Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 pravi se prvi akvarijum, potrebna pomoc oko dimenzija Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temu
Objavi na Facebook
Autor Poruka
chavke
Akvarista



Registrovan: 12 Okt 2011
Poruke: 305
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sre Okt 12, 2011 10:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pošto sam skroz nov u ovoj oblasti, a oči mi pobeleše od čitanja foruma, te sam došao u situaciju da mi je sve sad zbrkano postavi bih par pitanja:

Prostor kojim raspolažem za AQ je 60x35x30 DužinaxDubinaxVisina (stim da su to dimenzije samog AQ koji bi bio pravljen)

1. filter bi bio unutrašnji sa zadnje strane AQ pa me interesuje koliki treba biti za ovu litražu? 60x???x30 i da li je onaj sa 3 komore OK i kolikog protoka pumpu staviti za ribice tipa jata neonki + kompatibilne

2.koje biljke bi mi preporučili za tu visinu AQ ako može po zonama (prednja ,srednja,zadnja) da nebude natrpano

3.Koje ribice i koliko da uparim sa neonkama posto su one (koliko sam skontao) u jatu srednje dubine i dobijam 8 kom Dž

4. treba li neka kucica ili nesto slicno da se skrivaju ribice

5. haubu pravim sam sa dva mesta za neonke jedna je akvaristicka a drugu bi stavio klasičnu neonku da doguram do 1w/1l i dal se gleda litraža sa ili bez filtera

6. raspršivač bi stavio onaj dugački što pravi zavesu od balončića pa me interesuje i protočnost vazd. pumpe

7. koji grejač staviti 50 ili 100W jer jedan od ta dva dobijam opet Dž

8. koja je podloga bolja tamno plava ili crna

9.i jel pametno za cikliranje uzeti vodu iz AQ drugara koji mi poklanja ribice( mresti, nije imao uginuće ribice već 2 godine)

slika drugovog AQ

Hvala unapred

pametno je. fotku sam obrisao jer je prevelika-sale75bgd
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Okt 12, 2011 10:49 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Raka
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 21 Dec 2010
Poruke: 516
Lokacija: mladenovac

PorukaPoslao: Sre Okt 12, 2011 11:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pozdrav;stose tice ak ak treba dase pravi od 6mm stakla za izbor ribica imas veliki izbor jer u taj ak mozes da stavis oko 30ribica imas tri vrste neonkih malo cistaca ...imas dosta riba koje mogu sa neonkama imas samo pet vrsta zebrica mozes i tetre mjih ima oko 20vrsta tetri moras da trazis ribice po tvom ukusu...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
krcko
VIP



Registrovan: 14 Avg 2010
Poruke: 416
Lokacija: novi beograd

PorukaPoslao: Čet Okt 13, 2011 11:19 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Planiraš unutrašnji pregradni filter. Da bi mogao raditi čišćenja, pogodna širina je minimalnih 9-10cm. što prilično smanjuje raspoloživu zapreminu.
Ugradnjom tog filtera smanjuješ mogućnost za broj riba i neka kombinovanja, pa treba dodati na već poklonjene neonke još 5-6 komada istih, uz 2-3 Ancistrusa i nekoliko Corydoras-a.
Podloga, nemoj te šarene varijante, kvarcni šljunak granulacije 3-5mm pogoduje i ribama i biljkama.
Biljke, malo neprijatno za tu visinu.
Zadnji plan bi pokrio Hemiantus micranthemoides, eventualno neka Crypta, Blyxa japonica, srednji deo
Eleocharis parvula, acicularis, Echinodorus tenellus, Sagittaria subulata,
za prednji deo Hemiantus callitrichoides, Glossostigma elotinoides, Riccia flutanis, Elatine hydropiper.
Sve što možeš od vode, filter mase da dobiješ već korišćeno i aktivno, pre će akvarijum zaživeti. Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Y2K986
Akvarista



Registrovan: 18 Sep 2011
Poruke: 216
Lokacija: Leskovac/Beograd

PorukaPoslao: Čet Okt 13, 2011 2:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

1. Nekih 10cm. 60x10x30 . Pumpa 250-300L/h.
2,3. Slazem se sa kolegama.
4. Kucica neonkicama ne treba, mozda koridorasima i algarima kasnije za mrest.
5. Tvoj aq je oko 60L, koje su to neonke krace od 60cm a snage 30W ? Svejedno, mnogo ti je 1W/1L u pocetku. Mozda tek kad ti se aq bas ugusti.
6. Bilo koja pumpa resava problem.
7. 100W
8. Najbolje kvarcni pesak, ali to je subjektivno.
9. Pametno je. Jos bolja ideja je da kupis svu potrebnu filter masu i stavis kod njega u filter dok sredjujes aq.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chavke
Akvarista



Registrovan: 12 Okt 2011
Poruke: 305
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Okt 13, 2011 9:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

odlucio sam se za kombinaciju ribica pa da cujem misljenje
8 neonki
http://www.akvarijum.org/forum.....i-t9l4.htm
5 crnih tetri
http://www.akvarijum.org/forum.....-t498.html
5 serpi
http://www.akvarijum.org/forum.....-t263.html
2 Ancistrusa cirrhosus
http://www.akvarijum.org/forum.....s-t86.html
3 Corydoras-a
http://www.akvarijum.org/forum.....-t233.html
(u ovoj radnji nema smedjeg nego zeleni i valjda crveni) koja je razlika i sta preporucujete

kojim redosledom da ubacujem i u kom periodu (stim da neonke vec imam)

od kamencica imam sljunak oko 3kg bas te granulacije donesen sa mora jadranska ostrva (divlja plaza) sivo raznih nijansi sa pokojim belicastim i pokojim crnim (prokuvavano vec)
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
chavke
Akvarista



Registrovan: 12 Okt 2011
Poruke: 305
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Okt 13, 2011 10:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Krcko hvala na pravim nazivima bilja ono sto sam ja zamislio je najslicnije ovome
Image
pa kad pocnemo slikacemo kako sta ide pa stavljam, nadam se da ce uspeti iz prve ali trebace dosta vremena
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
mabaus
Akvarista



Registrovan: 23 Jul 2011
Poruke: 111
Lokacija: Zemun

PorukaPoslao: Čet Okt 13, 2011 10:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ambiciozno samo napred
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chavke
Akvarista



Registrovan: 12 Okt 2011
Poruke: 305
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Okt 14, 2011 12:47 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

imam jos jedno pomalo blesavo pitanje
od cega se prave oni ukrasi kaosto su zamkovi kucice i ostalo i cime se farbaju, imam ponudu jedne umetnicke duse da proba napraviti nesto po mom izboru za ovaj projekat

P.S. sutra odoh da narucim AQ i pocinjem sa pripremama i skupljanjem opreme

jel skodi ako cikliranje potraje malo duze???
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Fiber
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Avg 2011
Poruke: 1272
Lokacija: Beograd, Vozdovac

PorukaPoslao: Pet Okt 14, 2011 10:34 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

chavke ::
odlucio sam se za kombinaciju ribica pa da cujem misljenje
8 neonki
http://www.akvarijum.org/forum.....i-t9l4.htm
5 crnih tetri
http://www.akvarijum.org/forum.....-t498.html
5 serpi
http://www.akvarijum.org/forum.....-t263.html
2 Ancistrusa cirrhosus
http://www.akvarijum.org/forum.....s-t86.html
3 Corydoras-a
http://www.akvarijum.org/forum.....-t233.html
(u ovoj radnji nema smedjeg nego zeleni i valjda crveni) koja je razlika i sta preporucujete

kojim redosledom da ubacujem i u kom periodu (stim da neonke vec imam)



Dobra je kombinacija riba. A sto se redosleda tice on ti nije bitan, kad dodje vreme da se ubace ribe ubacuj kojim redosledom hoces, tacnije onako kako ih budes kupovao. Smile
Najbolje bi bilo ubaciti ih sve odmah, kad god se kasnije ubacuju novi stanovnici dolazi do rizika unosenja neke bolesti u akvarijum.

A sto se zamkova, kucica, brodica i ronica tice to ti je najbolje da batalis posto svaki akvarijum sa tim izgleda kicasto i neozbiljno.
Jedino ako hoces da napravis neko mesto za skrivanje ribicama onda neka ti ta umetnicka dusa napravi nesto sto ce se uklopiti u okolinu, na primer nesto sto ce liciti na kamen.

I koliko ce trajati to duze cikliranje? Smile Sto se akvarijum duze ciklira to ce pre postati "aktivan", al ne moras bas da ga cikliras dva meseca. Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
krcko
VIP



Registrovan: 14 Avg 2010
Poruke: 416
Lokacija: novi beograd

PorukaPoslao: Pet Okt 14, 2011 10:38 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ugradnjom pregradnog filtera oduzimaš raspoloživog prostora za puno toga. Ubacivanjem neprirodnih ukrasa, još više. Dubina akvarijuma se gubi za bilo kakvu prostornu sliku, a po broju riba koje si planirao, sve će brzo postati kritično za opstanak. Sam proces cikliranja se zavvršava kada u vodi ne budeš imao nitrita. Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Biohazard
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2011
Poruke: 353
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Pet Okt 14, 2011 6:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima.

krcko ::
Sam proces cikliranja se zavvršava kada u vodi ne budeš imao nitrita. Pozdrav


Izvinjavam se sto upadam u temu al imam pitanje za krcka. Cime cu izmjeriti taj nitrit da bih znao kad ga vise nemam i da je akvarium spreman za useljenje ???

Hvala.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Fiber
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Avg 2011
Poruke: 1272
Lokacija: Beograd, Vozdovac

PorukaPoslao: Pet Okt 14, 2011 7:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nitrate meris preparatom za merenje kolicine nitrata u vodi. Ne znam kako se koji zove, to ce ti reci neko sa vise iskustva, ja nisam nikad koristio ta cuda.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
krcko
VIP



Registrovan: 14 Avg 2010
Poruke: 416
Lokacija: novi beograd

PorukaPoslao: Pet Okt 14, 2011 8:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zdravo Biohazarderu, ako radi Arman-ova Akvaristička radnja u Derviša Numića 1b, kupiš test za NO2, ili potražiš u bilo kom Akvašopu u Sarajevu.
Fiber, ne pričamo o nitratima( NO3 ), oni su ishrana bilja, nego o toksičnim Nitrit-ima.
Malo čitanja o Nitrifikacionom ciklusu Ukratko:
" Da bi Vaš akvarijum bio siguran za
naseljavanje ribica, potrebno je da prođe kroz period biološke aktivaceije koja je poznata kao
AZOTNI CIKLUS
Osnove ovog procesa su zasnovane na nekolikočinjenica:
-
ribe svojim metabolizmom, a biljke, hrana i drugi organski sastojci svojim raspadanjem, u vodu
oslobađaju veoma otrovni gas - amonijak (NH3)
-
grupa nitrifikacionih bakterija svojim metebolizmom troše otrovni amonijak i pretvaraju ga u manje,
ali još uvek bitno, otrovne nitrite (NO2)
-
druga grupa nitrifikacionih bakterija svojim metebolizmom dalje oksiduju nitrite u nitrate (NO3),
koji su najmanje otrovni.
-
alge i više biljke za svoj metabolizam troše nitrate, a njihov višak se iz akvarijuma izbacuje i
redovnom zamenom vode." izvor citata- AkvaMagazin
Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Biohazard
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2011
Poruke: 353
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Sub Okt 15, 2011 12:57 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na opsirnom odgovoru i objasnjenju.
I da Arman jos uvijek radi i kod njega uzimam sve stvari za akvaristiku jer mi je onako najbolji i najopremljeniji u Sarajevu, a i znam da mu je sve ok jer on to prvo radi iz ljubavi prema zivotinjama pa onda sve ostalo.
Kod njega cu onda to i uzeti.
Hvala jos jednom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chavke
Akvarista



Registrovan: 12 Okt 2011
Poruke: 305
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Ned Okt 16, 2011 2:06 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

AQ stiže sledeće nedelje podloga 60x30 visina 35 (sakrivena creva za vazduh 2 kom)
-kupljena pumpa potopna ATMAN 302 sa podešavanjem protoka. new
-grejač ATMAN 50w zeleni paket dobio na poklon. new
-2 raspršivača kugla i 20 cm dobio na poklon. new
-filter u AQ sa prstenjem i vatom. Fali sunđer -zasad
-panj u planu slab izbor -tragam za nekim
-pumpa za vazduh pozajmljena, vijam neku sa regulacijom, kako vam se cini Atman CX 0098 ???


Plan bilja sam nesto kao smislio pa da cujem komentar:
Image
Bilje:
1. Najas guadalupensis
2. Vallisneria Spiralis
3. Hemianthus callitricoides
4. Cryptocorzne parva
5. Bacopa caroliniana
6. Sagittaria Subulata
7. Šljunak
8. Hemianthus callitricoides

Šljunak bi trebao biti razgraničen on 3. i 8. sakrivenom pregradom

Mišljenje i savete što pre Molim Vas

Trudiću se da slikam napredak[/img]
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temu
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko mrjesta vieje synspilium Luka2907 Razmnožavanje 0 Sre Jan 10, 2024 10:53 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko razmnozavanja Luka2907 Američki ciklidi 1 Sre Jan 10, 2024 10:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc za pocetnika peravsp Početak u akvaristici 17 Ned Okt 01, 2023 6:54 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License