Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Novi koncept pri sadnji biljaka-kontejnersko Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
rainforest
Akvarista



Registrovan: 04 Jan 2011
Poruke: 600
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Čet Jan 06, 2011 12:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Radeći na sadnji biljaka u mojoj bašti (ovoj oko kuće), dešavalo se da u proleće ili jesen kad se sadi ukrasno žbunje, drva itd, dolazi do delimičnog uspeha prilikom prijema biljke. Nešto skuplje biljke iz rasadnika koje se presadjuju kontejnerski, uvek se prime a mogu se presađivati i u sred leta.
Biljke se u rasadniku gaje u plastičnim ili najlonskim kontejnerima, kad se presadjuje izvade se iz kontejnera i ubace u rupu. Biljka redovno nastavlja sa rastom kao da se ništa nije dogodilo i prima se 100%. Pejsažni arhitekti za dan na ovaj način urede prostor oko nekog poslovnog objekta ili neki javni prostor. Cela velika drva, žive ograde, gotovi žbunovi, sve se skocka i uredi za dan, kao da je tu raslo godinama.
Vođen ovom idejom pokušao sam da primenim ovo u biljnoj akvarastici.
Pripremiti gotove kvalitetne biljke, oformljene u rasadniku i onda kompletno sa korenom i podlogom rasporediti u akvarijumu. Pored biljke dobija se dakle i podloga, izbalansirana i sazrela tako da se na ovaj način kod manje iskusnih akvarista rešavaju i sve glavobolje i nedoumice oko izbora i načina realizacije podloge u akvarijumu.
Posle više pokušaja došao sam do konačnog rešenja.
Biljke se gaje u tankoj plastičnoj saksiji sa pripremljenom podlogom preko koje je postavljen sloj šljunka granulacije 2-4mm.
Gotov proizvod je dakle: biljka+ koren+podloga.
Saksija se najpre iseče makazama oko dna, s tim da se bočne stranice ne razdvajuju od dna. Ovako pripremljene biljke se raspoređuju po akvarijumu kao lego kockice, premeštaju, isprobavaju dok se ne dobije konačan raspored sa kojim smo zadovoljni. Tada povadimo bočne stranice saksija, a dno saksije ostaje u podlozi jer su biljke uglavnom obuhvatile i isprepletale dno saksije korenovim sistemom
Međuprostor oko busenova se popuni nekom inertnom podlogom, sitnim šljunkom, kvarcnim peskom, od volje...
Znači veoma brzo napravite kompletnu postavku, imate odmah izbalansiranu podlogu koja će dugoročno hraniti vaše biljke, odrasle razvijene biljke sa visokim vegetativnim potencijalom su već sve na svom mestu, nema isplivavanja pelcera, nema da ribe iskopavaju biljke, nema čekanja na konačan izgled, samo održavanje i orezivanje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Jan 06, 2011 12:45 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

rainforest
Akvarista



Registrovan: 04 Jan 2011
Poruke: 600
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Čet Jan 06, 2011 12:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pošto slika vredi više od hiljadu reči evo ja ću video klipovima predstaviti ovaj moj koncept:

Najpre kada stigne paket, otpakujemo biljke


[youtube:b7ea71c758]http://www.youtube.com/v/Qc8u3D7Ha-4[/youtube:b7ea71c758]

Zatim isečemo saksije i pripremimo za sadnju:

[youtube:b7ea71c758]http://www.youtube.com/v/qpSw63xSTR4[/youtube:b7ea71c758]

I konačno pravimo gotov setup:

[youtube:b7ea71c758]http://www.youtube.com/v/2Iwsy4x2hn4[/youtube:b7ea71c758]

I eto biljkni akvarijum u fulu je gotov za manje od pola sata..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Duci
Akvarista



Registrovan: 02 Jun 2010
Poruke: 82
Lokacija: Jagodina

PorukaPoslao: Čet Jan 06, 2011 6:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da, ali za ovo je potrebno da se isprazni akvarijum.

Jer kada bi ovako sadili u vec formiran akvarijum, dobili biste - - - BLATO u akvarijumu.

Dobar je nacin kod novog akvarijuma, ali je pitanje zbog cikliranja da li odmah ubacivati biljke...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
el_stupido
Akvarista



Registrovan: 05 Maj 2010
Poruke: 238
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Jan 06, 2011 6:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Biljke nemaju nikakav los uticaj na cikliranje i sade se odmah prilikom formiranja biljnog akvarijuma
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN MessengerICQ broj
Duci
Akvarista



Registrovan: 02 Jun 2010
Poruke: 82
Lokacija: Jagodina

PorukaPoslao: Čet Jan 06, 2011 6:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Verovatno da, ali po nekima treba sacekati neki dan...

www.akvarijum.org/forum/ciklir.....-t264.html
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Čet Jan 06, 2011 7:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sve zavisi kako i sta sadimo. Vecina kada pocinje, pocinje sa podlogom ( sljunak ) i potrebnom opremom. Retko koji krece i sa kojom biljkom, a jos redje krecu sa dovoljnim brojem biljaka.
Ovo sto je RF prikazao jeste nesto sto moze da se primeni pri formiranju akvarijuma ako vam za to dozvoljavaju srestva.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Miroslav95
Akvarista



Registrovan: 09 Mar 2010
Poruke: 943
Lokacija: Kikinda

PorukaPoslao: Čet Jan 06, 2011 7:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mali off,ja sam u burazerov aq stavio podlogu,napunio ga 10cm vode,zasadio bilje i napunio ga do kraja i pustio da radi,znaci cikliranje ide sa biljkama Smile

Cak je i bolje saditi bilje cim se aq stavi vode jer ce se ono dovoljno ukoreniti da kad stignu ribice nemogu da ih iscupaju,mislim na bilje Wink

Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
rainforest
Akvarista



Registrovan: 04 Jan 2011
Poruke: 600
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Čet Jan 06, 2011 10:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Duci ::
Da, ali za ovo je potrebno da se isprazni akvarijum.

Jer kada bi ovako sadili u vec formiran akvarijum, dobili biste - - - BLATO u akvarijumu.

Dobar je nacin kod novog akvarijuma, ali je pitanje zbog cikliranja da li odmah ubacivati biljke...


Nije nužno.
U postojećoj podlozi se napravi rupa za saksiju. Ubaci se saksija u tu rupu, navuče se da pokrije bočne stranice saksije. Onda se oprezno i polako izvuku bočne stranice a zemljani sadržaj ostaje ispod. Većina biljaka je postojeću podlogu u saksijama vezala i prožilila, tako da se ona ne raspada tako lako.
Biljnom svetu ne smeta amonijak toliko kao ribama te za bilje ne postoji rizik necikliranog akvarijuma. Osim toga u saksijama pored biljaka "isporučujem" i korisne bakterije, pa će cikliranje biti brže.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
dejank
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 22 Avg 2010
Poruke: 9
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Jan 07, 2011 12:54 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam naručivao pre par meseci neke biljke iz rainforesta ali nisam ih sadio na opisan način pošto sam imao već formiran akvarijum (a i nisam bio video ova uputstva sa youtube Smile ). Sadio sam ih po uputsvima koje sam nalazio na drugim sajtovima, dakle bez podloge koja je stigla pri čemu sam još i skraćivao koren.

Sve biljke (bilo ih je 8 ) su se uspešno primile osim jedne - Hygrophila difformis. Pretpostavljam da je razlog što sam im skraćivao koren a s obzirom da su biljke bile emerzno gajene, verovatno joj je to bio preveliki šok. Inače mi je bilo zanimljivo koliko se pojedine biljke razlikuju u emerznoj formi u odnosu na one gajene pod vodom (npr. rotala rotundifolia mi je izgledala kao totalno drugačija biljka).


Mislim da je ovaj kontejnerski način sadnje idealan kada se formira novi akvarijum, pa se biljke ređaju pre nego što se stavi voda. Kada je akvarijum već formiran ipak je dosta komplikovanije.

Inače, moram da pohvalim rainforest-a, jer se vidi da se čovek stvarno ozbiljno i profesionalno bavi svojim poslom! Meni su biljke stigle upakovane kao na gornjem snimku - znači svaka u svojoj saksiji, koje su opet u kesama a sve to zajedno fiksirano u kutiji. Jedino što je u transportu iz pojedinih saksija ispala podloga, ali s obzirom da je svaka saksija spakovana u posebnu kesu, zemlja se nije rasipala po kutiji. Ali za to treba da se "zahvalim" našoj poštanskoj službi!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
rainforest
Akvarista



Registrovan: 04 Jan 2011
Poruke: 600
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Ned Jan 09, 2011 11:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

dejank ::
Sve biljke (bilo ih je 8 ) su se uspešno primile osim jedne - Hygrophila difformis. Pretpostavljam da je razlog što sam im skraćivao koren a s obzirom da su biljke bile emerzno gajene, verovatno joj je to bio preveliki šok.


Poštovanje Dejane

Eto...ovo je pravi dokaz o onome što inače tvrde i u Tropici.
Čoveku su se primile sve emerzne biljke jedino nije Hygrophila difformis, a ona je jedina u tom paketu bila koja je gajena submerzno.
Uslovi vode su nam bili verovatno bitno različiti i ova inače veoma laka biljka nije uspela da to premosti. Ostale emerzno gajene biljke su bile pripremljene na šok presadjivanja i poplavljivanja prirodno i sve su uspele.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
pedjaki
Akvarista



Registrovan: 01 Mar 2011
Poruke: 29
Lokacija: Kikinda

PorukaPoslao: Pet Jun 10, 2011 1:23 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nije se dugo pisalo na ovu temu, ali imam jedno pitanje. Sta bi bilo da se biljke ostave u tim saksijicama i tako zatrpaju tim kamencicima, kako bi napredovale?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
rainforest
Akvarista



Registrovan: 04 Jan 2011
Poruke: 600
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Pet Jun 10, 2011 10:02 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Saksije mogu da se skrate makazama do nivoa podloge, da se tako poredjaju a praznine popune šljunkom. Biljka u saksiji ima dovoljno hrane za narednih nekoliko godina.
Da , može i tako.
Kasnije čak mogu biljke lako da se i premeštaju ako ima potrebe.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
danebgd
Akvarista



Registrovan: 23 Jun 2011
Poruke: 23
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Jul 10, 2011 5:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ja sam sve biljke sadio kontejnerski,kao sto je prikazano. sve biljke su se primile i krenule u rast a novi listovi su jos lepsi,i same biljke kao da menjaju izgled(mozda sam umislio)
Jedino sto kada sam presadi jednu biljku doslo je do mesanja podloge od biljaka sa podlogom aq,mada nije nista strasno! sve se da srediti! mozda je najbolje da biljke ostanu u saksijicama,preko malo sodera,kvarca...sta god i kojoj god boji smo izabrali i nema mesanja. lako se izvadi,uzme pelcer,presadi... sve ostaje cisto,a ako posle nekog vremena trba,moze da se izvadi biljka,na dnu saksije stavi nova hranljiva podloga i opet bez problema vrati u aq!!!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
petsrdjan
Akvarista



Registrovan: 21 Dec 2010
Poruke: 597
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Sub Jul 30, 2011 1:18 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I meni su danas stigle biljke od RF , zao mi je sto nisam slikao da vam pokazem kako je sve to upakovano i koliko se vodi racuna o svakom detalju,stvarno sve preporuke za coveka koji se stvarno ozbiljno bavi uzgajem biljaka.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Pandora
Akvarista



Registrovan: 27 Jul 2011
Poruke: 103
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Okt 04, 2011 2:13 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nikouro ::
Sve zavisi kako i sta sadimo. Vecina kada pocinje, pocinje sa podlogom ( sljunak ) i potrebnom opremom. Retko koji krece i sa kojom biljkom, a jos redje krecu sa dovoljnim brojem biljaka.


Meni su,kao pocetniku koji nista nije znao o akvaristici,u jednoj renomiranoj radnji savetovali da nikako ne sadim biljke na pocetku,vec tek po useljenju ribica Mad Sreca sto nisu uspeli da me nagovore da kupim gomilu riba po principu '5 zutih,3 crvene...' Kasnije sam pronasla ovaj forum,pa sad polako...

Dopada mi se ideja da se biljke sade u saksijama.Zahvaljujem jos jednom Rainforestu koji je posvetio paznju mojim nedoumicama
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pozdrav drugari, ima li neko za poklo... nasdvoje Na poklon 2 Ned Okt 01, 2023 9:54 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Novi 50-60L Trifke98 Početak u akvaristici 1 Sub Avg 13, 2022 10:40 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Sadnja biljaka Milivoje Lampa Biljke 6 Sub Jul 30, 2022 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Skroz novi u akvaristici BogdanM Upoznavanje 0 Sre Nov 24, 2021 11:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka CO2 Punjenje Novi Sad sstanko78 Ostala oprema 0 Sub Avg 28, 2021 3:08 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License