----------------------------------- Lenji Lisac Uto Maj 21, 2019 5:47 pm ----------------------------------- Pozdrav Mimi, citam da hocete da menjate filter i da poboljsate filtraciju, mada to se moze uraditi i sa vec postojecim fiterom tj deo predvidjen za njegov sundjer se zameni glinom ili sera siporaksom, a okolo se ukroji plavi (ili bolje crni) akvarijumski sundjer (kao sto je trenutno u filteru, na tu vrstu sundjera mislim) i automatski se sakrije filter a filtracija se poboljsava, npr moze da se iskroji da i grejac stoji iza njega, sundjera. nesto tipa kao na fotografiji ispod, slicno je kod HSF samo bez gline/siporaksa http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_67758750_MVIMG_20190521_110159-02.jpg sa ovim vidom filtracije mozete lakse da perete filter materijal a da ne ostetite bakterije, konkretno misim da kad se sundjer vidno zaprlja, a moze i pri redovnoj zameni vode, da se stisne par puta u kofi/lavoru sa akvarijumskom vodom da se uklone velike prljavstine i zatim samo vrati na vec postojeci koji se ne pomera a i unutra su glina ili siporaks, za sta se odlucite, koje imaju dovoljno da nastave sa normalnim radom bez disbalansa u vodi.. inace moze se i jednom u pola godine do godinu dana zameniti glina/siporaks jer gube zacepljenjem mikro pora na odrzavanju biobalansa.. vec imam jednu filter pumpu atman 301 kojoj je protok vode 230l/h koja ima po 2cm sundjera sa svih strana, iskrojena kocka okolo pumpe, sem one na koju se pumpa lepi i zadovoljan sam kako filtrira vodu kod dve japanke u 50 litara a japanke su vec na velicini od po 10cm bez repa.. bio test i pokazao se jako zadovoljavajuc i tako radi vise od godinu dana. jedino moze da zasmeta estetski mada kod Juwela bi imali isto takvo ispupcenje sa desne strane tako da nije velika razlika, ali ipred se mogu postaviti bilke srednjeg ili zadnjeg plana najbolje higrofila korimbosa sa sirokim listovima da sakrije sundjer, a moze se i mahovina umrsiti pa da da neku drugu dimenziju/dubinu.. sve u svemu ovo je predlog kako moze da se odradi a da se filter ne menja a da se poboljsa filtracija, na vama je da odlucite sta dalje, protok je odlican na tu litrazu od vec postojece pumpe cak moze i da se smanji na pola u zavisnosti od zivog sveta koji bude u akvarijumu.. Sta je u planu od riba i u kojoj kolicini?