: 25 Feb 2011
Poruke: 1

PorukaPoslao: Sub Feb 26, 2011 9:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

hteo bi da pitamm jel moze neko da mi kaze ,, imam 3 skalara pa bi hteo da znam dali mogu da se upare dve zenke posto su prosle nedelje prvog dana jedna zalepila ikru ali je zajedno sa drugim skalarom pojela svu ikru a zatim su drugog dana verovatno drugi skalar zalepio ikru odvoio sam je ali je pobelela nakon par dana . Zakljucio sam po tome da su u mom slucaju verovatno obe zenke jer su im papile i jednoj i drugoj bile iste debele i dugacke kao sto je objasnjeno po forumu i stim sto je drugi skalar nije ni pokusavao da oplodi ikru, dok je prvi polagao, vec je jeo jednu po jednu dok se mrestila .pozdrav,
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Batakv
Akvarista



Registrovan: 18 Mar 2011
Poruke: 19
Lokacija: kraljevo

PorukaPoslao: Ned Mar 20, 2011 2:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bojan ::
Za mrest skalara potreban je mresni akvarijum od 50 l ili vise. U njega se postavi biljka sa dugim listovima (neka kriptokorina) ili komad plastike koji cemo postaviti visoko i malo nakoseno, na koju ce skalari poloziti ikru. Ako je zenka spremna za mrest, ona ce poceti cistiti list, a ako je muzjak kvalitetan i on ce cistiti za njom. Ciscenje lista prethodi mrestu. Kada ociste list, zenka polozi ikru, a muzjak je oplodi.

Ako su skalari dobri roditelji, pazice na ikru te ce je aerirati pomocu peraja a ostale ribe ce terati koje se priblize ikri. Kada primetite da su položili ikru najbolje je nista ne dirati i ne gasiti rasvetu cak ni po noci.

Na temperaturi od 26°C mlade ribice se izlegu posle 40 do 50 sati i stvaraju gomilicu koju roditelji neprestano prenose na drugo mesto. Posle 7 - 8 dana, ribice proplivaju, i tada ih i trebate poceti hraniti artemijom. Kada se izlegu mlade ribice uopste ne lice na roditelje, ali kasnije dobijaju njihov oblik i izgled.

Posle godinu dana skalar je polno zreo. Jednom kada se upare nikako se ne razdvajaju.

[youtube:277b44e42f]http://www.youtube.com/v/BBF4CfUCVpY[/youtube:277b44e42f] [youtube:277b44e42f]http://www.youtube.com/v/3Fs6lhBn6V0[/youtube:277b44e42f]


e sad ste me zbunili jedan kaze da treba da zamracimo akvarijum a drugi da se ne gasi svetlo ko je sad u pravu posto upravo moji skalari bacaju ikru u posebnom akvarijumu dal da im zatamnim akvarijum ili ne ? i dali treba da menjam 30% vode ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Batakv
Akvarista



Registrovan: 18 Mar 2011
Poruke: 19
Lokacija: kraljevo

PorukaPoslao: Ned Mar 20, 2011 5:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

skalari polozili ikru al sad zenka juri muzijaka po akvarijumu kao da brani ikru od njega dal da ih izvadim u drugi akvarijum?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Batakv
Akvarista



Registrovan: 18 Mar 2011
Poruke: 19
Lokacija: kraljevo

PorukaPoslao: Pon Mar 21, 2011 5:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Batakv ::
skalari polozili ikru al sad zenka juri muzijaka po akvarijumu kao da brani ikru od njega dal da ih izvadim u drugi akvarijum?


hehe ipak ne smirili su se sad masu oko ikre Smile ko ce da razume ove skalare Smile doduse mlad je par ovo im je tek 2 izbacivanje ikre
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
banjala
Akvarista



Registrovan: 11 Avg 2010
Poruke: 134
Lokacija: Beograd-Zarkovo

PorukaPoslao: Uto Mar 22, 2011 4:01 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Tako je i kod mene. Masu krilima oko ikre, ali ce je pojesti posle 2 dana. Najbolje bi bilo da ih stavis u poseban mali akvarijum ili da improvizujes neku mrestilicu u akvarijumu u koju ces da stavis poseban rasprsivac. Tako ja to radim i upravo izlezavam moje prve skalare... Jeli su ih ranije roditelji.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Mrest black moly Ivana Brkovic Razmnožavanje 3 Čet Nov 25, 2021 1:44 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mrest trihogastera, mrest skalara angelfishinheaven Razmnožavanje 0 Ned Jan 31, 2021 3:11 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Skalar florida i zlatni skalar? Povol... angelfishinheaven Ribe 12 Pet Jan 29, 2021 11:25 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mrest borca Petric Nikola Razmnožavanje 1 Pon Dec 21, 2020 5:18 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mrest Barbusa Tetrazone Aki1710 Razmnožavanje 0 Sre Apr 01, 2020 8:52 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License