Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Prelpljivanje starog AQ-a Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
namilax
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 31 Jul 2011
Poruke: 7
Lokacija: Trstenik

PorukaPoslao: Ned Jul 31, 2011 10:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kao prvo pozdrav svima. Zovem se Milos i iz Trstenika sam. Imao sam kao klinac neki mali akvarijum ali mi je brzo dosadilo. E sad, hobi mi je ribolov varalicom pa sam resio da pravim akvarijum sa recnim ribama (bandar, suncica, klen).
Sad ono glavno. Uzeo sam od komsije (za 30 evra) neki njegov akvarijum koji je star 12 godina i njemu je zadnjih 5 godina stojao u podrumu. Dimenzije su 98x 40x 44 (D, S, V) a debljina stakla je 8 mm. Resio sam da ga rasturim i prelepim. Po tablicama ne treba ojacanja za tu zapreminu ali ja cu ipak staviti jer je staro staklo i ko zna kojeg proizvodjaca.
Danas sam ga rasturio i primetio da su bocne strane lepljene na dno a prednja i zadnja oko dna. Isto prilikom rasturanja dno se malo okrnjilo na coskovima pa cu da ga skratim po 5 mm u krug.
Sad imam par pitanja:
1. Cime cu najlakse da ocistim stari silikon? Planirao sam nitro razredjivacem ali mozda ima neko lakse resenje.
2. Da li smeta da lepim kao sto je bilo ili da ceo lepim oko dna. Ako lepim oko dna moram i prednju i zadnju stranu da kratim za 8 mm a pitanje je koliko precizno ce da odseku tako da mi je lakse kao sto je bilo.
3. Koje debljine da stavim ojacanja na dno? 5 mm?
4. Da li ce biti dovoljno jedno poprecno ojacanje na vrhu i koje debljine?
Hvala i pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Jul 31, 2011 10:21 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

MiMa987
Akvarista



Registrovan: 02 Okt 2010
Poruke: 461
Lokacija: Leskovac/Beograd

PorukaPoslao: Ned Jul 31, 2011 11:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

1.Ovde na forumu se nikad nismo slozili oko toga.Zilet i neka hemija ( sta imas pri ruci ) daju najbolje rezultate, ali obavezno ciscenje spojeva alkoholom kad zavrsis.
2.Za tu zapreminu lepljenje svih stranica je obicno oko dna.Mada, kako god da odlucis poklapanje duzina mora da bude bukvalno u milimetar.
3.Stavi isto 8mm.Nisu to neke velike povrsine tako da i eventualna usteda ne igra neku ulogu.
4.Bice dovoljno.Debljina stakla isto neka bude 8mm ( mada u sustini i ne mora ).Neka bude siroko od 6cm pa navise.Vidi kako ti odgovara.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
namilax
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 31 Jul 2011
Poruke: 7
Lokacija: Trstenik

PorukaPoslao: Ned Jul 31, 2011 11:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zaboravih da pitam koliko silikona ce mi biti dovoljno? Koristicu Soudal.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
MiMa987
Akvarista



Registrovan: 02 Okt 2010
Poruke: 461
Lokacija: Leskovac/Beograd

PorukaPoslao: Ned Jul 31, 2011 11:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

1 tuba bi trebalo da odradi posao.Opet, to zavisi samo od tebe Wink
Predstavi se i u Upoznavanje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
namilax
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 31 Jul 2011
Poruke: 7
Lokacija: Trstenik

PorukaPoslao: Ned Jul 31, 2011 11:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Trazio sam ali ne videh Embarassed
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mello
Akvarista



Registrovan: 22 Jan 2011
Poruke: 389
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Pon Avg 01, 2011 3:17 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pre odredjenog vremena sam imao isti poduhvat, razlepljivanje starog akvarijuma. Bio je lepljen oko dna.

Skidanje slikona: Zilet + 100% alkohol i eventualno Axel sredstvo i hrapava strana sundjera za ono sitnije.

Lepljenje oko dna. Sto se tice secenja odes kod staklorezca koji ima cnc masinu sa dijamanskim nozevima i mogucnost masinskog brusenja i kazes za sta je staklo i u skoro mikron je sve tacno u meru kako ti im kazes. Jeste malo skuplje ali para vredi i olaksava posao kasnije oko lepljenja.

Kolicina silikona zavisi od toga koliko ces ostaviti za fugne i koliko ces istikivanjem istih baciti, dakle individualna stvar ali bi 1 tuba trebala biti dovoljna.

Skoro uvek se rade dva gornja poprecna ojacanja i spajaju "mostom" a donja ojacanja mislim da ti nisu potrebna
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
MiMa987
Akvarista



Registrovan: 02 Okt 2010
Poruke: 461
Lokacija: Leskovac/Beograd

PorukaPoslao: Pon Avg 01, 2011 3:29 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Poprecno ojacanje je isto sto i most.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mello
Akvarista



Registrovan: 22 Jan 2011
Poruke: 389
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Pon Avg 01, 2011 3:51 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moja greska u citanju Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
gocha
Akvarista



Registrovan: 07 Avg 2010
Poruke: 609
Lokacija: Trstenik

PorukaPoslao: Pon Avg 01, 2011 12:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav Trstenicaninu Smile ,sve ti receno,a ja cu ti dodati sledece,odnesi taklo kod pauna staklorezca i on ce ti to lepo skratiti da se nemucis sa ciscenjem....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
namilax
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 31 Jul 2011
Poruke: 7
Lokacija: Trstenik

PorukaPoslao: Uto Avg 02, 2011 11:24 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pitao sam Pauna da mi prelepi i mnogo trazi, a i ovako ce akvarijum da mi bude drazi kad ga sam napravim.
Nego, razmisljao sam da kod stolara napravim ram koji cu, kad zalepim akv., da stavim oko njega na dno da drzi stranice dok se ne stegne. Naravno da ce ram biti veci za 2mm da bi silikon lepo ispunio prostor izmedju stakla. Sta mislite o toj ideji? A za gornji deo cu da nadjem ugaone stege ili cu i njih da napravim.
I zna li neko da li u KS-u ima radionica za masinsku obradu stakla jer hocu da napravim akv. po propisima?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Uto Avg 02, 2011 2:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

namilax popuni profil.
Juce sam bas skidao silikon sa nekih stranica. Koristio sam petrolej u prvoj ruci a posle CIF kako bih odmastio staklo i skinuo petrolej a zatim sve to lepo isprao ( inace, voda vam pokaze ukoliko vam ostane petroleja na staklu ). Nekada sam ziletom sve to radio i zaista treba dosta vremena i strpljenja za skidanje silikona sa stakla a nikad nisi siguran da li si sve skinuo.
Odustani od stolara, netreba ti to.
Jesu li ti stranice stakla brusena ??? Ako nisu onda to odradi kod nekog ko ima masinsko brusenje a pokusaj da izbegnes one koji to rade pomocu vodene smirgle.
Jel planiras donja i gornja ojacanja, ili samo drzace poklopca ( jedan vid ojacanja) ???

Pokusacu ukratko da objasnim o lepljenju akvarijuma oko dna ( mada ima dosta sitnica koje mogu da te iznenade prilikom lepljenja akvarijuma a pogotovo nekom ko to radi prvi put).
Pripremi:
-Pistolj ( nemoj neki jeftini kineski ), i silikon ( fisek na silikonu odsecas u debljini staklo koje se lepi i nikad manje od debljine stakla ).
-Lepljivu traku od 5 cm.
-Papirnu lepljivu traku od 3 cm.
-Skalper.
-Stare novine, stiropor ili stirodur ( sta god stavljao ispod dna akvarijuma nemoj da stavljas samo koliko ti je dno vec prosiri za 20 pa i vice santimetra ).
-Alkohol i vatu.
-Neku staru krpu sa kojom ces brisati ruke i staklo.
-Dobro bi dosle i ugaone stege ali ako ih nemas , mozes i bez njih.
-Parcice kartona ( 4*4 cm, npr ) sa kojima ces skidati visak silikona ).
-Plasticnu kasicicu ili vec sta imas pri ruci a za izvlacenje fugni. Mada ovde moze i prst da zavrsi posao.

ZAPAMTI DA SILIKON NIJE SUPER LEPAK i da mu je potrebno za stvaranje korice izmedju 5 i 15 minuta sto zavisi od proizvodjaca silikona i vremenskih uslova u prostoriji gde lepimo akvarijum. Nemoj da zuris ali nemoj ni da kilavis.
Posto pripremis staklo ( pranje i brisanje ), rasporedi stranice oko dna i sklopi akvarijum bez silikona kako bi video da li se sve stranice uklapaju ( nekad zna i da se ne uklope, pa se levo bocno staklo okrene za 180 stepeni ili prebaci na drugu stranicu dna kako bi leglo ).
Posto utvrdis da je sve ok, rastavi akvarijum i postavi stranice onako kako je ok. Pripremi skalper i papirnu lepljivu traku ( od 3 cm ) kako bi lakse mogao da izvuces fugne, a samim tim i manje brisao visak silikona.
Na staklo dna i bocne stranice traku lepis na 2, 3, ili 4 mm od ivice stakla ( na bocne strane a sa dna takodje racunaj debljinu stakla + fugnu, 10,11,12mm ). Na prednju i zadnju stranicu traku lepis na 10, 11, 12 mm od ivice stakla ( ovde je uracunata i debljina stakla, u tvom slucaju 8 mm ). Na sve stranice a sa spoljne strane lepis lepljivu traku koja ce ti sluziti kako bi zategao stranice akvarijuma pri lepljenju i sastavljanju akvarijuma ( ovde se dobro pokazala providna lepljiva traka od 5 cm ). Posto si trake zalepio uzmi alkohol i vatu kako bi ocistio staklo od prasine ( i eventualnih otisaka ). Znaci brises staklo gde se lepi.

Sada je potrebna pomoc prijatelja i nemoj da pokusas ovo sam da izvedes. Takodje da napomenem da i pomocnici treba da imaju mirne ruke kako ne bi cimali silikon dok pridrzavaju stranice.
Povrsina na kojoj se lepi akvarijum mora da bude idealno ravna. Na toj povrsini postavi stiropor, stirodur, ili papir ( novine ), kako se visak silikona ne bi prilepio za stolom ili nekim drugim materijalom.
E sad. Lepljenje akvarijuma moze da se izvede na dva nacina.
Prvi nacin je da se lepi prvo prednje ili zadnje staklo pa onda bocna stakla i na kraju jedno od preostalih stakla ( prednje ili zadnje ).
Drugi nacin je : Prvo se zalepi jedno od bocnih stakla, pa drugo bocno staklo, pa zatim zadnje i na kraju prednja staklo.
Ja lepim po ovom drugom nacinu. Lakse mi je kada tako lepim akvarijum, jer ne obaram stranice prilikom lepljenja a samim tim i manje razvlacim silikon a i lakse uklopim stranice.
Postavi dno akvarijuma na sto i nanesi silikon na jednu bocnu stranicu dna. Postavljas tu jednu bocnu stranu i polako je pripajas uz dno na odredjenu debljinu silikona ( priblizno 1 - 1.5 mm ) . Pomocnik preuzima stranicu i drzi sto je moguce bez cimanja napred - nazad ( dobro dodje i neko pomocno srestvo sa kojim ce smanjiti to cimanje ruku ). Sada nanosis silikon na dno a za drugu bocnu strau. Postavljas drugu bocnu stranu ideticno kao i prvu i nju preuzima pomocnik.
Posto su obe bocne strane zalepljene nanosis silikon sa bocne strane a za zadnje staklo. Linija nanosenja silikona mora da se izvuce bez prekida i u ujednacenom sloju ( to zavisi od kvaliteta pistolja i osecaja onog ko nanosi silikon kao i od ugla drzanja pistolja ). Postavljas zadnju stranu akvarijuma i polako primices tj spajas zadnju stranicu da bocnim i sa dnom akvarijuma. Lepeljive trake koje su zalepljenje za stranice a pre lepljenja sada dolaze do izrazaja. Da napomenem da broj traki zavisi od velicine stakla. Po meni idealno je da razmak izmedju traka bude nekih 30 - 40 cm stim sto su prva i zadnja traka udaljene od pocetka tj kraja na nekih 10 cm. Polako zatezes trake na potrebnu debljinu silikona izmedju stakla i pazi da ne zategnes previse trake jer se u vecini slucajeva pojave mehuri u spoju silikona.
Ovde bi sada mogle da se postave i ugaone stege kako bi obezbedile sto manje cimanje stakla prilikom daljeg lepljenja akvarijuma. Onaj ko ih nema moze da se osloni na lepljive trake i daljim pazljivim radom.
Posto su zalepljene tri tj cetri stranice ( racunamo i dno ), sada bi bilo idealno za fugovanje spojeva. Dok nije postavljena peta strana nanosenje silikona za fugu i izvlacenje fuge je puno lakse nego li kada se sklopi ceo akvarijum. Ovde treba paziti da pri izvlacenju fugi ne pritiskamo stranice previse da ne bi pomerili neku od stranica i tako izazvali probleme posto se silikon osusi. Kada su ove stranice izfugirane skidamo papirne lepljive trake.
Na kraju postavljamo i zadnju tj prednju stranu akvarijuma koju zatezemo sa lepljivim trakama i ugaonom stegom. Izvlacimo fugu a zatim ostranjujemo i papirnu traku.
Akvarijum ne pomeramo nekoliko dana ( min 3 dana ) kako bi se silikon osusio i akvarijum bio spreman za prebacivanje. Pre nego li postavite akvarijum na mesto bilo bi pozeljno da akvarijum napunite vodom i ostavite barem 10 dana kako biste mogli da uocite promenu na silikonu i eventualnu gresku a koja moze da prouzrokuje curenje akvarijuma u kuci.

Ja napisa u kratkim crtama a ispade tekst ko knjiga Ana Karenjina.
Pre nego li krenete da lepite akvarijum nadjite sto vise tekstova o lepljenju i dobro isplanirajte svaki potez pri lepljenju akvarijuma. Greske mogu da se otklone ali treba biti pripremljen za njih.
Takodje bih predlozio da akvarijume preko 300 litara prepustite profesionalcima koji snaju sta rade i sa cim rade.
Ovaj tekst je napisan na konto zalepljenih 5 akvarijuma od kojih je prvi bio 4 puta lepljen a 3 puta razlepljen. Ako ima ko sta da doda ili promeni nacin rada prilikom lepljenja neka predlozi i napise svoje iskustvo kako bismo mogli ovaj moj tekst da precistimo i preciziramo.
Takodje da napomenem da lepljenje ojacanja ( donjih i/ili gornjih ) menja nacin sklapanja tj raspored poteza pri lepljenju i sklapanju akvarijuma.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
namilax
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 31 Jul 2011
Poruke: 7
Lokacija: Trstenik

PorukaPoslao: Uto Avg 02, 2011 9:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na ovom tekstu. Dosta ce mi znaciti kod pravljenja.
Danas sam ocistio koliko sam stigao. Ostala mi je jos prednja stranica da je sredim. Skidao sam samo sa ziletom i lepo se skida ali se brzo tupi zilet.
Stakla nisu brusena i bas se vidi koliko je krivo seceno a i neravno. Cim nadjem ko to radi nosim da skrate za po 8 mm ( na dosta mesta je okrnjeno) i da obruse.
A sto se tice ojacanja stavicu i gore i dole, a gore ce biti H ojacanje. Hocu da budem miran a ne da stalno razmisljam da li ce da popusti.
Imam pitanje u vezi ojacanja, secenja i brusenja.
1. Da li se donja i gornja uzduzna ojacanja seku na duzinu dna ili su malo kraca? Kontam da ce i bocne stranice imati neko ojacanje ako su iste duzine kao i dno.
2. Hoce li u radionici hteti da seku i bruse staklo ako je ostao vrlo tanak sloj silikona (oko 0,1 mm)? Ocistio sam ziletom koliko je moglo (skoro sve) pa da ne cistim sad skroz do stakla ako ne smeta kod obrade. Jer kad ga obrade imace vrlo malo da se cisti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
gocha
Akvarista



Registrovan: 07 Avg 2010
Poruke: 609
Lokacija: Trstenik

PorukaPoslao: Uto Avg 02, 2011 9:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Namilax koje si godiste mozda se i znamo,javni se na pp... Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Uto Avg 02, 2011 9:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Citat:
Stakla nisu brusena i bas se vidi koliko je krivo seceno a i neravno. Cim nadjem ko to radi nosim da skrate za po 8 mm ( na dosta mesta je okrnjeno) i da obruse.


Ovako .... nijedan staklorezac nece ti 8-cu staklo seci za tih 8 mm. To je prosto nemoguce uraditi nozem. Laser je nesto drugo ali sumljam da neki staklorezac u tvojoj blizini poseduje laser za secenje stakla.
Obrada stakla na nulu je obavezna u tvom slucaju. Tu podrazumevam masinsku obradu.

Citat:
1. Da li se donja i gornja uzduzna ojacanja seku na duzinu dna ili su malo kraca? Kontam da ce i bocne stranice imati neko ojacanje ako su iste duzine kao i dno.


Koliko sam dosad primetio i tu postoje razilazenja u misljenju. Jedni su za krutost akvarijuma a to podrazumeva ojacanja od stakla do stakla tj stranica.
Drugi su pak da se ojacanja ne postavljaju od stranice do stranice vec da postoji odredjeno rastojanje izmedju bocnih strana i ojacanja.
Sa druge strane ovo zavisi i od litraze akvarijuma kao i od stakla tj visine akvarijuma.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
namilax
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 31 Jul 2011
Poruke: 7
Lokacija: Trstenik

PorukaPoslao: Uto Avg 02, 2011 10:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa onda samo da se brusi, mada tih 8-10 mm ima bas dugo da se brusi.
Kakva ojacanja su po tebi bolja, od stranice do stranice ili malo kraca? Pitam i za gornje i za donje ojacanje.
U mogucnosti sam da nabavim silikon Penosil pa me interesuje da li valja za ovaj moj buduci akv? Ne znam koji je model jer u prodavnici gde uzimam potrebna stvari za radionicu nemaju ali mogu da naruce. Tj. samo taj mogu da naruce. Dobavljac je rekao da ga koriste za akv. od 500-1000 L ali mu nesto ne verujem. Vidim da ima na netu Penosil Premium Aquarium Silicone pa mozda je to taj sto mogu da poruce. Molim sto pre za odgovor. Hvala.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Panj-imitacija starog sasušenog stabla HORUS Arhiva Malih Oglasa 1 Pet Jun 24, 2016 4:42 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kod starog hrasta Ralke Akvarijumi 44 Sub Apr 16, 2016 6:01 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka pomoc oko starog cistaca nikouro Bolest 16 Uto Avg 12, 2014 2:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Nova postavka starog stakla. Baia Baia Akvarijumi 11 Čet Jan 03, 2013 9:53 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka pomoć za starog ljubitelja akvarijuma :) barbus83 Početak u akvaristici 8 Ned Dec 30, 2012 5:41 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License