Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Pomoc oko algi Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
jocika
Akvarista



Registrovan: 02 Jul 2011
Poruke: 42
Lokacija: Šid

PorukaPoslao: Pet Okt 14, 2011 7:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

- Primetio sam da se na kamenju razvijaju nekakve alge. Takodje primecujem na biljci (vallisneria spiralis) tanke koncice duzine mozda 1-2mm sto ribe rado grickaju pa tako ostecuju i samu biljku. Iste koncice primecujem i na staklima, ali to ce nestati brisanjem kada se menja voda. Ako imate neki "recept" za borbu protiv ovoga, rado cu ga prihvatiti i isprobati Smile Slike ce sve da kazu.

- Dimenzije akvarijuma su 70x40x40, filter je spoljni sa dve komore dimenzija 11x40x40. U filteru na dnu su bio kugle, a preko njih perlon vata.

- Rasprsivac vazduha je Air Curtain 45, a sve to pokrece vazdusna pumpa Atman Champion CX-0088 koja ima dva izlaza i regulaciju protoka vazduha.

- Osvetljenje je 3x stedna sijalica od 26W 6400K. Foto period: od 9h do 13h i popodne od 17h do 23:30h.

- U podlozi litra treseta rasporedjenog u 3 najlon carape, a preko toga 2 cm peska (obicnog za malterisanje ispranog u 100 voda).

- Od biljaka, mahovina privezana za pecinu od kokosovog oraha (ne znam kako se zove) i 6 jos nerzvijenih vallisneria spiralis koje mi bas i ne napreduju nesto posebno, a u akvarijumu su vec 15-tak dana.

- Od ribica, 1 crvena platika i dva malisana iste vrste, jedna black molly, 4 skalara i 1 Ancistrus.

- Vodu menjam jednom sedmicno 1/3.

Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Okt 14, 2011 7:11 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

edmond.vujic
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2011
Poruke: 93
Lokacija: Pancevo

PorukaPoslao: Pet Okt 14, 2011 7:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

1. Izbaci Kamen
2. Prokuvaj ga jedno 2 - 3 puta
3. Vrati opet u akvarijum
4. Ako se opet pojavi izbaci kamen i nadzi neki drugi mada ne verujem da ce opet
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Fiber
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Avg 2011
Poruke: 1272
Lokacija: Beograd, Vozdovac

PorukaPoslao: Pet Okt 14, 2011 8:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovim postupkom ces samo ukloniti algu sa kamena, al ona ce se ponovo javiti posto do njene pojave dolazi usled raznih faktora. Najbolje sredstvo za uklanjanje algi je pronalazenje i eliminisanje faktora zbog kod i dolazi do njihovog rasta. Very Happy

Rekao bih da je u pitanju bradata alga, al moze da bude i zelena koncasta koja se najcesce javlja usled prejakog svetla. Neka iskusniji kazu da li sam u pravu.
Alge su inace normalna pojava u akvarijumu, a mi samo treba da ih drzimo pod kontrolom.
Pocni sa dodavanjem EasyCarbo preparata, ja sam uz pomoc njega suzbio alge.
I zasadi dosta brzorastucih biljaka koje ce jesti hranjive materije iz vode i samim tim smanjiti kolicinu hrane algama.
Cesce usisavaj podlogu i menjaj 1/3 vode na 5-6 dana. Mislim da ti je previse 78w za akvarijum od 112L pa probaj to da smanjis za pocetak.

Imaj u vidu da alge ne mozes eliminasati odmah, ucinak ces videti tek nakon nekog vremena. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jocika
Akvarista



Registrovan: 02 Jul 2011
Poruke: 42
Lokacija: Šid

PorukaPoslao: Ned Okt 16, 2011 11:44 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na savetima. Ucinicu i jedno i drugo. Zapravo, kamenje sam vec izvadio i sredio. Zamenio sam 40% vode i oprao stakla.
Za svaku sijalicu imam poseban prekidac, tako da nije problem ni svetlo umanjiti. Trenutno sam ostavio jednu stedljivu da radi.
EasyCarbo cu nekako da nabavim, dodati biljaka pa cu da izvestim ovde jesam li uspeo u misiji Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jocika
Akvarista



Registrovan: 02 Jul 2011
Poruke: 42
Lokacija: Šid

PorukaPoslao: Pon Nov 07, 2011 9:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vreme je i da dam neki izvestaj. Kamenje sam izvadio odmah iz akvarijuma i nisam ih vracao. 20.10. sam zasadio:

1. Hemianthus micranthemoides,
2. Bacopa monnieri,
3. Bacopa australis,
4. Cryptocoryne wendtii ''green'',
5. Cryptocoryne beckettii petchii,
6. Myriophyllum aquaticum,
7. Echinodorus quadricostatus,
8. Hygrophila diformis (mislim da je to ova paprat - vodeni hrast),
9. Christmas Moss (vezana za granu)

Istog dana sam krenuo i sa dodavanjem EasyCarbo-a po 2.5 mL dnevno. Ostavio sam da rade dve stedne 26W, foto period namestio na 4-2; 4-2; 4-8. Dodavao sam i CO2 nekoliko dana. Sada vise nema te alge koja se masovno pojavljivala na staklima i kamenju. Na 7 dana pronadjem bukvalno 3 tufne na staklima. Jos uvek imam neku koncastu, koja se pojavljuje na staklima i na listovima biljaka. Sa stakala se skida bez nekih problema, ali ne znam kako ce biljke da se izbore sa njom. Mozda mi treba neki puz? Hygrophila diformis mi je vec pustila i dva pelcera, lepo ide, bice neki up-date u delu akvarijuma Smile

Sve u svemu, misija je uspela 98% dodavanjem biljaka i EasyCarbo-a. Hvala drustvo na savetima Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
tusta
Akvarista



Registrovan: 14 Sep 2011
Poruke: 346
Lokacija: Pojate

PorukaPoslao: Uto Nov 08, 2011 12:04 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Puz ti nece pomoci kod algi, ubaci jos koju moliku one vole da je grickaju, ne bi bilo lose da nabavis i neku kozicu.... nemas razloga za tolikim seckanjem foto perioda, cak sta vise... napravi jednu pauzu od recimo dva sata... 4-2-4 ili 5-2-5
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
kaplarm
Akvarista



Registrovan: 05 Jul 2010
Poruke: 769
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Uto Nov 08, 2011 1:16 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Interesantna stvar to sa fotoperiodom, zasto bi uopste pravio pauzu, verovatno svi tezimo da u svojim akvarijumima napravimo uslove najslicnije onima u prirodi. Koiko ja znam u toku dana sunce jednom izadje i jednom zadje, osim kada imamo pomracenje. Sad mi nije jsano sto komplikujete, napravis fotoperiod koliko ti odgovara, upalis jednom i drugi put ugasis i gotova prica. Ovo ne pricam tek onako napamet, imao sam i ja problema sa algama i resio ih na vrlo slican nacin kao sto je ovde napisano, dodao biljke ,dodao easy carbo, regulisao foto period ( u mom slucaju smanjio fotoperiod ) , Biljke napredovale ko ludem, alge nestale........
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sale_
Akvarista



Registrovan: 21 Nov 2010
Poruke: 230
Lokacija: kikinda

PorukaPoslao: Uto Nov 08, 2011 4:18 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

kaplarm ::
Interesantna stvar to sa fotoperiodom, zasto bi uopste pravio pauzu, verovatno svi tezimo da u svojim akvarijumima napravimo uslove najslicnije onima u prirodi. Koiko ja znam u toku dana sunce jednom izadje i jednom zadje, osim kada imamo pomracenje. Sad mi nije jsano sto komplikujete, napravis fotoperiod koliko ti odgovara, upalis jednom i drugi put ugasis i gotova prica. Ovo ne pricam tek onako napamet, imao sam i ja problema sa algama i resio ih na vrlo slican nacin kao sto je ovde napisano, dodao biljke ,dodao easy carbo, regulisao foto period ( u mom slucaju smanjio fotoperiod ) , Biljke napredovale ko ludem, alge nestale........


jesi upravu, samo sto u prirodi se ne pali sunce odjednom i tokom celog dana sija max intezitetom kao svetlo u nasim akvarijumima, nego se to odvija postepeno. takodje, ni u toku godine ne sija uvek istim intenzitetom, a gde su recimo kisni i oblacni dani i kada svetla ima minimum? kako to simulirati ako bas zelimo kao sto je u prirodi? Smile))
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Fiber
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Avg 2011
Poruke: 1272
Lokacija: Beograd, Vozdovac

PorukaPoslao: Uto Nov 08, 2011 11:50 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

To sve mozes da simuliras sa prekidacima. Wink Ujutro kad se pali svetlo (izlazi sunce) palis samo jednu sijalicu, za sat vremena upalis drugu pa kasnije i trecu itd.
Tim redosledom ih i gasis kako dolazi noc.

Ja kod sebe tako radim, pri paljenu prvih pola sata mi sija samo grolux od 18w, posle pola sata-sat palim jos jednu neonku, 2h nakon paljenja pali se stedna i tada imam 0,7w/l,
kasnije palim jos jednu stednu koju ostavim da radi 2-3h i tada imam 1w/l. Posle toga gasim jednu po jednu i nemam probleme sa algama,
a dok nisam poceo tako da radim staklo mi je postajalo zeleno od algi vec posle 2-3 dana.
Foto period je 11h, s tim sto je 8h akvarijum srednje osvetljen, 3h jako osvetljen, 2h je osvetljenje slabo i 1h mi je ispod minimuma.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jocika
Akvarista



Registrovan: 02 Jul 2011
Poruke: 42
Lokacija: Šid

PorukaPoslao: Uto Nov 08, 2011 3:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo zasto sam napravio takav foto-period. Ovo je deo posta ciji link imate na kraju poruke:

Pr.Skiner ::
Vrlo efikasan nacin suzbijanja algi kod jako osvetljenih akvarijuma je
fotoperiod sa pauzom ne vecom od dva sata izmedju dva perioda jakog
svetla. Npr. 4-2-4 odnosno svetlo radi 4h pa 2h ne radi, pa opet radi 4h.
Ovo se primenjuje, zato sto proces fotosinteze kod algi u ova 2h prestaje,
a kod biljaka ne, pa ce one nastaviti sa rastom. Napomena, ne preterujte
sa pauzom, jer ce u protivnom i kod biljaka prestati fotosinteza.


http://www.akvarijum.org/forum.....t1373.html
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Nov 08, 2011 6:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jos kad bi to bilo tacno, niko u akvarijumu ne bi imao alge, al' to je diskusija za neku drugu temu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
kaplarm
Akvarista



Registrovan: 05 Jul 2010
Poruke: 769
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Sre Nov 09, 2011 1:47 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da ne odlazimo mnogo u sirinu i udaljavamo se od teme napisacu kako sam ja resio problem sa algama. Kad sam pocinjao sa akvaristikom relativno brzo su mi se pojavile alge, i to one crne cupave i neke braon crne koje su se jako tesko skidale. Malo sam citao i skupljao savete po forumu i uradio sledece ( i danas tako radim )
1. povecao biljnu masu, ubacio manje zahtevne biljke ( kriptokorine i anubije u glavnom i jedan hrastic )
2. poceo da dodajem easy carbo prema prema uputstvu, dodajem FFM pri zameni vode.
3. Regulisao osvetljenje ( 4 X 18W, 2 x sylvania aquastar i 2 x neka obicna neonka na 100 l vode )
4. regulisao foto period na 10 -11 h,( ujutru palim , uvece gasim )
5. pojacao prisustvo algara u akvarijumu
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Nov 09, 2011 2:15 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sve je to super ali u akvarijumu i dalje ima algi! Kao što smo već bezbroj puta ponavljali, alge su sastavni deo svakog akvarijuma, poenta je držati ih pod kontrolom. Naj važnije svari u tome su, ne CO2, ne Easy Carbo već redovna zamena bar 1/3 vode, umereno hranjenje riba i dobra ubiljenost akvarijuma, tako se efikasno smanjuje koncentracija nitrata, nitrita, amonijaka i svih ostalih štetnih materija u akvarijumu, Ako je akvarijum slabo ubiljen, možete sipati celu bocu Easy Carbo i imaćete alge i dalje, mehaničo otklanjanje algi sa stakla i biljaka je takođe važan deo nedeljnog održavanja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pomoc oko mrjesta vieje synspilium Luka2907 Razmnožavanje 0 Sre Jan 10, 2024 10:53 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko razmnozavanja Luka2907 Američki ciklidi 1 Sre Jan 10, 2024 10:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc za pocetnika peravsp Početak u akvaristici 17 Ned Okt 01, 2023 6:54 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko diskusa TurboForce Početak u akvaristici 6 Sub Jun 10, 2023 1:03 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc za vrtic dzo87 Na poklon 0 Sre Apr 12, 2023 4:17 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License