Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Moj početak Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Stribog




Registrovan: 11 Okt 2011
Poruke: 1
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Okt 11, 2011 2:55 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Поздрав свима,нов сам у акваристици и желео бих да мој акваријум буде пријатно станиште за његове становнике,то јест да им пружим најбоље могуће услове.

Укратко имам у поседу акваријум од 40 литара,филтер Атман Ф101,грејач такође Атман од 50 w.На филтер/пумпу сам прикачио усисник за ваздух који убације кисеоник,то јест има функцију распрошивача.Расвета ми је обична сијалица од 60 w,додуше не стоји с врха на средини него ја мало лево.

Од флоре поседујем водени лимун(,Hygrophila corymbosa),водени храст(Hygrophila difformis),дрезгу(чини ми се) као површинску биљку.Такође и мангро пањ.

Што се тиче рибица,имам једног корија,4 гупике(3 женке и једног мужијака),4 ксифоа(1 мужијак и 3 женке),3 неонке, и албино анциструса.

Подлога ми је кварцни песак измешан са каменчићима као први слој,и само кварцни песак као последњи слој.Трудио сам се да ма подлога буде виша у задњем делу кавраијума,мада ми се чини да је мало неуравнотожена.

Имам доста питања,па бих вас замолио да ми помогнете око ствари везаних за акварјиум.

1.Интересује ме колика је најбоља количина риба за овакав акваријум,наиме породила ми се гупика,остало је неких 7-8 малих који добро напредују и крију се у растињу на врху,чак су неки добили пигмент а стари су 2 недеље,али се плашим да ће ускоро акварјум бити пренсељен?Такође у овом делу питање ме интересује како да спречим релативно често мешање у сродству,да би ми будуће генерације биле здраве?
2.Да ли могу да дозволим већи број неонки у акваријуму од 3,пошто су ми јако симпатичне?
3.Да ли је опрема одговарајућа или ми је потербно нешто још поред наведених компоненти?
4.Која је оптимална температура у акваријуму за ове врсте риба?
5.Желео бих да направим поклопац и да у њега ставим осветљење,па бих желео да ми препоручите материјал за поклопац и неко осветљење,а такође и његову снагу?
6.Да ли су биљке које имам одговарајуће за почетника?Мало ме забрињава то што су листови неких биљака,на пример воденог храста имају браон тачке и изгрицкани су,биљка не расте баш најбоље,а такође се то дешава са лимуном с тим да му листови од када сам га ставио у подлогу делују сасушено,а неки су такође изгрицкани?
7.Да ли би било паметно да у случају да сам негде погрешио да поново формирам акварјиум?
8.Желео бих да за подлогу имам неку траву,па ме интересује коју биљка је одговарајућа за почетнике?

Хвала унапред!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Okt 11, 2011 2:55 am Snimi Poruku Nazad na vrh

nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Okt 11, 2011 9:54 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pvo dobrodošao, ne bi bilo loše da se predstaviš u delu upoznavanje i da popuniš profil do kraja (mesto stanovanja)
1.Sve preko ovog broja je gužva....
2. Može ako smanjiš broj drugih riba
3.Osim rasvete ostalo je OK
4.25-28C
5.Imaš puno dobrih primera u DIY delu foruma, 2x 18 W neonke T8 su ok u slučaju da staju po dužini, nisi napisao dimenzije akvarijuma, naravno akvaristički korisnih (7000K+)ili štedne sijalice...
6.Biljke su OK za početnika ali rasveta je jako loša, kada promeniš rasvetu videćeš da li je samo to u pitanju.
7.Biljke niskog rasta zahtevaju jače osvetljenje i dosta su zahtevnije od biljaka zadnjeg plana, možda HM ili sagittaria ali prvo promena rasvete!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Stribog




Registrovan: 11 Okt 2011
Poruke: 1
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Okt 11, 2011 1:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na brzom odgovoru,radi se o akvarijumu,dimenzija 50 dužina,33 visina,27 širina,što dođe nekih 45 litara,ali kad oduzmemo debljinu stakla od 5mm to ispadne približno kao što sam rekao.Da li se hauba drži na nečemu osim ivica akvarijuma,to jest da li treba da ima neke žljebove?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
mabaus
Akvarista



Registrovan: 23 Jul 2011
Poruke: 111
Lokacija: Zemun

PorukaPoslao: Uto Okt 11, 2011 4:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

sto se tice neonki ja ne bi njih za pocetak to je osetljiva riba i treba u aq. da se uspostavi dobar balans. to je jatna riba i voli bilje u kome moze da se sakrije, inace po meni je to najlepsa ribica i svoj aq. ne mogu da zamislim bez nje. P.S dobro dosao i puno uspeha u akvaristici
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Stribog




Registrovan: 11 Okt 2011
Poruke: 1
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Okt 11, 2011 5:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Tako i ja razmišljam,imam ove 3 pa ćemo videti kako će se odvijati situacija,ne bih da kupujem bez potrebe ribe pa da mi uginu,mada su uistinu jako jako lepe neonka.Hvala na lepim željama!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Stribog




Registrovan: 11 Okt 2011
Poruke: 1
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Okt 12, 2011 11:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image

Tako nekako izleda akvarijum.Ukoliko ima nekih sugestija za poboljšanje uz osvetljenje slobodno ih iznesite.Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Stribog




Registrovan: 11 Okt 2011
Poruke: 1
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Okt 17, 2011 4:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Odlučio sam se da napravim haubu ili poklopac,čitao sam ovde na forumu dosta o tome,ima lepih ideja.Mene zanima samo to na čemu se hauba,poklopac drži?To jest kako projetovati dimenzije.Imam držače za stakleni poklopac na samom akvarijumu,na kom se drži stakleni poklopac iz 2 dela,koji je fabrički.Prosto ako poklopac ne upadne negde,odnosno ako se nigde ne drži može lako pasti....Hvala unapred na odgovoru!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
tusta
Akvarista



Registrovan: 14 Sep 2011
Poruke: 346
Lokacija: Pojate

PorukaPoslao: Uto Okt 18, 2011 1:11 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

poklopac odnosno hauba ti je uvek sira i duza nekoliko milemetara u odnosu na akvarijum tako da akvarijum upada u nju. U samoj haobi zakovu se letvice koje nalezu na staklo i sluze kao drzac haube. Po pravilu kada stavis haubu na akvarijum, vrh akvarijuma bi trebao da bude nekih 3 cm u njoj odnosno da hauba prikrije nivo vode. Mozda deluje malo konfuzno ali zapravo je vrlo jednostavno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Stribog




Registrovan: 11 Okt 2011
Poruke: 1
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Okt 19, 2011 4:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na odgovoru,pokušaću da sklepam haubu=)
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Dule_Zr
Akvarista



Registrovan: 27 Jul 2011
Poruke: 37
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Sre Okt 19, 2011 10:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Cao i dobrodosao.

Evo par saveta u vezi dekoracije.

Staviti sve u sredinu akvarijuma je isto kao da te neko kuce po ramenu, a kada se okrenes dobijes prst u oko Very Happy Salim se karikiram malo. Probaj da ga postavis malkice sa strane, i rasporedis bilje ravnomerno po akvarijumu. Ljudsko oko je naviklo da cita sa leva na desno, te kada posmatramo neku fotografiju-akvarijum-sliku itd nesvesno gledamo sa leva na desno, pa shodno sa tim mozes i sloziti u akvarijumu bilje i predmete. Neki blagi "haos" bi trebao da postoji. Sto ne znaci da moras da maknes drvo sa sredine, nekada i tako ok lezi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Početak - Rio 125l savet za odabir ri... MiskoBG Početak u akvaristici 2 Ned Avg 06, 2023 9:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ponovni početak nakon dugog niza godi... dragoljub Početak u akvaristici 0 Pet Jan 20, 2023 1:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Moj početak (Juwel 125, Tanganjika šk... dejanVuk Početak u akvaristici 10 Sre Okt 12, 2022 2:12 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Početak- Juwel Primo 60 roachdani Početak u akvaristici 2 Ned Okt 10, 2021 9:05 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ponovo početak marinko Akvarijumi 1 Čet Feb 25, 2021 4:22 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License