----------------------------------- spaske1 Sre Sep 24, 2014 9:35 pm Postolje od blokova ----------------------------------- Planiram nabavku većeg akvarijuma ali me zanima dali je neko imao iskustva sa pravljenjem postolja od ytong (sipureks) blokova. Mislim na ovakve neke varijante http://www.dodaj.rs/f/M/Oi/3rVkSibP/2vwcrps.jpg http://www.dodaj.rs/f/2X/r3/29oausK9/1/4274a65007680143.jpg http://www.dodaj.rs/f/1v/Mc/lY9G6k6/4274a64e8725d2c6.jpg http://www.dodaj.rs/f/1V/JG/4eyPQENx/1/221351b04eb4a3377.jpg http://www.dodaj.rs/f/35/EE/1heOTfC1/2014-06-033650unterbau.jpg http://www.dodaj.rs/f/1S/5b/4YC4EQvl/2/cimg6746.jpg Postoji dosta slika i primera pa ako je neko imao iskustvo ili se sretao sa takvim postoljem, jer je ovo najjeftinija varijanta koja bi odgovarala a blokovi mogu da se ofarbaju ili zalepi tapet i sl. Ima tu nekih detalja koje nisam siguran kako odraditi, vidim da je negde rađeno tako što se blokovi stavljaju direktno na pod a negde ide iverica ili drvena daska na dnu pa na nju blokovi, kako to pričvrstiti i nivelisati sa podom? ----------------------------------- profiterole Sre Sep 24, 2014 9:44 pm ----------------------------------- ne mogu da ti pomognem,ali mogu da "kradem" posto ovo izgleda mnogo dobro a planiram veci akvarijum. ----------------------------------- nesa69 Sre Sep 24, 2014 10:06 pm ----------------------------------- Koliko je to veći akvarijum dužinski. Recimo, meni su kutije ispod 130 cm, obična iverica, i termosajlent (zadnja slika). Ne verujem da je ravnije od siporex blokova. Još sa ovim nogama u sredini ne bi trebalo da mrdne ikada. ----------------------------------- spaske1 Sre Sep 24, 2014 10:21 pm ----------------------------------- Ja planiram kavarijum 130x40x50 ako se stavi iverica dole onda može i da se nekad mrdne i pomeri kad zatreba ali kako da iznivelišem ako dirktno daska leži na poatosu koji naravno nije ravan? ----------------------------------- tealkjaffa Sre Sep 24, 2014 10:22 pm ----------------------------------- cini mi se da jedan ima ivericu ispod a drugi stiropor. Ja bih isao sa termosajlentom od 1cm ( ili 2cm , nije skupo) i preko toga siporex, a jedino na spajanje blokova treba da se obrati paznja ( ima lepak za siporex blokove, stavi se bukvalno 1mm i siporex nema sanse da mrdne.) Zaista dobra ideja i jeftina ----------------------------------- spaske1 Sre Sep 24, 2014 10:55 pm ----------------------------------- Da kažu da može da se lepi i lepkom za pločice cn9 ili cn11 isto tanak sloj. Termosajlent jer to ova kao crna podloga i koliko je on tvrd? Vidim da mnogi stavljaju dasku dole ali po meni to je dobro samo da može da se pomeri i može da se učvrsti šrafovima ali je mana kako nivelisati ako pod nije ravan(kao što nije) a kad se postavi i napuni i ovako nema pomeranja. ----------------------------------- spaske1 Sre Sep 24, 2014 11:04 pm ----------------------------------- Mnogo varijanti postoji http://www.dodaj.rs/f/2c/wt/2yAm2VmH/4274a6500872a1b3.jpg Ovo je sa nekog hrvatskog foruma slika i kaže da ovo postolje drži bez problema akvarijum od 400l sa 100kg peska a sastavljena su po dva bloka i na kraju oblepljena crnom folijom zbog estetike. http://www.dodaj.rs/f/0/hi/4ndR0ii5/1/unterbau.jpg Ako je ona crna podloga taj termosajlent evo kako čak ljudi postavljaju akvarijume na tri kvadratna profila pa preko podloga(termosajlent) i akvarijum http://www.dodaj.rs/f/o/vJ/1SEDrbLz/ankt66h4i133t3gb3.jpg http://www.dodaj.rs/f/Y/Xd/4JIszqgj/1/ankt8h7dtedmf0axb.jpg Po mom mišljenju ako se iverica postavi i dole i gore i pusti koji santim šire od blokova mogu se postaviti klizna vrata od iverice i uklopiti sa postojećim nameštajem a ujedno i zatvoriti otvore kako se nebi video kanister filter recimo. ----------------------------------- nesa69 Čet Sep 25, 2014 12:31 am ----------------------------------- Kucaj u google "Termosilent", ima u svakoj farbari i jeftiniji je i po meni bolji od stiropora. Evo copy/paste: "Upotreba : za različite medjuetažne konstrukcije plivajuci podovi laminatni podovi sekundarna zaštita" Ja sam bio skeptik, stanem sa svojih 100-nak kg na njega i samo me amortizuje i kad siđem sve ravno. Meni je na njemu 130x45x50 (voda na nekih 42 otprilike). 10 mm je debljina. Ne znam za nivelaciju šta da ti kažem, ako je pod generalno ravan, staviš njega, pa dasku, pa blokove, može i bez daske verovatno. Meni je ispoda laminata u kuhinji, pun sandučar i sve ostalo stoji tako godinama, mislim da je termosajlent onaj od 5 mm, ne primećujem da negde škripi. ----------------------------------- nesa69 Čet Sep 25, 2014 12:33 am ----------------------------------- Zaboravih, svaki juwel ti stoji na tri gole plastične letve, bez donjih ojačanja i tako toga. ----------------------------------- spaske1 Čet Sep 25, 2014 7:13 am ----------------------------------- Hvala na informacijama, nisam se do sad sretao sa ovim materjalom, ali mi deluje kao dobar da ispegla neravine između poda i daske, jer bi ipak išao na ivericu gore i dole malo širu od blokova 5-6cm kako bi kasnije mogao da stavim neka kao klizna vrata u fazonu američkih plakara, da zatvorim i da se nevidi ako bude kanister filter između blokova. ----------------------------------- Blue Čet Sep 25, 2014 7:26 am ----------------------------------- Spaske, koje bi bile prednosti ovakvog postolja u odnosu na klasicno (univer ili kombinacija metal/univer)? ----------------------------------- spaske1 Čet Sep 25, 2014 7:56 am ----------------------------------- Pre svega cena, ova varijanta je ubedljivo najjeftinija. Juče sam bio da se raspitam kod bravara i stolara a računica je sledeća. Za postolje 120x40x55cm od cevi 40x30 čovek mi je izveo računicu sa svim materjalom i radom znači varenje obrada farbanje košta 6900din što je po meni preskupo za tako nešto a plus ako se oblaže ivericom sa 3 strana i gornja ploča izašlo bi oko 10 000 verovatno. To mi je trenutno najskuplja varijanta a nisam to očekivao. Od univera je već isplativije ovako nešto http://www.dodaj.rs/f/3p/tB/4biX8PPM/142555523424682007570517.jpg bi koštalo 5500 sa nogama oko 6000 znači sa punim leđima sa tim što je visina oko 52cm a širina gornje ploče 45cm (na slici su druge dimenzije) Ja sam lično očekivao da će od univera biti skuplje jer je to po meni ipak najlepše rešenje za dnevnu sobu jer se može uklopiti dezen sa ostalim nameštajem. Raspitaću se i danas na još par mesta ali verovatno su cene tu negde, a nebi dao 80-90e za postolje jer onda neću imati para za akvarijum i opremu i onda džaba lepo i jako postolje. ----------------------------------- Dare021 Čet Sep 25, 2014 8:20 am ----------------------------------- syporex i ytong blok nisu isto... ytong blok je najbolje lepiti lepkom za njega u tankom sloju. ali ja jednostavno ne bih mirno spavao dok mi akvarijum sa preko 300 kg težine stoji na njemu i to na samo 3 oslonca,to bi u početku bilo super ali vremenom ytong bi počeo da se kruni i da puca mislim da je komoda sa metalnom konstrukcijom bolje rešenje.skuplje ali daleko bolje... ----------------------------------- spaske1 Čet Sep 25, 2014 8:37 am ----------------------------------- Pa ta 3 oslonca su šira nego tri oslonca metala30x30mm a oslanjanje na pod je mnogo većom površinom nego na 6 nogica a samim tim je pritisak manji. Onaj gore akvarijum što sam postavio sliku ima 400l i 100kg peska sigurno oko 600kg tereta na tri oslonca i stoji preko 4-5 godina bez problema. A ne vidim od čega će da se kruni kad nema spoljnih uticaja? Po toj logici kuće od ytong blokova bi se srušile za 10-ak godina a nisam čuo da je tako. I univer može lako da se poduje od vlage pa ga ljudi koriste masovno a i fabričke varijante najčešće. ----------------------------------- spaske1 Čet Sep 25, 2014 8:38 am ----------------------------------- syporex i ytong blok nisu isto... ytong blok je najbolje lepiti lepkom za njega u tankom sloju. Ako možeš da mi pojasniš razliku između ytonga i siporex-a? ----------------------------------- Popaj Čet Sep 25, 2014 8:59 am ----------------------------------- Ja imam dva postolja zidana sa siporex blokom. Lepljeno građevinskim lepkom. Posle 20 godina sve stoji, i ništa se ne kruni. Izgletovano i kreči se kao i ostali zidovi. Otprilike kao 1 i 3 slika. Taj prvi je samo zidan po sredini, zato što sam imao bocne zidove. Ranije je bila neka ploča, slično se koristi u kuhinjama. U među vremenu sam zamenio sa duplim univerom, kantovanim širokim kantom. U dobijeni prostor između zidova sam pravio posebne kabinete na točkićima u kojima je smeštena aq. oprema. u međuvremenu veliki je pretvoren u radni sto (računar), i tu sam stavio manji morski. Ja sam išao direktno na parket i ankerovao blokove u pod i u zid ( leđa). Mislim da je bolje staviti na univer (sačuvaš parket), ali moraš nekako da vežeš za isti. Da sam znao da varim, napravio bih čeličnu konstrukciju. To može da izgleda lepo ako ti se uklopi u ostali prostor. Nisam građevinac, ali mislim da bi bilo dovoljno samo naslagati blokove jedan na drugi. Staviš ploču preko, 400-500 litara akvarijum, i to nema da mrdne. ----------------------------------- ViK Čet Sep 25, 2014 9:04 am ----------------------------------- Ljudi prave kuce od ytonga, mislim da si bezbedan za postolje... Ja ne bih stavljao nikakvu ivericu niti nista tome slicno ispod blokova. Na dasku koju ide izmedju aq i blokova stavis stiropor, tj ispod aq i on ti lepo nivelise eventualne manje neravnine. Vidjao sam ja na forumima daleko vece aq na ovakvim postoljima. Jos lepo napravis vratanca koje usrafis u blokove i bas ce lepo da izgleda. Dasku bih usrafio u blok, a kad dodje voda u aq nece ona nigde da mrda... AKo ti je pod bas neravan onda radi od metala sa stelujucim nogicama. Ja sam pravio od cevi 4x4cm u koje mi je maistor uvario najvece matice koje su mogle da stanu, pa su mi lepo srafovi stelujuce nogice. Nadjes dobrog majistora i mirno spavas. Meni je rekao moj majistor da jedan takav sraf moze da nosi oko 500kg, a ja ih imam 6. Izmedju srafa i parketa sam ubacio onu tvrdu, crnu gumu debljine oko 1cm da mi cuva parket. Takvu policu mozes da oblozis ivericom, ali to je dosta skupo, pa mozes da koristis i druge materijale, i onako su samo za ukras.... ----------------------------------- Popaj Čet Sep 25, 2014 9:04 am ----------------------------------- Zaboravio sam blokovi su 60x10x20. Išao sam na visinu 4x20=80cm. ----------------------------------- nikouro Čet Sep 25, 2014 9:32 am ----------------------------------- Spaske, moje misljenje znas. Zanimljiva ideja jeste. Medjutim, mislim da " nije pametno " samo naslagati blokove i na to staviti plocu pa preko ploce akvarijum. Mozda neki akvarijum od 100 litara na dimenziji od 70-80 cm gde bi blokovi dosli maltene jedan do drugog. Na vecim duzinama morao bi blokove da osiguras lepkom tj malterom da ne bi akvarijum skliznuo prilikom dodira, guranja ... Evo. Posto sam "neverni Toma", i to samo iz sumlje da konstrukcija sa blokovima mora da se obezbedi a ne po pitanju funkcionalnosti, isplatljivosti, izgleda ... itd. Ako ko ima te ytong blokove, da li bi izveo mali test :) . Naime, neka se poredjaju blokovi, stavi ploca, neka se sedne na plocu i ... izazovu vibracije zadnicom :) . Mislim, da ploca ispod blokova poravljava, nivelice blokove. Ko je radio sa parketom, laminatom i ostalim podovima , zna da su u vecini slucajeva betonske ploce livene neravno. Negde su te neravnine neznatne a negde itekako primetne. Ravnanjem osnove, lepljenjem ( u dve tacke, za zid i za pod ), i na kraju gornja ploca ili grede koje se fiksiraju za blokove na kome ce doci akvarijum moglo bi da ispuni svaku bezbednost litraze akvarijuma i eventualno smicanja, izmicanja i ostale kontakte sa akvarijumom. Takodje, posto odavno nisam bio po stovaristima, posto su ovi blokovi ? Zna li ko cenu ? ----------------------------------- nikouro Čet Sep 25, 2014 9:48 am ----------------------------------- Zaboravih, svaki juwel ti stoji na tri gole plastične letve, bez donjih ojačanja i tako toga. Plasticne letve ... bitan detalja. Svaki materijal koji u kontaktu sa staklom nece izazvati pucanje ili bilo kakvu stetu po staklo moze da se upotrebi. Mi koristimo stiropor jel je veoma dostupan i prihvatljiv po ceni. Sa druge strane, veoma smo skepticni za ostale materijale. Valjda nam to u krvi, generalno :) . Termosilent mogao bi da zavrsi posao. Nemam ga ispod svojih akvarijuma ali razmisljam da u skorije vreme stavim tj zamenim stiropore . Na kraju krajeva nudi se u nekoliko debljine, i par boja :) : http://3.bp.blogspot.com/-cRQOk6kyy74/Uam1Hc34n2I/AAAAAAAAAEo/nATlNqUJhlM/s1600/TERMOSILNET+52.jpg ----------------------------------- spaske1 Čet Sep 25, 2014 9:55 am ----------------------------------- Hvala na savetima. blok ytong 15-ica (62x25x15cm) je 267 din komad a meni bi trebalo 6 komada jer bi išao na visinu od 50-ak cm za dnevnu sobu blokovi 1600din lepak 5kg oko 230din i daska ne znam tačno. I cevi 30x30 su oko 900din 6 metra i same cevi nisu skupe ako nađem nekog da zavari a ja da obradim i ofarbam moglo bi da izađe povoljno a sa strane može i lesonit u boji a napred samo vrata od iverice. http://www.dodaj.rs/f/p/UV/3KnhX9kl/img8508.jpg Ovo sam ja na brzinu skicirao policu od cevi i stavio 30x30 a ovaj majstor mi kaže da bi bilo bolje od 40x40 ili bar od 40x30. Sad krećem do grada da se raspitam na još nekom mestu i da završim neke obaveze pa ću videti tačno kakvo je stanje. ----------------------------------- ViK Čet Sep 25, 2014 11:04 am ----------------------------------- Nije ti velika razlika u ceni do 40x40mm, ali ti nisu potrebne tako debele cevi sigurno. Ja sam od njih pravio, eto kao miran san. Majistor ti uzme oko 50% cene materijala za ruke (do 100% ako je jeftin materijal) da ti to lepo izvari i ofarba. Uradi onako stelujuce noge od srafova kao sto sam opisao i miran si. ----------------------------------- nikouro Čet Sep 25, 2014 11:43 am ----------------------------------- Onaj ko zna da vari, da sece i ima scim sve to da uradi sve ovo moze da ga kosta koju flasu piva i cenu materijala. Majstori drugovi mogu da vam uzmu 50% od cene materijala, sa druge strane neki uzimaju 1 naprema 1 a , ekstra je 1.5 naprema 1 . Kako ko je u mogucnosti tako se i snalazi. Mene je kostao materijal i dobra volja tako da sam policu dobio po veeeeoma povoljnoj ceni. Da mi je majstor radio ... razmislio bih :) ----------------------------------- nesa69 Čet Sep 25, 2014 12:11 pm ----------------------------------- Ta skica sa cevima, kao što kaže Nikouro, nađe se prijatelj prijatelja ... Meni je na 30x30 i nema tih vertikala u sredini, samo horizontale. Nemaš pojma koliko je to jako. Mi bi sve od stubova za banderu da napravimo :-) Gore je navedeni akavarijum, dole kornjača u 100x40x25. Znam kuću koja nakon neke davne poplave Dunava kod Dubovca od tih materijala, kako ladno i danas stoji. U principu, za bilo šta da se odlučiš nema greške, izaberi šta ti je lepše i prihvatljivije. ----------------------------------- Iga Čet Sep 25, 2014 12:25 pm ----------------------------------- I kako to misliš da bi počeo da se kruni i da puca? Od Ytonga se prave kuće, što postolje za akvarijum ne bi moglo? ----------------------------------- spaske1 Čet Sep 25, 2014 1:20 pm ----------------------------------- Ja sam manju policu vario kod nekog komšije u garaži i to me nije koštalo ništa sem materjala ali nisam baš bio zadovoljan kako je odrađeno čini mi se da nije sve u vinklu pa bi ovo veće postolje radio kod nekog ko malo bolje vari, ovaj što mi je računao kaže materjal a za ruke 70%.ž A farbanje mogu i sam da odradim, i ja mislim da je 30x30 dosta jer sam viđao i veće akvarijume bez tog poprečnog ojačanja u sredini, tako da mislim da bi bilo dovoljno. ----------------------------------- spaske1 Čet Sep 25, 2014 1:22 pm ----------------------------------- Mislim da je svima najsigurnije da se odradi od cevi a posle za dekorisanje videćemo. Na drugom mestu bi me od iverice koštalo oko 5000. ----------------------------------- Zhorz Čet Sep 25, 2014 2:08 pm ----------------------------------- ja sam u "Uradi sam" nasao na popustu ivericu tabla od 40x250 za 500din, sa secenjem dve table i srafovima....izaslo me 1300dinara+moje ruke, polica 120x40x60v sa dve vertikalne pregrade.... jeftinije ne moze ----------------------------------- nikouro Čet Sep 25, 2014 2:28 pm ----------------------------------- Ja sam manju policu vario kod nekog komšije u garaži i to me nije koštalo ništa sem materjala ali nisam baš bio zadovoljan kako je odrađeno čini mi se da nije sve u vinklu .................. Upravo ono o cemu sam ti pisao. ----------------------------------- nesa69 Čet Sep 25, 2014 2:53 pm ----------------------------------- Ma sigurno je i jedno i drugo, jedno zidaš, drugo možeš da mrdaš ... Stavi obavezno dve horizontale ako budeš radio od cevi, bolje leži iverica i treba da učvrste ram. Po meni te vertikale samo smetaju. ----------------------------------- spaske1 Čet Sep 25, 2014 4:22 pm ----------------------------------- Misliš ovako nekako http://www.dodaj.rs/f/1E/ey/3GDbyg9x/74376365fotografija0098.jpg slika pozajmljena ovde sa foruma ----------------------------------- nesa69 Čet Sep 25, 2014 6:07 pm ----------------------------------- Ovako: http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_50416466_konstrukcija.jpg Nemam metar pri ruci, 120x45 je osnova, visina nekih 65 cm. Donja je podignuta oko 10 cm da može kornjači da se odvadi voda u slivnik. Ne znam ko se nije popeo na nju za probu. Malo sam bio skeptičan ali zetov otac koji je vario je je rekao da ne treba ni šipka više. ----------------------------------- nikouro Čet Sep 25, 2014 6:12 pm ----------------------------------- Koji su profili u pitanju ? ----------------------------------- nesa69 Čet Sep 25, 2014 6:14 pm ----------------------------------- 30x30 kutije. ----------------------------------- spaske1 Čet Sep 25, 2014 6:17 pm ----------------------------------- Na tom fazonu sam ja radio manju policu od cevi 20x20 i to bez ove dole horizontale i na njoj stoji akvarijum od 95l i plus manji od 20l tako da i ja mislim da ne treba ništa jače od ovoga i da je 30x30mm sasvim dovoljno ja zanm da je majstoru u interesu da bude skuplji materijal je on za ruke uzima 70% od ukupne cene materjala. Kod mene bi visina bila oko 50-55cm tako da je još niže od ove tvoje police. Hvala na pomoći. ----------------------------------- nikouro Čet Sep 25, 2014 6:18 pm ----------------------------------- Iskreno, malo sam i ja skeptican ali ako kazes da je provereno onda nema razloga da ti ne verujem :) . Znaci sve do 120 moze profilom 30x30 na dve noge tj cetri tacke. Preko 120 trebalo bi 6 tacke ? ----------------------------------- spaske1 Čet Sep 25, 2014 6:27 pm ----------------------------------- ovo je isto kao što sam ja skicirao samo bez onih vertikalnih, sa njima se samo dobija oslanjanje na više tačaka a ništa se ne gubi i ide 1m cevi više. Ja bi išao na postolje 120cm a gornja ploča bi bila 135cm jer bi akvarijum trebalo da bude 130cm dužine ----------------------------------- spaske1 Čet Sep 25, 2014 6:31 pm ----------------------------------- Može i ovakva varijanta koja je 100% sigurna ali bez nogica je opet nivelacija problem ako nije ravno ali je mnogo veća površina oslanjanja i pritisak na podlogu je bolje raspoređen. http://www.dodaj.rs/f/O/12J/2QZMc8sW/1/imag-65455.jpg Mnogo varijanti, ja čekam da mi se jave iz još jedne firme da vidim koliko oni cene taj posao. ----------------------------------- nesa69 Čet Sep 25, 2014 6:32 pm ----------------------------------- Stvarno ne znam, možda kad budem porastao na dva metra :-) Sa krugom i kvadrantaima kao poprečnim presecima i ako imaš debljinu zida od otprilike 3 mm, imaš jaku čvrstinu (probaj da saviješ 30x30 od 120 cm). Meni je ta srednja kao dodatni oslonac za ivericu i ukrutila je konstrukciju u sredini. Stric mi je neki mašinac-inspektor-dlaka u jajetu :-) aminovao je i bez tih srednjih, tj. rekao mi je standardno da sam budala što i to stavljam, glupi tehnolog, planiram voz da preteram i slično :-) Ja ne mogu da se setim tačno, ali mislim da me nije konstrukcija izašla više od 4000 ofarbano. ----------------------------------- spaske1 Čet Sep 25, 2014 6:43 pm ----------------------------------- Cevi kao cevi nisu skupe e sad majstor tu uračuna elektrode+brusne ploče+farbu+razređivač+ pa na sve to još 70% ruke ispadne toliko, njegov rad za ruke ispada 2800din. Bar mi je tako jedan računao videću još na par mesta jedne već čekam da jave cenu ako se uopšte jave jer ovde slabo ima onih koji rade baš profesionalno. Da radim kao ranije u državnoj firmi ovo bi mi došlo gratis ali tad se nisam bavio akvaristikom. ----------------------------------- profiterole Čet Sep 25, 2014 7:08 pm ----------------------------------- jeste,to je skupo. neku resetku mi je majstor jos i komsija pravio i uzeo 10 000 za ruke,onako komsijski. sami smo farbali. ----------------------------------- nesa69 Čet Sep 25, 2014 8:14 pm ----------------------------------- Spaske, kad pomenuh strica da uključim malo i mozak :-) pošto je i moja prvobitna zamisao bila tipa da neka železara ima šta da radi bar dva meseca. Ima ovde radnja, tri police su 20x20 kutija, razmak nogu je oko 1,5 m, tri reda akvarijuma u vis. Zadnji red gore su 2 metra dugački akvarijumi, dva komada, dubine oko 40 sigurno, sa podlogom i dekoracijom. Ne znam da li ima i jednu poprečnu šipku. Imaš i na forumu jedan primer, ja nisam bio u radnji ali neko verovatno zna koliko je to otprilike: http://www.akvarijum.org/forum/slike-radnje-i-upoznavanje-iste-t14039-15.html ----------------------------------- HORUS Čet Sep 25, 2014 8:21 pm ----------------------------------- Ja sam u školi pokušao da iskoristim školsku klupu od cevi 30x30mm za akvarijum od 200 litara. Da li verujete da se vrlo brzo iskrivila. Na osnovu tog iskustva, kada uskoro budem pravio postolje za akvarijum 120x40x50cm, sigurno ću staviti deblje cevi. Što je sigurno, sigurno. ----------------------------------- spaske1 Čet Sep 25, 2014 8:49 pm ----------------------------------- Možda je klupa duža a nema ovih ojačanja gore i dole koja daju čvrstinu konstrukciji. Ali svakako korisna informacija meni je taj majstor rekao 40x40 a za njih ujedno ima i štelujuće nogice a kaže najmanje da se ide sa 40x30 ----------------------------------- spaske1 Čet Sep 25, 2014 8:51 pm ----------------------------------- edit: Računam da akvarijum 0d 250l sa staklom, peskom i kamenjem ima otprilike oko 400kg ----------------------------------- Nikolac Ned Okt 05, 2014 4:07 am ----------------------------------- Što odustaste od ytonga? Odoste na profile a siporeks je odlična ideja. Dozvolite da novopečeni 'ekspert' za siporeks nešto kaže. Kada se radi o težinama preko 200 kg, mogućnost smicanja je jako mala. Potrebno je da se neko od 100 kg baci na akvarijum da bi se smakao, a ako razmatramo tu opciju onda smo na pogrešnoj adresi. Samo staklo ne bi izdržalo. Inače u normalnim uslovima siporeks ima izdržljivost po kvadratnom cm veću nego što je većina naših akvarijuma, tako da slobodno stavite 5t na 3 stuba siporeksa. Držaće. A košta 1000 do 1500 din celo postolje. Zar to već nije dovoljna prednost i razlog da se ide na tu opciju? ----------------------------------- spaske1 Ned Okt 05, 2014 7:58 am ----------------------------------- Ja idalje smatram da je to dobra ideja i nije problem dali će izdržati jer sam viđao po netu mnogo veće akvarijume na 3 oslonca. Razlog zašto sam ja odustao je zato što još ne znam tačno mesto gde će se uklopiti akvarijum a mislim da kad se zalepe blokovi nije baš zgodno za premeštanje po sobi. Cela takva polica bi koštala verovatno oko 2500-3000 bez vrata i naknadnih radova ako se dole stavi iverica mogla bi da se urade klizna vrata ili sl. ----------------------------------- spaske1 Ned Okt 05, 2014 8:05 am ----------------------------------- EDIT: Mene bi samo koštalo dodatno jer bi morao da kupim i libelu i možda još neki alat. ----------------------------------- spaske1 Čet Okt 09, 2014 2:35 pm ----------------------------------- Kucaj u google "Termosilent", ima u svakoj farbari i jeftiniji je i po meni bolji od stiropora. Evo copy/paste: "Upotreba : za različite medjuetažne konstrukcije plivajuci podovi laminatni podovi sekundarna zaštita" Ja sam bio skeptik, stanem sa svojih 100-nak kg na njega i samo me amortizuje i kad siđem sve ravno. Meni je na njemu 130x45x50 (voda na nekih 42 otprilike). 10 mm je debljina. Ne znam za nivelaciju šta da ti kažem, ako je pod generalno ravan, staviš njega, pa dasku, pa blokove, može i bez daske verovatno. Meni je ispoda laminata u kuhinji, pun sandučar i sve ostalo stoji tako godinama, mislim da je termosajlent onaj od 5 mm, ne primećujem da negde škripi. Meni je na akvarijumu od 90 l običan stiropor od 2cm a sad planiram podlogu najviše 1cm videću još dali stirodur ili stiropor. Sada sam video u farbari nešto što se takođe može koristiti kao podloga za akvarijum kažu da je to lao tanji stirodur a naziv mu je izoflor ima u raznim debljinama 3mm pa 6mm možda još u nekoj debljini.