Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Neslavni pocetak Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
sale75bgd
Urednik
Urednik



Registrovan: 03 Nov 2009
Poruke: 2083
Lokacija: Fort Mill, South Carolina

PorukaPoslao: Pon Okt 03, 2011 9:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ali ste krenuli sa zemljom, u doduse izmenjenom obliku upotrebe. Nema generalnog ciscenja akvarijuma, inace. To ovde nigde nisi mogla procitati! To se ne radi bez neke preke, uzasno preke potrebe. Sto se tapeta tice, ima ga u svakoj knjizari, a poslacu vam pp gde ga ima najjeftinije. MAda vama i ne treba neka dimenzija da bi bilo Bog zna koliko jeftinije.
Da, kokos je lep i samo sa rupom, ribe uzivaju da se zavlace u njega. Meni se u njemu mreste mnogi, kada stignu na red od ancija. Ne znam zasto vecina sece kokos na pola i trudi se da pravi nekakve krovove kucica i razne druge oblike po akvarijumu. Jednostavno nije prirodno...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Okt 03, 2011 9:43 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Biohazard
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2011
Poruke: 353
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Pon Okt 03, 2011 10:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako imas mjesta na poklopcu pored postojece neonke mislim da bi bilo bolje da stavis jos jednu neonku ali ako nema mjesta moze i stedna. Kod mene su inace samo dvije stedne Philips-ove po 14w koje daju po 800 limena to je dovoljno a akvarijum je samo malo plici od tvog a sirina i duzina su skoro iste i 2-3 cm razlike. A ako imas bas mjesta kao sto su meni savjetovali stavis obje neonke i jednu stednu na dupli preklidac pa sebi stimas i palis po potrebi u zavisnosti koliko ti treba. Evo kako sam ja rijesio moj poklopac sa dvije stedne. I bitna je folija da se svijetlost ne rasipa.
http://www.akvarijum.org/forum.....svjeta.jpg

I da, nije bas ovo krupno kamenje lijepo. Povadi ga i stavi sitnije granulacije mozda 3-5 mm. Kod mene ide prvo podloga zemlja serina, pa ide sitni kamen granulacije 1-2 mm pa po njemu ide 3-4 mm samo jer mi se vise svidja od onog sitnijeg. 1-2 je bas presitno a sa ovim od 3-4 mm je lakse i podlogu cistiti Wink
Kao sto kaze SALE bitno je da izgleda sto prirodnije.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
tusta
Akvarista



Registrovan: 14 Sep 2011
Poruke: 346
Lokacija: Pojate

PorukaPoslao: Pon Okt 03, 2011 10:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

mislim da ce ti biti dovoljna jedna stedna sijalica od 20 ili 25 w, ali pazi sta uzimas, ja sam u svom akvarijumu od 100 l. ubacio samo dve od 25 w i biljke prosto lude, bez ikakve hranljive podloge, samo pesak.

Svi favorizuju filipsove stedne, ne kazem da su lose, daleko od toga, ali su se kod mene pokazale izozetno dobro i stedne marke Vitoone a daleko su jeftinije... Konkretno,
Vitoone stedna od 20W 6400K (daylight) ima lumen 1080 i u kombinaciji sa tvojom Sylvania gro lux bice sasvim dovoljno za nezahtevne biljkice i tu litrazu aq... probaj tako, pa uvek kasnije mozes da dodas jos jedno sijalicno grlo, ali mislim da ti nece biti potrebno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Pandora
Akvarista



Registrovan: 27 Jul 2011
Poruke: 103
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Okt 03, 2011 10:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

sale75bgd @ Izvinjavam se,mozda sam se pogresno izrazila kad sam rekla generalno.MIslila sam na ovo:
"Godisnje odrzavanje akvarijuma je veoma retko pa mozemo reci da je ujedno i generalno jer podrazumeva vadjenje svega iz akvarijuma, pranje akvarijuma ( sircetom, sonom kiselinom, hipermanganom .... ), zamenom hranljive podloge, proverom silikona i spojeva stranica itd. Generalno odrzavanje akvarijuma primenjujemo i ako dodje do pomora faune u akvarijumu usled prevelike koncentracije amonijaka ili neke bolesti." -nikouro

Necu praviti kucicu od kokosa Smile A kako je kokos zavrsio presecen na pola,bolje ne pitajte Very Happy
Imam jos dosta da ucim,jer sam ovo shvatila ozbiljno,al bojim se da sad ne napravim slucajne greske nerazumevanjem necega...nadam se da ce sve biti ok.

Biohazard@ Poklopac ce izgleda morati nov da se napravi,jer nismo zadovoljni postojecim,pa cemo isplanirati mesto za postavku rasvete.Citala sam sad o watima i lumenima,pa cu proracunati nekako.
Sto se tice podloge,i kod mene je najpre kamen sitnije granulacije,pa preko njega granulacije 3-4 mm.Kamencici su valjda obican sljunak iz reka (nisam sigurna,kupila sam).To je bila muzeva zelja da pesak bude tamniji Smile

Tusta,hvala na savetu.Ne mora da znaci da jedna ista stvar uspeva podjednako kod vise njih,ali mi jako znaci kad mi neko konkretno kaze iz svog iskustva.Na osnovu vasih saveta imacu bar orijentir u kom pravcu da krenem!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sale75bgd
Urednik
Urednik



Registrovan: 03 Nov 2009
Poruke: 2083
Lokacija: Fort Mill, South Carolina

PorukaPoslao: Pon Okt 03, 2011 10:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

OMG ne prodaju valjda i sljunak Smile
Generalno ciscenje akvarijuma ne postoji i nema potrebe da se radi, NIKAD. Cak i pri preseljenju u novi stan pa tokom niza problema usled pucanja prednje stranice akvarijuma itd itd nisam menjao nista u svom akvarijumu. Svaka bolest se leci, a koncentrraciju amonijaka smanjujemo prostim menjanjem vode. Nema generalnog ciscenja akvarijuma i ne treba ga raditi! Ne postoji godisnje odrzavanje akvarijuma, to je skroz pogresan termin. Akvarijum se odrzava svakodnevno odnosno prilikom zamene vode, a po licnom nahodjenju. Praznjenjem akvarijuma, upotrebom hemije i ostalih stvari ubijamo sve korisne (nitrifikacione bakterije). Zato sam te i savetovao da ostavis stare vode. Kada sam se selio trudio sam se da filter masu odrzim "zivom". Imala je vazduh, vodu, ostavio sam "stare prljave vode" pa sam opet imao problema zbog eto "generalke" odnosno praznjenja akvarijuma koje zbog preseljenja nisam mogao obici nazalost. Svakom problemu treba naci uzrok a ne treba gubiti vreme baveci se posledicama.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Pon Okt 03, 2011 11:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pocetnicki trud formiranja akvarijuma, svaka cast. I pocetnicke greske koje su neminovne. Primecujem da si dosta citala u vezi odrzavanja akvarijuma na forumu, no, medjutim, ...
Nastavi i dalje da iscitavas tekstove, prikupljas informacije i donekle ces i sama uz nasu pomoc iznaci resenje za mnoge stvari.
Trenutno poboljsanje situacije po meni je promeniti ,sljunak, podlogu ako se ne varam ,suvise je krupna i drugo poradi na osvetlenju akvarijuma, pogotovo ako zelis da je biljni s ribicama. Ne zuri u kombinaciji ribica jel i tvoja litraza odredjuje vrstu i kolicinu ribe koju mozes staviti u akvarijum. Nadam se da sam donekle iskristalisao neke stvari a evo jedno od mojih resenja, za pocetak, malo ideje kako ja to radim, a naravno pogledaj i kod drugih, srecno...
http://www.akvarijum.org/forum.....t1403.html
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
rainforest
Akvarista



Registrovan: 04 Jan 2011
Poruke: 600
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Uto Okt 04, 2011 1:37 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo i mog saveta, tj kako ja radim, a radim ovo skoro svaki dan.

Nigde nije rečeno kakva zemlja za cveće. Prodaje se i humus kao zemlja za cveće. Koristi se dakle treset. Ja koristim mešavinu belog i crnog treseta sa dodatkom gline.
Treset najpre dezinfikujem u mikrotalasnoj. 1 litra se vrti 5min na 800W(brže mi je nego da ga kuvam). U tresetu ima svašta, bolje je sve u startu pobiti.
Za akvarijumsku upotrebu treset se pomeša sa vodom, da odstoji preko noći. Procedi se i tako se mokar slaže po dnu. Svaka kupovna smeša treseta ima dodato brzorastvorljivo NPK djubrivo u solidnoj koncentraciji. Ono odmah dospe u akv. vodu i u startu imamo alge. Ispiranje treseta nas oslobadja ovog brzorastvorljivog npk, ostaje samo organika i koja će vremenom postepeno hraniti koren biljaka.
Dalje preko treseta pobacam osmokot (Osmocote®). To je npk djubrivo upakovano u posebne granule i oslobadja npk osmozom kroz zid membrane veoma polako i traje od 6-12 meseci. NPK se na ovaj način dozira polako u željenoj koncentraciji kroz dug period. Preko toga sipam i domaći "slavol", korisne bakterije neophodne za koren biljaka.
Preko treseta koji je u sloju 5-10mm ne stavljam mrežu već odmah šljunak granulacije 2-4mm u debljini 4-5 cm. Treset isplivava iz šljunka samo ako se stavlja suv. Kad se kasnije svo bilje razraste i korenom prožili mrežu pa se iz nekog razloga bilje premešta, mreža je problem.
Sledeće na redu su biljke prednjeg plana.
Ako se planira prednji plan sa HC, gloso ili eleocharis, napuni se voda da podloga tek ogrezne u njoj, tj da su gornji slojevi šljunka tek mokri. Na tom nivou se sadi HC, gloso ili eleocharis za prednji plan. Posle sadnje se postavi najlon preko vrha da drži vlagu i uključi se svetlo i ostavi se mesec dana da HC, glosa ili eleocharis emerzno gusto popuni površinu. Redovno se svakodnevno orošava i provetrava. Za ovo vreme se paralelno, prokuvan panj u drugom sudu ostavi da se napije vode. Ako imamo svetlo i za taj sud, možemo odmah vezati i mahovinu za njega da se razraste. Isto tako ako planiramo kamenje sa mahovinom, riciom ili monoseleniumom to odmah pripremamo i držimo da se razraste u tom sudu.
Kad imamo dobro raširen i ukorenjen tepih HC-a, glose ili eleocharisa, postavljamo panj na svoje mesto kao i razraslo kamenje sa mahovinom, riciom i monoseleniumom. Sad sadimo biljke srednjeg i zadnjeg plana. Odmah veliku i planiranu količinu, jer dobar biljni start sprečava pojavu algi i omogućava brže uspostavljanje ravnoteže.
Nalivamo vodu, polako. Voda će biti verovatno mutna, pa je crevom izbacujemo i sipamo novu. Uključimo filter da se razbistri i da kreće cikliranje. Podloga je već puna bakterija (slavol) i cikliranje ide brzo.
Prvih nedelju dana koristimo slabiju rasvetu (0.3-0.5w/l) dok se bilje ne prilagodi, ukoreni i ne startuje. Ubacujemo algare i puževe komunalce. Najbolji su malezijski puževi. Posle toga pojačavamo rasvetu na 0.5-1w/l.
U ovom trenutku krećemo sa easycarbom. Pola preporučene minimalne doze i polako u roku 7 dana povećavamo do minimalne preporučene doze.
Kad bilje vidno krene krene , posle recimo dve nedelje krećemo sa makro i mikro elementima i eventualno sa CO2. Sada možemo ubaciti i ribe.

Sve ovo može i odmah u jednom danu ako se koristi kontejnersko presadjivanje biljaka koje sam razvio :
http://www.akvarijum.org/forum.....t3658.html
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Pandora
Akvarista



Registrovan: 27 Jul 2011
Poruke: 103
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Okt 04, 2011 1:39 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

No 1 @ Hvala na pohvali i na sugestijama.Divne biljke u Vasem aq i kozice koje bih i ja volela da imam u svom aq jednog dana.

Paznja svih vas je od velike pomoci.Obavesticu vas o daljim koracima Smile

Rainforest@ Imacu na umu ovo iscrpno objasnjenje kad budem formirala sledeci aq,jer bojim se da je sada kasno da krenem toliko ispocetka buduci da je ova moja prica pocela jos u julu ove godine.Sad cu probati da ispravim greske,pa cu uciti usput i,o tom potom,pripremati se za takav ozbiljan pristup za kasnije.Zahvaljujem Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pocetak price Milica Obradovic Početak u akvaristici 16 Pon Jan 25, 2021 9:49 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Novi pocetak sa Afrikancima Gladijator Afrički ciklidi 9 Uto Sep 22, 2020 12:50 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetak akv 128l pomoc AleksandaT90 Početak u akvaristici 4 Pet Jun 26, 2020 2:49 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetak - 27l Nebojsa92 Akvarijumi 2 Pet Maj 08, 2020 6:31 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetak 40L Trifke98 Početak u akvaristici 3 Ned Dec 01, 2019 1:43 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License