Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Generalno čišćenje akvarijuma Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Lexilexi
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 08 Maj 2011
Poruke: 5

PorukaPoslao: Uto Jun 28, 2011 5:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hmm, moj prvi post na forumu, pa odmah problem.

Ovako, imam mali akvarijum, od nekih 20 l, sa potapajućom pumpom (valjda je to to, ima filter od sunđera i gore izbacuje vodu), u njemu je bilo 11 ribica, do juče. Sada ih je samo 4.

Naime, bili smo na putu 6 dana, a ribice su u to vreme previše hranjene. Juče sam zatekla žabokrečinu u akvarijumu, zelena voda, 7 ribica uginulo, živi su samo 2 ancija, jedan koridoras koji po sebi ima crvene fleke, rekla bih da je tuberkuloza, po ovome što sam našla na internetu, i jedna platika, koja izgleda normalno.

Juče sam odmah ispraznila pola akvarijuma i sipala vodu koja je odstajala samo par sati i pojačala pumpu. Jutros je i dalje bila zelenkasta voda. Šta sada da radim? Ako ispraznim i operem sve, čime da cikliram, pretpostavljam da ne mogu ovom zelenom vodom? Da li da biljke operem u hipermanganu? Šta da radim sa bolesnim koridorasom?

Znam ja da ovo vama zvuči smešno i neozbiljno, ali akvarijum je moj sin dobio u novembru za rođendan i ja sam ga, do sada, uz pomoć ovog foruma Smile, lepo ozelenela i održavala, samo mi je jedna ribica bila uginula za svo to vreme.

Hvala unapred!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Jun 28, 2011 5:10 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Uto Jun 28, 2011 9:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovako, idemo iz pocetka.
Kao prvo pozdrav i jedna dobrodoslica Wink

S obzirom da je akvarijum mali njega je teze odrzavati. Primera radi ubaci saku zemlje u 20 litara voda a ubaci u 100 litara vode. Logicno je da ce se vise "uprljati" 20 litara. Vazi pravilo, mali akvarijum velika muka, veliki akvarijum malo muka. E sad posto smo to razjasnili idemo dalje.
Moze sve to lepo da funkcionise i u 20 litara, to nije problem. Ono na cemu se u startu gresi je broj riba, uglavnom se pretera. Prekobrojnost zna postati veliki problem sto dovodi do bolesti i ostalog.
Ribama treba prostora za plivanje. Mozda je glupo porediti 20 kvadrata u stanu i nas 11 koji zivimo u njemu ali cisto da stvorim sliku kako je ribama. Nece biti bas vesele kao sto to ni mi ne bismo bili.
Vise riba znaci i veca potrosnja kiseonika a ti imas sundjer filter i dobro bi doslo da imas i rasprsivac gde ce se ribama dodatno ubacivati kiseonik jer imam utisak da vape za njim.
Davanje prevelike kolicine hrane je gadno jer dovede do toga sto se tebi desilo dok si bila odsutna. Plasim se da ces morati sve iz pocetka. Nije problem da se ribe ne hrane par dana, nece im biti nista. To je mnogo bolja opcija nego da se prezderavaju a ostatak da propada na dnu.

Koje je osvetljenje u pitanju? Biljke? Kakva je podloga?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Lexilexi
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 08 Maj 2011
Poruke: 5

PorukaPoslao: Uto Jun 28, 2011 10:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bojane, hvala na dobrodošlici i na pomoći!

Kapiram da je u akvarijumu bilo previše riba, ali, kao što rekoh, dobila sam ga na poklon, pa nisam ja birala. Mada nisam primetila da "pate", redovno sam menjala vodu, po trećinu nedeljno, dobro je ubiljen, a i pažljivo sam ih hranila. Sada ću svakako kupiti manje ribica.

Podloga je šljunak, mada mislim da ga je malo, jer mi (neke) biljke relativno često isplivavaju, pa sam danas kupila još. Od biljaka imam anubiu nanu, koja sasvim lepo napreduje, dve kriptokorine, crvenu i zelenu, limunovu travu, onu kao lopticu i još tri koje ne znam kako se zovu, ali su biljke srednjeg plana. Imala sam još i jednu koja pravi travnati tepih, ali mi nije uspela, stalno je isplivavala i u ovom sadašnjem incidentu je definitivno uginula.

Osvetljenje mi nije pravo akvarijumsko, nego mi stoji na šanku, a iznad su halogene lampe. Dok sam bila odsutna nije paljeno. Raspršivač imam, filter i raspršivač su zajedno. Osim ako nisam u zabludi da je to raspršivač, što nije isključeno.

Počeću ja od početka, ali kako? Pripremila sam vodu odstajalu 24h, ali šta da radim sa ribicama, ako večeras operem akvarijum? Da ih ostavim u nekoj kanti u ovoj vodi, pa da ih ujutru ubacim? Ne znam da li smem ubaciti ove vode, pošto je mutna, mada definitivno manje nego jutros.

Da li da travu provučem kroz hipermangan? A šljunak da operem?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Uto Jun 28, 2011 10:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Odlicno sto si vodu vec pripremila Bravo
Mozes ribe staviti u neku kantu. Ne znam koliko imas spremljene vode sa strane ali bih u kantu stavio pola stare pola nove jer predpostavljam da nemas puno vode sa strane. U slucaju da imas stavi ih u novu vodu.
Da, sljunak operi.

Kad je podloga tanka odnosno kad je nema dovoljno, biljke ne stignu da se ukorene kako treba a ribe ih "pipkaju" pa se tako i iscupaju. Kad sadis, malo onako prstima stisni podlogu oko biljke da je ribe le iscupaju tako lako dok se ne ukorene.
Sto se tice biljaka mozes ih provuci kroz hipermangan cisto iz mera predostroznosti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
CTale
Akvarista



Registrovan: 28 Jul 2010
Poruke: 481
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Jun 28, 2011 10:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Odvoji ribe u tu kantu, ubaci i taj raspršivač i filter. Sipaj običnu česmovaču, neće im ništa biti (samo pazi da temperatura vode bude oko 24 stepena).

Akvarijum isprazni, operi običnim sirćetom i isperi mlakom vodom.

Podlogu isperi i prokuvaj.

Biljke provuci kroz hipermangan za svaki slučaj.

Sutra sve po redu - podloga, biljke, voda. Ako ne možeš da sačekaš da se akvarijum propisno isciklira kupi ono sredstvo za ubrzanje (plava tečnost, pridržavaj se uputstva sa pakovanja).
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lexilexi
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 08 Maj 2011
Poruke: 5

PorukaPoslao: Uto Jun 28, 2011 10:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala vam puno Smile!

Imam odstajale vode za pola akvarijuma, sada sam sipala u dodatne posude da imam za ceo, pa ću sutra uveče sve lepo da operem i ubacim svu novu vodu. Filter neću prati.

Ostaje mi još nedoumica šta da radim sa ovom bolesnom ribicom koja ima crvene fleke po sebi? Plašim se da mi ne zarazi i "novi" akvarijum.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
CTale
Akvarista



Registrovan: 28 Jul 2010
Poruke: 481
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Jun 28, 2011 11:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Teško će ti neko na to odgovoriti.. probaj da je izoluješ na neko vreme (karantin), pa šta joj bude..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Balkan
Akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 12 Jun 2011
Poruke: 171
Lokacija: Bijeljina

PorukaPoslao: Uto Jun 28, 2011 11:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Odvoji je negdje u neku teglu ili posudu od euro krema pa sta joj bude. Mislim da nece dugo ali Koridorasi su dosta izdrzvljivi i mozda se i izvuce... U tu vodu u kojoj on bude sipaj one kapi za bolju vodu i bolesne ribe sto se kupuje u aq sopu..... Hoce li da jede koridoras?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lexilexi
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 08 Maj 2011
Poruke: 5

PorukaPoslao: Sre Jun 29, 2011 12:21 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa ne vidim ga da jede, dosta je statičan, vidi se baš da je bolestan. Odvojiću ga u teglu. Sumnjiv mi je i jedan anci.

Da stavim i malo peska u teglu, ili samo vodu?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
CTale
Akvarista



Registrovan: 28 Jul 2010
Poruke: 481
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Jun 29, 2011 7:56 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Stavi samo vodu. Lakše će ti biti da održavaš higijenu u toj tegli ako bude morao da ostane duže.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lexilexi
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 08 Maj 2011
Poruke: 5

PorukaPoslao: Sre Jun 29, 2011 10:20 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala!

Jutros mi deluje da je malo živnuo, jeo je i one crvene fleke više nisu crvene (a bile su baš jarko crvene), nego bež. Možda ipak bude ok!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
matija2008
Akvarista



Registrovan: 23 Dec 2010
Poruke: 162
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Jul 04, 2011 10:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Interesuje me kad bi hteo sve da operem, sve ponovo, kad mogu ribice iz te kante, tegle, da vratim nazad u novi aq, sa novom vodom???
Hvala u napred
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Uto Jul 05, 2011 7:55 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bilo bi pozeljno da se malo sacuva i stare vode a nova koja se ubaci da odstoji. To mu na kraju dodje skoro kao da se promenio deo vode?

Sto bi se sve pralo?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
matija2008
Akvarista



Registrovan: 23 Dec 2010
Poruke: 162
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Uto Jul 05, 2011 11:38 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sve, tacnije hocu da ubaci novu podlogu(zemlju, kvarcni pesak), biljke, da uradim sve iznova. Imam mali problem sa crnom algom, kamencici u aq su mi relativno pocrneli!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Kako sa jednim grijacem grijati dva a... Luka2907 Grejanje i hladjenje 1 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kako sa 1 grijacem grijati 2 akvarijuma Luka2907 Grejanje i hladjenje 0 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka formiranje novog akvarijuma thefezturtle Filteri i pumpe 0 Uto Apr 11, 2023 4:25 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ubiljenost akvarijuma Rooster Biljke 11 Sre Jan 04, 2023 7:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pitanje u vezi akvarijuma Ehein aquap... brandzaman Početak u akvaristici 0 Pet Jun 03, 2022 11:09 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License