Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Bele tacke Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
MiMa987
Akvarista



Registrovan: 02 Okt 2010
Poruke: 461
Lokacija: Leskovac/Beograd

PorukaPoslao: Čet Jun 09, 2011 2:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da li su i neonkice podlozne ovoj bolesti?
Juce sam uzeo 10-tak komada i premetio sam na 2 po 2 bele tackice.Po jedna na ledjnom i repnom peraju velicine nesto manje od 1mm.Gledao sam danas i nisam primetio da se pojavilo na ostalim ribicama,a na ove dve se broj tackica nije povecao.
Povecao sam temp na 28 stepeni,sta dalje predlazete?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Jun 09, 2011 2:40 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

gocha
Akvarista



Registrovan: 07 Avg 2010
Poruke: 609
Lokacija: Trstenik

PorukaPoslao: Čet Jun 09, 2011 2:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

i ichi prema uputstvu.... Po mogucnosti,izdvoji ribice u karantin akvarijum.....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
MiMa987
Akvarista



Registrovan: 02 Okt 2010
Poruke: 461
Lokacija: Leskovac/Beograd

PorukaPoslao: Čet Jun 09, 2011 2:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Postoji ta mogucnost.Dakle,cenis da je ich definitivno?

Sacekacu do veceras.Primetim li da se pojavila jos jedna tacka ovim dvema ribicama,ili na nekoj od ostalih,prelazim na lecenje odmah.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
gocha
Akvarista



Registrovan: 07 Avg 2010
Poruke: 609
Lokacija: Trstenik

PorukaPoslao: Čet Jun 09, 2011 3:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

da ichi(metilen plavo) je iskljucivo za tu bolest,ja sam sa njime lecio,to je jedna od tezih boesti,pa ti stim ne bi preporucio da cekas...
Ako je na glavi onda je to ok,jer se jer to je vec tuca muzijaka,koja je normalna pojava...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
deak
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2010
Poruke: 1533
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Čet Jun 09, 2011 3:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Cek stani @gocha nemoj deliti savete ako za nesto nisi siguran! Ne volim poker tipa e 100% ovo pa kad ispadne da nije to a onda j....

@MiMa987
Moze neonke da napadne ichtio ali kod njih je cesce da ih napadne bakteriumi koji su ispod koze. Ali ima tu jos dosta vrsta bolesti koji lici na ichtio a nije to. Bolje bi bilo da stavis sliku o njima ili tacno opisi kako izgledaju te bele fleke. Za svaki slucaj ribice prebaci u karanten.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
gocha
Akvarista



Registrovan: 07 Avg 2010
Poruke: 609
Lokacija: Trstenik

PorukaPoslao: Čet Jun 09, 2011 4:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ovo nije javascript:emoticon('offtopic') ....ja takodje zelim da upotpunim znanje,ali mislio sam da je ichtio bas zato jer se preparat zove isto kao i oboljenje,inace znam da isto takodje sluzi kada ribicu napadnu plesni,i za zastitu ikre od plesni... Neonkice dosta dugi imam i mislim da sam ih proucio dosta,e sada ona je rekla tackice,a za te bakterije isod koze,zar one ne izgledaju kao plikovi... ?!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
MiMa987
Akvarista



Registrovan: 02 Okt 2010
Poruke: 461
Lokacija: Leskovac/Beograd

PorukaPoslao: Čet Jun 09, 2011 5:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image

Sa hiperaktivnim neonkama i mobilnim bolje nije moglo.Dakle tackice su dosta sitne,nema ih na telu vec samo na repovima za sada.
Nabavio sam lek IHTIOMAX i spremio karantin,ali sacekacu jos malo da vidim sta se desava.
Juce sam uzeo te ribice,i u radnji gde sam ih uzeo(i gde vise nikad necu da udjem,ali o tome cemo u drugoj temi) nisu izgledale bolesno.Tackice su se izgleda javile zbog stresa jer sam bolest tek primetio u mom aq.Ostale ribice su ok za sada.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
deak
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2010
Poruke: 1533
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Čet Jun 09, 2011 5:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@gocha
Ichtio nije plesni to je skroz druga bolest i ne moze da se leci sa saproex.

Evo ovako ima jako puno bolesti koji su slicni ili isti sa ichtiom i nije uvek isto. Ichtio uglavnom ne ide tako jedna tacka a mozda dve ona bukne i jako puno tackica ima po celom telu koji su sitni negde oko 0.4mm do 1.5mm velicine. Tesko je sazbiti ihtio ponekad cak i nemoguce. Stariji akvaristi kad vide ich prosipaju sa ribama zajedno ne muce se oko lecenja. Oni imaju kratak ciklus i kad sazri na ribici ondak pukne i pada na dno odakle larve vrebaju nove ribice kao plen tako da u kratkom roku ceo akvarium je zarazen. Borba protiv ichtia ide sa dosta soli da bi suzbili nove larve koje su na dnu i upetrebbu leka. Povecanjem temperature je obavezno jer u toploj vodi ichtio ima brzi ciklus i tako sve sto izlazi iz ribica odmah ubija so a lek pomaze da sto je na ribicama i to pobije. FMC je odlicno za ichtio jer u istom trenutku kad smo ubacili u akvarium ona pobije sve zive mikroorganizme.

Ima jos puno stvari sto bi se moglo napisati o ichtiu.
Evo nekoliko poznatih koji lice na ichtio:
Oodinium koji izgleda kao da samo zaprasili ribu sa brasnom.
Bakterijska oboljenja koji isto izgleda kao sitni griz na ribici ili cak nekad izraste na vece plikove al u pocetku isto izgleda kao ichtio.
Gljivicna oboljenja na kozi koji isto izgledaju u pocetku kao ichtio jer ima nekoliko flekica, kad se bolest razvije ondak ribica luci vise sluzi i bele fleke narastu kao budj i dlakave su.
Jos ima jednocelijske pljosnati "crvi" koji kolonizacijom tela ribice izgledaju isto belkaste fleke koji vremenom izrastaju sve vece i vece na telu ribice.
itd itd.

Ne mozes na osnovu svog jednog iskustva sa nekom bolescu reci na ostale bolesti da je to to. Samo tad mozes da kazes 90% sigurnoscu da je taj ako se uveris u simptome ribica tj ponasanja ili najvazniji faktor okruzenje ribica itd. Nikad ne mozes da kazes 100% sam siguran da je to to. Mozes nekome dati losu dijagnostiku i pobiti sve ribice. Nadam se da sam ti malo otvorio oci oko bolesti.

@MiMa987
Ja bih te ribice prebacio u drugi akvarium i za svaki slucaj stavio bi jednu supoenu kasiku soli na 100l i tako bi pratio situaciju. Svakako u karantenu promatraj sta se desava jer lako mozes ostale ribice da zarazis ako ih promatras u zajednickom akvariumu. Fleke su jos na pocetnickom nivou tako da so moze da pomogne i neces morati uopste da koristis lek. Svakako nas obavestavaj sta se desava da bi na vreme ubacili lek koji je potreban.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
gocha
Akvarista



Registrovan: 07 Avg 2010
Poruke: 609
Lokacija: Trstenik

PorukaPoslao: Čet Jun 09, 2011 7:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za odinium niasm znao,ok,nisam bio siguran,tadje nisam ni reko da je namenjen za lecenje plesni vec da je namenjen za lecenje parazita ICHTYOPHTHIRIASIS . E sada za FMC znam.... i znam da mu nema premca,ali sa nepazljivim rukovanjem moze doci do pomora...
Prognozu sam dao na osnovu njenog demantovanja da je rekla "tacke",ali imak sam trebao sacekati sliku,ali u svakom slucaju da je i to uradila stojim do toga da ribicama ne bih bilo nista..i hvala na posto,neke stvari su mi ipak sada znanije....Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
MiMa987
Akvarista



Registrovan: 02 Okt 2010
Poruke: 461
Lokacija: Leskovac/Beograd

PorukaPoslao: Pet Jun 10, 2011 1:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Prica je sada ovakva.Ribice su juce prebacene u karantin od 10L sa 28 stepeni i stavljeno je malo soli.Deak,rekao si supenu kasiku na 100L,otprilike sam stavio 1/10 kasike.
Nesto manje od dan kasnije bolest definitivno stagnira,a rekao bih i da prolazi.Ribicu sa slike,na kojoj se tackice najvise vide,sada ne mogu da nadjem jer nisam siguran koja je.Tackice i dalje postoje tu i tamo ali su daleko sitnije i jedva da se vide.
Koji su sledeci koraci,kakva je procedura dalje?
Filter radi jer nisam stavljao lek i pojacana je aeracija.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
deak
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2010
Poruke: 1533
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Pet Jun 10, 2011 2:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zadrzi temperaturu i pripremi vodu koju ces tek sutra da promenis 90% vode. Temperatura vode koju dolivas mora da bude ista kao sto je u karantenu. Kad je odradjena promena vode opet stavi isto toliko soli i ostavi ih tako jos 48h. posle toga ako su tackice nestale opet menjas 90% vode al sad nemoj stavljati so. Posle 7 dana ako su ribice zdrave i lepo se ponasaju mozes da ih vratis u zajednicki akvarium. Ako sve prodje kako treba ondak bez lekova si suzbio bolest.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
MiMa987
Akvarista



Registrovan: 02 Okt 2010
Poruke: 461
Lokacija: Leskovac/Beograd

PorukaPoslao: Pet Jun 10, 2011 3:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Samo jedno pitanje.Tu vodu koju dolivam,dakle sveza voda,jel mora da bude cesmovaca ili moze voda iz glavnog akvarijuma.Ne svidja mi se bas ideja da im sipam 90% sveze vode sa cesme.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
deak
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2010
Poruke: 1533
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Pet Jun 10, 2011 4:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

90% sa cesme, tako i ja radim ali tu vodu cuvam 24h u buretu sa rasprsivacem pa tek kad prodje 24h ondak koristim. U akvariumu sto imas vodu sa neke strane je vec opterecena tako da je bolje sa cesme. Ne znam kakva je cesmovaca u bgd al kod nas je dobra, ako ti je loseg kvaliteta sa cesme ondak probaj iz postojecog akvariuma vodu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
MiMa987
Akvarista



Registrovan: 02 Okt 2010
Poruke: 461
Lokacija: Leskovac/Beograd

PorukaPoslao: Sre Jun 15, 2011 12:16 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lecenje samo solju nije dalo rezultata.Vec drugog dana tackice su se vracale, sitnije ali u vecem broju.U medjuvremenu je parazit poceo da se siri i u glavnom aq verovatno kao posledica ubacivanja bolesnih ribica.Sve ribice su stavljene zajedno u veliki aq i stavljen je lek IHTIOMAX domace proizvodnje.U naredna par dana javicu rezultate lecenja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
MiMa987
Akvarista



Registrovan: 02 Okt 2010
Poruke: 461
Lokacija: Leskovac/Beograd

PorukaPoslao: Pet Jun 17, 2011 7:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da se nadovezem sa rezultatima.Jedna neonkica je ispustila dusu a druga nisam siguran da li je na putu. Krljust kao da je krenula da se raspada.Znate kad peraja krenu da se raspadaju, pa ono sluzavo belo oko peraja sto se pravi.Lici na to, ima ga dosta manje, ali nije po perajima vec po celom telu.Mozda joj se i krljust regenerise a odbacuje bolesne delove,ne znam.Ribica je zivahna ali se izdvojila od jata. Tesko je uslikati, ribica je u karantin, ali ako neko ima ideju sta bi moglo da bude neka kaze.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Bele tačke? SanjaP Bolest 2 Pet Mar 19, 2021 9:49 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Sta korigovati kada puzevima kucice b... Suncokret Ostali Stanovnici 3 Sub Avg 15, 2020 10:09 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Bele alge Zelenizeleni Alge 4 Ned Apr 26, 2020 1:07 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Bele tacke ICH........ srki.acs Bolest 11 Pet Jun 14, 2019 8:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka bele mrlje na staklu tam Početak u akvaristici 9 Čet Mar 22, 2018 5:46 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License