Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Biljke gore - alge dole Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temu
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Pr.Skiner
Akvarista



Registrovan: 27 Jan 2010
Poruke: 406
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Pet Maj 14, 2010 1:01 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

vlada ::
PROFESORE SKINER svaka chast ovo lichi na pravo predavanje ,ovo u vezi svetla i co2 mi je bash trebalo a ti si to uradio i u slici i tekstu!!!!!


Vlado, hvala... Cool
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Maj 14, 2010 1:01 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Maj 14, 2010 9:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pr.Skiner ::

Prva slika, nije toliko bitna koliko podatak :

Bitna je, jer nije dobra.

Pr.Skiner ::

Biljkama najvise odgovara temperatura od 4000-10 000 K.

Netacno. Biljkama najvise odgovaraju odredjeni delovi vidljivog spektra, a boli ih uvo za temperaturu boje.

Pr.Skiner ::

W/l je najcesce koriscena metoda i sto je jos vaznije najlaksa, narocito pocetnicima! Ja ne pisem za naucnike! Nego za najlaksu primenu!


OK, razumem poentu, bolje onda tako, al' pomeni na koje se vrste lampi ovo odnosi i na koje velicine/zapremine akvarijuma, jer 0.5W/l u akvarijumu od 10l i 0.5W/l u akvarijumu od 200l su potpuno neuporedivi, iako su po toj racunici isti.

Pr.Skiner ::

Kako sam dosao do tabele..? E, imam ja svoje dousnike.. Smile

Ozbiljno pitam, kako si dosao do tih brojki za duzinu trajanja foto-perioda, ne uzimajuci u obzir ni jedan drugi parametar osim polu-beskorisnog W/l?

Pr.Skiner ::

Siesta mozda nije naucno dokazana, ali mi nismo naucnici da dokazujemo empirijskim formulama! Uostalom kod mene se odlicno pokazala, a ja pisem svoja iskustva.

Ovde te potpuno podrzavam - pises u svoje ime, iz licnog iskustva - ako kod tebe daje pozitivne rezultate, preporuci ga.

Pr.Skiner ::

Sto se tice CO2... Regulacioni ventil kod mene nije pkazao nikakve posledice! Uostalom, boca ce eksplodirati jedino ako skroz i u ogromnom procentu zaustavimo protok!! A neophodan je ventil, ako se napravi jak rasvor- smesa, jer ce ukoliko se ne regulise protok, pobiti sve stanovnike cenjenog nam akvarijuma.

Ako se napravi 'jak' rastvor, onda se prospe i napravi drugi. Jos jednom napominjem da ovo nikako nije dobar nacin za kontrolu necega sto se ovako ne moze kontrolisati. Nikada ne treba stavljati ventile za reguolaciju protoka gasa u ovoj konfiguraciji, jedini ventil koji je pozeljan je nepovratni ventil koji sprecava prolazak vode iz akvarijuma u flasu sa smesom, a u drugom smeru je potpuno prohodan.

Pr.Skiner ::

p.s. Nema vredjanja, samo pitaj!

Drago mi je, i dalje tvrdim da je tekst odlican i koristan za pocetnike, ali ipak treba obratiti paznju na neke detalje i nedoslednosti.
Pozdrav i sve najbolje!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nenad_franc
Akvarista



Registrovan: 28 Feb 2010
Poruke: 147
Lokacija: smilovac

PorukaPoslao: Pet Maj 14, 2010 9:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

blue,ti u svakom trenutku mozes da otvoris novu temu i da napises kako treba!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Maj 14, 2010 10:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@nenad_franc
Nije cilj da se takmicimo, vec da postoji validan i potpun izvor informacija za pocetnike.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Pr.Skiner
Akvarista



Registrovan: 27 Jan 2010
Poruke: 406
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Pet Maj 14, 2010 10:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Blue ::
@nenad_franc
Nije cilj da se takmicimo, vec da postoji validan i potpun izvor informacija za pocetnike.


Dopuni ovaj izvor... Ja sam pisao kako ja smatram da je ispravno... Ako ti ne smatras to, samo izvoli.... Daj dokaze da ja nisam u pravu... Twisted Evil
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pet Maj 14, 2010 11:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Citat:
U odnosu na snagu svetlosti razlikuju se:
-slabo osvetljeni akvarijumi (80l+) (<o,5W/l)
-srednje osvetljeni akv. (0,5-0,75W/l)
-jako osvetljeni akv. (0,75-1W/l)
-vrlo jako osvetljeni akv. (>1W/l)


citiracu samo ovaj deo i nadam se da se Pr. Skiner nece ljutiti.

Naime, u nekoliko foruma koji se iskljucivo bave samo biljkama ( Aquascapin-gom ), izricito se napominje ( profi uzgajevaci biljaka ) da je termin W/L pogresan i da nemoze biti merna formula po kojoj mozemo da odredimo koju ce mo jacinu osvetljenja koristiti za osvetljenje akvarijuma. Naime, pravilan termin jeste L/L tj Lumen / Litra. A evo i objasnjenja :

Za pravilan izbor rasvetnog tela sobzirom na volumen akvarijuma uopste nije vazna potrosnja rasvetnog tela koja se izrazava u W (watt-ima), to vecina ljudi na forumu brka i ne razumije.
Dakle, za pravilan odabir rasvetnog tela kljucni je faktor jacina svetlosti koju to telo isijava, a izrazava se u L (lumenima).
A evo i tri preporucena inteziteta koji treba da se primenjuju u akvaristici :

1. Ako nameravamo imati ne zahtevno bilje ili ciklidni akvarijum, zadovoljavajuci intezitet svetlosti ( koji bi trebalo rasvetna tela proizvesti ) krece se u rasponu od 10 - 20 L / l.

2. Za duboke akvarijume i akvarijume koje preovladava bilje, zadovoljavajuci intezitet svetlosti ( koji bi trebalo rasvetna tela proizvesti ) jeste u rasponu od 20 - 30 L / l.

3.Za duboke akvarijume koji su gusto zasadjeni zahtevnim biljkama koje zahtevaju mnogo svetlosti zadovoljavajuci intezitet svetlosti ( koji bi trebalo rasvetna tela proizvesti ) krece se od 30 - 40 L / l.

Primer :
Akvarijum spada u 2 kategoriju, i ima zapreminu od 200 l ukupni potrebni intezitet svetlosti bi trebao iznositi oko 5000 L / l. Sto ce reci, da je za takav aq potrebno dve neonke ( 38 W ) od 1047 mm prosecne jacine 2500 L.
Naravno i u ovim kategorijama postoje razliciti faktori koji uticu na potreban intezitet svetlosti.
1.Prozirnost akvarijumske vode
2.Visina tj dubina akvarijuma
3.Vrsta podloge
4. Izvedba poklopca
5.Radni vek rasvetnog tela

Ovo je samo jedan deo od onoga o cemu se vodila debata na forumu a vezano za primenu rasvetnih tela u akvaristici.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Pr.Skiner
Akvarista



Registrovan: 27 Jan 2010
Poruke: 406
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Pet Maj 14, 2010 11:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dobro, kad postanete Amano, onda koristite ove formule... Ja ostajem veran klasici... Narocito Betovenu... Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Sub Maj 15, 2010 12:01 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

kao i sto sam napisao, nadam se da se neljutis. naime , nama pocetnicima je sve ovo zbunjujuce i kao takav, zaista nemam nameru da dovodim necije dugogodisnje iskustvo bavljenjem akvaristikom. mada , moras da priznas da ovo sto sam napisao u predhodnom tekstu ima smisla. nisam elekro tehnicar vec masinski tehnicar ali petljam oko elektrike od malih nogu ( Shocked ) i sposoban sam da otklonim pojedine kvarove na razlicitim uredjajima. znaci ovo sto pise o jacini rasvetnog tela izgleda mi logicno, dok samo telo koliku potrosnju ima, nije bitno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Pr.Skiner
Akvarista



Registrovan: 27 Jan 2010
Poruke: 406
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Sub Maj 15, 2010 1:48 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U redu je. Rekoh, bice mi drago da neko ispravi i dopuni moje podatke!! Samo napred...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
bossko0109
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 10 Apr 2010
Poruke: 8
Lokacija: Leskovac

PorukaPoslao: Sub Maj 15, 2010 2:08 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sta je starije "kokoska ili jaje" pitanje ,
ko je u pravu, kakva svetlost i koliko i kakvih sijalica, CO2 da ili ne , kako regulicati ubacivanje CO2 u aq-u, koliki treba da bude protok...
Ljudi pricajte srpski za nas obicne smrtnike . Za aq od 75lsta sve treba da znam i da uradim da nemem algi , da biljke rastu , a da ribice ostanu zive i zdrave? Question Question Question Confused Confused
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Sub Maj 15, 2010 9:56 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

sve ovo sto tebe interesuje , interesuje i nas. odgovore nemozes dobiti u jednoj poruci jer previse faktora mora da se uklopi da bi se ujedinili svi cinioci koji cine akvarijum posebnim. kako posebnim .... svaki akvarijum je prica za sebe. ja sam dugo pokusavao da dobijem konkretan odgovor od starijih akvarista sta i kako uciniti da bi moj akvarijum izgledao iole kao pojedini sa slika, i verujmi da nece nijedan od njih da ti odgovori priblizno precizno. niko nece da preuzme odgovornost za tvoj ili tudji akvarijum. zakljucak bi mogao da glasi ( onako naski receno ), citaj, uporedjuj i primenjuj, i to bukvalno. primer : neka recimo biljka, kod nekog u akvarijumu zahteva dobru podlogu, stalnu prihranu i negu kao i odredjeno osvetljenje kako bi pokazala svoju punu lepotu. a opet kod nekog, bez posebne paznje i pruzanja prihrane i podloge, biljka "cveta".
sto se osvetljenja tice, i tu su razliciti odgovori. kod nekih koji koriste stedise biljke su u punom sjaju kao i kod akvarista koji koriste neke od Cool white, Day lihgt, Warm white osvetljenja. mada sam misljenja da svaki akvarista koji koristi stedljive sijalice, mnogo teze uspeva da se izbori sa problemima nego li onaj koji koristi odredjene neonke za akvaristiku.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Pr.Skiner
Akvarista



Registrovan: 27 Jan 2010
Poruke: 406
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Pon Maj 17, 2010 2:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

bossko procitaj prvi post u ovoj temi, sve je napisano kako i sta treba! Ja tako koristim i sve je odlicno!! Ako neko koristi druge metode, to bi trebalo da predstavi ovde.

Sto se tice osvetljenja, ja kombinujem i neonke i stedljive sijalice, zato sto neke biljke vole jedne, neke druge.... Ne moze se traziti osvetljenje generalno za biljke, jer svaka biljka ima drugacije zahteve!! Moras se prvo informisati o tome...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
rainforest
Akvarista



Registrovan: 04 Jan 2011
Poruke: 600
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Pet Jan 28, 2011 10:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moj stav je da ne treba praviti veliku nauku od rasvete.
Jer ako ćemo pravo nije bitan lumen već lux, koliko lumena po m2. Pa onda taj famozni PAR. Koeficijent kojim bliže određujemo koliko je naše svetlo efikasno za fotosintezu. Sijalica od 100W sa PAR-om 0.5 će biti efikasnija od one 50W sa PAR-om od 0.8, jedino će trošiti malo više struje i malo će se više grajati hauba ali ako je 20 puta jeftinija od one druge....
Dalje CRI nam govori o ravnomernosti spektra, bitno našem doživljaju boja, biljkama ne toliko. neverovatno je gledati kako biljke ludački rastu pod nekakvim bolesnim narandžastim svetlom CRI ispod 50, ko bi to rekao?
Boja svetla(kelvini) itekako govori o raspredu energije unutar spektra, a za fotosintezu su najefikasniji narandžasti (2000K) i plavi (6000K+) delovi. Za vodene biljke posebno ovi drugi jer se crvena brzo apsorbuje putujući kroz vodu.
Eto raspriča se ja bezveze a hteo sam da kažem, ako ste početnik i krenuli ste od rasvete i sve vam ovo ništa jasno nije, lepo štedljivu 6500K ili fluocevi philips 865, ima ih svugde jeftine su, snage O.7-1 W/L i nema greške.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
stefanovic^v
Akvarista



Registrovan: 29 Okt 2010
Poruke: 1642
Lokacija: Srbija,Banja Koviljaca

PorukaPoslao: Uto Mar 15, 2011 9:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koliki bi trebao foto period na akvarijumu od 102 l,osvetljenjem dve stedljive od po 35 w(znaci 70 w)?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Milosbgd
Akvarista



Registrovan: 18 Nov 2010
Poruke: 419
Lokacija: Beograd-Brace Jerkovic

PorukaPoslao: Uto Mar 15, 2011 10:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

u principu preporucljiv fotoperiod je 8-12h
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temu
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Neke crvene biljke nasdvoje Na poklon 0 Pet Dec 08, 2023 3:32 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Biljke bez podloge sloboradov Akvarijumi 4 Sre Maj 03, 2023 1:59 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Primio bih biljke na poklon Shark Na poklon 6 Čet Mar 30, 2023 12:36 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Poklanjam ribice i biljke Mladen82 Na poklon 1 Ned Jan 08, 2023 1:38 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka biljke na poklon Mladen68 Na poklon 0 Ned Nov 27, 2022 3:29 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License