Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Cesu nam se ribice Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
rooby
Akvarista



Registrovan: 05 Feb 2011
Poruke: 44

PorukaPoslao: Sub Mar 12, 2011 12:28 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E ovako... Primjetili smo da nam se ribice ceskaju, neke od pjesak a neke od lisce... Ne znamo sta to znaci pa rekoh da vidim sta vi mislite o toj pojavi. Kontam da nije neka bolest ili tako nesto. U akvarijumu su 4 neonke, 2 guppy-ja, 1 platy ruby, 2 Platy Sunset i 2 xifo-a, plus podmaladak koji cine 7 guppy beba.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Mar 12, 2011 12:28 am Snimi Poruku Nazad na vrh

EMKA
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 21 Jun 2010
Poruke: 247
Lokacija: Paracin

PorukaPoslao: Sub Mar 12, 2011 1:07 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pa ja bih ti preporucio za pocetak rastvori jednu kasicicu soli na 10 litara vode u jednu casu pa to sipaj u akvarijum i ono metilensko plavo neznam kako se tacno zove onu tecnost plave boje koja sluzi sa prociscenje vode verovatno ce ti pomoci ako su ribice normalnih boja a samo se cesaju i menjaj jednom na 3-4 dana 40% vode i 100% ce ti pomoci
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
rooby
Akvarista



Registrovan: 05 Feb 2011
Poruke: 44

PorukaPoslao: Sub Mar 12, 2011 1:27 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja imam neki preparat koji se zove Ixtio. Ne znam sta je to. A ne smijem da ubacim jer ne znam cemu tacno sluzi. Neko mi je rekao da je to protiv Ich-a.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
milanpop
Akvarista



Registrovan: 09 Mar 2010
Poruke: 132
Lokacija: Beograd/Umka

PorukaPoslao: Sub Mar 12, 2011 1:48 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Wlayko91
Akvarista



Registrovan: 02 Avg 2010
Poruke: 1167
Lokacija: Beograd/Grocka

PorukaPoslao: Sub Mar 12, 2011 2:24 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Izvinjavam se sto cu pozajmiti temu ali imamo isti problem.

Da se ne bi otvarala svaki put nova tema kada neko ima problem sa ceskanjem ribica, neka ovo bude tema u kojoj ce se dati svi potrebni odgovori u vezi ceskanja riba o predmete.
Primetio sam u poslednje 2 nedelje da stvarno mnogo ljudi ima problem sa ceskanjem ribica pa mi je to malo cudno, kako to svima u isto vreme. Cak sta vise upravo i ja mucim muku sa ovim problemom a za 2 godine sam ga imao mozda 2 puta i sada treci. Dvoje drugara koji imaju akvarijum a nisu na forumu, ja, i vise od 5 forumasa ovih dana imaju problema sa ovim.
Evo sta sam ja primetio u svom akvarijumu, kod nekih riba su skupljena peraja, naduvene skrge - jako crvene boje. Ubrzano disu, skupljaju se kod cevi od filtera, cesu o predmete, podlogu, biljke. Cim sam primetio, zamenio sam 40% vode, dodao Sera Oodinopur i time "zavrsio lecenje", nije pomoglo... Zamenio dodatnih 40% vode, zapoceo lecenje sa Sera Costapur, kao malo bolje ali opet 3 uginuca i i dalje primecujem crvenilo kod skrga, ceskanje, skupljena peraja... Sta je najbolje raditi i na koji nacin uginuce riba svesti na minimum?
P.S. Tema bi trebala biti prebacena u "Bolesti" Hvala. Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
rooby
Akvarista



Registrovan: 05 Feb 2011
Poruke: 44

PorukaPoslao: Sub Mar 12, 2011 2:38 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Slazem se sa kolegom Wlajkom za prebacivanje teme. Moja greska, sorry... Ja nisam primjetio naduvene skrge i crvenilo ali sve ostale simptome imaju. Doduse, platy-ji se zavlace i imaju skupljena peraja. Ponekada malo zivnu, plivaju, jedu kada ih nahranimo ali nakon 10ak minuta opet su na dnu. One se ne cesu. A gupiji se ceskaju i neonke, takodje. Ali se normalno ponasaju. Samo sam kod jedne neonke primjetio da ubrzano dise.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mello
Akvarista



Registrovan: 22 Jan 2011
Poruke: 389
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Sub Mar 12, 2011 3:33 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Welcome to my world Sad

Posto sam iskusio 100% iti prob evo mog resenja, tj mogucih uzrocnika, neki od ovih ne doticu stare akv, vec stabilne i aktivne

Prvi i osnovni razlog nedovoljno cikliran akv
Trenutno ili trajno losiji kvalitet vode
Povecan stres ( milion uzorcnika za tu pojavu )
Naglo povecanje amonijaka
Pad imuniteta
Gubitak korisnih bakterija ( odredjena kolicina )
Nedostatak kiseonika

U mom slucaju je sve zajedno osim zadnje dve stavke, rasformirao akv, dezinfekcija pa ispocetka, NISTA od lekova nije pomoglo, ali nista, samo je dovelo do pada imuniteta dodatno, tako da, ne mucite ribice. Ako akv nije dovoljno cikliran onda sve ispocetka najbolje, ukoliko jeste, redovna zamena vode, smanjena ishrana ili mali ali jaki obroci i vreme, posle takvih pojava ribicama treba oko 2 nedelje da se prestanu ceskati.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
chicaan
Akvarista



Registrovan: 30 Maj 2010
Poruke: 400
Lokacija: Zemun, BGD

PorukaPoslao: Sub Mar 12, 2011 1:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Slažem se sa Mello-m, jedino bih dodala i nepravilnu ishranu o čemu stalno pišem kao da sam riblji nutricionista Very Happy
Češanje riba svakako nije normalna pojava koju može da izazove bilo šta, od bakt. oboljenja, preko parazita i gljivičnih oboljenja pa čak i pojačano lučenje zaštitne sluzi zbog raznih promena u vodi. Hoću da kažem, vama se svima ribe češu o podlogu ili drvo ali ne mora da znači da je uzročnik ovakve pojave isti kod svih a nekada je jako teško odrediti šta je zaista u pitanju jer nam treba mikroskop i završen veterinarski fakultet Very Happy
Uvek se ovakve stvari rešavaju zamenom vode i ubacivanjem leka širokog spektra a ono što sam ja našla kao odgovarajući lek je Easy life Multicura koji sam od skoro počela da viđam po akva radnjama. Takođe može i General tonic ili FMC, zavisi od toga šta možete da nabavite u svom kraju.
@rooby, Ichtyophthirius iliti u narodu poznatiji kao Ich se leči lekom koji imaš Very Happy
@Wlayko, kod tebe mi se čini da je više bolesti u pitanju a i sam znaš da slika govori više od hiljadu reči... Kakvo je stanje sa ostalim živim svetom trenutno?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
ratko
Akvarista



Registrovan: 11 Feb 2011
Poruke: 39
Lokacija: Starčevo

PorukaPoslao: Sub Mar 12, 2011 9:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imao sam sličan problem čak sam i pokrenuo ovde temu "Tužna ksifa" . Koristio sam pet dana orvagil pa pravio pauzu od dva dana i sada već drugi dan ponavljma isti tretman sa lekom . Uginule su par manjih ksifa i ona starija . Ostale su puno bolje više se ne češu i puno su veselije . Naravno smanjio sam i hranu pošto je izgleda tobio uzročnik pojave crevnih problema .
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ssrki
Akvarista



Registrovan: 01 Feb 2011
Poruke: 227
Lokacija: Vrsac

PorukaPoslao: Pon Mar 21, 2011 2:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

da li moze nesto da pomogne fmc?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pon Mar 21, 2011 3:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

fmc ima veoma sirok dijafazon lecenja bolesti ... mada nisam za primenu istog leka jer veoma lako moze da izazove jos veci problem ( uginuce ribe ili ako se tretira u celom akvarijumu, i apokalipsu istog akvarijuma ).
Ako je Ich u pitanju :

Bolesti ::
Bolest bijelih mrlja, Ich (Ichtyophthirius)

S: Tijelo i peraje su posute malim bijelim točkama, U jačin pojavama koža može biti prekrivena slinavim sivim mrljama. Kako bolest napreduje, riba postaje letargična i manje pokretna i češe se po akvariju.

A: Ichthyophtirius parazit ima tri stadija životnog ciklusa. Osjetljiv je na liječenje samo u stadiju slobodnog plivanja. Povisite temperaturu na 30 oC. Ova vrlo zarazna bolest se liječi malahitnim zelenilom u kombinaciji s formalinom, Trypaflavinom, Kninom, dodavanjem soli, ili mnogim dostupnim lijekovima na tržišitu. Ribe koje prežive napad Icha postaju imune na infekciju, ali i dalje su nositelji bolesti. Tako da stanovnici akvarija koji nisu imuni na bolest, mogu je dobiti ukoliko oslabe uslijed nekog stresa.


EasyLife Multicura
Sera Costapur
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zorbas
Akvarista



Registrovan: 08 Jun 2010
Poruke: 92
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sub Mar 26, 2011 11:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo da ne otvaram novu temu podelicu ovde moj problem sa vama.Naime cesu mi se ribice ali nemam nikakve druge znakove bolesti.Ribe su zivahne jedu normalno nisam primetio nista drugo na njima sem cesanja o podlogu, biljke,itd.Aq 220l i imam u njemu oko 70barbusa (raznih) i 10ak drugih riba i svi se ponekad ocesu.Molim neki savet.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
boki 013
Akvarista



Registrovan: 28 Nov 2010
Poruke: 183
Lokacija: pancevo

PorukaPoslao: Ned Mar 27, 2011 12:53 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

meni su se ceskale neonke i to dok sam ubacivao kasicicu soli na 10l
kako sam prestao da ''solim'' vodu tako i one prestale da se ceskaju
sad voda ide pravo sa cesme
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zorbas
Akvarista



Registrovan: 08 Jun 2010
Poruke: 92
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Ned Mar 27, 2011 12:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne solim vodu i ne cesu se one sve non-stop vec samo ponekad primetim recimo jednu-dve da to rade.Ne postoji pravilo nekad se cese barbus, nekad sijamac,....Nisam primetio nikakve tackice oko analnog otvora, koncast izmet, uvucene stomake,itd.Znaci nista od tih simptoma, ribe vesele,debele, jedu,itd.....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
deak
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2010
Poruke: 1533
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Sre Mar 30, 2011 4:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Eto ti razlog zasto se cesu:
Zorbas ::
ribe vesele,debele, jedu,itd.....

ribe debele znaci voda ti je takoreci "teska" puna je bakterija i to im nagrize kozu i od toga se cesu. Smanji hranu kod ribica, ribica u akvarijumu je dobra riba ako je uvek gladna a ne kad je dobro uhranjena.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Poklanjam ribice i biljke Mladen82 Na poklon 1 Ned Jan 08, 2023 1:38 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Naziv ove ribice? SavaNS Ribe 2 Čet Jan 05, 2023 11:28 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Dve ribice neonke akuar Na poklon 1 Uto Dec 13, 2022 1:42 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Početnica, 34L, "smeđe" alg... Bambi Početak u akvaristici 9 Ned Apr 17, 2022 8:17 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Tigrica sa kavezom za ribice sumi Razmena 0 Sre Apr 13, 2022 9:22 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License