Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Torakatum Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Uto Jun 23, 2009 11:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Torakatum odnosno Hoplosternum Thoracatum je riba iz juznoamericke porodice oklopnih somova Callichthyidae. Ove ribe naseljavaju vode Trinidada, Brazila, Gijane. Mogu da narastu do 20 cm u prirodnom stanistu, dok u zarobljenistvu tu velicinu mogu dostici samo u velikim akvarijumima.
Ribe su izduzene sa masnim perajem i telom koje ostavlja utisak kao da je celom duzinom iste visine. U okviru ovog roda poznate su dve vrste: H. littorale i H. thoracatum. Prva je vrlo neugledna, tamno-zeleno do tamno-sivo obojena, a druga smedja sa tamnijim nepravilnim tackama. Peraja su istog kolorita, samo za nijansu svetlija. Osim toga i oblik repnog peraja se razlikuje, kod prve vrste je racvast a kod druge pozadi zaobljen.
Torakatumi su jos efikasniji cistaci dna od somica (Corydoras-a). Ne samo da stalno vredno rade po celoj slobodnoj povrsini dna vec mogu zahvaljujuci drugacijem obliku tela i duzem repu pa samim tim i jacoj snazi koju imaju da "prodru" i u dublje slojeve dna i da dospeju do ostataka hrane koji su nedostupni somicima. Imaju dva para vrlo dugih brkova kojima dobro osecaju sta se u dnu nalazi, bilo da mirise ili da mrda. Ovakva prednost ima i mana jer mogu da iskopavaju biljke koje su zasadjene u akvarijumu.
Uslovi koje zahtevaju ove ribe su isti kao i za sve ostale oklopne somice iz ove porodice. Premda su srednje tvrda i neutralna voda sasvim u redu, malo kiselija i malo meksa voda je pozeljna za bolje zdravlje. Temperatura je ista kao i za sve ostale akvarijumske ribe te da po tom pitanju uopste nisu zahtevne.

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Jun 23, 2009 11:08 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

nikola34
Akvarista



Registrovan: 10 Apr 2009
Poruke: 28
Lokacija: kragujevac

PorukaPoslao: Sre Jun 24, 2009 5:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

imam ovu ribicu oko 2 meseca i odusevljen sam energijom koju ova riba ima! iako kopa po dnu i smatra se ribom koja vecinu vremena provodi na dnu aq, nije retkost da ispliva na povrsinu aq ili da pliva uporedo sa ostalim ribicama na bilo kojoj dubini! veoma zivahna i zahvalna ribica. definitivna preporuka!!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
joca93
Akvarista



Registrovan: 17 Apr 2009
Poruke: 13

PorukaPoslao: Pet Jul 03, 2009 9:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ova riba ima mnogo brz rast kod mene je za 2 nedelje porasla nesto manje od 1 cm !!!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailMSN Messenger
larsson
Akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 14 Apr 2011
Poruke: 24
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Pet Apr 15, 2011 2:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

imam i ja jednog ali ne znam koji je pol i kako se odredjuje koji je muzijak a koje je zenka!!!!!!!!!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Cuja
Akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 08 Feb 2011
Poruke: 266
Lokacija: Ravno Selo/okolina Novog Sada

PorukaPoslao: Sre Jun 22, 2011 9:49 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jel oni mogu sa svim ribicama posto sam cuo da ne mogu sa nekim..?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
gocha
Akvarista



Registrovan: 07 Avg 2010
Poruke: 609
Lokacija: Trstenik

PorukaPoslao: Sre Jun 22, 2011 11:05 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

u sustini mogu sa svima,ja imam dva komada ali nazalost ,oba su muzijaci,tj. dobio sam dva na poklon kada su bili jako mali,inace razlika je u velicini,i i boji stomaka,muzijak ima ljubicasti stomak,naravno jos kada je mres onda tek ima izrazenu boju.....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Mirko_98
Akvarista



Registrovan: 16 Maj 2011
Poruke: 293
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Sre Jun 22, 2011 11:36 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

gocha ::
u sustini mogu sa svima,ja imam dva komada ali nazalost ,oba su muzijaci,tj. dobio sam dva na poklon kada su bili jako mali,inace razlika je u velicini,i i boji stomaka,muzijak ima ljubicasti stomak,naravno jos kada je mres onda tek ima izrazenu boju.....


Takođe mužjak ima kad poraste narandžasto na grudnim perajima Wink Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Raka
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 21 Dec 2010
Poruke: 516
Lokacija: mladenovac

PorukaPoslao: Sre Jun 22, 2011 11:42 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

larsson ::
imam i ja jednog ali ne znam koji je pol i kako se odredjuje koji je muzijak a koje je zenka!!!!!!!!!
torokatum se razlikuju po grudnim perajama muzjak ima velika grudna peraja a zenka manja i okrugla a ne radise koje veci...
Imageovo je muzjak ima vece grudna peraja i siljata...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
gocha
Akvarista



Registrovan: 07 Avg 2010
Poruke: 609
Lokacija: Trstenik

PorukaPoslao: Sre Jun 22, 2011 12:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

da Rako ali ne mozes reci da muzijak nije veci od zenke,a jel ovo albino varjanta ,jel su ovi moji mnogo tamniji...
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Raka
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 21 Dec 2010
Poruke: 516
Lokacija: mladenovac

PorukaPoslao: Sre Jun 22, 2011 12:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ne radi se u velicini ja pricam kako se poznaje i mali i veliki muzjak ...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
stefanovic^v
Akvarista



Registrovan: 29 Okt 2010
Poruke: 1642
Lokacija: Srbija,Banja Koviljaca

PorukaPoslao: Sre Jun 22, 2011 12:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nije albino varijanti vidis kakav je taman,albino ribe su ribe koje nemaju pigment i imaju drugacije boje od ostalih,a kao sto vidis ovaj nije albino.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
gocha
Akvarista



Registrovan: 07 Avg 2010
Poruke: 609
Lokacija: Trstenik

PorukaPoslao: Sre Jun 22, 2011 1:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ok Rako nisam razumeo...Smile,stevanovic koji nije albino,koji je taman,pogledaj mog... ?!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
joca93knj
Akvarista



Registrovan: 19 Mar 2010
Poruke: 770
Lokacija: Knjazevac

PorukaPoslao: Sre Jun 22, 2011 1:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

albino ti je zut i to mnooogo vise zut od ovih na slikama...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
gocha
Akvarista



Registrovan: 07 Avg 2010
Poruke: 609
Lokacija: Trstenik

PorukaPoslao: Sre Jun 22, 2011 2:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

aha,licno nikada nisam video albino vrajantu zato sam i pitao....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
joca93knj
Akvarista



Registrovan: 19 Mar 2010
Poruke: 770
Lokacija: Knjazevac

PorukaPoslao: Sre Jun 22, 2011 2:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ja jesam...ali na netu nigde ne mogu da nadjem sliku...nzm sto...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Torakatum filter Arhiva Malih Oglasa 0 Čet Jul 09, 2020 10:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati maticni torakatum-na prodaju axterix Arhiva Malih Oglasa 0 Ned Sep 29, 2013 5:51 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Torakatum nikola332 Ribe 2 Pet Sep 20, 2013 1:41 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Torakatum odnosno Hoplosternum Thorac... tiktakmoli Arhiva Malih Oglasa 0 Uto Mar 05, 2013 2:08 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ludi torakatum Sea wolf Ribe 3 Pon Avg 08, 2011 2:58 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License