Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Bele tackice na blek moli Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Biohazard
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2011
Poruke: 353
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Pon Okt 10, 2011 5:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima. Jutros sam primjetio kod black molly-a bijele kao pjegice po tijelu. Isto kao neke gljivice . Imam muzjaka i zenku i kod muzjaka su uocljivije a kod zenke se slabije vide. Sve je normalno hranjenje isto kao prije mjenjanje vode, temp. I samo sam vidio kod njih dvoje.
Dali je to neka bolest ili mi se prividja Very Happy

Hvala svima unaprijed.

Promenjen naziv teme [edit by Bojan]
Naslov mora biti precizan
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Okt 10, 2011 5:01 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

edmond.vujic
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2011
Poruke: 93
Lokacija: Pancevo

PorukaPoslao: Pon Okt 10, 2011 6:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moguce da je Ichthyophthirius Multifiliis ili Saprolengija zavisi od ribe ako su bele tacke onda je Ichthyophthirius Multifiliis a ako su plave onda je Saprolengija ako je Ichthyophtirius Multifiis onda stavi Ichthyoex negde 2ml na 10 litara a ako je Saprolengija onda stavin Saproex i negde slicnim metodama a ako ovo nemas u pet shopu onda stavljaj svaki dan 2 supene kasike soli i povecaj temperaturu
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Biohazard
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2011
Poruke: 353
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Pon Okt 10, 2011 6:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bijele su to tackice kao sitne pjegice. Potrazicu to ako nenadjem probacu sa soli jel to sta opasno i moze li preci na druge ribice. jer i ove sto im se to pojavilo su bas zivahne i jedu redovno i sve su ok.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
edmond.vujic
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2011
Poruke: 93
Lokacija: Pancevo

PorukaPoslao: Pon Okt 10, 2011 6:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evoo:
Ichthyophthirius Multifiliis

Ovo, najpoznatije oboljenje riba izazivaju veoma sitni, ali okom ipak vidljivi paraziti koji za kratko vreme celo telo ribe prekriju belim, gusto rasporedjenim tackama. Bolest je lako primetiti iako ribe u pocetku ne gube mnogo od svog uobicajenom ponasanja. Najbolje je odmah leciti ceo akvarijum, jer je nemoguce odrediti jesu li paraziti stvorili ciste iz kojih ce u vodu osloboditi svoje plivajuce forme, opasne po druge jos ne zarazene ribe. Bolest se uspesno leci tzv. plavim lekom odnosno Ichthyoex-om.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Biohazard
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2011
Poruke: 353
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Pon Okt 10, 2011 8:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ok hvala idem sutra to potraziti.
Jel mozda zna neko kako su to dobile od cega se to stvori ili sam ih kupio takve mislim zarazene. Ako sam ih kupio zna li neko od cega se to stvara da nebih napravio gresku jer uskoro pravim veci akvarium.

Hvala
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
deak
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2010
Poruke: 1533
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Pon Okt 10, 2011 9:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kad se kupuje nove ribice pozeljno je da su u karantenu min 14 dana pa tek onda ako nema nikakvih problema prebaciti u glavni akvarium. Ribice mogu od algi do bolesti sve i svasta da unesu u akvarium. U karantenu mozes da stavis so.
Mozes da uneses ako si nedavno kupio ribice. To je u svakom akvariumu samo ako nesto nevalja i ribice oslabe to se pojavi na njima. Brzo se sire jer kad se uhvate za telo ribica i razviju otpuste se i padne na dno gde pocne da se mnozi (deli), malci se na kraju izlegu i pocnu da plivaju u vodi i napadaju opet ribice.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Biohazard
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2011
Poruke: 353
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Pon Okt 10, 2011 9:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E ovako. Posto ste vi ipak strucniji od mene molio bih vas da mi pomognete. Uskoro pravim novi, veci akvarium za par dana pa sta da radim. Dali se ta bolest i alge mogu uvuci i filter jer bih volio da iskoristim malo vode iz ovog starog da mi krace traje proces cikliranja. Sada mi je akvarium oko 35L a pravim od 110L. Imam i biljaka nesto malo pa sta stim. Baciti ili je ok da stavim u novi akvarium posto i na njima ima malo koncaste alge.

Sve sugestije bilo pozitivne ili negativne su dobro dosle.

Hvala unaprijed.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
deak
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2010
Poruke: 1533
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Pon Okt 10, 2011 10:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovako bih ja odradio da sam na tvom mestu.
Novi akvarium bih namestio skroz, znaci podloga, bilje, filter, osvetljenje itd. Pustio bih da se ciklira min 7dana. Posle toga bih uzeo 1/5 vode iz starog akvariuma i dosipao bih u novi, a moze i da se iz starog filtera izcedi malo u novi filter i ranije ce se aktivirati. Za svaki slucaj bih pustio min 14 dana samo da se vrti voda u novom akvariumu.

Biljke mozes da operes ali od toga alge se nece povuci a i bolest moze da se prenese. Najbolje bi bilo da biljke operes u slabom rastvoru hipermangana i tako prebaciti u nov akvarium. Kod novog oformiranog akvariuma alge uvek buknu jer biljke jos nisu preuzeli preradjivanje nitrata tako da alge dotle uzivaju. Nakon izvesnog vremena biljke ce preuzeti preradjivanje i alge ce se povuci al ne skroz, oni su uvek u blizini Wink.

Koncaste alge jos ni sam nisam nasao 100% resenje kako ih se osloboditi al jos experimentisem tako da o tome kasnije kad i uspem da ih savladam.

E sad stizemo do glavnog dela jer ti imas problema sa ichtiom. Stari akvarium bih razmontirao povadio sve iz njega oprao i vratio nazad 2/3 stare vode i 1/3 nove odstajale vode. vratio bih unutra ribice al sad bih ubacio jednu supenu kasiku soli na 100l i poceo bih lecenje ili sa FMC ili drugi lek protiv ich (vazno je da se pocne lecenje). Kad sam odradio tretman promenuo bih 50% vode i tako bih ostavio min 7 dana taman novi akvariumu menjas vodu. Uzmem iz izlecenog akvariuma vodu i dosipam u novi 1/5. Za vreme lecenja pojacavam ribicama hranu tipa malo vise proteina i ako si u mogucnosti zive hrane da im se imunitet poveca. Sve ovo treba polako i osmisljeno odraditi da ribice ne dozive previse stresa.

Ako jos nemas novi akvarium lecenje pocni odmah da radis na bolesnim ribicama (bez razmontiranja starog akvariuma nego posebno).

Nadam se da sam pazio na svaki detalj.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Biohazard
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2011
Poruke: 353
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Pon Okt 10, 2011 11:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ok sve mi je jasno i krecem sa realizacijom sutra. Samo jedno pitanje znaci ove oboljele ribice moram da prebacim u neki jos manji akvarium i tu da ih lijecim ili u ovom sa svim ostalim ribicama. Imam tetre 5 kom. plate 2 kom. moli 2 kom. anci 2 kom. koridoras 2 kom. i dvije pengasius 2 kom. dali mogu da pocnem tretman da ih nista nerazdvajam ili da ih odvojim??
Hvala puno na detaljnom odgovoru Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Biohazard
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2011
Poruke: 353
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Uto Okt 11, 2011 8:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Danas sam bio u pets shopu i pitao ih za bijele tackice na ribicama i dali su mi neki lijek koji je kako i pise na njemu namjenjen za te tackice. To je jedina radnja u kojoj se i moze naci nesto kako treba. Lijek se zove TetraMedica ContraSpot. Plave je boje.
Dali ovo valja za ovu bolest ribica???
Nadam se da nije stetno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
deak
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2010
Poruke: 1533
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Uto Okt 11, 2011 8:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zapravo ne znam da ti kazem jer nisam nikad radio sa tim lekom. Ako pise da je za to ondak odradi tretman. Ako su ti sve ili vecina ribica bolesni odradi na ceo akvarium.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Biohazard
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2011
Poruke: 353
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Sre Okt 12, 2011 2:31 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Na ceo sam i odradio pa sta bude jer jedino primjecujem da ajkulice nedaju nikakve simptome. Sorry malo sam popio pri ovom odgovoru jer je reprezentacija igrala veceras al fute naduju proci ko smo mi ustvari Very Happy Niko i nista hehehehhe. sorry zbog off-a.pomalo im naspem soli i ovo sam ubacio al vidjecemo rezulatate za par dana. Mada mislim da je ovo kod nas pocetna faza i da rezultati dolaze jako brzo. jer vidim da na par ribica nema vise bjelih tackica gje je vec bilo. Ustvari sam danas zamijenio pola vode izbacio aktivni ugalj jer je prodavac rekao da ga uklonim prilikom tretmana i ubacio lijek i vec veceras vidim da je to ok sve su veselije Very Happy Nadam se da ce sve biti ok.
Ovako pise na kutiji "citiram"
Doziranje , 5ml na 10L, Jaka oboljenja 10ml na 10L, Crvena neonka 5ml na 40L,

Jedno lijecenje traje 5 dana i pocinje jednokratnom dozom u jednom danu.

Jel to znaci da svaki dan trebam davati istu dozu???
ILi kako vec ???
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
deak
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2010
Poruke: 1533
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Sre Okt 12, 2011 10:21 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislim da ne treba svaki dan da stavis unutra lek dosta je bio ovaj prvi dan. Aktivni ugalj skupi lek sto nije dobro tako da su ti dobro rekli. Sad 5 dana nista ne ceprskas oko akvariuma ni ne menjas vodu posle toga ako ima vidnih problema ili se vraca ondak ponovo odraditi tretman.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Fiber
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Avg 2011
Poruke: 1272
Lokacija: Beograd, Vozdovac

PorukaPoslao: Sre Okt 12, 2011 10:32 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I ja sam nedavno imao problem sa tim tackicama, al sam ih srecom uspesno izlecio.
Prvo sam tretirao ceo akvarijum sa Ichtyoexom i nakon 14 dana sam ponovio tretman iako su se tackice sa riba povukle posle tog prvog tretmana (dobio sam savet da se nakon 14 dana parazit ponovo izleze i pocne da napada ribe, pa je lecenje na 14 dana preventivno).
Drugi tretman sam obavio sa tim Tetrinim lekom koji imas i nisam imao nikakve probleme, a dozu sam sipao samo jednom za 5 dana. Na uputstvu ovog mog leka pise

"Lek dozirati samo jednom, dok sam proces lecenja traje 2-5 dana zavisno od stadijuma bolesti. Ako nema naznaka oporavka tretman ponoviti".

Tako da sipaj prvog dana, upali filter i areaciju da voda sto bolje cirkulise i prati promene. Ako se ribe izlece posle prvog tretmana (nakon 5 dana) 14. dana obavezno ponovi tretman i posle toga vise ne bi trebalo da imas problema. Tokom perioda izmedju lecenja nemoj ubacivati nista novo u akvarijum, ni stanovnike ni dekoraciju i nikakve preparate. Samo ubaci aktivni ugalj u filter da pokupi ostatke leka i izbaci ga nakon 24h. Ja sam tako izlecio ribe (mada sam ostao bez jata neonki, al one su osetljive dosta, a sa njima sam bolest i uneo).

Nadam se da sam malo pomogao, ovo ti je moje iskustvo i radio sam isto sto sam ti ovde opisao. Naravno, ne garantujem da ce u tvom slucaju lecenje biti 100% uspesno, svaki akvarijum je prica za sebe, da ne bude posle da sam ja kriv ako dodje do nekih problema. Smile

Nadam se da ces izleciti ribice. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Biohazard
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2011
Poruke: 353
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Sre Okt 12, 2011 11:56 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hehe ma neces biti kriv zasto bih Smile
Ok hvala na savjetima. Znaci da sam dobro poceo. Necu nista ubacivati niti mjenjati jer svakako sam u radovima na novom vecem akvariumu a ovaj ce mi eto ostati kao karantinski Smile
U novom planiram sve novo da stavim i nista da neprebacujem iz ovog.
Ustelio sam se koliko toliko pa mislim da ce ovaj novi biti bolji a ovdje na forumu sam stvarno dosta naucio zahvaljujuci dobrim ljudima koji stvarno imaju volje za pomoci.
Hvala svima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Žute moli (yellow lyra molly) chaosad Ponuda 0 Pet Nov 11, 2022 12:27 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potrebne živorotke (plati, gupi, moli... DonderionBerik Tražnja 1 Ned Jun 19, 2022 3:24 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Maslinasto zeleni moli goran012 Ribe 0 Sre Jun 30, 2021 1:09 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Black moli m.vlacina Tražnja 1 Pet Jun 04, 2021 8:47 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Bele tačke? SanjaP Bolest 2 Pet Mar 19, 2021 9:49 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License