Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 *Hamburski Sundjerasti Filter* Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Aquamen
Akvarista



Registrovan: 19 Dec 2011
Poruke: 411
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Uto Jan 03, 2012 8:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovaj tekst sam 2007 god preveo i postavio na jednom forumu.

Sada cu ga postaviti i ovde, ali sa sledecom porukom:

Probajte pre nego sto mu sudite.

Ja sam probao i odusevio se, nego da se vratimo temi.

Hamburski Sundjerasti Filter (HSF)

Jedan filter u Akvarijumu mora da postoji.

Ali koji ?

U vecini slucajeva prvom se postavlja pitanje Unutrasnji ili Spoljni filter. Oba imaju svoje prednosti i mane, kao sto vecina nas vec zna. Ali zasto ne probati za promenu HSF ? Mnogo malo nas poznaje taj filter. Ali onaj ko poznaje HSF , taj se kune u njega. Njegova prednost su kao prvo to sto nije kao vecina Unutr. i Spoljasnih filtera brzi filter, znaci cist mehanicki filter koji samo pokupi krupniju necistocu, vec kod njega se naseljavaju Bakterije na Sundjeru, koje Vodu preciscavaju od necistoce i drugih otrova na sasvim prirodan nacin. Kao drugo HSF radi skoro bez odrzavanja. Ne mora godinama da se cisti ili ispira. Jedino krupnu necistocu (lisce, bilje itd.) treba povremeno ukloniti ili usisati sa prednje strane filtera.

Semu filtera vidite na Slici 1. Filter se u stvari sastoji samo od na meru isecenog Sundjera, pumpe, nesto cevi (creva) i nesto materijala za pricvrscivanje. Iz tog razloga je filteri veoma povoljan (jeftin). Jedina mu je mana mozda opticki izgled. Na pocetku Sundjer u vecini sljucajeva bode oci u akvarijumu. Ali vec nakon nekoliko nedelja dobia tamnu zeleno-braun boju i skoro je neprimetan. Takodje mozemo Sundjer dekorisati sa biljkama koje brzo rastu. Biljke ce same vremenom zilama da se ankerisu na Sundjeru.

Ali kako se pravi i funkcionise filter ?

U principu je prosto izgraditi taj filter. Sundjer moze i kod nas u radnjama da se nadje. Sundjer treba da bude debljine 5cm i ne mnogo grub. Mozemo ga lako sa Makazama ili Nozem na potrebnu meru iskrojiti. Najbolje je da se Instalira u cosak ili na jednu bocnu stranicu Akvarijuma. Sundjer treba da dohvata od stakleta do stakleta i od dna akvarijuma do vrha. Za prisvrscivanje postoji vise nacina.

ImageImage

ImageImage

Image




U gornji kraj Sundjera treba napraviti rupu kroz koju ce pumpa da baca vodu koja se nalazi iza Sundjera. Voda se sama vraca kroz Sundjer i puni pregradjeni deo.

Prednost ovog Filtera je sto je povrsina velika. Kod normalnog Akvarijuma od 54L sa merama 60 x 30 x 30 cm HSF ima povrsinu filtera od 30 x 30 cm sto znaci 900 cm2, to je mnogo veca povrsina od obicnog Unutrasnjeg filtera (koji se vecinom koristi). Kroz veliku povrsinu Sundjera voda dosta sporo cirkulise kroz njega i Bakterije mogu da se naseljavaju bez problema. Kod brzih filtera protok je mnogo brz i bakterije tesko mogu da se naseljavaju.

Ali kada treba ovaj filter cistiti?

Filter treba cistiti kada je nivo vode iza Sundjera dosta nizi od nivoa ispred, tada voda neprolazi u dovljnoj kolicini. Obicno se to radi posle Godinu i vise dana. Posle toliko vremena na dnu izmedju sundjera i stakleta se stalozio mulj, koji treba ostaviti jer on sadrzi veliku kolicinu Bakterija koje pospesuju rad filtera.

HSF je kao stvoren za Akvarijume gde Mrestite ribu. Zato sto voda sporom cirkulacijom kroz Sundjer ne povlaci sa sobom Jaja i tek izmrescenu ribu u za njih smrtonosnu pumpu.

Nemci u Hamburgu jos davnih 1960-tih godina su koristili ovu vrstu filtera.

Filter sam koristio godinama bez problema u akvarijumu gde sam uspesno mnozio kozice i puzeve.

Korisne bakterije se naseljavaju na sundjeru celom povrsinom u prvih 2-3cm.

Tako da sundjer moze i 3cm debljine da bude ali zbog stabilnosti sundjera predlazen 5cm.
Ako se ipak odlucite za debljinu od 3cm, mozete parcetom sundjera ili necim drugim da poduprete iznutra kako bi sprecili kasnije uvijanje sundjera.

pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Jan 03, 2012 8:07 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

marko.pa
Akvarista



Registrovan: 27 Nov 2011
Poruke: 139
Lokacija: Pancevo

PorukaPoslao: Uto Jan 03, 2012 8:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Odlicna fora za mresne akvarijume!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Cyrix
Akvarista



Registrovan: 18 Nov 2011
Poruke: 298
Lokacija: Kraljevo

PorukaPoslao: Uto Jan 03, 2012 8:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

posto spremam uskoro jos jedan aq od oko 70l...
varijanta da kompletnu zadnju stranu uradim ovako i ujedno da bude i pozadina. stavim neki crni sunjder...
planiram da u aq stavim raka i neke mikro ciklide.
btw dimenzije zadnje strane s 48x38cm.

???
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraMSN Messenger
Aquamen
Akvarista



Registrovan: 19 Dec 2011
Poruke: 411
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Uto Jan 03, 2012 10:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

HSF najbolje radi kad zapremina akvarijuma za sat vremena kroz njega prodje 2-3 puta, sve to naravno opet zavisi od naseljenosti riba i bilja u akvarijumu.
Tada se bakterije najbolje naseljavaju na sundjeru i imaju dovoljno vremena da prociste vodu.
Ako stavite prejaku pumpu, bakterije ce traziti negde u akvarijumu mirnije mesto i filter gubi svoju svrhu.

@Cyprix

Nije bas tako jednostavno.

Koje su ti tacno mere Akvarijuma ?

Uglavnom se stavlja sundjer na bocne stranice Akvarijuma ili ta povrsina (zbog savijanja) u cosak kao sto je na slikama zbog prostora koji zauzima.
Kao pozadina ce ti mnogo mesta zauzeti u akvarijumu zato sto ga treba jos i odvojiti od zadnjeg stakleta da voda moze cirkulisati kroz njega i naravno stane pumpa, tako da je to samo gubljenje prostora i bacanje para.
A druga stvar, sundjer 50x50 kosta oko 1000-1200din.

Da sada nebi duzio vise sa objasnjenjem, evo jedan primer za moje planirane Akvarijume dimenzija 45x30x30 = oko 40L.

Sundjer = L * n * 1000 / (V * 60)

L = Litraza
n = maximalno 2-3
V = izmedju 5-10, optimalno je 7,5
1000 (1L=1000m3) i 60 (60min= 1h) se ne menjaju


Potrebna povrsina sundjera jeste 177cm2
Pumpa jacine od min. 53 do max. 106 L/h

Ako stavim sundjer na celu bocnu stranicu, stvar se menja.

Potrebna povrsina sundjera jeste 900cm2
Pumpa jacine od min. 270 do max. 540 L/h

Ja planiram da zalepim na zadnju stranicu lajsne od stakleta i u njih uglavim sundjer povrsine 300cm2 (10cm sirine i 30cm visine)
Za tu povrsinu trebace mi pumpa jacine od min. 90 do max. 180 L/h

Nadam se da sam sve lepo objasnio.

Ako nekom treba pomoc ili ima neko pitanje u vezi filtera, samo napred tu sam da pomognem koliko mogu.

pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Cyrix
Akvarista



Registrovan: 18 Nov 2011
Poruke: 298
Lokacija: Kraljevo

PorukaPoslao: Uto Jan 03, 2012 10:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

meni su dimenzije 48*38*39cm na ovom drugom aq. sta onda predlazes?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraMSN Messenger
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Jan 03, 2012 11:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

.........HSF najbolje radi kad zapremina akvarijuma za sat vremena kroz njega prodje 2-3 puta, sve to naravno opet zavisi od naseljenosti riba i bilja u akvarijumu.
Tada se bakterije najbolje naseljavaju na sundjeru i imaju dovoljno vremena da prociste vodu.
Ako stavite prejaku pumpu, bakterije ce traziti negde u akvarijumu mirnije mesto i filter gubi svoju svrhu. ................ Ovo je vrlo važna stvar i apsolutno tačna, o ovome bi treblo da razmišljate prilikom nabavke filtera i pre nego što napravite tajfun u akvarijumu "da bolje prečišćava vodu"
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Aquamen
Akvarista



Registrovan: 19 Dec 2011
Poruke: 411
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Sre Jan 04, 2012 12:34 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Cyrix ::
meni su dimenzije 48*38*39cm na ovom drugom aq. sta onda predlazes?


Za taj akvarijum potreban ti je sundjer povrsine 315 cm2
Pumpa jacine 94-189 ltr./h
Zbog visine akvarijuma tvoj sundjer ispada 39 x 8 cm.

Nisam imao Ciklide tako da neznam, ali ako brzo prljaju vodu bolje ti je da planiras malo veci filter.

Predlazem:

Sundjer 39x15 = 585cm2 i pumpu 175-315 ltr./h
Pumpi u pocetku mozes da smanjis protok, a kasnije kad filter malo zaraste pojacas ako bude bilo potrebe.

Ako resis celu bocnu stranicu da prepravis u filter:

Sundjer (38x39)= 1482cm2
Pumpa = 444 - 898 ltr.h

@nemanjask

Kao sto je bitno kod ovog filtera da ne okrene zapreminu vise od 3 puta za sat vremena, isto toliko je bitno da okrene zapreminu minimum jednom na sat.
Sve ispod toga dovodi do rasta Amonijuma koji ukoliko je pH vode preko 8 mutira u Amonijak (NH3).
Zato je neka optimala 2x na sat.

pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Jan 04, 2012 12:39 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Upravo tako, ja imam potopnu pumpu 450l/h u akvarijumu od 250l i sve funkcioniše savršeno, takođe je bitan tip filtera i površina i zapremina bio mase u njemu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sale_
Akvarista



Registrovan: 21 Nov 2010
Poruke: 230
Lokacija: kikinda

PorukaPoslao: Sre Jan 04, 2012 3:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

grejac moze da sakrije u cosak unutar filtera. ove filtere je najbolje da pokrece vazdusna pumpa ili manja motorna. best buy za uzgoj kozica.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Aquamen
Akvarista



Registrovan: 19 Dec 2011
Poruke: 411
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Sre Jan 04, 2012 5:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

sale_ ::
grejac moze da sakrije u cosak unutar filtera. ove filtere je najbolje da pokrece vazdusna pumpa ili manja motorna. best buy za uzgoj kozica.


Upravo tako sale.

Odlicne su za bilo koji uzgoj ribica i sa vazdusnom pumpom malci su zasticeni maksimalno, cak i ako uspeju da udju u filter nista im nece biti.

Ja planiram ceo Aqua-regal (9 akvarijuma) da opremim sa tim filterima i da ih teram na vazduh.
Jedino sto cu pumpice praviti one ceske, koristio sam i pre te ceske pravljene pumpice i odlicno su se pokazale.
Mnogo vise vode pretacu od kupovnih, retko se ciste i 300 puta su tise od njih, a o ustedi struje i para za motorne pumpice i da nepricamo.

pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
VeljkoXD
Akvarista



Registrovan: 29 Jun 2011
Poruke: 160
Lokacija: Sombor / Novi Sad

PorukaPoslao: Sre Jan 04, 2012 5:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Druze mozes li malo da preciziras i objasnis kakve su to ceske pumpe? :/ prvi put cujem...hvala
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Aquamen
Akvarista



Registrovan: 19 Dec 2011
Poruke: 411
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Sre Jan 04, 2012 6:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

VeljkoXD ::
Druze mozes li malo da preciziras i objasnis kakve su to ceske pumpe? :/ prvi put cujem...hvala


A sto nebi moglo.......
Bice sve objavljeno, samo se malo strpi Veljko.
Pumpice se lako i prosto prave a rade bolje i tise od bilo kojih kupovnih.
Trenutno stvarno imam dosta posla (a vrlo malo vremena i volje) oko Regala i nabavke stakleta za akvarijume.
Zurim sve to da spakujem i konacno krenem sa cikliranjem makar 2-3 akvarijuma.

Ali obecavam da cu postaviti slikovito objasnjenje izgradnje pumpica, cim ugrabim malo vremena.

Ovako mi rastu zazubice kad gledam tudje akvarijume po forumu. Wink

pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
VeljkoXD
Akvarista



Registrovan: 29 Jun 2011
Poruke: 160
Lokacija: Sombor / Novi Sad

PorukaPoslao: Sre Jan 04, 2012 6:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ok nije nikakav problem,samo polako i srecno sa regalom,nemoj da zuris pa da nesto zabrljas :p Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Čet Jan 05, 2012 11:20 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Svaka cast za pokrenutu temu i resenja koja su data ( i koja tek treba da se prikazu ).
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
stefanovic^v
Akvarista



Registrovan: 29 Okt 2010
Poruke: 1642
Lokacija: Srbija,Banja Koviljaca

PorukaPoslao: Čet Jan 05, 2012 1:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da nije jednostavnije ovako:

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Sunjer za filter Aleksandar193 Filteri i pumpe 5 Ned Jun 25, 2023 7:30 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Vazdusna pumpa za sundjer filter Milivoje Lampa Filteri i pumpe 6 Čet Nov 24, 2022 2:08 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka unutrasnji ili spoljni filter ? ljiki Filteri i pumpe 7 Sub Nov 19, 2022 11:26 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kanister filter od cevi fi 110 Milivoje Lampa Uradi Sam (DIY) 21 Sre Jun 01, 2022 10:51 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Sundjer filter ili unutrasnji filter ... Milivoje Lampa Filteri i pumpe 6 Ned Mar 20, 2022 9:48 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License