Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Brsljan test (smrt algama #2) Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
zedochok
Akvarista



Registrovan: 05 Feb 2011
Poruke: 368
Lokacija: Sombor, BB

PorukaPoslao: Pon Apr 25, 2011 1:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Akvarijum je rasadnik, privremeno staniste za biljke.
Alge su prosle nedelje dozivele srecu jer je ostao nezamracen prozor. Sunce ga je lepo obasjalo ujutro od 8 pa do 12 otprilike.
Anubias nana je najvise stradala, nju cemo najvise pratiti.
Brsljan sam skinuo sa jelke na kojoj parazitira vec dugo vremena.
Pootkidao sam lisce i grancice, stablo je sinoc "ubrano" - nije suseno.
Evo slike pa moze da pocne eksperiment.

Znaci sada je 25.04.2011. 12:56PM

Image


Image


Image


Image

Paloto nadam se da cemo ti se zahvaliti na ovome!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Apr 25, 2011 1:56 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

petsrdjan
Akvarista



Registrovan: 21 Dec 2010
Poruke: 597
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Pon Apr 25, 2011 2:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jedva cekam rezultate Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Apr 25, 2011 7:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nije uzrok ovolikih algi to sto je akvarijum obasjalo Sunce.
Cak i ako ti brsljan pomogne u unistavanju istih, cim ga izbacis iz akvarijuma one ce se postepeno vratiti ako ne promenis neke stvari koje su na prvom mestu i dovele do pojave i ekspanzije. Isti efekat moguce je postici i bilo kojim algicidom.
Ono sto bih ti preporucio je da se vratis na pocetak i proveris gde gresis, a za brsljan cemo lako.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
zedochok
Akvarista



Registrovan: 05 Feb 2011
Poruke: 368
Lokacija: Sombor, BB

PorukaPoslao: Pon Apr 25, 2011 7:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Blue, tema nije o uzroku nastanka algi, bilo ih je jako malo dok nije bio pod suncem, pogotovo te zelene na plastici oko nane. O tome cemo diskutovati ako bude trebalo drugi put, u drugoj temi. U ovaj aq se unose i iznose biljke svakih par dana i ravnotezu nije bas lako postici.

No to je nebitno, tema je SAMO I SAMO O UCINKOVITOSTI BRSLJANA, tj. savetu Palota iz teme http://www.akvarijum.org/forum.....t5020.html
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Apr 25, 2011 7:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

OK, imao sam najbolju nameru...
Ajde sad ti meni nesto reci. Ako posle par nedelja/meseci nestanu alge, kako ces znati da je to bas zbog brsljana?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
zedochok
Akvarista



Registrovan: 05 Feb 2011
Poruke: 368
Lokacija: Sombor, BB

PorukaPoslao: Pon Apr 25, 2011 8:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zato sto necu nista drugo dirati, fotoperiod ostaje isti, voda ostaje ista (iste zamene 1/3 na 7d), stanovnici ostaju isti, filter ostaje isti, a biljke cu sve ostaviti na miru dok traje ispitivanje.
2 nedelje pre ubacivanja brsljana nije nista znacajno menjano tako da je relativno stabilno okruzenje.

Ja mislim da je to korektan nacin da se nesto ispita i dobije relativno veran rezultat/zakljucak.

Trebao sam ovo sve napisati u prvom postu (moja greska) Smile

Ako bilo ko ima neku sugestiju sta od svega ovoga treba da promenim ili izbacim/dodam neka slobodno kaze

Znam ja da ti nemas losu nameru, samo bih da se drzimo teme jer ovo mnogima moze biti zanimljivo
Ne radim ovo samo zbog sebe nego i svih ostalih, zato sam i okacio
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Apr 25, 2011 8:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako hoces ozbiljan eksperiment sa konacnim i ponovljivim zakljuccima, onda ne moze to bas tako, jedan akvarijum i nista ne diras.
To sto nista ne menjas, apsolutno nista ne znaci za konacan zakljucak. Iako ti ne utices na neke stvari direktno, ne znaci da nece doci do znacajnih promena u tom akvarijumu koje mogu da uticu na rast algi.
Jedino sto bi mogao da zakljucis posle ovako sprovedenog testa je da brsljan mozda utice na razvoj algi u konkretnoj situaciji. Promeni jedan parametar i sve pada u vodu.
Da ne bi ispalo da samo kritikujem, pozdravljam svaki vid eksperimentisanja, samo te molim budi veoma pazljiv sa donosonjem konacnih zakljucaka jer ovu temu citaju mnogi pocetnici koji nece razumeti sta tacno pokusavas i na koji nacin sprovodis vec ce samo otici na poslednju poruku u temi i prihvatiti zakljucak zdravo za gotovo.
Da ne tupim dalje i idem u off, srecno sa isprobavanjem i redovno nas izvestavaj o promenama.
Ne bi bilo lose da ubacis tu i par riba/puzeva/kozica, cisto da vidimo kako podnose brsljan.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
rainforest
Akvarista



Registrovan: 04 Jan 2011
Poruke: 600
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Pon Apr 25, 2011 8:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Potpuno se slažem sa BLUE-om
Moguće je da u bršljanu i postoji neka aktivna supstanca koja funkcioniše kao algicid.
koja?
u kojoj koncentraciji?
u kojoj meri nije štetna za ostali živi svet?
za koliko vremena će bršljan izgubiti "moć"?
na koje alge deluje?
Mnogo pitanja a na malo ćeš moći da odgovoriš i posle 100 sličnih eksperimenata.
Na tržištu postoje već odavno razvijeni i oprobani algicidi čije je delovanje poznato, čija je primena jasna, čija je koncentracija poznata i uticaj na ostale organizme.
Ne zanosi se da postoji magični čarobni štapić za alge.
Da postoji, odavno bi bio razvijen od strane puno stručnijih ljudi od mene i tebe (timova naučnika sa ogromnim znanjem i laboratorijama od kojih boli glava) i prodavao bi se u obliku praškića sa velikim slovima nekog poznatog brenda.
Alge su uvek prisutne i biće a način na koji možemo da kontrolišemo njihovu količinu i držimo ih pod kontrolom su poznate.

U svakom slučaju cenim tvoj entuzijazam i volju, a ona će ti doneti neki zanimljiv i koristan rezultat u nekom drugom eksperimentu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
zedochok
Akvarista



Registrovan: 05 Feb 2011
Poruke: 368
Lokacija: Sombor, BB

PorukaPoslao: Uto Apr 26, 2011 12:22 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pazite ovako, malo me obeshrabrujete, ali:

Blue molim te reci na koji nacin se moze zakljuciti ako ne ovako?
Daj mi objasnjenje za ovu recenicu:
"To sto nista ne menjas, apsolutno nista ne znaci za konacan zakljucak."
Ako ne zezas daj kontra argument i ukazi na greske. Ja ovde gubim vreme a imam utisak da ovo sto si napisao ne pomaze.

Znaci imamo stabilan akvarijum u kome necemo nista znacajno menjati ni sa svetlom, ni sa prihranom ni sa zivim svetom, ukljucujuci i floru i faunu, ni sa filtracijom.
Akvarijum je formiran pre 2 meseca da napomenem.

Ako to nije nacin za vrsenje opita, reci mi koji je?

RF slazem se za sredstva koja vec postoje, ali recimo da sad hocu da ispitam delovanje EasyCarba ili Excela, zar ne bi trebalo sve isto da se uradi kao i ovo samo umesto brsljana preporucena upotreba nekog od tih preparata pa pracenje?

Zakljucak se ovde moze svesti na barem 3 vrste algi koje ovde postoje, ima ih dovoljno da se moze videti neka promena, moze se zakljuciti uticaj na puzeve kojih isto ima nekoliko, moze se zakljuciti uticaj na razne biljke, a i na ribe (ima jedna Giant Danio odrasla 10cm).
A i o duzini delovanja (ako ga uopste i bude) valjda cemo izvuci neki zakljucak?

Ja mogu da kupim EC ili Exc ali ovo me jednostavno interesuje, pa i ako ne bude nekog korisnog dejstva opet se necu naljutiti ni na Palota koji je predlozio ni na bilo koga zbog toga. Bar cu imati informaciju koju danas nemam.

Nadam se da me shvatate, pogotovo ti RF cije znanje i rad sa biljkama gledam sa divljenjem.

I voleo bih da pomognete, dajte predloge sta treba sve pratiti i sl.

Od testera imam samo pH test Serin, nijedan drugi.
Sutra cu proveriti pH situaciju to sam zaboravio
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
ssrki
Akvarista



Registrovan: 01 Feb 2011
Poruke: 227
Lokacija: Vrsac

PorukaPoslao: Uto Apr 26, 2011 12:30 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

zedochok evo jedno ohrabrenje od mene. U potpunosti shvatam tvoju nameru i zrlju za eksperimentom
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Apr 26, 2011 6:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za pocetak, trebalo bi da imas i kontrolni akvarijum, u kome bi sve bilo identicno, osim grane brsljana. Onda bi imao neku osnovu da kazes da su rezultati pozitivni, ako u tom drugom akvarijumu nema promene. Problem je sto nema sanse da se ovo valjano uradi u kucnim uslovima.
Druga stvar, cak i ako zadovoljis prethodni uslov, i dobijes neke rezultate kojima se nadas, pa zakljucis da je to zbog brsljana, mozda bi uz promenu jednog jedinog faktora, dobio drugacije rezultate.
U principu, trebalo bi poceti sa vecim brojem akvarijuma, stvoriti u njima identicne uslove u svakom smislu, zatim izazvati alge u svakom na isti nacin, pa poceti sa nekim tretmanima. Po zavrsetku odredjenog perioda, sa izvesnim zakljuccima, sve ponovo, uz izmenu nekih promenljivih. I tako dalje, i tako dalje... Onda bi mozda i mogli da pricamo o ozbiljnom testiranju, ovako je to cisto zezanje, bez uvrede.
Jos da napomenem da brsljan spada u grupu biljaka koje su potencijalno opasne za vodene organizme, tako da, samo oprezno.
Da ne kazes da samo mracim, i dalje te potpuno podrzavam u isprobavanju i zelji da pomognes drugima.
Hvala!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
zedochok
Akvarista



Registrovan: 05 Feb 2011
Poruke: 368
Lokacija: Sombor, BB

PorukaPoslao: Uto Apr 26, 2011 9:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ma ne uzimam ti ja nista za zlo, i nacin ispitivanja koji ti spominjes totalno podrzavam, samo nemam/o institut sa 100 zaposlenih a ni mnogo akvarijuma Smile

Ovo ako da neke rezultate ponovicu i ja a verujem i mnogi drugi forumasi, u raznim uslovima tako da zakljucci nece izostati valjda.
Ako ne bude rezultata sorry but jbg, nikom nista...

Svaka rasprava je pozeljna ako je konstruktivna sto se mene tice.

Mene jedino sto brine je da se brsljan ne PRIMI u akvarijumu Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Dusan79
Akvarista



Registrovan: 08 Nov 2010
Poruke: 148
Lokacija: Beograd-Zvezdara

PorukaPoslao: Uto Apr 26, 2011 9:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja bas volim ovakve pionirske eksperimente. Sto se mene tice imas moju podrsku. Blue ti je dao fantastican predlog da postavis "kontrolni" aq. Da probas da odrzavas identicne uslove u njima, i da onda izvedes neki koliko toliko pouzdan zakljucak. Na kraju, da nema ovakvih pokusaja, ne bi bilo ni algicida. Sada ces probati ti, posle neko drugi, pa videcemo. A sto se tice preparata protiv algi......slatka vodica. Meni nikad nisu resili problem. I tu se apsolutno slazem sa Blue-om, treba parametre poznavati, pa onda reagovati u cilju kontrolisanja algi. Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Popaj
Akvarista



Registrovan: 06 Apr 2011
Poruke: 940
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Apr 27, 2011 12:26 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Alge!Tema koja ce uvek biti aktuelna.Svi akvaristi imaju problema sa algama.
Zedochok, samo napred!Ne moras da pravis labaratoriju kod kuce.Ako budes imao promene u narednih 15-dana, onda brsljen nesto radi.Sve kritike koje sam procitao na tvoju temu imaju nekog smisla.Pre pojave hemije (na nasim prostorima), pokusavali smo slicne testove kao i tvoj.U nekim slucajevima je imalo rezultata a u nekim ne.
Da nesirim temu, ali spreman sam da investiram u pravi biotop.Da vidimo sa Bojanom adm, da se otvori rasprava na ovu temu.Prvenstveno mislim da izaberete ribe.Na osnovu toga treba ispostovati sve parametre, sto ukljucuje i R.O.Mislim da co2 ne utice na razvoj algi.Ako se i tada pojave neka nam je bog u pomoci.Akvarijum nemora da bude kod mene.Posle mozemo da ga poklonimo nekoj ustanovi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
paloto
Akvarista



Registrovan: 07 Apr 2011
Poruke: 13

PorukaPoslao: Sre Apr 27, 2011 12:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vidim da sam uneo malo zivota u forum, i to je vrlo doro. Recimo da covek nije isprobavao neke stvari ne bi bilo niceg. Recimo penicilin, slucajno kao i moj brsljan. E sad sam nabavio srne alge koji su naj okrutnije kad udju u akv. Stavio sam ga u jedan akv i brsljan i snimio sam , uskoro postavicu i slike. I cekam, po mojoj proceni oko dve tri nedelje bice dovoljno za retultat. Na zalost nisam snimio moj akv kad sam poceo koristit brsljan, ali ako mozete nesto grozno da zamislite, no od toga jos gori bio. Vec sam rekao hirosima, biljke su pocele da venu unistavaju se, a alge sve buljniji. Crne alge one nezgodne koji se kao crna farba siri se po listovima, pa crne kao cetka za likovni, pa zelene na pozadini i na staklu. Kojima sam citao i nikakve efikasne sredstva nisu imali, neki su hipermanganom unistavali, i naravno i biljke. I onda sam se odlucio da probam ovo na osnovu nekog clanka od dve tri recenice. Ali sve ovo sam vec pisao, ko ne boji se i ocajan je nek proba. Ali uskoro i moje slike dokazuju efikasnost.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Problem sa algama Milivoje Lampa Alge 16 Uto Jan 10, 2023 11:35 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem sa crnim cupkastim algama na ... djilepfc1970 Alge 59 Ned Avg 09, 2020 9:46 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem sa crnim cupkastim algama na ... djilepfc1970 Alge 8 Ned Avg 09, 2020 9:29 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka KH test Doksas Hemija 6 Pet Maj 10, 2019 2:14 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem sa svetlom i algama IvanaJankovic Rasveta 26 Pet Jan 18, 2019 12:14 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License