Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Neslavni pocetak Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Pandora
Akvarista



Registrovan: 27 Jul 2011
Poruke: 103
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Sep 21, 2011 6:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Najpre cu da vam predstavim svoj akvarijum,a zatim da pokusam u kracim crtama da objasnim sta se sve dogodilo.
Akvarijum je oko 55l,dimenzija 48x40x30.Imam pumpu Atman f101 i grejac koji jos nije ukljucen.Osvetljenje je Sylvania gro lux (roze svetlost daje) 8w.Podloga je kvarcni pesak.U njemu se nalazi jedna manja grana vinove loze i jedan manji kamen.

Sredinom jula mi smo napunili akvarijum,sipali Sera Nitrivec biostarter i ukljucili pumpu.Posle pet dana ubacili smo dve zebrice.Nakon jos tri dana jos dve zebrice,jednog plecostomusa i jednog corydorasa.
Skoro dve nedelje su svi ziveli srecno i veselo,a onda smo im uselili pet neonki.Vec sutradan primetila sam da pojedine neonke lelujaju,teturaju se..popodne su uginule njih cetiri.Na njima nije bilo niceg vidljivog,mada mi se cinilo da su cesto pri povrsini kao da nemaju vazduha.U narednim danima napustila nas je i peta neonka,za njom i dve zebrice,pa plecostomus,a kasnije i corydoras. Pre nepunih mesec dana od postavljanja akvarijuma,u panici zamenila sam 1/3 vode.
Da vam ne pisem o tome kako sam se osecala. javascript:emoticon('Sad')
Tokom avgusta i u prvoj polovini septembra u akvarijumu su zivele preostale dve zebrice i zuti puz jabucar.
Do sada smo dva puta menjali 1/3 vode,na svakih mesec dana.Filter cistimo vodom iz akvarijuma jednom nedeljno.
Uz sve to zaboravila sam da pomenem da sam ribice,pumpu i grejac kupila u jednoj od bolje opremljenih akvaristickih radnji u Beogradu i da mi je tamo savetovano da nikako ne sadim biljke pre nego sto akvarijum naselim ribama!? To je bilo suprotno od svega sto sam ja procitala na internetu,ali sam ipak poslusala 'iskusnog' akvaristu.
Negde sam pogresila...najpre u tome sto nisam sacekala da se isciklira akvarijum.Gde jos,ne znam... A onda sam pre neki dan otisla sa cerkicom u drugu radnju i kupila jednu biljku malenu,za koju su mi rekli da je nana i na njeno insistiranje uzela dve male japanke,a citajuci ovde po forumu,ja mislim da i ne zelim japanke,jer bih volela da imam lep zeleni akvarijum sa divnim biljkama. javascript:emoticon('Crying or Very sad')
Posle svega vise nisam sigurna ni sta sam uradila,a jos manje sta dalje. javascript:emoticon('Sad') Jedino znam da ne zelim da odustanem!

Bicu zahvalna na svakom savetu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Sep 21, 2011 6:46 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

LakiNena
Banovan
Banovan


Opomene: 1
Registrovan: 21 Jul 2011
Poruke: 297
Lokacija: Srbija,Beograd

PorukaPoslao: Sre Sep 21, 2011 6:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa da obicno 99% prodavaca je tu da ti samo proda a ne i da savet.Mislim da si prvo trebala da ga dobro iscikliras pa na jedno 15 dan cikliranja posadis biljaka i upalis osvetljenje i jos cekas da se biljkice lepo razviju pa onda ubacis test pilote.Ako je sve okej mozes nastaviti sa dodavanjem eto tako uradi i najbolje bi bilo dodati aeraciju.Neka me neko ispravi ako nisam upravu.I da ako neznas o cikliranju procitaj temu http://www.akvarijum.org/forum.....cikliranje
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Pandora
Akvarista



Registrovan: 27 Jul 2011
Poruke: 103
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Sep 22, 2011 12:15 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

LakiNena,hvala na brzom odgovoru Smile
Procitala sam deo o cikliranju jos tada,ali me je ljubazni prodavac naveo da pomislim da je sa dodavanjem bakterija bilo ok sacekati samo par dana,te useliti par ribica.Da zlo bude gore,ne poznajem nikoga ko ima akvarijum i od koga sam mogla uzeti vodu ili filter materijal.Sam djavo me je terao da postupim tako,a i cerki je to bio rodjendanski poklon,pa je to dodatno ubrzalo stvar.
Pitanje je sada:da li moram da radim sve iz pocetka?
I sta cu sa ovim dvema zebricama koje su sve nevolje prezivele za ova dva meseca?Japanke cu rado pokloniti prvom ko ih bude zeleo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Y2K986
Akvarista



Registrovan: 18 Sep 2011
Poruke: 216
Lokacija: Leskovac/Beograd

PorukaPoslao: Čet Sep 22, 2011 1:27 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Razlozi mogu biti raznorazni, ali sve mi izgleda da je do uginuca doslo zbog trovanja amonijakom. Premotaj film, da li se secas da su ribice dobijale crne nijanse po telu i po krajevima repova?
Imas rasprsivac u aq?
Zamena vode ide standardno, 1/3 na +/- nedelju dana, bez izuzetaka koje je velicine aq.
Za ubacivanje riba pa onda biljke ne postoje pravilo. Neki kazu da se biljke ubace odmah prilikom cikliranja, drugi to vole da rade kad se aq "sredi" . Ja mislim da je svejedno, odnosno, nista od toga nije pogresno.
Nema potrebe da kreces ispocetka.Proces cikliranja je vrsen, nazalost, cak i dok su ribice umirale. Neka ti ostanu u aq samo menjaj cesce vodu. Zameni trecinu vec danas, za par dana ponovo, i onda menjaj vodu na svakih nedelju dana. Ovako ne bi smelo da bude problema.
I da, ako hoces biljke u aq bez algi, 8W je mnogo malo za 55L. Procackaj po forumu ima dosta o tome.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Sep 22, 2011 5:42 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Odustati nikako Wink
Svaki pocetak je tezak i uvek se dese greske ali se sve to ispravi. Najveci problem pocetnicima stvaraju ti koji propovedaju akvaristiku pocetnik posto slabo zna sve upija misleci da je sve tako.
Prva nezgodna stvar je kupovina riba jer treba znati prepoznati zdravu ribu jer kad se kupi bolesna zna se desiti da se bolest prosiri na sve ribe u akvarijumu. Treba pazljivo posmatrati ribe, izbegavati one koje imaju skupljena peraja, koje miruju, preskociti one ribe koje imaju sumljivo ponasanje. One koje su zivahne su obicno i zdrave. I ne treba preterivati sa brojem riba, naravno u zavisnosti od litraze akvarijuma.
Ukoliko zelis akvarijum sa biljkama ima jedna stvar sto treba da se odlucis a to je podloga. Biljke mnogo lepse rastu ako je podloga bogata hranljivim materijama jer se biljka hrani korenom, baa kao i cvece u saksiji. E sad, to se postize zemljom za cvece, no da ne bi duzili pricu o zemlji za cvece razmisli da li se zelis u to upustati odnosno da se jos i s tim zezas. Nije isto ako biljke imaju zemlju u podlozi i kad je nemaju. Da te to toliko ne plasi ima i biljaka koje ce rasti i bez zemlje u podlozi ali njihov broj nije velik a time je i izbor suzen.
Misljenja sam da kad se formira akvarijum da treba sacekati dan dva pa onda ubaciti biljke i tada poceti da se pali svetlo i na kraju ribe. Takodje treba znati par stvari oko osvetljenja ukoliko se zele i biljke jer neke vole jace svetlo a neke slabije. Ne bih puno da duzim ni o tome da te previse ne bih zbunjivao.
50-tak litara je sasvim solidna litraza i tu se moze dosta lepoga namestiti i biljaka a ima i prostora za ribe...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Sep 22, 2011 6:51 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Još da dodam da bi bilo više nego korisno da postaviš neku fotku pa da uvidimo gde su greške i šta bi trebalo promeniti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sale75bgd
Urednik
Urednik



Registrovan: 03 Nov 2009
Poruke: 2083
Lokacija: Fort Mill, South Carolina

PorukaPoslao: Čet Sep 22, 2011 8:47 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo sta bih ja ucinio:
Ispraznio bih akvarijum do 1/3 od dna i prosuo tu preostalu vodu. Povadio bih sav pesak. Nasuo bih zemlje za cvece do 5mm. Kupio mrezicu za komarce i iskrojio je tacno po obliku dna. Stavio bih je preko zemlje za cvece a zatim preko toga sipao kvarcni pesak, debljine jedno 2.5 - 3cm mislim da ce biti dovoljno. Vratio bih vodu koja je bila u akvarijumu a tu jednu trecinu sto fali bih dodao sveze vode. Japanke bih poklonio ili jos bolje odneo nazad tom "prodavcu" u prodavnicu i zahvalio mu se u svom stilu (i nije mi neki stil, ne slusaj me Smile ). Filtraciju bih resio hang-on filterom, najverovatnije jer kada akvarijum profunkcionise verovatno ce biti zamenjen novim, vecim pa ne bih bas kretao sa spoljasnjim filterom. Svetlo bih pojacao sa jos dve neonke identicne toj, s'tim sto bih uzeo jednu daylight i jednu philips aquarelle. Onda bih krenuo sa sadjenjem biljaka a sa ribicama ne bih zurio. Vodu bih menjao jednom sedmicno, najkasnije 1 u 10 dana 1/3. Filter bih prao vodom iz akvarijuma tek ako primetim da je zagusen odnosno da postoje tendencije za prelivanjem. Pokusaj da odradis ovako kako sam napisao, mislim da je uputstvo dosta detaljno. Uspeh nece izostati, ja garantujem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Popaj
Akvarista



Registrovan: 06 Apr 2011
Poruke: 940
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Sep 22, 2011 9:45 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Prvo dobrodošla na forum.Meni su deca rasla uz akvarijume, pa nisam imao problema sa njihovim željama.Na to nesmeš da padneš.
Mislim da si retko menjala vodu tj,češće si prala filter.Da neponavljam što je već rečeno.Ukoliko te ne mrzi saletov savet je odličan.U suprotnom, postoji dosta lepih biljaka koje se ne sade u podlogu.Ako ubaciš još neko zanimljivo drvo i dekorišeš sa tim biljkama može da izgleda lepo.
Član Coa je skoro predstavio akvarijum vrlo lep aq. bez hranljive podloge, možda dobiješ neku ideju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Pandora
Akvarista



Registrovan: 27 Jul 2011
Poruke: 103
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Sep 22, 2011 11:58 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala svima na savetima! Ohrabrujuce je imati podrsku od ljudi koji su toliko predani svom hobiju kao sto ste vi Very Happy
Danas cu jos da iscitam sve ono sto mi nije jasno i da dooobro razmislim,mada mislim da cu uraditi upravo ovako kako je Sale rekao.Sobno bilje mi odlicno uspeva,pa cu rado pokusati i sa ovim u aq.
Zelim da moj aq bude sto prirodnijeg izgleda,mesto gde ce ribice biti zdrave i zadovoljne.Da sam htela da mucim ribe,stavila bih dve japanke u teglu sa dvorcem i Sundjer Bobom!
Ocigledno je da nisam menjala vodu kako treba Sad ali ne zato sto mi je bilo tesko,vec zato sto su me uveravali da nema potrebe cesce nego na mesec dana. Dodje mi da odem do tog prodavca i da ga nateram da popije solju vode iz mog aq!
Nisam jos slikala aq,jer me je uginuce riba jako deprimiralo,ali za koji dan bice slika.Zelim i da nabavim dobar kamen i lep panj.
Ici cu polako,korak po korak. Smile

Y2K986 @ Ovaj Atman filter ima dodatak za rasprsivac i to smo koristili od pocetka,ali smo nabavili pre neki dan i neku vazdusnu pumpu,pa cemo probati sa tim.
A sto se tice crne nijanse na telu ribica,nisam je uocila Sad Mozda zato sto mi je pocrnelo pred ocima od jadnog prizora...nije bilo ni belih tackica,a rep je mozda malo bio ostecen na jednoj zebri.Doduse,imala sam utisak da su im stomacici bili naduti,narocito neonkama!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
LakiNena
Banovan
Banovan


Opomene: 1
Registrovan: 21 Jul 2011
Poruke: 297
Lokacija: Srbija,Beograd

PorukaPoslao: Čet Sep 22, 2011 4:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da najbolja bi bila slika ali sto kaze Bojan nikako odustajati!!!!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Pandora
Akvarista



Registrovan: 27 Jul 2011
Poruke: 103
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Okt 03, 2011 8:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zdravo svima! Smile
Evo ja sam napokon nesto uradila sa svojim akvarijumom,pa hocu da to podelim sa vama.
U sustini,radila sam po Saletovom savetu,ali ne bas sve kako je on rekao.Nesto sam morala i ja da smuckam na svoj nacin Very Happy To se prvenstveno odnosi na podlogu.Odlucila sam da stavim zemlju za cvece,ali nisam je prosula po akvarijumu,vec sam upakovala u svilenu zensku carapu.
Ovako:
Image

Zatim sam nasula podlogu

Image

Vodu sam menjala samo 1/3. Ubacila sam cokot vinove loze iz napustenog vinograda i obradila je tacno po uputstvu sa foruma.Susila sam je u rerni,a zatim kuvala nekoliko puta.Dodala sam i dve polovine ljuske kokosovog oraha.Mozda ce i jedna biti dovoljna,odlucicu kasnije.Stavila sam i manji kamen lave za koji sam vezala anubiu.
To izgleda ovako:

Image

Slike nisu dobre,jer se sve odslikava u aq,ali potrudicu se sledeci put.
Dodali smo vazdusnu pumpu.
Za ove dve biljke rekose mi da je limun,ali ja bih volela da znam pravi naziv i nesto mi to ne lici na tu limun biljku...mozda gresim.Pomozite da je identifikujem.
Evo,ovde se blize vide:

Image

Sad sledi da resim pitanje rasvete,jer je tu samo jedna Sylvania gro lux od 8w sto je malo.U nedoumici sam da li da stavim stednu sijalicu i koje jacine ili jos jednu neonku koju vec imam i stednu sijalicu....Sta savetujete?
Zelim biljke ali ne previse zahtevne.
Sto se tice ribica dvoumim se da li da drzim guppy i platy,ili barbus tetrazone koje mi se jako svidjaju.Sa cime bi se tetrazone slagale?Volela bih jos jednu vrstu sa njima.
Eto,nadam se da vas nisam ugnjavila.Mozda previse komplikujem,ali sve je to iz zelje da sve bude kako treba. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Biohazard
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2011
Poruke: 353
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Pon Okt 03, 2011 8:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sto se tice odradjenog posla svidja mi se samo, bih ja od 2 kokosova oraha izbacio jedan naprimjer onaj srednji izvadi i umjesto njeg posadio malo vise biljki. A za ostalo rasvjetu i to samo stavi velicinu akvarijuma pa ce to malo iskusniji od mene prokomentaristati Wink
Svaka cast dobar posao.

Da sada sam skuzio Sorry dimenzije Smile

Nebi bilo lose da jos doda mahovine na ove kokos orahe prelijepo izgleda.
A za osvjetljenje pa mislim i ja da bih joj trebalo negdje oko 30w max koje daje negdje oko max 1800 do 2000 lumena.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Sub_Zero
Akvarista



Registrovan: 03 Sep 2011
Poruke: 88
Lokacija: Aleksinac

PorukaPoslao: Pon Okt 03, 2011 8:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ima u prvom postu podaci o akvarijumu. Smile Mislim da bi ti ukupno 30-35w zavrsilo posao posto neces neko zahtevno bilje. Moje misljenje ce potvrditi neko iskusniji a ako treba i korigovati. Wink

Inace za pocetak odlicno, stavi samo neku crnu ili tamnu pozadinu na akvarijumu i posadi jos neku biljku i bice extra.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sale75bgd
Urednik
Urednik



Registrovan: 03 Nov 2009
Poruke: 2083
Lokacija: Fort Mill, South Carolina

PorukaPoslao: Pon Okt 03, 2011 9:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sve je to lepo, cenim samoinicijativu. Ali, ako je neko rekao (ne Sale) da se stavi zemlja pa preko mrezica verovatno ima raloga zasto je to tako. Svedoci su akvarijumi. Sta se desava kada carapa istruli? E onda nastaje haos...
Moje licno misljenje je da ti nisu trebali ovi kamencici, sljunak (ne vidim lepo sta je tacno), preko kvarcnog peska. Odradite pozadinu od crnog tapeta i ne svidja mi se resenje filtracje, ali ce sluziti svrsi koliko toliko. Sve u svemu dobar pocetak Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Pandora
Akvarista



Registrovan: 27 Jul 2011
Poruke: 103
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Okt 03, 2011 9:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Biohazard,hvala na komentaru Smile
Da,i meni se cini da je taj kokos u sredini visak,ali ispod njega je jedan mali loptasti beli kamen koji drzi drvo,posto nije potpuno natopljeno.Za taj kamen bih volela da vezem neku mahovinu,a kokos cu izvaditi.
Sub_Zero hvala i tebi Very Happy
Niste mi samo rekli da li ste za stedljivu sijalicu u kombinaciji sa neonkom?

Verujem da nije bez razloga receno mrezica preko zemlje.I meni je palo na pamet da carapa moze da istruli,ali citajuci po forumu naisla sam da je neko predlozio to kao kratkotrajnije resenje,pa sam se nadala da bi to moglo da izdrzi godinu dana do generalnog ciscenja aq Confused Kao pocetniku,i to kome je lose pocelo,nekako mi je bila frka da odmah krenem sa zemljom.
Crni tapet obavezno!Samo jos da ga pronadjem...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pocetak price Milica Obradovic Početak u akvaristici 16 Pon Jan 25, 2021 9:49 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Novi pocetak sa Afrikancima Gladijator Afrički ciklidi 9 Uto Sep 22, 2020 12:50 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetak akv 128l pomoc AleksandaT90 Početak u akvaristici 4 Pet Jun 26, 2020 2:49 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetak - 27l Nebojsa92 Akvarijumi 2 Pet Maj 08, 2020 6:31 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetak 40L Trifke98 Početak u akvaristici 3 Ned Dec 01, 2019 1:43 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License