Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Četkaste (crne) alge - borba (rešenje) Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
deak
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2010
Poruke: 1533
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Uto Okt 25, 2011 5:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vec duze vremena planiram da odradim ovo jer bas imam jako puno problema sa cetkastom algom. I @krcko je u nekoj temi postavi ovaj link za prepoznavanje algi zasto nastaju i kako se resiti odredjenih algi. Tu sam nasao temu o cetkastoj algi gde bise kako moze da se ocisti bilje od cetkaste alge i danas odradio celu proceduru.
Ovo ce drasticno da zvuci al nam treba hemija i to za beljenje rublja ali bez dodataka limuna. Uzeo sam jednu kofu i tu sam stavio 1:19 znaci 1 kupica za beljenje rublja i 19 istih takvih samo sto je to cista voda. Ubacio sam anubiju i drzao unutra tacno 3 minuta. Posle se samo prebacuje u drugu posudu koja je vec pripremljena sa cistom vodom i tu oprati bilje i rukom izdrljati da se skinu alge. Kod slabiljih biljki treba manje vremena jer ce izgoreti biljka. Alge navodno izgore skroz i sami otpadnu al moze se i polako trljanjem skidati. Evo rezultata a za kasnije cu dodavati kako su biljke sve ovo prezivele.


Pre tretmana:
Image
Image

Posle tretmana:
Image
Image

Naravno cistaci su odmah tu da pokazu kakav sam aljkav posao odradio Wink
Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Okt 25, 2011 5:36 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

deak
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2010
Poruke: 1533
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Sre Okt 26, 2011 11:18 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Interesantno da posle 24h cetkasta alga podobija ljubicastu boju sad vec nije tako intenzivna, evo i slike da se anubija jos drzi a alge polako otpadaju.
Image
Image
Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
LakiNena
Banovan
Banovan


Opomene: 1
Registrovan: 21 Jul 2011
Poruke: 297
Lokacija: Srbija,Beograd

PorukaPoslao: Sre Okt 26, 2011 12:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sta da kazem osim bravo za poduhvat cestitka cestitka cestitka !I hvala Krcku od mene,jednom mi je dao link za te alge da skinem drugu sa Anubije i uspelo je!Pozz svima
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Popaj
Akvarista



Registrovan: 06 Apr 2011
Poruke: 940
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Okt 26, 2011 12:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lepo prezentovano!
Ja imam u aq. jednu lepu anubiju, i stalno imam problem sa algom koju bukvalno skinem sa rukom jednom u dve nedelje.Da ne bude zabune alga je tek u začetku.Kod mene je osvetljenje 0,5w po litri, i direktno je izlložena.100% sam siguran da je jačina svetla u pitanju.Kada je prebacim u senku odložim za možda još dve nedellje.Ovo što ja pišem su uzroci.Siguran sam da je to ista alga koju si tretirao.Kao što si i sam rekao treba biti pažljiv da ne pregori bilje.
Zanima me koliko vremena je potrebno da dostigne veličinu kao u tvom slučaju.U toj veličini je vrlo lepa u koliko može da se kontroliše.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
deak
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2010
Poruke: 1533
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Čet Okt 27, 2011 12:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da lepa je kad ovako bukne samo je problem da ugusi biljke, mislim da je obe anubije uhvatila cetkasta alga pre 6 meseci. Uglavnom na filteru se pojavljuju i interesatno je al biljkama nikako ne odgovara. Primetio sam da kod criptokorine slabije se uhvate jer se biljka brani tako da taj deo lista istrune i odbaci algu i tako teze se uhvati na njoj. Posto nema promena kod mog tretmana za sad necu stavljati slike, jos se vide neke dlacice al je cetkasta alga sad vise sivkasta nadam se da ce na kraju odbaciti ili otpasti sama.
Kako sam citao na sajtu sto je krcko dao kazu da cetkaste alge ne mogu da nastanu u akvariumu nego samo da se unesu. One se razmnozavaju preko spora tako da moze se uneti sa ribicom u akvarium jer im stomak ne moze unistiti zato je potreban karanten 14 dana da im se iscisti stomak. Kod nabavke novih bilja pise da ih on sve tretira hipermanganom a ako vidi koncaste alge te delove biljke odmah odsece. Problem je sad da ako pogledam imam u svakom akvariumu sto bi znacilo da mi treba jako puno hemije da bi sve ocistio od alge, ali cu sad da testiram celu teoriju na jednom akvariumu pa ce vreme reci svoje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Okt 27, 2011 4:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Osim navedenog tretmana varikinom, provereno pomaze i direktno nanosenje vodonik peroksida (H2O2, hidrogen) kao i proizvoda tipa Easy Carbo, Flourish Excel i slicno.
U ovom slucaju se tretman moze vrsiti i u samom akvarijumu, bilje se ne mora vaditi napolje, sto je u zasadjenom akvarijumu i jedina opcija. Prvenstveno treba obratiti paznju na ispravno doziranje jer se bilo kojom od ovih metoda vrlo lako moze napraviti vise stete nego koristi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
deak
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2010
Poruke: 1533
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Čet Okt 27, 2011 8:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A ako se tretira akvarium sa ovim preparatima zivi svet adios amigos? mislim kozice, puzevi itd.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
gorancefx




Registrovan: 26 Nov 2011
Poruke: 1

PorukaPoslao: Sub Nov 26, 2011 8:50 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koliko je potrebo da trtman sa Easy Carbo traje? Potrosio sam vec drugu bocicu od 250ml ali rezultata nema. Svakodnevno sipam maksimalno preporucenu dozu i to traje od prilike nekih 2 meseca.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Proba
Akvarista



Registrovan: 27 Dec 2010
Poruke: 146
Lokacija: Beograd-Borča

PorukaPoslao: Sub Nov 26, 2011 5:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

deak ::
A ako se tretira akvarium sa ovim preparatima zivi svet adios amigos? mislim kozice, puzevi itd.

Iz licnog primera: AQ 250l, hidrogen 3x5ml.
Sa hidrogenom nece biti problema ako se spricem nanosi "lokalno", ili po podlozi, na nekih 5x5cm. Stvorice se "zavesa" od mehurica i vecina stanovnika ce, kao po komandi, doci na to mesto. Ipak, za sada, nisam primetio negativne posledice po kozice.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
deak
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2010
Poruke: 1533
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Pon Nov 28, 2011 1:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mozes malo bolje da pojasnis kako ubacujes hidrogen u akvarium?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Nov 28, 2011 6:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hidrogen u spric, spric i ruka u akvarijum, prskas po algama direktno.
Ako je to bilo pitanje? Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
deak
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2010
Poruke: 1533
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Pon Nov 28, 2011 8:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

to je bilo pitanje, hvala blue. Nego koliko mogu tako da sipam unutra? Dal po potrebi ili samo po biljci pa do sledeceg menjanja vode nista?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Nov 28, 2011 8:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sa 3% H2O2 mozes dosta. Nema potrebe za nesto puno ponavljanja jer alge unistava brzo. Ne vidi se odmah da je geknula, ali za 24-48h bi trebalo da postane uocljivo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
deak
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2010
Poruke: 1533
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Pon Nov 28, 2011 8:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala jos jednom Blue sad imam novu igracku scime da se igram po akvariumima Very Happy.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
robinhud
Akvarista



Registrovan: 12 Nov 2011
Poruke: 28

PorukaPoslao: Pon Nov 28, 2011 9:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

blue
jel to sigurno neugrozava bilni i zivotinski sve u akvarijumu???
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Poklanjam zute/crne/mix mollike i xif... Dukisef Na poklon 0 Čet Nov 16, 2023 11:22 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Poklanjam zute/crne/mix mollike Dukisef Na poklon 0 Pon Mar 06, 2023 10:38 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Poklanjam zute/crne/mix mollike i crn... Dukisef Na poklon 1 Ned Feb 05, 2023 11:30 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Poklanjam Zute, Crne i Zuto-Crne mollike Dukisef Na poklon 0 Sre Dec 14, 2022 12:32 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Početnica, 34L, "smeđe" alg... Bambi Početak u akvaristici 9 Ned Apr 17, 2022 8:17 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License