Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Jezero Tanganjika-africki kontinent,osnovni podaci Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temu
Objavi na Facebook
Autor Poruka
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Pon Jun 20, 2011 12:01 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Језеро Тангањика, основни подаци.
Налази се у централном делу афричког континента и друго је по величини у Африци. Сматра се да је друго језеро у свету по количини воде , после Бајкалског језера у Сибиру. Језеро су пружа у дужину од 673.км, са просечном ширином од 50.км, просечна дубина 570.м. и највећом дубином у северном делу од 1470.м. Највећа дубина језера је испод дубине нивоа мора и оно представља криптодепресију. Просечна температура воде на површини је 25.ст.целзијусових а пх. вредност је 8.4. Језеро је подељено између четири државе ,Бурунди, Демократска Република Конго , Танзанија и Замбија. Конго држи 45% територије а , Танзанија 41% територије језера. У језеру се налази око 300. врста риба циклида и око 150 врста не циклидних врста рибе. Скоро све циклидне врсте у језеру су ендемске. Од осталог живог света у језеру интересантна је Танг кобра ,водена змија, Тангањиканске сардине и остали живи свет. Познате циклидне врсте које се мресте и размножавају у шкољкама веома су популарне у Акваристици. Први циклиди су ухваћени давне 1897.године,међутим прве циклиде је описао ихтиолог Boulenger 1898, а међу познатим врстама су биле Tropheus moorii, Cyprichromis leptosome, Altolamprologus compressiceps.
Циклиди
Циклиди су слатководне рибе и могу се наћи у разним крајевима света. Сви циклиди потичу од једног предка. Предпоставља се да је емигрирао из мора у полуслану воду, где током времена вода еволуира у слатководну. Тако да се данас циклиди могу наћи у Америци , Азији и Африци, разних величина и облика и третирају се као врло интелигентне рибе. Гаје се у такозваним заточеничким условима широм света – акваријуми. У зависности од величине циклида морамо му ужити и одговарајуће димензије акваријума и обезбедити довољну количину воде. Циклиди су рибе које захтевају веома чисту и квалитетну воду. Данас се то постиже на један од најсавременијих метода филтрирања и одржавања темпрературе и квалитета воде. Исто тако циклиди захтевају и одговарајућу исхрану .
Тангањика циклиди
Биотоп Тангањика језера (који је потребан за уређење наших акваријума) је већим делом каменито дно, песковито, делом обрасло биљем и корењем дрвећа и опалих грана. У зависности и којег циклида из језера Тангањика желите да гајите, требало би му омогућити што природнији и квалитетнији биотоп, ради задовољења његових потреба. Што више камења ,или шкољки , песка, и осталог-препоручујем и биље. Да бих знали које циклиде желимо да гајимо у нашим акваирјумима потребно је предходно знати све о начину њихове исхране ,параметрима воде, агресивност, међусобна укрстивост, са којим другим циклидима се могу гајити и др. Тангањика циклиди су икрашице, могу полагати икру и могу икру носити у устима до пропливавања малих. При одабиру Тангањика циклида морамо се детаљно упознати са условима који су му потребни ,ради прављења одговарајућих димензија акваријума ,одговарајуће литраже. За неке цикиде то могу бити акваријуми и испод 100.литара ,док су за неке потребне и мало веће литраже од пар стотина литара. Циклиди језера Тангањика нису толико лепи за акваристе ,због њихових боја, међутим ови циклиди су за већину аквариста велики изазов. Међутим, лепоту свако на свој начин види и доживљава. Доста су скупљи од осталих циклида. Да бих достигли матичну величину и да бих се упарили потребно је проћи и више од годину дана, уз адекаватну искхрану. За све то време потребно је одвојити доста стрпљења и љубави ради одгајања легла. Неки циклиди и на том путу одгајања у заточеничким акваријумским условима и не доживе да се репродукују, јел је и ту борба за опстанак веома тешка .Доста споро расту. Неке основне карактеристике зашто се треба одлучити за Тангањика циклиде су : веома су брижни родитељи при одгоју потомства, територијални су, интелигентни су, од умерено агресивних до агресивних, брижно чувају своје потомство, предатори су ,отпорни су.

• Основна подела Тангањика циклида. Сврстани су у 12. група. Наведена подела је научна ,водило се рачуна о биолошкој блискости, анатомској грађи, начину исхране ,размножавања и остало.
* 1.група – Lamprologini, карнивори, полажу икру у шкољке, пукотине, пећине.
-Altolamprologus-Lamprologus-Lepidiolamprologus-Neolamprologus-Julidochromis-Telmatochromis-Chalinochromis
* 2.група – Tropheini, карнивори и хебривори. Групне и јатне рибе. Ови циклиди своју икру чувају у устима женке.
-Cyphotilapia – је једини представник карнивора-Фронтоза, остали су хебривори.-Tropheus-Petrochromis-Simochromis-Pseudosimochromis-Limnotilapia-Lobochilotes
-Tropheus-Petrochromis-Simochromis-Pseudosimochromis-Limnotilapia-Lobochilotes
* 3.група – Haplochromini
-Ctenochromis-Astatotilapia-Haplochromis
* 4.група – Cyprichromini
- Cyprichromis-Paraciprichromis
* 5.група – Bathybatini
- Bathybates-Hemibates
* 6.група – Ectodin
- Xenotilapia-Ophtalmotilapia- Cyatopharinx-Callochromis- Ectodus
* 7.група – Eretmodini
-Eretmodus-Spathodus-Tanganicodus
* 8.група – Limnochromini
- Bentochromis-Limnochromis-Gnathochromis- Greenwoodchromis-Reganochromis-Tangachromis-Triglachromis

* 9.група – Perissodini
-Haplotaxodon-Perissodus-Plecodus-Xenochromis
* 10.груапа – Tilapini
-Boulengerochromis-Oreochromis
* 11.група– Trematocarini
-Trematocara
* 12.група – Tylochromini
-Tylochromis
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Jun 20, 2011 12:01 am Snimi Poruku Nazad na vrh

nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Nov 22, 2011 5:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A evo i Tanganyka naravno!
[youtube:e3654af758]http://www.youtube.com/v/wonYRF4e4sI[/youtube:e3654af758]
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temu
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Moj početak (Juwel 125, Tanganjika šk... dejanVuk Početak u akvaristici 10 Sre Okt 12, 2022 2:12 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka africki malavi ciklidi gotika Razmena 0 Sre Avg 31, 2022 9:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka 13000l Tanganjika - youtube Peku Razno 0 Sub Jan 19, 2019 5:57 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Tanganjika identifikacija kaplarm Afrički ciklidi 6 Pon Apr 02, 2018 1:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Tanganjika sardine nzivkovic Arhiva Malih Oglasa 3 Uto Avg 29, 2017 11:26 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License