Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Rok trajanja fabricki upakovane hrane po otvaranju. Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Poll :: Koliko dugo koristite fabricki upakovanu hranu po otvaranju?

Mesec dana
6%
 6%  [ 3 ]
3 meseca
20%
 20%  [ 9 ]
6 meseci
9%
 9%  [ 4 ]
Godinu dana
9%
 9%  [ 4 ]
Dok se ne potrosi
54%
 54%  [ 24 ]
Ukupno Glasova : 44


Autor Poruka
Zola
Urednik
Urednik



Registrovan: 30 Maj 2009
Poruke: 255
Lokacija: Užice

PorukaPoslao: Sub Jun 02, 2012 1:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Naravno, kada istekne rok upotrebe ne znaci odmah da je hrana toksicna i zato neupotrebljiva. Posle tog roka hrana ne odgovara vise opisu sa deklaracije na pakovanju jer ima manje hranljivih i korisnih sastojaka od navedenih, a to znaci da je manje kvalitetna. Da li cemo da koristimo kvalitetniju ili manje kvalitetnu hranu, ne samo za akvaticne zivotinje vec i za sve druge kucne ljubimce, po meni zavisi od toga koliko volimo nase ljubimce. Imao sam vise puta priliku da u praksi vidim primere (najcesce kod pasa) kada se vlasnicima "obilo o glavu" to sto su ih hralnili hranom loseg kvaliteta. Pored mnogobrojnih dijagnostickih i hiruskih zahvata koje su morali da plate, najcesce je bilo neophodno da nadalje koriste hranu za oboljenja bubrega, jetre i sl., a takve hrane su visestruko skuplje od ostalih, cak i od bazicnih super-prenijum hrana. Sto se ribica tice, naravno da necemo placati preglede i operacije kod veterinara, ali zar nije poenta posedovanja kucnog ljubimca da sto bolje zivi dok je kod nas. Ja ne bih koristio hranu kojoj je istekao rok trajanja za svoje kucne ljubimce nikada. Ali svaki ljubimac je na savesti svog vlasnika.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Jun 02, 2012 1:21 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

kikiriki
Akvarista



Registrovan: 24 Jul 2011
Poruke: 60

PorukaPoslao: Sub Jun 02, 2012 1:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Po zakonu rok trajanja stočne hrane je do 90 dana,nakon toga neminovno dolazi do propadanja određenih sastojaka hrane,razmnožavanja bakterija i nagomilavanja mikotoksina itd,itd.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Jun 02, 2012 2:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislim da se nismo svi u potpunosti razumeli, ne pricamo o roku trajanja od dana proizvodnje koji je uvek oznacen na pakovanju, nego o roku od momenta otvaranja, posle koliko vremena vise nije zadovoljavajuci za upotrebu.
Dakle, rok trajanja neotpakovanog proizvoda nije vise validan od kako se taj proizvod nacne (ovde mislim prvenstveno na hranu za humanu upotrebu).
Pogledajte npr. tetrapak nekog soka, pise na njemu da je rok recimo jos godinu dana, ali isto tako pise da ukoliko se otvori, mora se potrositi u naredna 3 dana, posle toga obicno gubi deklarisana svojstva ili cak postaje potencijalno rizican za upotrebu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Shone Pa
Akvarista



Registrovan: 24 Jan 2011
Poruke: 305
Lokacija: Pancevo

PorukaPoslao: Sub Jun 02, 2012 2:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja koristim hranu i po godinu dana.
Uzimam veca pakovanja jer su ekonomicnija.
Do sada nisam primetio da je lose uticala na akvarijum uopste
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Jun 02, 2012 6:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nije isto sa tetra pakom soka i sušenom hranom za ribe, velika je razlika u tome što je Tetra pak sterilna ambalaža i što je nektar u njemu visoko rizična roba koja može da se pokvari u roku od nekoliko minuta ako se pogode neki faktori, što sa sušenom hranom nije slučaj. Praktično sve zavisi od uslova skladištenja ili čuvanja te otvorene hrane, ako je na vlažnom mestu, može da se pokvari odmah, ali ako ga držimo na suvom mestu mislim da može da se upotrebljava duže vreme po otvaranju. Većina koristi ručno pakovanu hranu (providne kutijice) i ne možemo znati koliko je dugo ta hrana raspakovana od originalnog pakovanja. Može da se desi da je hrana otvorena pre godinu dana u pet shopu a da je mi potrošimo za par dana. Kao što kaže Zola, jedina sigurnost je u originalnim kutijicama firmiranih proizvođača, mislim da njih možemo da koristimo bez problema par meseci po otvaranju ako je na suvom mestu. Čak i fabrički zapakovana nije u vakuumu da bi se kvarila odmah po otvaranju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Sub Jun 02, 2012 6:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam glasao za opciju do godinu dana. Mislim da duze i nemoze da traje kod mene. Mada, mislim da rok trajanja hrane zavisi od kvaliteta tj proizvodjaca, i vrste hrane.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
krlle83
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 02 Jan 2012
Poruke: 614
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Ned Jun 03, 2012 12:20 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Cekaj malo,a sta je sa hranom koja se kupuje u casicama koje oni vade iz velikih kutija da bi vise zaradili a to su : Tetra diskus futer,tetra pro color,tetra vegetable,i mnoge druge. ?

Jer retko ko ce dati pare za 1l kante Tetra diskus futera ili neko vece pakovanje,jeftinije mu je da plati casicu 80 din.

Dok hrana stigne u Srbiju,pa do prodavca,pa do kupca,pa dok se to potrosi prodje mnogo vremena. Ja licno kupujem hranu renomiranih firmi pakovanja max 55gr (300ml) a to mi traje nekih 6 mes.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Ned Jun 03, 2012 12:56 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa zavisi koje ribe imas u akvarijumu, kao i njihov broj. To oni sto prepakuju u vecini slucajeva ( bar se ja nadam da je tako ), je u nekom roku trajanja a prihvatljivo za nase potrebe odnosno potrebe riba za odredjeni period. Zamisli kada bi kupio 1 litru Tetra diskusa a u akvarijumu imas 5 zivorotki ... mislim da bi ta kutija trajala decenijama Smile .
Sa druge strane, npr ja, imam i hranu iz kucne radinosti u kojoj ima i mesa. Sumljam da bi ta hrana bila dobra posle godinu dana .
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Ned Jun 03, 2012 3:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ta ,,mesna,, kao sto se i preporucuje ne vise od 6.meseci, koliko ja znam.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka fabricki akvarijum ljiki Akvarijumi 2 Uto Avg 01, 2023 7:57 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka vek trajanja DIY pozadine ljubisa03 Uradi Sam (DIY) 6 Čet Mar 24, 2022 6:30 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Truljenje hrane u plutajućim biljkama sputnik8 Ishrana 7 Čet Dec 10, 2020 9:24 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka startne kulture zive hrane vedad Arhiva Malih Oglasa 0 Uto Feb 20, 2018 11:46 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Sera Vipan za druge hrane reventon Arhiva Malih Oglasa 0 Pon Avg 07, 2017 11:43 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License