Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Uradi sam - Top filter Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pet Mar 18, 2011 10:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Napomena :
Svako ko iskoristi tekst i slike za izradu ovog Top filtera, preuzima na sebe svu odgovornost ukoliko dodje do neke povrede ili neke druge posledice tokom i posle izrade istog Top filtera.



Top filter by nikouro

Sobzirom da sam planirao jos jedan akvarijum da formiram, a da pritom mesto na kome treba da smestim akvarijum ne dozvoljava spoljni filter, a unutrasnji filteri bi bili, ili suvise slabi, ali bi mi zauzeli deo povrsine a samim tim i deo litraze akvarijuma, resio sam da napravim top filter. U praksi, top filteri su se pokazali veoma dobri kao precistaci prljavstina, a ujedno i pogodni su za akvarijume oko kojih nema previse ( ili uopste ) slobodnog prostora ( kao u mom slucaju ).
Ovaj top filter je trebalo smestiti ispod haube ( preciznije, u haubi ), a da pritom ne izazovem neku havariju koja bi mogla da ugrozi okolinu akvarijuma, ili sam akvarijum sa stanovnicima.
Top filter je pravljen od 4mm stakla, ima dve pregrade i bezbednosnu tacku prelivanja u slucaju zacepljenja filter materijala. Dimenzije filtera i pregrada trebalo bi da zadovolje potrebe stanovnika i litraze akvarijuma.
Da ne bih dalje davio, precicu na bitniji deo ove teme.
Posto sam isekao na mere i pripremio staklo za lepljenje, pripremio sam jos par sitnica koje ce mi trebati kasnije kako bi top filter dobio pravi izgled i namenu.


Image

Image

E sad, izmedju druge i trece slike trebalo je da budu jos par slika, ali posto sam sam lepio i sastavljao filter , nisam bio u mogucnosti da slikam svaki "korak", tako da cu to napisati.
Na dno filtera (1) zalepio sam zadnju stranicu filtera ( 2). Potom sam zalepio prednju stranu (4 ), pa bocnu stranu (3 ). Posto je otvor izmedju pregrada 2 cm, iskoristio sam stiropor te debljine kako bi drzao pregradno staklo ( 5 ). Na red dolazi i drugo bocno staklo (color=red]6[/color] ), koje je visocije za 1 cm u odnosu na levo bocno staklo ( 3 ).


Image


Image


Image


Image

Posto sam osnovu zalepio, ostavio sam je 48 sati kako bi se silikon uvatio i osusio.
Na red ide drugi deo . Da sam slap tj staklo koje ide ispod filtera lepio izjedna i sa prednjim staklom, filter bi mogao iz da se zalepi u jednom pokusaju. Ovako kada se radi iz dva dela, pametnije je ostaviti da silikon uhvati pa onda nastaviti lepljenje.
U medjuvremenu sam pripremio i nosace cevi.

Image


I na kraju sam zalepio i donje staklo ( 7 ). I ovde sam iskoristio stiropor kako bi isti pridrzao staklo i ujedno podesio ugao pada vode.


Image



Image

Na kraju Top fiter izgleda ovako.


Image


Za par dana bice i Update Top filtera u akciji.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Mar 18, 2011 10:58 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Pet Mar 18, 2011 11:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Svaka čast za objašnjenje.
Da li kod top filtera motorna glava stoji u akvarijumu i ubacuje vodu u filter, a ova se slobodnim padom vraća u akvarijum?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
japamija
Akvarista



Registrovan: 03 Jan 2011
Poruke: 264
Lokacija: Zemun

PorukaPoslao: Sub Mar 19, 2011 12:26 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Svaka cast za objasnjenje i slike.

@DD: Odgovor je da Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Sub Mar 19, 2011 12:34 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Praktican, jednostavan, i pogodan za odgovarajucu litrazu. Neka je sretno pustanje u rad
Da li moze doci do zapusenja motorne pumpe u samom akvarijumu koja baca vodu u top?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TurboForce
Akvarista



Registrovan: 17 Feb 2011
Poruke: 37
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Mar 19, 2011 1:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kolko mi se cini sa slika ti si ovde napravio prelivni filter sa dve komore, pa se voda iz druge komore preliva preko ovog kosog stakla i vraca nazad u akvarijum. Ja sam pravio isto top filter ali drugaciji je princip ( bez komora). Postavicu slike u tvojoj temi ako nemas nista protiv, inace ne bi bilo lose da slikas filter na nekoj tamnijoj pozadni da bi se lepse videli spojevi i kuda ide staklo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Sub Mar 19, 2011 1:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

DiamondDragon ::
Svaka čast za objašnjenje.
Da li kod top filtera motorna glava stoji u akvarijumu i ubacuje vodu u filter, a ova se slobodnim padom vraća u akvarijum?


Potopna pumpa se nalazi u akvarijumu. Sobzirom na prostor koji sam imao na raspolaganju, filter je morao da bude ovakav, sa ovim dimenzijama i sa pumpom u akvarijumu.


No1 ::
Da li moze doci do zapusenja motorne pumpe u samom akvarijumu koja baca vodu u top?


Moze. Krupni listovi raznih biljaka mogu da zacepe motornu pumpu ( izmedju ostalog ).

TurboForce ::
Kolko mi se cini sa slika ti si ovde napravio prelivni filter sa dve komore, pa se voda iz druge komore preliva preko ovog kosog stakla i vraca nazad u akvarijum. Ja sam pravio isto top filter ali drugaciji je princip ( bez komora). Postavicu slike u tvojoj temi ako nemas nista protiv, inace ne bi bilo lose da slikas filter na nekoj tamnijoj pozadni da bi se lepse videli spojevi i kuda ide staklo.


Kod ovih filtera kombinacije i principi rada su mnogo raznovrsnije nego li kod drugih filtera. Razmisljajuci sta bi to filter trebao da ispuni u mom akvarijumu, dosao sam do ovog principa rada i ove kombinacije filtracije. U prvoj komori je mehanicka filtracija, a u drugoj bioloska.
Kao i sto sam napisao u dnu teme : Bice jos slika filtera ( sa filter materijalom i u funkciji ). Vreme ce pokazati da li sam bio u pravu za ovaj nacin filtriranja.
Takodje, jedan od bitnijih razloga zasta sam se odlucio za ovakav princip i ovu kombinaciju komora, jeste taj da i kad se zaprlja filter materijal, voda se preliva u akvarijum a ne oko akvarijuma.
Da, bilo bi lepo i korisno kada bi nam prestavio tvoj Top filter TurboForce.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
hazard013
Akvarista



Registrovan: 03 Feb 2011
Poruke: 26
Lokacija: Vrsac

PorukaPoslao: Sub Mar 19, 2011 3:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Svaka cast na filteru, fenomenalna stvar, jos samo kad bi ostavio mere za ovaj filter, cisto da imamo predstavu kolika je litraza i da stvorimo sliku kako izgleda. Mogao bi za svih sedam deliva da ostavis mere. Hvala unapred.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TurboForce
Akvarista



Registrovan: 17 Feb 2011
Poruke: 37
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Mar 19, 2011 6:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo mog filtera, jedna komora u koju se stavlja filtracioni materijal sa busnim dnom. Sa strane su ostavljene rupe kroz koje prolazi cev od pumpe.

Image

Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Sub Mar 19, 2011 6:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

TurboForce ::
Evo mog filtera, jedna komora u koju se stavlja filtracioni materijal sa busnim dnom. Sa strane su ostavljene rupe kroz koje prolazi cev od pumpe.


Nije mi jasno na koji način voda homogeno cirkuliše kroz filtracioni materijal u Tvom filteru?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Mar 19, 2011 7:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Verovatno odozgo ima spray bar celom duzinom, da ne kazem cev sa rupama... Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Sub Mar 19, 2011 9:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

hazard013 ::
Svaka cast na filteru, fenomenalna stvar, jos samo kad bi ostavio mere za ovaj filter, cisto da imamo predstavu kolika je litraza i da stvorimo sliku kako izgleda. Mogao bi za svih sedam deliva da ostavis mere. Hvala unapred.


Iskreno .... razmisljam se da otvorim novu temu u kojoj bi vam prestavio razne crteze ( vecinu sam uradio sam ), u Google SketchUp 7. Tu su akvarijumi, filteri, mrestilice ..... znaci nesto ovako


Image

Normalno, pored slika mislim da postavim i gotove crteze sa tekstom i merama za svaki deo ponaosob. Nazalost, strah me posto na forumu ima dosta " dece " koja bi mogla "cudo" da naprave u radionici i sa materijalima i sa sobom.
Evo jedne slike sa "malom" povredom tokom smirglanja stakla.


Image

Ono sto je najgore, jeste da sam bio svestan sta se moze desiti i zasto se to desava, pa opet se desilo. Nazalost staklo neprasta, a struja jos manje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
japamija
Akvarista



Registrovan: 03 Jan 2011
Poruke: 264
Lokacija: Zemun

PorukaPoslao: Sub Mar 19, 2011 11:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I ja sam danas lepio sebi spoljni filter i za njega sam kupio ne obradjeno staklo (kao jeftinije i brze) i naravno dlanovi su mi skroz iseckani.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Ned Mar 20, 2011 12:06 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nikouro ::

Evo jedne slike sa "malom" povredom tokom smirglanja stakla.


Image

Ono sto je najgore, jeste da sam bio svestan sta se moze desiti i zasto se to desava, pa opet se desilo. Nazalost staklo neprasta, a struja jos manje.


Uh, Ti si odlično prošao, ja sam pre nedelju dana odsekao dobar deo kože levog palca prilikom lomljenja nekog debelog stakla, skliznuo mi prst, pa su mi zašili taj odsečeni deo, i sada se molim da se primi, jer sam ga bio držao u džepu od jakne, kada sam ga donoe kod lekara.

Naravoučenije, kada se radi sa staklom, najbolje je imati zaštitne rukavice. Dovoljan je samo jedan tren da se očas posla desi nezgoda. I meni izgleda neverovatno, kada sada pogledam šta mi se desilo, ali eto, desilo se, da i sam ne znam kako sam to uspeo.

Ne bih da kačim slike, izgleda baš opako.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Ned Mar 20, 2011 12:09 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Blue ::
Verovatno odozgo ima spray bar celom duzinom, da ne kazem cev sa rupama... Smile


Pa da, ali to nije homgeno proticanje kroz sav filter materijal, već je protok skoncentrisan oko mlazova spray-bar-a.

A možda je takav filter i efikasniji, jer ima više vazduha u filter matrijalu.
Da li je to onda neka varijanta wet-dry filtera?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Ned Mar 20, 2011 12:20 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bas zbog takvih povreda covek se zapita da li da postavi nesto na forumu. Imamo dosta klinaca koji mogu da se osokole na razne projekte, i eto belaja. Zato apelujem na sve clanove koji nisu vicni planiranju i pazljivom radu da ne pokusavaju da izigravaju majstore.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Sunjer za filter Aleksandar193 Filteri i pumpe 5 Ned Jun 25, 2023 7:30 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Vazdusna pumpa za sundjer filter Milivoje Lampa Filteri i pumpe 6 Čet Nov 24, 2022 2:08 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka unutrasnji ili spoljni filter ? ljiki Filteri i pumpe 7 Sub Nov 19, 2022 11:26 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kanister filter od cevi fi 110 Milivoje Lampa Uradi Sam (DIY) 21 Sre Jun 01, 2022 10:51 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Sundjer filter ili unutrasnji filter ... Milivoje Lampa Filteri i pumpe 6 Ned Mar 20, 2022 9:48 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License