Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Početak Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Biohazard
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2011
Poruke: 353
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Pon Sep 26, 2011 2:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Danas sam isao u potragu za svijetlom. Pretrazio sam dosta al mi je najjeftinije bilo da uzmem dvije stedne sijalice i nasao sam odredjene jer sam sinoc na forumu naisao na neke seme i objasnjenja kako izracunati koliko ti svijetla treba za akvarijum. Pa sam kupio dvije stedne sijalice. Uzeo sam dvije PHILIPS-ove po 20W DAY LIGHT koje daju po 1100 lumena to je ukupno 2200 lumena sto je dovoljno za moj akvarijum od nekih 40L. Ako sam pogrijesio ili mi treba neka ispravka neka me neko upozori molim vas Very Happy

Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Sep 26, 2011 2:53 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Fiber
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Avg 2011
Poruke: 1272
Lokacija: Beograd, Vozdovac

PorukaPoslao: Pon Sep 26, 2011 5:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sto se lumena i kelvina tice ova sijalica je odlicna. E sad, mislim da ce ti dve od 20w biti ipak prejake.
U principu to ces lako testirati, postavi obe i ako za par dana primetis bujanje zelenih algi onda ti je svetlo prejako.
Mozda bi ti bolje bilo da stavis tu jednu od 20w i pored nje jednu od 10w.
Sacekaj savet nekog iskusnijeg, ovo je samo moj licni predlog. Smile
Kako si vrsio proracun, ako mozes da das primer?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Biohazard
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2011
Poruke: 353
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Pon Sep 26, 2011 6:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Duzina akvarijuma 0.50 x sirina akvarijuma 0.30 = 0.15 m²
0.15 m² x neko srednje osvjetljenje 15000 LUX-a = 2250 Limena / recimo da sijalica daje 60 Lumena po jednom Watu, sto je jednako 37,5 Wati

0.50x0.30=0.15m²
0.15m²x15000=2250
2250/60=37.5W

Znaci otprilike dvije po 20W to je 40W i svaka daje po 1100 Lumena x2 to je 2200 Lumena skoro pa skroz precizno, po mojoj nekoj racunici Very Happy Very Happy Very Happy

To bi ti bilo neko kao objasnjenje Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Fiber
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Avg 2011
Poruke: 1272
Lokacija: Beograd, Vozdovac

PorukaPoslao: Pon Sep 26, 2011 7:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Tako sam i ja racunao za sebe pa sam dosao do korektnog osvetljenja, ja na svom akvarijumu drzim trenutno T8 neonku i stedljivu od 26w,
po onome sto pise na njima imam ukupno 2200Lm, sto je u mom
slucaju 27.5Lm/l (po toj racunici sam se vodio) pa mi je zato neobicno da je i za tvoj akvarijum koji je tacno duplo manje zapremine od mog
(moj je i poprilicno ubiljen) potrebno toliko osvetljenje.
Probaj onda kako matematika kaze, pa ako krenu alge smanji i stavi jednu od 10w. Mr. Green
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Biohazard
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2011
Poruke: 353
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Pon Sep 26, 2011 8:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ma da probacu pa ono ako sta primjetim mjenjam, jer svakako nije ni skupa ta jedna dodje oko 4 eura. Kada sam ubacio biljkice i malo sam ih skratio tj. osisao jer su bile previsoke i one vrhove sam isto poubadao u podlogu jer mi je receno da ce da se prime. Do danas sam imao neku slabiju sa slabim osvjetljenjem i bilo je ok mada nije dugo tako stajalo. A danas kada sam mijenjao sijalicu primjetio sam da biljke ispustaju iz listova sitne mjehurice i iz onog mjesta gdje su presjecene a nadam se da je to O2 jer sam im ubacio CO2 onu smjesu sa secerom i kvascem i radi odlicno Smile
Neznam jel imas iskustva sa tim?

Naime zanima me sledece. Ako rasprsivac od CO2 ubacim u spoljasnji filter gdje mi stoji pumpa pa da se tu rastvara a pumpa da ga ubacuje u akvarium "dali ce imati efekta"???
Mislim da bi to moglo funkcionisati. Daj misljenje!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
rainforest
Akvarista



Registrovan: 04 Jan 2011
Poruke: 600
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Pon Sep 26, 2011 8:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moja preporuka je da uzmeš jednu od 10w i još jednu od 20W na dva prekidača pa možeš da kombinuješ: 10, 20 i 30w. Za to malo biljaka za sad ne treba ni mnogo svetla ni CO2.
Osnovna preporuka za život bez algi:
-puno biljaka odmah i sa malo svetla (10W)
-kad se bilje ukoreni posle 10 dana pojačati svetlo na 20w i krenuti sa easycarbom
-kad bilje krene sa rastom ful svetlo (30w) i dodavanje CO2 i ishrana kroz vodenu kolonu
-posle redovno orezivanje, i ostavljanje najlepših pelcera.
....šteta što si izbacio panj.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Biohazard
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2011
Poruke: 353
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Pon Sep 26, 2011 8:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dobra ideja sa dva prekidaca i tom sijalicom to cu onda i napraviti i palim koliko je potrebno. Panj cu da vratim ali drugi ovaj mi se bas i nesvidja malo neki sa granom da ide u vis bar meni ljepse izgleda.

A niste mi odgovorili ako neko zna dali ce CO2 imati efekta ako ga stavim u vanjski filter ???

I sta mislis pod ishranom kroz vodenu kolonu. Sta se tu podrazumijeva???
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Fiber
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Avg 2011
Poruke: 1272
Lokacija: Beograd, Vozdovac

PorukaPoslao: Pon Sep 26, 2011 10:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mehurici koje si video na biljci je vazduh koji biljka ispusta, nije to nista. Ako budes imao jako svetlo primetices dosta tih mehurica po biljkama, to je tzv. perling. Smile

Pod pojmom ishrana kroz vodenu kolou Rainforest je verovatno mislio na prihranu tecnim djubrivom. A njih ima raznih i na tebi je da odlucis koje ces koristiti kad dodje vreme za to.

Sto se CO2 tice, najbolje bi bilo kad bi crevo iz reaktora doveo direktno do pumpe, pa da onda pumpa usitnjava mehurice. Licno nisam ovo nikad radio posto nemam potopnu pumpu, pa sacekaj da ti odgovore iskusnije kolege. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Biohazard
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2011
Poruke: 353
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Pon Sep 26, 2011 10:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Super hvala na odgovorima evo upravo sam zavrsio sa citanjem teme o CO2 i bas sam to procitao da je najbolje staviti dovod na usis potopne pumpe da ona razbije mjehurice u sto sitnije i da ce tek dada da ima pravi efekat pa cu to i da pokusam. Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
bobancewa
Akvarista



Registrovan: 18 Sep 2011
Poruke: 35
Lokacija: Novi Bečej

PorukaPoslao: Uto Sep 27, 2011 8:51 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

evo i ja da se ubacim u ovu temu jer i ja imam isti problem osvetlenje,naime akvarijum mi je 80x30x36 dubina kakve sijalice da stavim da li može ovakve štedljive kao što je naveo Biohazard,naravno biće biljni akvarijum
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Popaj
Akvarista



Registrovan: 06 Apr 2011
Poruke: 940
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Sep 27, 2011 9:42 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da ne prepisujem tekst koji je napisao RF, savet važi za obojicu.
@bobancewa,
ti možeš da staviš tri od 20w(2+1), pa da kombinuješ.Ne preterujte sa jačinom dok vam je aq. mlad.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Biohazard
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2011
Poruke: 353
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Uto Sep 27, 2011 1:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@bobancewa
Momci su u pravu 100% nije mi palo to odmah na pamet al kako rece @rainforest i @Popaj
najpametnije je rasvjetu podijeliti na dva prekidaca i koristis po potrebi. Ja se danas bacam na pravljenje poklopca sa osvjetljenjem pa cu da stavim slicice kada bude gotovo Wink
Ja trenutno imam samo jednu ovu stednu od 20W 1100Lumena u lampi koja je iznad akvarijuma i uperena je direktno prema njemu i koliko za sada mogu da primjetim da se sve odvija kako treba. Jer na biljkama vidim dosta mjehurica znaci da rade svoj posao Very Happy A vidim i da mi je iz nane poceo cak da raste novi list sto je pravo dobro za kratko vrijeme.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Biohazard
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2011
Poruke: 353
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Uto Sep 27, 2011 1:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo pitanje za malo strucnije. Zanima me kako uskladiti dan - noc ??? Zapravo koliko dugo treba da bude ugaseno a koliko dugo upaljeno svjetlo tokom 24hi kada je najbolje gasiti i paliti da se uhvati neki ritam. Jel to toliko bitno pretpostavljam da jeste a nisam nasao da je itko o tome komentarisao.
HVALA UNAPRIJED.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Y2K986
Akvarista



Registrovan: 18 Sep 2011
Poruke: 216
Lokacija: Leskovac/Beograd

PorukaPoslao: Uto Sep 27, 2011 2:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Fotoperiod moras da uradis tako da ti sve biljke fino rastu i da nemas algi.
E sad, to je veoma specificna stvar. Ima kolega kojima svetlost radi i do 16h bez prekida, dok je nekima i 8h sasvim dovoljno. Neki ne prave pauze uopste, nek iprave pauze u toku dana. Ja propagiram da je fotoperiod nesto sto svaki akvarista mora da "pronadje", i da niko sa tacnoscu ne moze da ti kaze koliko bas za tvoj aq treba da bude fotoperiod.
Najbezbednije je da krenes od nekih 6,7 sati dnevno, da vidis kako se biljke ponasaju i da vremenom posmatras i eventualno povecavas.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Fiber
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Avg 2011
Poruke: 1272
Lokacija: Beograd, Vozdovac

PorukaPoslao: Uto Sep 27, 2011 2:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Foto period ne bi trebao da ti bude duzi od 12h, a uglavnom je on od 10 do 12h dnevno.

Najbolje ti je da pocnes postepeno, recimo od 10h dnevno, pa ako vidis da nema prevelikog rasta algi i imas potrebu da produzis fotoperiod onda ga podignes na recimo 11h, ako nakon toga krene bujanje onda smanji. Samim biljkama je dovoljno 6-7h svetla da bi uspesno vrsile fotosintezu, tako da ako hoces mozes da drzis akvarijum osvetljen i manje od 10h.

A kada ce svetlo da se pali i gasi i nije toliko bitno, to odredi ti po svojim potrebama, neko akvarijum koristi kao budilnik. Very Happy Meni se licno pali u 11h, a gasenje je u 22h. Kad uhvatis neki ritam dan-noc nemoj ga menjati cesto, uslovi moraju da budu sto prirodniji, u prirodi sunce manje vise izlazi i zalazi uvek u isto vreme. Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Početak - Rio 125l savet za odabir ri... MiskoBG Početak u akvaristici 2 Ned Avg 06, 2023 9:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ponovni početak nakon dugog niza godi... dragoljub Početak u akvaristici 0 Pet Jan 20, 2023 1:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Moj početak (Juwel 125, Tanganjika šk... dejanVuk Početak u akvaristici 10 Sre Okt 12, 2022 2:12 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Početak- Juwel Primo 60 roachdani Početak u akvaristici 2 Ned Okt 10, 2021 9:05 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ponovo početak marinko Akvarijumi 1 Čet Feb 25, 2021 4:22 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License