Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Crevni parazit Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Jun 25, 2009 7:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ono sto je karakteristicno za ribe koje imaju crevni parazit jeste da se stalno ceskaju, izmet je koncast i bele je boje. U kasnijem stadijumu bolesti ribe odbijaju da jedu.
Crevni parazit inace spada u tezu grupu bolesti i ako se ne na vreme primeti ribe uginu. Lek koji se koristi protiv crevnog parazita je medazol i prilikom lecenja riba ovim leko obavezno je pojacati aeraciju u akvarijumu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Jun 25, 2009 7:57 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

licija
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 22 Okt 2010
Poruke: 5
Lokacija: novi beograd

PorukaPoslao: Čet Dec 30, 2010 5:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

imam problem sa crevnim parazitima
ne mogu da ih istrebim iz akvarijuma
nikako probala sam sa metronidazolom500mg na 50l , pa posle sa tryplaflavinomi to prema upustvu
i kao neko vreme se primirilo i sada opet i podizala temperaturu
t sada je 25- 26
akvarijum 75l
oko 30 beba gupi razlicitog uzrasta od 2 dana do 2 meseca
imam dva filtera
atman i obicnu sa preciscivacem i aeracijom
dosta bilja
i mangro panj
e da dva ancitrusa i 2 muljasa ali oni su za sada ok
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
aca77
Akvarista



Registrovan: 05 Nov 2009
Poruke: 255

PorukaPoslao: Čet Dec 30, 2010 9:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Temperatura mora obavezno da ide na 28 stepeni ili više. Ako je temperatura niža, lek neće da deluje. Metronidazol (orvagil) je dobar i svakog dana stavljaj po 500 mg na 50l vode. Kad stavljaš novu dozu leka, prvo promeni jedan deo vode. Lek rastvoriš tako što ubaciš tabletu u jednu plastičnu flašu od kisele vode od pola litre, sipaš u flašu toplu vodu iz bojlera oko 1-2 decilitra i dobro izmućkaš dok se lek dobro ne rastvori. . Nakon prvog dana, ribe treba već da počnu da jedu. Posle petog dana pravi se pauza od 2-3 dana, promeni se deo vode i onda se nastavi sa lekom svaki drugi dan u trajanju od desetak dana. Posle toga treba da su ribe izlečene. Ako su neke ribe jako obolele, njima su propali već neki unutrašnji organi pa će im simptomi ostati trajno. Takve ribe nakon lečenja izbaci, jer će često da se razboljevaju i širiće nove zaraze na druge ribe. Kuvana crvena slatka paprika, propasirana kroz cetku za supu, odlično deluje na čišćenje creva od sluzi, pa imunitet sam suzbija parazite. Za ovu terapiju paprikom, potrebno je da ribe jedu. Ako ne uzimaju hranu, onda metronidazol.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
licija
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 22 Okt 2010
Poruke: 5
Lokacija: novi beograd

PorukaPoslao: Sub Jan 08, 2011 12:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

hvala puno
uspela sam da ih izlecim
sve da nijedna nije stradala
koliko vidim vise nemaju nikakve simptome ni crvene tacke u predelu analnog otvora ni
onaj beli izmet ni uvucene stomake
kupila sam i spirulinu
valjda je to dobro za njih
hvala puno
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
aca77
Akvarista



Registrovan: 05 Nov 2009
Poruke: 255

PorukaPoslao: Sub Jan 08, 2011 2:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Tu smo da se pomažemo.
Drago mi je da je terapija uspela, i još nešto da dodam: Nemoj neko vreme da im daješ hranu životinjskog porekla kao što je, na primer, tubifeks jer od njega se crevni paraziti naglo razmnožavaju, pa može da se desi da se bolest brzo vrati. Spirulina ti je odličan izbor.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Hydra
Akvarista



Registrovan: 26 Apr 2010
Poruke: 23
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Jan 12, 2011 11:14 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Cisto da se prislepam na ovu temu.. Malo sam bio zapostavio akvarijum i nedavno ga opet sredio..Sve ribice(neonke, razbore, cacatuoides, kribensis, ramirezi i komunalci razni) su stare oko godinu i po..sve deluju zdrao i hrane se osim muzjaka ramireza..
Njemu je stomak uvucen i danima ne jede, mislio sam da napravim ovakav jedan tretman pa se pitam da'l je to ok.
U principu nema nikakvih infekcija niti je izmet nekih cudnih boja..
Ipak cini mi se da ram sto odbija da jede ima neki crevni problem i da mozda nije lose da podvrgnem akvarijum jednom lecenju.. Sta mislite?

PS.. primetio sam da se vece ribe cesce ceskaju..


edit by: sale75bgd
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
aca77
Akvarista



Registrovan: 05 Nov 2009
Poruke: 255

PorukaPoslao: Sre Jan 12, 2011 5:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Češkanje o podlogu se često javlja kao jedan od simptoma kod riba koje boluju od crevnog bičara, dok sluzav končasti izmet ne mora uvek da se javlja kod ove bolesti. Ova bolest je upravo specifična po tome što se teško i kasno dijagnostikuje, jer nisu uvek prisutni svi simptomi kod riba. U jednom akvarijumu možeš imati više obolelih riba koje međusobno imaju potpuno različitu klliničku sliku, a neke uopšte i ne pokazuju simptome, iako su obolele. Velika je verovatnoća da u tovm akvarijumu ima crevnog bičara. Mislim da neće biti loše da im odradiš jedan tretman Orvagilom pre nego što bolest uzme maha. Povedi računa o ishrani. Prirodni vitamini biljnog porekla pomoći će da se ribama digne imunitet, pa je to odlična preventiva od budućih rizičnih faktora bolesti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Hydra
Akvarista



Registrovan: 26 Apr 2010
Poruke: 23
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Jan 12, 2011 5:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala druze, vec sam zapoceo tretman..Cini mi se da je malo zivnula riba i prvi put je problematicni ramirez pojurio za hranom(iako nije previse jeo)
nastavicu prema tvojim uputstvima..

Imam jos jedno pitanje, da li su sera aqutan i easylife FFM isti preparati razlicitih proizvodjaca ili? Cini mi se da je ram na celu dobio neku vatastu tacku(fungi od pada imuniteta pretpostavljam), a aqutan bi trebalo da to resava..
FFM mi je trenutno raspoloziv pa bih voleo da znam..hvala unapred
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Hydra
Akvarista



Registrovan: 26 Apr 2010
Poruke: 23
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Jan 13, 2011 2:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lek definitivno deluje, a bolesti sada sam siguran- ima..
Imam samo jos jedno pitanje, na drugom sam danu tretiranja, ali ne gasim pumpu..Jel treba da se ugasi filtracija(imam klasicnu potopnu pumpu atman), ili ona ne smeta lecenju..za sada vidim da se stvari menjaju na bolje i sa upaljenom pumpom, al ko pita ne skita.. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chicaan
Akvarista



Registrovan: 30 Maj 2010
Poruke: 400
Lokacija: Zemun, BGD

PorukaPoslao: Čet Jan 13, 2011 6:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Slobodno ostavi filter da radi, neće smetati, samo kod spoljnih filtera ne sme biti ubačen aktivni ugalj u toku lečenja već samo nakon tretmana.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
aca77
Akvarista



Registrovan: 05 Nov 2009
Poruke: 255

PorukaPoslao: Čet Jan 13, 2011 8:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja filtere ostavim da rade jer i u njima ima zaraznih klica koje kasnije mogu da napadnu ribe, ako se filter ne bi tretirao. Kod protozoa je specifično to da imaju nekoliko razvojnih stadijuma i da u nekim stadijumima egzistiraju i van tela ribe u samoj vodi, u podlozi, filteru i dr. Iz tog razloga ja tretiram kompletan akvarijum, pa i filter. Ovako definitivno uništavam korisne bakterije, ali drugog načina nema ako želimo da iskorenimo sve štetne napasnike iz akvarijuma.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Hydra
Akvarista



Registrovan: 26 Apr 2010
Poruke: 23
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Jan 13, 2011 11:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala vam, javljam rezultate za par dana
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
aca77
Akvarista



Registrovan: 05 Nov 2009
Poruke: 255

PorukaPoslao: Sre Feb 09, 2011 1:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Deo vode treba promeniti svaki put pre ubacivanja nove doze leka, jer Orvagil u evelikim dozama oštećuje unutrašnje organe kod riba, a često se desi i da lečene ribe ostanu trajno sterilne. Treba biti jako oprezan sa doziranjem ovog leka. Najveće koncentracija koju treba stavljati je 10 mg/l. Ako nisi dovoljno vešt da proceniš koncentraciju leka u vodi, najbolje je da ubacuješ 5-7mg/l, jer kod svakog novog dodavanja leka računaš da je jedan deo starog leka još aktivan u vodi. Za jabučare neznam, jer ih nikad nisam držao, ali malezijski puževi nisu imali nikakvih problema kad ribe obole. Končast izmet ne znači da su ribe obolele od ove bolesti. To se desi i kad im promeniš hranu, pa digestivni trakt reaguje na taj način. AKo su ribe bile dugo gladne, isto može da se desi. Prati stanje pa proceni.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
LERBI
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 24 Nov 2010
Poruke: 5
Lokacija: Šabac

PorukaPoslao: Čet Mar 03, 2011 4:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima!
Ja definitivno imam u akvarijumu ove crevne parazite posto mi par ribica ima koncast beli izmet a jos njih 5-6 se ceskaju(uglavnom mlade ribice). Koristio sam gentamicin ampule, i bilo je sve u redu nekih 15 do 20 dana, ali ribice pocinju opet sa istim simptomima, deo vode(pola akvarijuma) menjam jednom nedeljno, sad cu definitivno da probam sa Metronidazol (orvagil) pa imam par pitanja!
Da li je ovaj lek mozda stetan po mladj tj. po mlade ribice, posto mi je se pre par dana omrestila silver moli, i da li bih trebao da izvadim aktivni ugalj iz filtera kad budem korisrio ovaj lek???

Pozdrav jos jednom za sve forumase!!!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ssrki
Akvarista



Registrovan: 01 Feb 2011
Poruke: 227
Lokacija: Vrsac

PorukaPoslao: Čet Mar 03, 2011 4:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

kod mene par dve blek moli imaju beli koncast izmet ali jedu i ne cesaju se. Dobro izgledaju. Vesele su. Da li se mozda ipak radi o parazitima ili da sacekam par dana? Da probam sa paprikom?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Parazit...? Wistler94 Bolest 5 Ned Okt 21, 2018 2:15 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Crevni parazit ili nesto drugo? Angelared Bolest 3 Pon Jan 23, 2017 5:34 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Parazit ili nesto drugo? Lenji Lisac Ostali Stanovnici 2 Pon Feb 22, 2016 7:30 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Crevni parazit Maxy xD Bolest 12 Uto Nov 25, 2014 10:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Skalar-crevni paraziti Nensi Bolest 9 Čet Avg 29, 2013 5:52 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License