Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 pomoć oko osvetlenja Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
bobancewa
Akvarista



Registrovan: 18 Sep 2011
Poruke: 35
Lokacija: Novi Bečej

PorukaPoslao: Pon Sep 19, 2011 10:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

molim iskusne akvariste da mi pomognu oko osvetlenja
akv. mi je od nekih 84l,da li je dovoljna ova neonka Sylvania Gro-Lux T5 - 24W 550mm za bilje i osvetlenje ili
mora i još jedna od 18W


hvala unapred
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Sep 19, 2011 10:08 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

krcko
VIP



Registrovan: 14 Avg 2010
Poruke: 416
Lokacija: novi beograd

PorukaPoslao: Pon Sep 19, 2011 10:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Neko čita, a neko već sažvakano pita.
http://www.akvarijum.org/forum.....t6500.html[/url] Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
bobancewa
Akvarista



Registrovan: 18 Sep 2011
Poruke: 35
Lokacija: Novi Bečej

PorukaPoslao: Pon Sep 19, 2011 10:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nemoj tako prijatelju ja sam konkretno pitao za ovu neonku Sylvania Gro-Lux T5 - 24W da li ona može za bilje i da li je ona sama dovoljna pošto ima dosta lumena ili kako već,čitao sam ja dosta po forumu ali nisam našao konkretno za moj problem ništa

zato je ovo forum da pitamo i da pomognemo,a ne da ponižavamo one koji nemaju pojma


hvala u svakom slučaju
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
mdacha80
Banovan
Banovan


Opomene: 3
Registrovan: 11 Mar 2011
Poruke: 219
Lokacija: Pirot

PorukaPoslao: Pon Sep 19, 2011 11:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

bobancewa svaka cast na odgovoru
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
rainforest
Akvarista



Registrovan: 04 Jan 2011
Poruke: 600
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Pon Sep 19, 2011 11:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bobane...
Ne znam kako ti, ali ja volim da ukapiram suštinu stvari pa da sam izračunam i isprojektujem tačno ono što mi treba.
Ne volim kad mi neko da savet tipa to je tako i gotovo, tako uradi i ćuti.
Više volim da znam zašto i kako, onda sam na svom terenu.
Kad pročitaš linkovanu temu mnogo će ti biti jasnije kako rasveta utiče na biljke i sam ćeš znati šta ti treba.
Ali evo, na te tvoje dve svetiljke dodaj još dve štedljive od 20W, 6000K+ i za svaku napravi prekidač. Kako ti se biljke budu razrastale pojačavaćeš svetlo od 0.3W/l do1w/l
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Fiber
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Avg 2011
Poruke: 1272
Lokacija: Beograd, Vozdovac

PorukaPoslao: Pon Sep 19, 2011 11:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kolicina osvetljena ti najvise zavisi od zahtevnosti biljaka koje planiras da gajis.

Ako imas biljke koje traze jako osvetljen akvarijum onda ti treba sto vise lumena po litru (tacnije preko 30), ako pak imas biljke koje traze srednje osvetljenje onda ti treba izmedju 20 i 30 lumena. Po tome odredjujes kakvo ce tvoje osvetljenje biti.

Probaj da saznas koliko tacno tvoja neonka daje lumena, a ako ne mozes onda se pridrzavaj nekog pravila da T5 neonke daju 70l/w, odnosno tvoja po tome ima oko 1680 lumena, sto znaci da je tvoj akvarijum na granici srednje osvetljenosti (20Lm/l). Probaj da pored te neonke ubacis jos jednu stedljivu sijalicu od recimo 15w pa vidi kako ce se stvari odvijati dalje. I naravno kupi ili napravi refleksionu povrsinu da bi ti se sto vise svetla odbijalo u vodu umesto u haubu. Prati stanje i ako dodje do naglog rasta zelenih algi smanji svetlo (stavi neku slabiju stedljivu). I obavezno uzmiaj stedljive od 6500k ili vise.

Nadam se da sam pomogao, ako sam pogresio neka me neko iskusniji ispravi. Inace, odredjivanje osvetljenja je jedno od tezih stvari u akvaristici pa je njemu potrebno posvetiti mnogo paznje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
bobancewa
Akvarista



Registrovan: 18 Sep 2011
Poruke: 35
Lokacija: Novi Bečej

PorukaPoslao: Pon Sep 19, 2011 11:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pomogli ste mi hvala Vam,razrešio sam neke nedoumice oko neonki

hvala još jednom

izmenio sale75bgd (urednici su tu da procene treba li lock ili ne, u ovom slucaju ne)
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
bobancewa
Akvarista



Registrovan: 18 Sep 2011
Poruke: 35
Lokacija: Novi Bečej

PorukaPoslao: Sre Sep 28, 2011 1:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

danas sam kupio dve štedljive sijalice od po 26W jedna menja običnu sijalicu od 130W na njima piše 6400K i 1550lm,molim nečije mišjlenje u vezi ovoga
akvarijum je 80x30 i 36 dubine a od biljaka biće

Anubias barteri var. nana 2 kom.
Echinodorus Rose 2 kom.
Hygrophila polysperma Sunset 2kom
Ludwigia arcuata 3kom
Christmass moss 1 kom.
Lotus tiger red 1 kom.
Flame moss 1 kom.
Echinodorus tenellus 15 struka
Rotala rotundifolia/ green 10 pelcera
Limnophila sessiliflora 5kom
Cryptocoryne parva 1kom

e sad čisto mišljenje da li je dosta ili treba još jedna sijalica

hvala
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
CTale
Akvarista



Registrovan: 28 Jul 2010
Poruke: 481
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Sep 28, 2011 1:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako pravilno rasporediš i biljke i osvetljenje - trebalo bi da je dosta.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
bobancewa
Akvarista



Registrovan: 18 Sep 2011
Poruke: 35
Lokacija: Novi Bečej

PorukaPoslao: Sre Sep 28, 2011 3:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

hvala na odgovoru sad mi je lakše
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Praćenje od početka uz pomoć tropica ... sallediznilend Početak u akvaristici 0 Pon Feb 14, 2022 8:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoć oko novog akvarijuma Zmaj Početak u akvaristici 0 Čet Apr 08, 2021 9:18 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Molim za pomoć Biljana_bilja Početak u akvaristici 9 Ned Nov 15, 2020 3:11 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoć oko redanja materijala - Atman ... obarhar Filteri i pumpe 3 Sre Okt 28, 2020 11:32 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka branem pomoć oko algi branem Akvarijumi 17 Uto Sep 08, 2020 8:38 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License