Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Par pitanja, instrukcija i tako toga. Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
bojanr
Akvarista



Registrovan: 03 Jan 2012
Poruke: 19
Lokacija: Bijeljina

PorukaPoslao: Sre Jan 04, 2012 11:50 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dobro jutro Smile
Evo čituckam ja ovaj forum već mjesec dana i odlučim da se registrujem, da napišem temu pa da vidim neke vaše savjete šta i kako bi moglo, da li negdje ima greška. Da napomenem da sam početnik Smile

Akvarijum je zapremine 100l, sa 3D pozadinom (stijene, siga). Prije 20 dana je pokrenut.
E sad prvo pitanje: pročitao sam ovdje od nekog dosta iskusnog akvariste (ne sjećam se imena) da aktivni ugalj nema funkciju u filteru poslije 2-3 dana. Meni on i dalje stoji u filteru, pa me interesuje da li da ga izvadim ili da ga ostavim ukoliko neće praviti neke probleme. Filter mi se nalazi iza 3D pozadine, vata, ugalj, keramika, sunđeri (ovim redoslijedom). Interesuje me da li redoslijed ima neku veliku ulogu (mislim na sunđere keramiku i ugalj) i koji je pravi.
E sad dalje, imam ja tu nekih biljki, fino to raste, nemam pretjeranih briga, nema algi (zelene, crne...), od imena jedino znam da je jedna limun a druga narodski rečeno je pšenica, treća nemam pojma kako se zove, vremenom ću i latinske nazive savladati Smile Kupio sam i mahovinu koju hoću da vežem za granu vinove loze koju sam uzeo od druga (neobrađena, pročitao sam proces sa pripremanjem, pečenje, kuvanje itd.)
E sad pitanje vezano za mahovinu, kako bi to ispalo da ja nju nakarikam na stijene, ne na svu površinu, nego na jedan ćošak, zakačim za stijene, i/ili u dnu stijena čitavom dužinom akvarijuma, u dijelu gdje se spajaju stijene i podloga (kvarcni pijesak, čini mi se da je ona najsitnija granulacija). Ako neko ima iskustva sa tim ili je vidjeo kod njekog...

Bio sam malo zabrinut do sinoć, voda je počela da se muti, ali ne kao "zelena voda", nego onako je bila kao bijela ili tako nekako. Juče sam zamjenio oko 1/4 vode i sad je sve normalno, voda je skroz bistra čini mi se. Pročitao sam ovdje da je to uobičajan proces pri cikliranju akvarijuma, e sad meni se to desilo poslije 15 dana, 2 dana je bila takva voda pa sam zamjenio. Interesuje me da li je možda to neki drugi problem ili je to samo cikliranje. Ima unutra ribica, postepeno sam ih ubacivao, nije bilo uginuća, sve luduju, poštuju red i zakon i tako to. Hranim ih vjerovatno previše, pa ću i to redukovati pa da pratim da li će se voda opet mutiti.

I ovo što sam napisao previše je dugo, al' ajd' prva je tema pa da se raspišem ko čovjek. Smile
Toliko za ovo javljanje.
Hvala.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Jan 04, 2012 11:50 am Snimi Poruku Nazad na vrh

velja
Akvarista



Registrovan: 04 Nov 2011
Poruke: 89
Lokacija: Pozarevac

PorukaPoslao: Sre Jan 04, 2012 12:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

bojanr ::
Dobro jutro Smile
Evo čituckam ja ovaj forum već mjesec dana i odlučim da se registrujem, da napišem temu pa da vidim neke vaše savjete šta i kako bi moglo, da li negdje ima greška. Da napomenem da sam početnik Smile


Dobrodosao! I ja sam pocetnik ali mogu da ti prenesem nesto od onog sto sam do sada naucio.

bojanr ::
Akvarijum je zapremine 100l, sa 3D pozadinom (stijene, siga). Prije 20 dana je pokrenut.


Mislim da siga hoce da podize tvrdocu vode.

bojanr ::
E sad prvo pitanje: pročitao sam ovdje od nekog dosta iskusnog akvariste (ne sjećam se imena) da aktivni ugalj nema funkciju u filteru poslije 2-3 dana.


Mozda nije bas tako kratko vreme ali ne treba ga duze drzati od mesec dana jer nema posle nikakvo dejstvo, cak moze da pocne da ispusta neke materije koje nam ne trebaju. Aktivni ugalj se obicno koristi posle medicinskog tretmana. Ako stavis aktivni ugalj u toku cikliranja sam proces nepotrebno produzavas jer aktivni ugalj usporava razvoj korisnih bakterija

bojanr ::
Meni on i dalje stoji u filteru, pa me interesuje da li da ga izvadim ili da ga ostavim ukoliko neće praviti neke probleme. Filter mi se nalazi iza 3D pozadine, vata, ugalj, keramika, sunđeri (ovim redoslijedom). Interesuje me da li redoslijed ima neku veliku ulogu (mislim na sunđere keramiku i ugalj) i koji je pravi.


Logika kaze da treba izi od najgrubljeg ka najfinijem filteru u smeru protoka prljave vode. U suprotnom rizikujes zapusavanje filter mase. Bio kugle i keramika idu pred kraj mada sam u nekim uputstvima za kanister filter video da ih stavljaju na pocetak.

bojanr ::
E sad dalje, imam ja tu nekih biljki, fino to raste, nemam pretjeranih briga, nema algi (zelene, crne...), od imena jedino znam da je jedna limun a druga narodski rečeno je pšenica, treća nemam pojma kako se zove, vremenom ću i latinske nazive savladati Smile Kupio sam i mahovinu koju hoću da vežem za granu vinove loze koju sam uzeo od druga (neobrađena, pročitao sam proces sa pripremanjem, pečenje, kuvanje itd.)
E sad pitanje vezano za mahovinu, kako bi to ispalo da ja nju nakarikam na stijene, ne na svu površinu, nego na jedan ćošak, zakačim za stijene, i/ili u dnu stijena čitavom dužinom akvarijuma, u dijelu gdje se spajaju stijene i podloga (kvarcni pijesak, čini mi se da je ona najsitnija granulacija). Ako neko ima iskustva sa tim ili je vidjeo kod njekog...

Bio sam malo zabrinut do sinoć, voda je počela da se muti, ali ne kao "zelena voda", nego onako je bila kao bijela ili tako nekako. Juče sam zamjenio oko 1/4 vode i sad je sve normalno, voda je skroz bistra čini mi se. Pročitao sam ovdje da je to uobičajan proces pri cikliranju akvarijuma, e sad meni se to desilo poslije 15 dana, 2 dana je bila takva voda pa sam zamjenio. Interesuje me da li je možda to neki drugi problem ili je to samo cikliranje. Ima unutra ribica, postepeno sam ih ubacivao, nije bilo uginuća, sve luduju, poštuju red i zakon i tako to. Hranim ih vjerovatno previše, pa ću i to redukovati pa da pratim da li će se voda opet mutiti.


Videces da li ce da ti se javlja i kad izvadis ugalj. Moze biti da je infuzorija.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
marko.pa
Akvarista



Registrovan: 27 Nov 2011
Poruke: 139
Lokacija: Pancevo

PorukaPoslao: Sre Jan 04, 2012 12:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U kanisterima idu na vrh jer voda iz akvarijuma dolazi odozdo a pumpa je vraca odozgo tako da su i tu poslednji u nizu.
Filter masu sam uvek rasporedjivao na sledeci nacin:
-Bio kugle i keramika na dnu
-Perlon vata preko perli
-sitniji sundjer stavljam tako da ne sabijem vatu
-preko ide krupniji sundjer.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Sre Jan 04, 2012 12:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da se nadovezem na citate koje je velja izvuko :
1, Dobrodosao
2, Siga sigurno podize tvrdocu vode a samim tim i ph vredmost. Inace sama siga je dobrodosla u akvarijumima sa Africkim biotopom. Kod Amera i Azijanata nije preporucljiva.
3, Poprecna su misljenja o aktivnom uglju. Jedni ga preporucuju dok drugi negoduju njegovu stalnu primenu u fiteru. Moje je misljenje da nam netreba u fiter masi sem ako akvarijum nismo tretirali nekim lekom. Inace dosta prodavaca savetuje da se aktivni ugalj drzi u fiter masi jer je idealan kao preventiva za razne bolesti, sto je cista laz.
4, Redosled filter materijala je sledeci :
Na vrhu je uvek Mehanicka filtracija. Tu podrazumevamo : Akva vatu i razne akva sundjere .
Bioloska filtracija : Bio kugle, keramicki prsten, bio sundjer i sve ono na sta moze da se nastane bakterije.
Za trecom vrstom filtracije nemamo potrebe ali je ipak treba predvideti. Aktivni ugalj bi trebao da nam pomogne pri brzem sakupljanju odredjenih medikamenata iz vode i ubrza vracanje vode u '' normalu''.
Ovo ti je redosled filter materijala po protoku vode u diy spoljnjem filteru.
5, Sto se tice rasporeda i nekih sitnih caka oko biljaka predlazem ti da jos jednom procitas deo o biljkama i eventualno skines neku '' foru'' nekog clana tj njegovog resenja. Ovako ..... mislim da bi trebali previse toga da objasnjavamo.
Sto se tice belila. Sobzirom da si pre 20 dana pokrenuo akvarijum mislim da je cikliranje pokrenuto.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
bojanr
Akvarista



Registrovan: 03 Jan 2012
Poruke: 19
Lokacija: Bijeljina

PorukaPoslao: Sre Jan 04, 2012 3:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E sad ima li neki "narodni lijek" (da ne budu neki preparati) za smanjenje tvrdoće (znam za so, ali da li je smijem dodavati i koliko kada mijenjam vodu npr to ne znam) i ph vrijednosti?
Znači ipak da ja izbacim ugalj kroz par dana? Redoslijed u fiteru mi je koliko vidim odgovarajući, pitao sam samo preventivno da nije slučajno pomješano nešto.
Čime da dezinfikujem mrežicu onu od fasade? Hoću nešto da skarabudžim za mahovinu, pa da vidim kako će ispasti.
Hvala na savjetima.
Nadam se da nezamjerite što se nisam predstavio u dijelu za upoznavanje (to mi je nekako kao ono "Zdravo ja sam Bojan i ja sam alkoholičar") Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
marko.pa
Akvarista



Registrovan: 27 Nov 2011
Poruke: 139
Lokacija: Pancevo

PorukaPoslao: Sre Jan 04, 2012 7:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

So nikako ne smanjuje tvrdocu!!!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Čet Jan 05, 2012 10:53 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

O narodnim lekovima moraces malo detaljnije da se informises u nekim drugim temama koje prate hemizam vode. Moja ti je preporuka da se sa hemizmom vode neigras sada na pocetku. Veoma lako moze da se desi da pobijes sve zivo u tom akvarijumu za kratak period.
Mrezicu isperi u toploj - vreloj vodi , sem ako znas da je mrezica boravila ispod kucice nekog kera, e onda ti nece pomoci nijedna hemija da je isperes.
Zaboravi na so.
A da, Upoznavanje sluzi kako bi neke osnovne informacije dao o sebi i kako bi mi ostali znali skim diskutujemo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chavke
Akvarista



Registrovan: 12 Okt 2011
Poruke: 305
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Jan 05, 2012 11:32 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja bih pozeleo dobrodoslicu,
Isto tako bih pitao sta ima od ribica, koja je pumpa i ostalo, cisto jedno malo predstavljanje akvarijuma (bila bi pozeljna i slika) jer je to nacin da malo iskusniji clanovi mogu biti upoznati sa situacijom i davati relevantne savete.
Ovo govorim iz licnog iskustva jer sam i ja mlad akvarista i ovde su mi pomogli maksimalno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Raka
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 21 Dec 2010
Poruke: 516
Lokacija: mladenovac

PorukaPoslao: Čet Jan 05, 2012 1:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pozdrav,prvi odgovor bi bijo zamrezicu fasatku ,operi je u blag rastvor hipermangana...drugi problem aktivan ugalj izvadi iz ak...treci za sigu ona pojacava tvrdocu vode staviti jednu kasikicu sode birkabone mha 60l jedna mala kasikica...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
fak jea
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 06 Jan 2012
Poruke: 3
Lokacija: Pancevo

PorukaPoslao: Pet Jan 06, 2012 8:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

kupi panj , on meksa i kiseli vodu
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraAIM AdresaYahoo MessengerMSN MessengerICQ broj
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Nekoliko neobicnih pitanja o koi sara... gazuraz Ribe 2 Ned Apr 17, 2022 10:20 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Početnik sa par pitanja za low tech 50l klicakn Početak u akvaristici 4 Uto Mar 23, 2021 7:36 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Svetlo u akvarijum i jos par pitanja goran012 Početak u akvaristici 16 Sre Okt 14, 2020 7:33 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetak - Formiranje - Pitanja CandyCrash Početak u akvaristici 13 Pon Sep 23, 2019 9:01 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pitanja u vezi Protein skimera - Peni... Peku Oprema u morskoj akvaristici 0 Pet Maj 10, 2019 2:39 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License