Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Perling Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Pr.Skiner
Akvarista



Registrovan: 27 Jan 2010
Poruke: 406
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Sub Apr 24, 2010 3:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sta je perling? Da li vam se nekada desilo da ukoliko jako osvetlite akvarijum ili ga obasja sunce, iz vasih biljaka pocnu da izlaze mehurici? Pomislite nesto nije u redu, sta se desava... E, to je perling.

U akvarijumu imate biljke, za proces fotosinteze potrebna je svetlost i ugljen-dioksid (CO2), a kao produkt javlja se kiseonik (O2). Prilikom osvetljenja srednje jacine i CO2 koje oslobadjaju ribe/kozice... O2 se stvara i rastvara u vodi...

Medjutim, kada je svetlo jako, a dodajemo vestacki CO2 i prihranu biljkama, dogodi se da iz biljaka pocnu da izlaze mehurici- gomila njih koji idu ka povrsini!

Kako je količina kiseonika koji nastaje srazmerna količini svetlosti koju dovodimo, u jako osvetljenim akvarijumima dolazi da proizvodnje velike količine O2. Kako u toku osvetljenog dela dana biljke proizvode više kiseonika nego što ga ribice mogu trošiti, u jednom trenutku u vodi dolazi do zasićenja vode rastvorenim kiseonikom.
Tada, sav novi kiseonik koji bilje proizvodi više ne može da se direktno rastvara u vodi, već u vidu mehurića izlazi iz biljaka ka površini. Tada možemo videti kako bilje diše, ili ti perling.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Apr 24, 2010 3:01 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Nenad-Kg
Akvarista



Registrovan: 05 Apr 2010
Poruke: 489
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Sub Apr 24, 2010 3:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kod mene je slucaj sledeci:
rasveta 242w visina i perling je neverovatan..ali sa ogromnim ubacivanjem co2 na drop chekeru je uvek skoro zuta boja,par puta je bilo kriticno za zivi svet,kada smanjim unos co2 perling je osetno manji takodje ako biljke ne prihranjujem perlinga nema..Znaci u mom slucaju jaka rasveta obavezna prihrana i co2 i ima da bude ko da si sipao kiselu vodu Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailMSN Messenger
Pr.Skiner
Akvarista



Registrovan: 27 Jan 2010
Poruke: 406
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Sub Apr 24, 2010 3:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kod mene se obicno vidi u manjem akvarijumu srednje osvetljenom, u kojem ima samo kozica, posto mi stoji pored prozora, samo razgrnem zavese popodne i ono bukne... Very Happy Stvarno volim to da vidim...

Inace do perlinga nece doci ukoliko ima mnogo riba u akv. zato sto ce one iskoristiti sav kiseonik!! Nema viska... Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Juice_93fu
Akvarista



Registrovan: 30 Mar 2010
Poruke: 680
Lokacija: Uzice

PorukaPoslao: Sub Apr 24, 2010 3:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zanimljiva tema, malopre sam video na jednoj ludwigii da izlaze mehurici, aq od 70 litara osvetljenje jedna neonka od 18 wati.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Nenad-Kg
Akvarista



Registrovan: 05 Apr 2010
Poruke: 489
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Sub Apr 24, 2010 9:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pr.Skiner jer nemas problema stim akvarijum pored prozora sa algama? I ja se mislim da stavim jedan mali pored prozora i to da bude glavni izvor svetlosti,naravno sa nekim nezahtevnim biljkama koje ne zavise toliko od svetlosti i da drzim kozice samo u njemu
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailMSN Messenger
Pr.Skiner
Akvarista



Registrovan: 27 Jan 2010
Poruke: 406
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Sub Apr 24, 2010 9:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa imam, ali ne velikih. Pojavljuju se pomalo po zidovima, ona tackasta zelena alga, ali to se lako obrise i nestane kad se cisti akv. Ponekad se pojavi i ona koncasta, ali samo na H.polispermi...
Inace, biljke mnogo bolje rastu na suncu, ali to kod mene nije glavni izvor svetlosti... A plus imas besplatnu hranu za koze (alge). Smile Ja ih cesto i po nekoliko dana ne hranim... Wink
Problem moze biti temperatura koja veoma brzo raste na direktnom suncu! Pa to moze biti opasno za koze...

Nego ima neki nacin i da to bude glavni izvor svetlosti... Nekako se zalepi neka folija koja propusta svetlost na dve strane , one koje direktno obasjava sunce... Nzm tacno kako se to radi, ali ima nacina, to sam video na nekim Amanovim akvarijumima...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pon Okt 18, 2010 10:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Prosle nedelje desio se prvi pirling. Bakopa, Lisumachia, HM, Ludwigija poludele .... mehurica ko iz rasprsivaca ... prizor, predivan Very Happy .
Danas to jest predvecer ponovo Ludwigija, Bakopa i Hygrophila ... doduse manje nego li prvi put, ali ponovo pirling yeah ....
Osvetljenje 3 x 18 w na 56 litara vode ( 4 - 2 - 4 h ), Co2 u diy varijanti ( 3 - 5 meh / sek ), biljke dosta, alge dosta ( min. 3 vrste ali nije lose ) ...... Pokusavam da uslikam ali nikako neide jer su mehurici milimetarskog precnika, tako da su fotke veoma lose .....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
v!KTOR
Akvarista



Registrovan: 19 Maj 2010
Poruke: 316
Lokacija: ELEMIR(ZRENjANIN)

PorukaPoslao: Pon Okt 18, 2010 10:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

a dali taj perling moze da steti ribicama?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuICQ broj
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pon Okt 18, 2010 10:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Viktore ... pise u prvom postu sta je perling, a sumljam da nerastvoreni kiseonik moze nekom da steti u akvarijumu ... odgovor je ne.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
v!KTOR
Akvarista



Registrovan: 19 Maj 2010
Poruke: 316
Lokacija: ELEMIR(ZRENjANIN)

PorukaPoslao: Pon Okt 18, 2010 11:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pa nije nego je rekao da se stvoti preterana kolicina o2,pa sam sa zapitao dali to steti,posto mi rec "PRETERANA" znaci kao da nesto nije kako treba....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuICQ broj
Fricky`88
Akvarista



Registrovan: 29 Avg 2010
Poruke: 831
Lokacija: Pirot

PorukaPoslao: Uto Okt 19, 2010 12:11 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pa dal ti mozes da se ugusis od vazduha? Smile tj. kiseonika Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Ned Okt 24, 2010 11:45 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nikouro ::
Prosle nedelje desio se prvi pirling. Bakopa, Lisumachia, HM, Ludwigija poludele .... mehurica ko iz rasprsivaca ... prizor, predivan Very Happy .
Danas to jest predvecer ponovo Ludwigija, Bakopa i Hygrophila ... doduse manje nego li prvi put, ali ponovo pirling yeah ....
Osvetljenje 3 x 18 w na 56 litara vode ( 4 - 2 - 4 h ), Co2 u diy varijanti ( 3 - 5 meh / sek ), biljke dosta, alge dosta ( min. 3 vrste ali nije lose ) ...... Pokusavam da uslikam ali nikako neide jer su mehurici milimetarskog precnika, tako da su fotke veoma lose .....


Kod tebe ,cini mi se ,solidno se ubacuje co2, 3-5.meh u sekundi?
Kazi mi u kom periodu prvom ,drugom ili u oba, ti se desava perling 4-2-4?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Ned Okt 24, 2010 12:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Perling se desava u drugom delu ( 4 - 2 - 4 ).
Sad sam smanjio broj mehura, i sada iznosi 1 mehur / 7 sekundi. Takododje sam i izbacio vremenski period 4 - 2 - 4 i sada osvetljenje gori od 9 : 30 do 20 : 00, cak i sa ovim, perling desava poslepodne i traje sve dok se svetlo ne ugasi ( posle i nevidim Smile ). Na redu je izrada Drop chekera kako bi video kolika je koncentracija co2 i da li varira ili je konstantna.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Ned Okt 24, 2010 12:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da, ok predpostaavio sam ,da je u dru.delu,ali dok ti ne potvrdis ,...nije to to.. Very Happy

Sta mislis ,jel bi dobio perling sa 1.meh/7.sek, na 4-2-4?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Ned Okt 24, 2010 1:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sve dok ne budem znao koja mi je koncentracija CO2 u vodi, mogu da eksperimentisem ( ne previse ), jer nesmem da smetnem sa uma da u akvarijumu imam i Fuzz algu i koncastu i da velika oscilacija co2 potpesuje rast obe alge.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Perling bez hemije Bojan Biljke 0 Sre Maj 25, 2016 8:53 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Smanjen perling jubej Biljke 3 Uto Nov 26, 2013 11:10 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Perling? banjala Biljke 6 Sub Okt 15, 2011 3:52 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Hygrophila Polisperma perling Milosbgd Biljke 4 Sub Feb 05, 2011 5:52 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License