Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Uradi sam - Viseca mini hauba Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pon Mar 07, 2011 8:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Napomena :
Slike I tekst u ovoj temi su postavljene I napisane kao licno iskustvo, a ne kao upustvo za izradu, upustvo za sklapanje I dalje koriscenje iste visece mini haube. Svako ko iskoristi tekst, I slike, za izradu I koriscenje iste visece mini haube, preuzima na sebe svu odgovornost za sve moguce povrede prilikom izrade, I sve moguce posledice prilikom koriscenja iste haube.




...................................................................................................... Uradi sam – Viseca mini hauba..............................................................................................



Na trzistu vec postoje gotovi proizvodi koji mogu da vam obezbede kvalitetnije osvetljenje vaseg akvarijum. Medjutim, ja volim kada nesto “ sklepam “ po svome a da pritom ne izmisljam “ toplu vodu”. Pa da pocnem.
Na pocetku planirao sam da umesto stedne sijalice upotrebim neonsko osvetljenje ( koje je i bolje i kvalitetnije ), ali se stedna sijalica pokazala kao bolji izbor jer mogu da manipulisem sa jacinom osvetljenja pomocu jednog grla tj pomocu razlicitih sijalica sto nije slucaj i sa neonskim osvetljenjem.
Za izradu ove haube iskoristio sam sledeci material, koji sam inace vec imao na raspolaganju :
- Cev fi 100mm
- Grlo sijalice ( plafonjerka )
- Stedna sijalica od 25 w
- Laminat
- Kabal sa uticnicom
- Alu folija
- Pertle
- Lepljiva folija ( vitraz papir )
- Lepak I
- Par zavrtnja.
Dimenzije mresnog akvarijuma su d 55 x s 35 x v 22 cm, to je bruto 42 lit. tj 30 lit., znaci sijalica od 25w je dovoljna da osvetli ovaj akvarijum. Na osnovu duzine akvarijuma i potrebne jacine stedne sijalice, odnosno velicine stedne sijalice sa grlom, i potrebnim prostorom oko same sijalice za manipulaciju, odredio sam meru na koju cu preseci cev.
E sad, da ja vama ne bi u detalje opisivao svaku radnju pri izradi ovog prostog “uradi sam proizvoda”, sledi slajd slika sa nekim osnovnim tekstom.
Meru na koju sam presekao cev, kao i sto sam napisao, odredio sam po potrebnom prostoru za grlo sijalice ( plafonjerka), po maksimalnoj velicini stedne sijalice ( u ovom slucaju 25 w ), i prostoru za manipulaciju sijalicom, koji je ujedno potreban i za strujanje vazduha oko sijalice a zbog hladjenja iste.


Image


Posto sam cev presekao uzduzno, obelezio sam cev poprecno na razmaku od 8 cm i taj sam deo isekao.


Image



Image


Bocne otvore sam zatvorio sa laminatom, koji sam pricvrstio sa vijcima ( njihova uloga je i da drze mini haubu ). Umesto vijaka mogao sam da upotrebim i Univerzalni silikon ali onda vesanje haube morao bih da izvedem na drugi nacin.


Image



Image



Image


Posto sam privremeno pricvrstio stranice sa isecenim laminatom, na potrebne mere, i na potrebnim mestima sam izbusio rupe, koje treba da posluze da se pricvrsti grlo i prolaz kabla do grla.
Prvo sam planirao da upotrebim sajlicu koja bi drzala mini haubu, ali mi se pertla od starih patika ucinila idealnom zamenom( iz vise razloga, a jedan od tih razloga je i boja koja se uklapa u prostoru ).


Image


Duzinu pertli sam odredio po prostoru izmedju poklopca akvarijuma i osvetljenja , i mesta na kome cu pricvrstiti haubu. Pertlu sam po krajevima malo pregoreo upaljacem kako se ne bi odsnirala .


Image


Posto sam sve pripremio, izbusio, ismirglao, na red je doslo i lepljenje alu folije. Dosada mi se u praksi pokazalo da se folija najbolje postavlja, i da se najmanje guzva ako se “pegla” sa nekim ravnim predmetom koji zahvata celu povrsinu folije.


Image


Da folija ne bi spadala i da bi bila sto ravnomernije postavljena iskoristio sa univerzalni lepak. Isti lepak sam namazao i oko rupa kako bih sprecio cepanje folije.


Image


I to ovako izgleda kada se pazljivo alu folija postavi na ovakvoj povrsini tj obliku.


Image


Takodje sam i bocne strane zalepio alu folijom.


Image



Image


Prilikom montaze, pertle sam pricvrstio zavrtnjima.


Image


Pre nego sto sam postavio bocnu stranu, usrafio sam grlo sijalice, provukao kabal i povezao sa grlom.


Image


Posto sam sklopio celu haubu, odredio sam sredinu na pertli kako bi visila ravno i pravilno iznad akvarijuma.


Image



I to na kraju izgleda ovako …


Image



Image

.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Mar 07, 2011 8:18 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

bobitina
Akvarista



Registrovan: 30 Jan 2011
Poruke: 162
Lokacija: Pirot

PorukaPoslao: Ned Mar 27, 2011 6:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ekstra
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
zedochok
Akvarista



Registrovan: 05 Feb 2011
Poruke: 368
Lokacija: Sombor, BB

PorukaPoslao: Pon Mar 28, 2011 11:58 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bravo majstore, jednostavno, elegantno i efikasno. I low-budget totalno!


Jedna mala sugestija- nadji srafove sa crnom i malo manjom glavom, malo rupe na plastici zaobli da se ne vide srafovi kad se uvrnu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pon Mar 28, 2011 1:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sam konus srafa utone u plastiku, a sto se tice crnih vijaka ... sugestija je na mestu ( mrzelo me da odem do radnje i kupim par komada ).
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
stefanovic^v
Akvarista



Registrovan: 29 Okt 2010
Poruke: 1642
Lokacija: Srbija,Banja Koviljaca

PorukaPoslao: Ned Maj 15, 2011 7:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pitanje:
Cime mogu da pricvrstim za plafon i da stoji?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pet Maj 20, 2011 5:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E ima i za to resenje, ali ubi me ako mogu da se setim kako se "to" zove . pe nekoliko nedelja sam postavio jednu malo vecu visecu haubu nad ciklidnim akvarijumom i upotrebio te nazovi srafofe.
Evo neke slike .. Very Happy
Image

naravno, ako plafon dozvoljava ovakav nacin , a ako ne ... ima bogami dosta ideja
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
stefanovic^v
Akvarista



Registrovan: 29 Okt 2010
Poruke: 1642
Lokacija: Srbija,Banja Koviljaca

PorukaPoslao: Pet Maj 20, 2011 9:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala Nikouro Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Proba
Akvarista



Registrovan: 27 Dec 2010
Poruke: 146
Lokacija: Beograd-Borča

PorukaPoslao: Pet Maj 20, 2011 10:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nikouro ::
E ima i za to resenje, ali ubi me ako mogu da se setim kako se "to" zove . pe nekoliko nedelja sam postavio jednu malo vecu visecu haubu nad ciklidnim akvarijumom i upotrebio te nazovi srafofe.
Evo neke slike .. Very Happy
Image

naravno, ako plafon dozvoljava ovakav nacin , a ako ne ... ima bogami dosta ideja

Verovatno mislis na "ankere".
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
THEDjosha
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 04 Jul 2011
Poruke: 4
Lokacija: Pozarevac

PorukaPoslao: Pon Jul 04, 2011 1:06 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Svaka cas, ideja genijalna a realizacija jos bolja, taman si mi dao ideju ka i ja to napravim jer imao sam 2 neonke u akv od po 18w ali mi riknule obe, a ja da ih menjam konstantno nije bas isplativo, i sad imam jednu sijalicu stedljivu od 24w i biljke cepaju kako rastu, jos sad kad im ovo napravim ima da bude super, ja sam samo privremeno sijalicu oblozio folijom napravio kao sesircic Very HappyVery Happy hehe

svaka cast Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikola_Akvaristika
Akvarista



Registrovan: 16 Jul 2011
Poruke: 20
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Sre Sep 07, 2011 4:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Super odradjeno.. Odlicna ideja....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
pedjica
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 15 Okt 2010
Poruke: 8
Lokacija: Zemun

PorukaPoslao: Pon Okt 10, 2011 11:53 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Stvarno super ideja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
kostamilan
Akvarista



Registrovan: 22 Okt 2011
Poruke: 34
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Pon Nov 14, 2011 7:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Danas sam napravio istu, ubacicu sliku ovih dana.. Nikuro, da li mi treba neka posebna dozvola za upotrebu tvog patenta Smile !? Autorska prava i to Smile.. Prezadovoljan sam ovim "lusterom"!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Aquamen
Akvarista



Registrovan: 19 Dec 2011
Poruke: 411
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Pet Feb 03, 2012 11:00 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sad tek vidim ovu temu, a pre neki dan mislio ja da otvorim i prikazem svoju skoro identicnu haubu.
Posto tema vec postoji necu otvarati novu, a sto se tice dozvole za ovaj patent nisam znao da postoji pa se izvinjavam.
A i razlikuju se po tome sto je moja predvidjena za dve sijalice. ima zavrsne kape i nece visiti. Wink

Ja sam za moje akvarijume koristio cev fi. 160mm, na krajeve sam stavio zavrsnu kapu fi. 160mm koju sam presekao tacno na pola (pasuje ko d**e na nosu).
poceo sam sa fi.110mm (nasao parce u podrumu, ali mi je delovala mala pa sam zbog toga presao na veci precnik koji knap staje u regal.
Ova hauba pokriva tacno pola sirine akvarijuma (30cm) i stajace na sredini, kada se gurne na drugu polovinu mogu komotno da podignem prednje staklo za hranjenje ribica.

Isto je oblozena iznutra folijom, duzina je kao i akvarijumi (45cm), stavljena po sredini jedna rasponka i ugradjeno po dve stedne sijalice u nju.
Hauba ce kod mene samo da stoji na stakletu koje pokriva akvarijum.
Kada bi se oblepila folijom izgledala bi lepsa od bilo koje fabricke, kod mene nema potrebe za tim posto stoji u regalu i nece se videti.

Cev fi. 160/1000mm = 450din kom (ima za 4 haube od 45cm)
zavrsna kapa fi 160mm = 150din kom
sijalicno grlo = 75din kom
stedna sijalica 15W = 350din kom
1,2m Kabla = ?
Uticnica =70din kom
Foliju i lepak imao u kuci = 0din

Znaci dobio sam kompletnu hauba od 30W za nepunih 1000din, i sto je meni bilo najbitnije, sve je "DIY".
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pet Feb 03, 2012 12:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ajd ubacite koju sliku, da vidimo kako jeto ispalo a usto i po koji detalj ....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
VURDOK
Akvarista



Registrovan: 30 Jan 2012
Poruke: 275
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Sub Feb 04, 2012 11:30 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ekstra haubica
moracu loma da eksperimentisem Very Happy
dok me struja ne drmne Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Grejanje mini odgajivacnice zimi Zivadin Razno 1 Pet Sep 03, 2021 12:02 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetnicki akvarijum - mini deo priro... Lenji Lisac Početak u akvaristici 18 Pon Avg 31, 2020 4:49 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mini odgaivacnica - Baia Baia Uradi Sam (DIY) 16 Uto Avg 11, 2020 7:07 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Hauba za kotobuki akvarijum ninoslav030 Uradi Sam (DIY) 5 Pet Apr 03, 2020 10:38 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Alternathera Mini boskonet Arhiva Malih Oglasa 1 Čet Feb 20, 2020 1:41 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License