Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Potencijalni akvarista Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Delta




Registrovan: 27 Avg 2015
Poruke: 1
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Avg 27, 2015 11:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima!

Već nekoliko dana prelistavam razne teme na forumu sa ciljem da steknem neki uvid u ovaj hobi. Sve je počelo sa predlogom druga da mi pokloni akvarijum od nekih 40 tak litara sa opremom. Ideja je u početku bila slatkovodni akvarijum, međutim slučajno sam zalutao u morski i moram priznati da sam odševljen sa istim. Dosta sam čitao i uvideo sam da je morski akvarijum mnogo zahtevniji kako finansijski tako i edukativno. Pažnju su mi privukli niskobudžetni akvarijumi, kako nano tako i oni koji su malo veći.

E sad ono što bih zamolio sve one koji imaju volje jeste da pokušamo napraviti neku konstrukciju eventualnog projekta. Da naglasim ispratio sam sve teme kako od Petra tako i od ostalih članova koji su radili na projektu niskobudžetnog akvarijuma. Sve to me je dojmilo da i ja mogu pokušati.

Prvo pitanje je sami akvarijum. Čitao sam o stabilnosti sistema i njegovoj povezanosti sa akvarijum. Sad da li je bolje da krenem sa ovim što mi je ponuđen ili da idem na neku nano kocu, možda i neka izrada akvarijuma do 100 litara.

Uglavnom cilj je da sa što manje ulaganja za početak izvučem što više, a ujedno steknem neko znanje i iskustvo. To važi za opremu i održavanje akvarijuma.

Toliko za početak.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Avg 27, 2015 11:44 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

_Petar_
Akvarista



Registrovan: 31 Dec 2012
Poruke: 715
Lokacija: Beograd (Vozdovac)

PorukaPoslao: Pet Avg 28, 2015 1:12 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Cao! Smile

Znas kako, sto ne bi poceo sa tih 40L pa da se polako zarazis? Smile
Istina je da je sto veci akvarijum bolji, zbog stabilnosti i mnogo drugih faktora, medjutim to sve zahteva dodatna ulaganja.
Sa 40L, mozes tek toliko da "bucnes noge u more" i vidis kako ti se dopada.

Evo sta ti treba:

- 4kg zivog kamena.
- Mala LED rasveta od svega nekoliko dioda. Mozes da koristis i neku drugu adekvatnu rasvetu ali ja ovo svakako preporucujem, i nece ispasti skupo.
- Stream pumpa od oko 800 l/h orijentaciono, ili moze cak i Atmanova pumpa, motorna filter pumpa istog kapaciteta.
- 1,6 kg morske soli (za akvaristiku), a posle 320gr soli mesecno za zamene vode.
- Par mladih klovnova.
- Nekoliko MEKANIH korala iz porodice Sinularia, Litophyton, Xenia, Zoanthus, Parazoanthus, Gorgonia (kasnije ce moci i malo zahtevniji).

Eto, to bi bilo sve za pocetak, a bogami moze da ostane i kao stalna postavka. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
nzivkovic
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2013
Poruke: 1178
Lokacija: Beograd, Kumodraž

PorukaPoslao: Pet Avg 28, 2015 8:20 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Potpuno se slažem sa Petrom, čak može i za nijansu jeftunije tako što uzmeš pola suvog a pola živig kamena ( bolje da je sve živi) s'tim što bi ti ja i preporučio i živi pesak.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Akvarijum 55L - potencijalni problem ct32 Početak u akvaristici 8 Čet Jan 21, 2021 8:18 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potencijalni novi akvarista :) Mimi Početak u akvaristici 24 Čet Mar 28, 2019 12:50 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Realizacija ideje - saveti (pomoć isk... bojan.r.krstic Početak u akvaristici 7 Ned Feb 24, 2019 7:05 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Akvarista za primer AkvarijumCentar Akvarijum Centar 27 Uto Dec 08, 2015 10:00 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potencijalni pocetak u morskoj akvari... djileZR Morska Akvaristika 27 Čet Okt 01, 2015 9:03 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License