----------------------------------- calacab Pet Mar 29, 2019 3:11 pm ----------------------------------- Ribe generalno mogu duze vreme bez hrane, pa i nedelju dana. Licno ne preporucujem hranilice (mada ih ima) jer ume pocetnike da ulenji (vidjao sam to kod poznanika) - a potrebno je vremena da se doziranje podesi pravilno da ne pretera. Moja preporuka je 2-3 nedelje pre planiranog puta proredjivati ishranu kako bi se navikle ribe na manju kolicinu hrane a uvek mozes dodati parce krastavaca ili polu skuvanog krompira koji par dana mogu jesti bez problema. Uzmi tajmer za svetlo (ako ga vec nema u ovim kompletima) jer svetlo bi bilo pozeljno da se pali i gasi u isto vreme svaki dan, bili tu ili ne. Uz to, pred odlazak i po povratku uraditi zamenu bar 30% vode da budete sigurni da je sve u redu. Ja bar licno uradim ovako ako idem duze od 5 dana negde. Zamena pred odlazak ne uvek, jer smanjivanjem hrane se i kolicina amonijaka smanji ali ako je duzi put od preko 10-15 dana, pozeljno bi bilo da se uradi i pre i posle puta pa spremite tih 20-25L vode da stoji kako bi po povratku mogli da ih ubacite. Prvi odlazak sam dao kljuceve komsinici da hrani macke i ribice sto je skoro izazvalo smrt svih riba jer ih je hranila previse. Dolazila je dva puta dnevno zbog macaka ali posto se ribe uvek ponasaju da su gladne i mole za hranu, hranila ih je em duplu dozu, em dva puta dnevno, sto je izazvalo velik skok amonijaka. Ako ne budes imala nekoga od poverenja, ko se razume u akvaristiku, bolje da uradis ovako. Gladovanje ima manji stepen smrtnosti od previse hranjenja. Ako kojim slucajem kupis akvarijum pre dolaska u srbiju, vidi da ti neko podeli malo svog medija iz akvarijuma. To ce ti ubrzati cikliranje akvarijuma drasticno i umesto da cekas 3-4 nedelje i vise za pravilnu pripremu akvarijuma za ribe, smanjices na nedelju dve a i jeftinije je nego da koristis razne tecnosti i preparate. Ovo je kako ja radim uspesno sa svojim akvarijumom od 100L i trebalo bi da radi i kod tebe.