Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Pomoc za cuvara akvarijuma Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
aca_coa




Registrovan: 18 Dec 2011
Poruke: 0

PorukaPoslao: Ned Dec 18, 2011 5:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima.
Treba mi Vasa pomoc, pa evo odmah da pocnem.
Drugar je u inostranstvu, pa mu cuvam kucu, a samim tim i akvarijum.
Prethodnih godina je uvek sve bilo u redu, klasicno hranjenje, desi sa da ugine po neka ribica.

Ali, pre 2 dana mi se desilo da sam slucajno prosuo malo vise onih sarenih listica kad sam hranio ribice, i vec sam se uspanicio da ce se ribice toliko prejesti da ce uginuti same od sebe. Mada se do jutra to nije desilo.

Ujutru vidim da je voda bas mutnjikava, sve male ribice su na vrhu akvarijuma, dok su ove vece uglavnom na dnu/sredini, cujem se na kratko sa drugarom, kaze mi da proverim sledece stvari:
1. Da li ima neka uginula ribica - bila jedna koju sam video, izbacio sam je.
2. Da li radi grejac - vidim da svetli lampica, kad sam ga izvadio iz akvarijuma, stavljeno na 24 stepena.
3. Da ocistim filter - ocistio sam ga, sundjer bio pun zemlje, ili cega vec... I cevku sam ocistio, posto je i u njoj bilo taloga.
4. Ima kao neki "zamak", iz kroz to idu baloncici, maltene je na maksimumu - a jedva da idu baloncici...

Image
Ove "ajkulice" ima 3

Image
ovako izgledaju male ribice pri povrsini

Image
ove imam 2, i cini mi se da su manje verzije ove sa poslednje slike

Image
hrana

Image
hrana

Image
ova je najveca

E sad, ove velike ribe, su pocele cesto da se zalecu ka povrsini akvarijuma, samo kao da izrone na delic sekunde i vracaju se, kao da im fali vazduh. Ne znam kako to da objasnim.

Na ovom sajtu sam uspeo da pronadjem da je to bolest skrga kada plivaju po povrsini, ali bukvalno SVE male ribice su gore. Dok su ove veilka po ceom akvarijumu.

Da li neko ima neku ideju? Da li se ovde stvarno radi o bolesti skrga, ili su gladne, ili ne znam sta moze da bude... Totalni sam laik, nemam akvarijum, ali eto, treba mi pomoc.

Ako vam treba jos neka slika, napravicemo je. Mislim, koji peh, desi se bas kad drugar nije tu. Do sada sam vec izvadio sigurno 10 uginulih ribica, po etapama, sada 2, za 2 sata jedna, itd...

Hvala unapred.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Dec 18, 2011 5:27 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

CTale
Akvarista



Registrovan: 28 Jul 2010
Poruke: 481
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Dec 18, 2011 5:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Promeni deo vode za početak.

Preterao si sa hranom, zato je voda mutna, ribice uginjavaju i izlaze na površinu.

Opet, ne znam kakav je ritam održavanja tog akvarijuma, da li se voda uopšte menja ili se samo doliva...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
aca_coa




Registrovan: 18 Dec 2011
Poruke: 0

PorukaPoslao: Ned Dec 18, 2011 5:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne znam kako je menja, prosle godine kad smo menjali vodu, cini mi se kao da se menjala 1/3 ili 2/3 vode u akvarijumu.

Trenutno vidim da vode fali za 2 prsta (isparila).
Da dolijem samo koliko fali, ili da probam da izbacim dobar deo vode, i zamenim je sa mlakom vodom sa cesme?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
gupy1997
Akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 11 Okt 2011
Poruke: 169
Lokacija: Kraljevo

PorukaPoslao: Ned Dec 18, 2011 5:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Samo da ti kazem voda se menja svake nedelje po 1/3 litraze akvarijuma
Ko zna koliko dugo ona nije menjala vodu kad je isparilo velicine dva prsta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
CTale
Akvarista



Registrovan: 28 Jul 2010
Poruke: 481
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Dec 18, 2011 5:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vidi, moja bojazan se svodi na to da ribe nisu navikle na 1/3 sveže odstojale vode ukoliko tvoj drugar nije praktikovao da jednom nedeljno menja deo vode.

Ipak, da bi sačuvao preostale ribe deo vode se mora promeniti:

- odvadi 1/5 vode sada i dodaj odstojalu (ako imaš), ili sa česme ali vodi računa da bude što sličnije temperature kao što je u akvarijumu.
- ukoliko je moguće da to radiš crevom pokušaj da povadiš što više nečistoća dok istačeš vodu (kao da usisavaš)
- uključi vazdušnu pumpu ako je tvoj drugar ima negde (ona izbacuje mehuriće)

Sutra promeni još 1/5 vode.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
aca_coa




Registrovan: 18 Dec 2011
Poruke: 0

PorukaPoslao: Ned Dec 18, 2011 5:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ima vazdusnu pumpu, ali po meni - to ne radi bas najbolje, jer mehurici stvarno izlaze kao da je na najmanjoj brzini.

Sad cu zameniti petinu vode, pa cemo videti.

Mislim da nema sanse da je menjao vodu na nedeljnom nivou... Da je to radio, rekao bi mi da je zamenim kroz nedelju dana, i slicno. Hvala na savetima. Ako se jos neceg setiti, pisite.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
CTale
Akvarista



Registrovan: 28 Jul 2010
Poruke: 481
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Dec 18, 2011 6:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

To je najbolje što smo mogli da ti savetujemo.

Vazdušnu pumpu uključi, bez obzira na to što je slaba, značiće im u sadašnjim uslovima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
aca_coa




Registrovan: 18 Dec 2011
Poruke: 0

PorukaPoslao: Ned Dec 18, 2011 6:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala, zamenjena petina vode.
I dalje je isto, ali cemo videti kako ce se odvijati u toku noci.
Za par sati im dajem hranu, smanjicu dozu.

Nesto se desilo definitivno, jer su do pre 2 dana sve ribice bas fino plivale po celom akvarijumu koji je ogroman. A sada su samo pri vrhu.

Hvala jos jednom svima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
zeki972
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2010
Poruke: 176
Lokacija: Sisak

PorukaPoslao: Ned Dec 18, 2011 6:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

aca_coa ::
Hvala, zamenjena petina vode.
I dalje je isto, ali cemo videti kako ce se odvijati u toku noci.
Za par sati im dajem hranu, smanjicu dozu.

Nesto se desilo definitivno, jer su do pre 2 dana sve ribice bas fino plivale po celom akvarijumu koji je ogroman. A sada su samo pri vrhu.

Hvala jos jednom svima.


preskoči hranjenje slobodno danas..i smanji slobodno hranjenje.. kad ti se stanje vrati u normalu onda i hranjenje nek ide po starom
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
CTale
Akvarista



Registrovan: 28 Jul 2010
Poruke: 481
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Dec 18, 2011 7:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Upravo tako. Nemoj ih hraniti bar 2-3 dana.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
aca_coa




Registrovan: 18 Dec 2011
Poruke: 0

PorukaPoslao: Pon Dec 19, 2011 9:55 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da javim da se za sada malo stanje popravlja.
Zamenjena juče petina vode.
Manje ribice već počinju polako da silaze do dna akvarijuma i da se "šećkaju".

Vidim da se i dalje drže po ćoškovima akvarijuma, ali valjda će se uskoro vratiti plivanju po celom akvarijumu.

Hranu im ni jutros nisam dao, pa ću bar malo da stavim danas poslepodne jer ima novorođenih ribica.

Kao što je neko rekao gore, danas ću ponovo petinu vode da zamenim. Ona filter pumpa je počela kao luda da radi.

Pitanje: da li smeta ako je neonka uključena 24h?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
CTale
Akvarista



Registrovan: 28 Jul 2010
Poruke: 481
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Dec 19, 2011 10:13 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Smeta.

Ribama ne treba, a biljkama će biti previše.

Ako nema algi ovo će im biti idealna prilika da se pojave.

Da zaključim - isključuj osvetljenje noćom (neka bude uključeno najviše 10-12 sati, u zavisnosti od prenetih uputstava vlasnika akvarijuma).

Danas i sutra još zameni po 1/5 vode, u sredu bi mogao malo i filter da proveriš jer se dosta te hrane verovatno sjurilo tamo. Opet - ne znam kakav je filter u pitanju (stakleni, pregradni, kanister, unutrašnji) pa i prema tome treba odrediti način.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pomoc oko mrjesta vieje synspilium Luka2907 Razmnožavanje 0 Sre Jan 10, 2024 10:53 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko razmnozavanja Luka2907 Američki ciklidi 1 Sre Jan 10, 2024 10:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kako sa jednim grijacem grijati dva a... Luka2907 Grejanje i hladjenje 1 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kako sa 1 grijacem grijati 2 akvarijuma Luka2907 Grejanje i hladjenje 0 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc za pocetnika peravsp Početak u akvaristici 17 Ned Okt 01, 2023 6:54 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License